ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מתחת לפני הדשא 

מתחת לפני הדשא

 
 
אילן גלר ואורי ברקוביץ`

כיצד צופים במונדיאל מבלי לשלם? יצאנו לבדוק אילו קומבינות מוצאים הגולשים הישראלים ברשת, על מה הם חייבים להתפשר תמורת קצת כדורגל בחינם, והאם זה בכלל חוקי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חבילת המונדיאל היקרה לא נראית לכם כמו עסקה מוצלחת במיוחד? אתם בהחלט לא לבד – אלפי ישראלים בחרו השנה לוותר על התענוג הטלוויזיוני, ולצפות במשחקי אליפות העולם בחינם, בעזרתם האדיבה של המחשב האישי וחיבור האינטרנט המהיר. לצד שידורי המונדיאל הרשמיים והחוקיים, משגשגים כמעט באין מפריע עשרות אתרי אינטרנט המוקדשים לשידורי ספורט חיים. בוודאי תופתעו לשמוע כי את השידור המחתרתי הזה אף אחד לא ממש מתאמץ לעצור, והוא מתקיים בסדר מופתי מיום פתיחת המונדיאל, ועד רגע זה ממש.

אבל רגע לפני שאתם רצים להזמין את כל החברים לערב של כדורגל נפלא, כדאי שתדעו כי בחיים כמו בחיים - לחינם יש מחיר וכי הפתרונות שמציע האינטרנט אינם כה פשוטים וקלים. במקרה הטוב, תיאלצו לראות את משחקי המונדיאל בליווי פרשנות סינית מתלהבת, ובשידור חי, אבל לסירוגין. במקרה הרע, תעבירו את כל הערב במסע דילוגים בין פורומים ובלוגים, בחיפוש קדחתני אחר קישור חמקמק לשרת האחרון שעדיין עומד במעמסת המונדיאל, וטרם קרס. כך, אתם עלולים לגלות שהמונדיאל החינמי עולה לכם בשעות עבודה רבות.

בעיה נוספת שעלולה להקשות על הגולשים למצוא את הדרך הטובה ביותר לצפות במונדיאל בחינם, היא מחסור בריכוז יעיל של מידע. גולשים שיחליטו שהם מעוניינים לצפות במשחק ברשת ויהי מה, יאלצו למצוא את הדרכים לכך בעצמם, ולכתת את רגליהם בין האתרים והפורומים השונים בישראל ובעולם. גם בכתבה זו הם לא יוכלו למצוא נחמה מאחר שאילוצים משפטיים מגבילים את היכולת שלנו לספק קישורים לאתרים בהם רוחשת הפעילות הספורטיבית הזו, שהיא במקרים רבים בלתי חוקית.
 
 

תודה לסינים

 
עיקר הפעילות ברשת הישראלית מרוכזת בכמה עשרות "פורטלי שידור" - אתרים המתעדכנים מסביב לשעון, ומציעים לגולשים מבחר קישורים לשידורי כדורגל חיים, לצד מדריכים מקוצרים לשימוש בתוכנות הנדרשות לצפייה איכותית. בנוסף, הם מציעים הסברים על הדרכים השונות לחיבור המחשב האישי למסך הטלוויזיה.

כמובן שפורטלי השידור הישראליים אינם נהנים מרוחב פס נדיב כמו זה של אתרי האינטרנט הגדולות, ואין להם האמצעים והתשתית המתאימים לשידור חי עבור עשרות אלפי גולשים באינטרנט. מה עושים? מאלתרים.

בדומה לרשתות שיתוף הקבצים הפופולריות, תוכנות השידור אותן גילינו בפורטלים הללו מבוססות על טכנולוגיית ה"רשת המבוזרת" (Peer to Peer) על מנת לחלק את עומס השידור בין כל המחשבים המחוברים אליו באותו רגע. כאשר מתחברים לשידור דרך תוכנה שכזו, אתם לא רק צופים באקשן, אלא גם משדרים אותו לצופים אחרים. ככל שכמות הצופים בכל רגע נתון גדולה יותר, כך השידור חלק ואיכותי יותר.

אחד הפורטלים התוססים המוקדשים למציאת דרכים לצפות במונדיאל בחינם ושכלולן, מייעץ לגולשיו להשתמש בשתי תוכנות, בעלות ממשק ממשק סיני למהדרין. עם זאת, ידיעת השפה איננה נדרשת כלל על מנת ליהנות מכדורגל. זאת מאחר שהאתר פועל באופן דומה לזה שמאפיין את אתרי שיתוף הקבצים, המפרסמים לינקים ישירים לתוכנות השיתוף. כל מה שנדרש מן הגולשים הוא להקליק על הלינק הנכון באתר והוא כבר יפעיל את התוכנה, תוך שהוא חוסך לגולש סדרת פעולות ידניות מורכבות. התוכנה תתחבר לערוץ המתאים, תתאם בין המחשב לאלפי המחשבים שכבר מחוברים לרשת, ולאחר המתנה, שעשויה להמשך אף כרבע שעה, ניתן יהיה להתחיל לצפות בשידור.
 
 
ערוצי השידור עליהם ממליץ אותו פורטל אינם היחידים וניתן למצוא קישורים נוספים לערוצים עבור תוכנות הצפייה הללו באתרים נוספים וכן ברשימת הערוצים הרשמית של אחת מתוכנות הצפייה.

רשתות שידור הווידאו המבוזרות יציבות בדרך כלל, והצלחנו לצפות במשחקים שלמים כמעט ללא הפרעות. כמובן שלא מדובר בפתרון מושלם. התוכנות בהן התנסינו אינן אינטואיטיביות, שואבות כל טיפה של רוחב פס, ובשל אופיין הניסיוני, נוטות לקרוס דווקא בצד המשתמש בשל שגיאות שונות ומשונות. עם זאת, מדובר עדיין בדרך מוצלחת למדי לצפות במשחקי המונדיאל מבלי לשלם.
 
 

שידור חי. בערך

עבור אלו שאינם מעוניינים להתנסות בטכנולוגיות חדשניות, מציעה הרשת פתרון אחר, המבוסס על שידורי וידאו רגילים (Streaming) דרך נגנים כמו מדיה פלייר או Real המוכרות.

מוגבלותה של טכנולוגיית ה-Streaming מונעת מפתרון זה מלהפוך למוצלח במיוחד. השרתים נוטים לקרוס כמה פעמים במהלך השידור, ואיכות התמונה נעה בין סבירה למזעזעת. גולש המבקש לראות את המשחק מתחילתו ועד סופו יאלץ לצאת למסע דילוגים בין הפורומים השונים, בחיפוש אחר הקישור העדכני לשרת היציב והאמין ביותר באותו רגע.

היתרון היחיד של השיטה הזו הוא שבין השרתים ניתן למצוא גם כאלו המעבירים את שידורי תחנות הספורט הבינלאומיות, שהפרשנות והכתוביות שלהן בשפה האנגלית.
 
 
פורומים ישראליים רבים, כדוגמת החיים על פי דצ'ו, רוטר.נט וקוצים.נט מתעדכנים מדי יום בקישורים לשידורי המשחקים. באתר טי-וי ישראל מציעים לגולשים שידור קבוע של אחד מערוצי הספורט האסיאתיים. לאלו המוכנים לרעות בשדות זרים, מציע האתר האמריקאי ווב טיוי ליסט מגוון ערוצי ספורט בינלאומיים. רובם מעבירים את משחקי המונדיאל בשידור חי. גם בווידאו ווב גייט מצאנו קישורים יציבים יחסית לערוצים כגון ESPN ו-ABC Sport.

לאוהדי הכדורגל שנתברכו במעט סבלנות מצפים חיים קלים יותר. מרגע שמשחקי הערב הסתיימו, ממהרים גולשים זריזים בכל רחבי העולם להפיץ את המשחק המוקלט ברשתות שיתוף הקבצים. אוסף מסודר ואיכותי של משחקי המונדיאל מצאנו ברשת אימיול, כמו גם במנועי חיפוש המוקדשים לקובצי ביטורנט. את משחקי הערב המוקלטים, כמו כמעט כל תוכן חדש אחר בעולם, אפשר למצוא באתרי הלינקים לביטורנט IsoHunt, Novatina ו-MiniNova.
 
 
האם שידורי המונדיאל באינטרנט חוקיים? כמה מספר אתרי מחאה שקמו כנגד חברת צ'רלטון ממהרים להעניק לעניין פרשנות משלהם, על פיה הסכם הבלעדיות של צ'רלטון תקף אך ורק לשידורים בעברית ובישראל, בעוד שידורים בשפות ובמדינות אחרות אינם תחת השפעת החברה.

מאחר ורוב משחקי המונדיאל המשודרים באינטרנט מקורם בערוצי ספורט שונים בדרום אמריקה ומזרח אסיה, טוענים מפעילי האתרים כי לצ'רלטון אין כל זכות חוקית למנוע שידור שכזה. כאמור, נכון לרגע זה, פועלים האתרים באין מפריע, וקורסים רק תחת עומס המשתמשים.

עם זאת, לטענת עו"ד חיים רביה, מומחה לזכויות יוצרים, הטענה של האתרים הללו לא מדויקת.
"הגולשים ומפעילי האתרים הללו חייבים להבין", מסביר עו"ד רביה, "כי ביצוע פומבי הוא זכות יוצרים. פירוש הדבר הוא שהאדם היחיד שזכאי לבצע יצירה בפומבי הוא בעל זכות היוצרים. גם בשידור טלוויזיה יש זכויות - הן זכויות יוצרים (למשל בבימוי ובצילום) והן זכויות משדרים".

האם גולש שצופה בבית שלו באופן פרטי בשידורים אינטרנטיים של המונדיאל מבצע עבירה?
"זה תלוי. מי שצופים במשחקים בבית באופן פרטי על גבי מסך הטלוויזיה או על גבי מסך המחשב לא מבצעים ביצוע פומבי. זאת בניגוד לפאב או מסעדה או עסק אחר שמקרינים את זה על גבי מסך, בידיעה שמספר לא ידוע מראש ובלתי מוגבל יכנס ויראה את השידור. ואולם, כאשר המשתמש הפרטי צופה בשידור באמצעות תוכנה שהיא חלק מרשת שידור מבוזרת, כמו תוכנה לשיתוף בשידור, אזי הוא הופך בעצמו למבצע בפומבי. זאת אומרת הוא לא רק צופה פסיבי אלא גם משדר, ועל כן הוא הופך בעצמו למפר זכויות יוצרים".

ומה לגבי אתר שרק מפיץ תוכנה המאפשרת שידור מבוזר?
"אם אתר יכול היה להפיץ תוכנה שאיננה תוכנת P2P והיה מצליח באופן ריאלי להגביל את השימוש בה לפרטי בלבד - אתר זה לא היה מפר זכויות יוצרים ולא היה נחשב אפילו כמסייע להפרה של זכויות יוצרים. הבעיה היא שהגבלה זו היא בלתי אפשרית. לכן, המסקנה כי האתרים הללו מסייעים להפרה של זכות יוצרים היא כמעט בלתי נמנעת".

האם בעל אתר שרק סיפק לינק שמאפשר שידור באמצעות תוכנה מפר זכויות יוצרים?
"אם אדם מקשר לקובץ, בידיעה שהקובץ משמש להפרת זכויות יוצרים, הוא עלול להיתבע בעילה המשפטית שנקראת 'סיוע להפרת זכויות יוצרים'. לשם כך צריך כמובן שהצופה הסופי יפר זכות יוצרים. מי שצופה בבית באופן פרטי ולבדו או עם בני המשפחה הקרובים - לא מפר, ומי שמקרין - כן מפר. אם השימוש היחיד הוא לצפייה בבית באופן פרטי בלבד - על פניו אין הפרה של זכויות יוצרים".
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by