ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הכן מחשבך לקיץ - צונן זה בריא 

הכן מחשבך לקיץ - צונן זה בריא

 
 
יעקב כהן

הקיץ הישראלי יכול להפוך את המחשב שלכם לגרוטאה מזיעה. כך תעזרו לו להישאר קריר ובריא ולהאריך ימים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קירור בעזרת מים (wizarddesigns.co.uk)
 קירור בעזרת מים (wizarddesigns.co.uk)   
הקיץ הישראלי מגיע ואיתו החום, העצבנות והלחות. ואם אתם חושבים על הסבל שהוא גורם לכם, רק תארו לעצמכם עד כמה המחשב שלכם מתענה.

מקור החום העיקרי במחשבים שלנו הם המעבדים הראשיים, היכולים להגיע בקלות ל-100 מעלות צלזיוס ואף יותר בתוך דקות פעולה ספורות. קירור המחשב האישי בכלל, והמעבד הראשי בפרט, הפכו לנושאים קריטיים המשפיעים על ביצועי המחשב כולו. מחשב חם מדי יפעל לאט מהרגיל, יתקע ואף יבצע טעויות חישוב. זלזול מוחלט בקירור וניקיון נכונים של המחשב עלולים להביא להתכת המעבד - מה שיחייב החלפת הרכיבים השרופים.

הכל התחיל במאוורר אחד, ששכן (ועדיין נמצא שם) בספק הכוח של כמעט כל מחשב מאז ומעולם. בנוסף לקירור, הוא מעניק למחשבים את רעש ההמהום האופייני להם. אי שם באמצע שנות התשעים, עם העלייה במהירות וביצועי המעבד הראשי (CPU) ועקב כך התחממותו - נתקלנו לראשונה במאוורר נוסף, שהותקן עליו. ואז נפרץ הסכר: כיום כולל כל מארז בסיסי מאווררים נוספים על לוח האם, הכרטיס הגרפי וגוף המארז עצמו. המשוגעים לדבר מתקינים גם מערכות קירור מים מתקדמות, וחולי הנפש האמיתיים לא עוצרים עד שהמחשב כולו מושקע בנוזל טרמי.
 
 
מעט תשומת לב לנושא הקירור במחשב היא כל שדרוש בכדי לשפר את ביצועיו, לפתור שורה של בעיות מציקות כמו מכת מסכים כחולים (הסמל הידוע של "אופס-הלכה-כל העבודה") ולהארכת חיי רכיבי המחשב הרגישים. השקעה של כשעה, אחת ל-4 עד 6 חודשים, תחסוך לנו כסף רב בשדרוגים ותיקונים.

כמו בכל תחום בחיים, אין צורך ליישר קו עם הבחורים בעלי המבט המזוגג. במדריך שלפניכם אנחנו נתמקד בדרך הנכונה להפיק את המירב ממערכת קירור פשוטה, מבוססת מאווררים, שסביר להניח שכבר קיימת במחשב שלכם. הזמן הטוב ביותר לבצע את הפעולות המומלצות במדריך הוא עכשיו, קצת לפני שהקיץ משאיר אותנו מפרפרים לרגלי המזגן. תכנון נכון של קירור המחשב ימנע ממנו את נזקי החום והלחות. נגד העצבנות הקיצית הישראלית אנחנו לא יכולים לעשות כלום, מלבד להמליץ לכם להנמיך את הטמפרטורה במזגן במעלה נוספת.
 

לפני שפותחים את המארז

מאוורר בחלקו האחורי של מארז
 מאוורר בחלקו האחורי של מארז   
למי מתאים המדריך?
- לכל מי שמפעיל מחשב בזמן הקיץ הישראלי (כולנו).
- למשתמשים הרוצים לדאוג לתפקודו היעיל של מחשבם ולשמור עליו לאורך זמן.
- למשתמשים שהמאווררים שלהם עושים רעש, כמה דקות מרגע הפעלת המחשב. (אם הרעש הוא מידי עם ההדלקה, המאוורר כנראה מקולקל).
- מי שהמחשב שלו נתקע ומציג מסכים כחולים בקיץ.

מה להכין מראש?
- שואב אבק חזק, או לחילופין (למי שלא מפחד ללכלך) – תרסיס אוויר.
- מברג טסטר קטן (או מברג שענים).
- קיסם.
- משחה או גריז תרמי למעבד הראשי (בין 25 ל-100 ₪. להשוואת מחירי משחה תרמית).
- סמרטוט או נייר טואלט ספוגים באלכוהול. מי שרוצה להרגיש מקצועי יכול לרכוש מסיר גריז טרמי.
- כפפות חד פעמיות, למי שלא רוצה ללכלך את הידיים.
- כרטיס פלסטי עם צלע ישרה למריחת החומר התרמי, כגון כרטיס מועדון/הנחות/אשראי או קרטון חלק.
 
 
משחה טרמית
 משחה טרמית   
חשוב לזכור
- לפני תחילת העבודה יש לגעת ביד חשופה במארז המחשב, בזמן שהוא מחובר לחשמל, לפריקת חשמל סטטי מהגוף.
- את כל שלבי הניקיון והפירוק יש לעשות בזהירות כאשר המחשב מנותק לחלוטין, פיזית, מהחשמל. אין להסתפק בכיבוי המחשב בלבד.
- מי שלא מרגיש בנוח בחברת מברגים וחוטי חשמל, רצוי שיצרף לעבודה חבר שכן.
- אין לנקות כל חלק פנימי של המחשב בעזרת מטלית לחה, מים או סבון. בשום מצב. לעולם.
- כל הפעולות המוזכרות במדריך נוסו על ידי מערכת חיים ברשת, נמצאו בטוחות ואינן אמורות לגרום לנזק למחשב. משום שההיגיון מצביע על כך שלא יהיה נציג של חיים ברשת לידכם בזמן העבודה, ביצוע הפעולות הוא באחריותכם הבלעדית.
 

תנו לאוויר חופש

במארז הפשוט ביותר תמצאו, כאמור, מאוורר אחד באחורי הספק ושני על גבי המעבד. המעבדים המתקדמים של היום דורשים אחד נוסף לפחות - מאוורר המותקן במארז עצמו כדי לסלק את האוויר החם הממלא אותו, עקב פעילותו של מאוורר המעבד הראשי.

בנקודה זאת כדאי להתעכב לרגע על אחד הטיפים החשובים ביותר בעולם הקירור. הטעות הנפוצה ביותר היא הרכבת המאווררים כך שזרם האוויר של כולם מופנה לכיוון אחד – פנימה. הדרך הנכונה לקרר את המחשב היא בעזרת סירקולאציה נכונה: אוויר בטמפרטורת החדר נשאב לתוך המארז, מקרר את הרכיבים ונדחף החוצה. כליאה של האוויר בתוך המארז תגרום ל"אפקט חממה" ולחימום מואץ של הרכיבים.

לכן מומלץ להתקין 2 מאווררים במארז – אחד מלפנים המכניס אוויר פנימה, ואחד מאחור המוציא אותו החוצה. כך תיווצר זרימה בריאה של אוויר, שיקרר את כל רכיבי המחשב ואת המעבד הראשי בפרט.

ניתן לרכוש ולהתקין עוד מאווררים, אך חשוב לזכור את כיווני זרימת האוויר בכל אחד:
מאוורר המותקן מלפנים אמור להכניס אוויר. כך גם אם תבחרו להתקין אחד נוסף בצלע המארז. מאווררים הנמצאים בחלקו האחורי ובצידו העליון של המארז אמורים להוציא אוויר החוצה.
 
 
כמובן, ישנם סוגים וגדלים שונים של מאווררים, אבל ההבדלים ביניהם דקים. הגודל הסטנדרטי של מאוורר למארז הוא 80 מ"מ ומחירו מתחיל ב-19 ₪. מי שמעוניין במאוורר שקט במיוחד, בתוספת תאורה, או כזה שעשוי מחומרים מוליכי חום - מוזמן להוסיף כמה עשרות שקלים (להשוואת מחירי מאווררים למארז).

שימו לב שלא בכל מארז ישנו מקום המתאים למאווררים מסוגים שונים ולא כל ספק כח מאפשר חיבור מספר רב של מאווררי מארז. בדרך כלל יש מקום ל-2 עד 3 מאווררים נוספים על הקיימים, בגודל הסטנדרטי של 80 מ"מ. מארזים חדישים מכילים תושבת להרכבת מאוורר 120 מ"מ בחלקם האחורי. היתרון של מאוורר שכזה הוא הרעש המופחת שהוא יוצר: הוא פשוט צריך להסתובב פחות סיבובים לדקה בכדי ליצור אפקט השווה לאחיו הקטנים.

הרכבת המאווררים פשוטה ביותר – יש להבריג אותם למארז ולחבר אותם לצמה פנויה במערכת החשמל במחשב. מאווררים משוכללים ניתן לחבר ישירות ללוח האם, וכך לקבל דיווח על פעולתם בעזרת תוכנות תחזוקה.
 

המקום הנכון למחשב

החיבור הרחב מיועד לספק. הקטן מתחבר ללוח האם
 החיבור הרחב מיועד לספק. הקטן מתחבר ללוח האם   
דרך פשוטה וזולה לדאוג לטמפרטורת המחשב שלכם היא למקם אותו נכון. תמיד מומלץ שהמחשב יימצא בתוך מבנה ורצוי מבנה ממוזג, כדי להגן עליו מפני אבק, חול ובמיוחד - הלחות. חשוב לזכור שהמחשב מכיל כמות גדולה של רכיבים מכניים מדויקים ועדינים, העלולים להינזק קשות בתנאים של לחות ורטיבות. גם המאווררים עצמם רגישים לאותם התנאים.

• החדר: רצוי לשים את מארז המחשב במקום נמוך יחסית, משום שאוויר חם נוטה לעלות למעלה. מובן מאליו שהאזור צריך להיות מאוורר - לכן רצוי למקם את המחשב על הרצפה או על התקן עם גלגלים ולא בתוך ארון או בסביבה סגורה. כיום ניתן למצוא בחנויות מגוון גדול של שולחנות עם מעמד/תא מיוחד למארז המחשב, הפתוח מלפנים ומאחור (ולפעמים גם בצדדים) בכדי לאפשר את אוורור המארז. מומלץ שלא לשים את המארז באור שמש ישיר (אפילו רק בחלק מהיום), וכמובן שלא ליד תנור או רדיאטור חימום. למרבה ההפתעה, יש להרחיק את המחשב גם ממזגנים. קירור המארז יתר על המידה עלול לגרום לעיבוי האוויר על חלקי המתכת ולרטיבות.

אם ממש אין ברירה, ניתן אף להניח את המארז על השולחן בעמידה. היות ורוב המארזים כיום נבנים לעמידה, לא מומלץ להשכיבם ולהניח עליהם מסך, שכן הפח שלהם עלול להתעקם, דבר שיקשה מאוד את פתיחתם במקרה הצורך.
 
• הסביבה הקרובה: יש לשים דגש על כך שלא יהיו חפצים החוסמים את פתחי האוורור השונים של המארז. לכן - אין להשעין ספרים או דפים בצמוד לפתחי האוורור, אין להכניס את המארז לקופסא ואסור לכסות אותו עם נילון (אפילו לא את חלקו הקידמי ה"יפה" וה"מעוצב"). ככלל, יש להקפיד שלא יהיה חפץ שחוסם את האוויר במרחק של לפחות 20 ס"מ מכל פתח אוורור של המארז, ולפחות 30 ס"מ בצידו האחורי.

לאחר שעיצבתם את מערכת הקירור של המחשב שלכם, ודאגתם לסביבתו הקרובה והרחוקה, אתם מוזמנים לנוח עם משחק מחשב טוב. בחלק הבא של המדריך נילחם בגורם מספר אחת לחימום המחשב: אבק, נלמד איך מנקים את רכיבי המחשב ואפילו נבריק את המעבד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by