ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
משחקי סקס 
 
 בעיה: מורים שרוצים ללמד אבל לא מצליחים להגיע אל התלמידים   
 
עמיחי יעקבי

לקראת פתיחת שנת הלימודים, אין מנוס מעוד הרהור נוגה על תחלואי מערכת החינוך הישראלית. מערכת שמאוד רוצה ללמד, אבל לא יודעת איך. ומנגד - תלמידים סקרנים אבל משתעממים בקלות. הפתרון הגיע דווקא מתוכנה לחינוך מיני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עוד בעיה: תלמידים סקרנים, אבל רוצים לחזור הביתה, איפה שמעניין באמת
 עוד בעיה: תלמידים סקרנים, אבל רוצים לחזור הביתה, איפה שמעניין באמת   
עוד מעט נגמר החופש הגדול ומתחילה המלחמה. התלמידים מהצד הזה, המורים מהצד השני, וביניהם תהום שהולכת וגדלה בכל שניה. לילדים יש אינטרנט מהיר, טכנולוגיה, תקשורת ומיליון שעות MTV. למורים יש מערכי שיעור, מטלות, מבחנים וכמובן את הצילצול שהוא - "בשבילי ולא בשבילכם".

המורים ידברו על תנ"ך, הסטוריה, אזרחות ומתמטיקה, והתלמידים יחשבו על דוסון קריק, כריסטינה אגילרה, פיפ"א 2003 (שזה, אם אתם מורים ולא בעניינים, משחק מחשב), ודיסקים צרובים מלאים באמפישלושים.

ולא שהמורים לא רואים טלוויזיה או לא גולשים באינטרנט. הם פשוט לא מעזים להתרחק יותר מדי מחיים יבין ו-Yahoo, שהם מכירים. בזמן שהתלמידים מחליפים ביניהם אתרי Warez ומשיגים כל משחק פרוץ ותוכנה חדשה (כולל קראק או מספר סידורי) שממש עכשיו הגיעו לאינטרנט, המורים בחדר המורים עוד מתווכחים בלהט על ההבדל בין Freeware ל-Shareware.

שני עולמות, זה מול זה. המורים רוצים ללמד, והתלמידים מתים לחזור כבר הביתה, לאיפה שמעניין באמת.
 

מצליחים לשבור את הנוסחה

הפתרון: ללמד בגובה העיניים ובשפה מוכרת
 הפתרון: ללמד בגובה העיניים ובשפה מוכרת   
אבל יש שיעור אחד שמצליח לשבור את הנוסחה הזאת. שעה אחת שבה היחסים מתהפכים: התלמידים רוצים ללמוד, ודווקא המורים מתקשים להעביר את החומר – חינוך מיני.

התלמידים, שעוברים על בשרם את שלבי גיל ההתבגרות, מתמודדים מקרוב עם ההורמונים, הבלוטות, פצעי הבגרות, וחוויות המין הבוסריות. הם מלאים בשאלות, תהיות ומידע מוטעה, וזקוקים להנחייה ולהכוונה.

אבל בית הספר, שגם ככה נחשב בעיניהם מיושן וטרחני, ימלא כהרגלו את שעות החינוך המיני בהסברים תיאורטיים מייגעים וחמורי סבר על חצוצרות, שחלות וזרע, ויחמיץ לחלוטין את ההזדמנות לדבר עם התלמידים על מין בגובה העיניים הסקרניות שלהם.

אבל המצב לא חייב להישאר כך לנצח. כדי לעודד את ההסברה והמודעות למלחמה באיידס ולמין בטוח, עלה לפני שנה באינטרנט האתר SuperShagLand.com. זוהי פרודיה על המשחק המצליח סופר-מאריו, הלהיט של חברת נינטנדו, שבו השחקן מתקדם וצובר נקודות בעזרת איסוף קונדומים, ומפסיד אותן כעונש על שתיית בירה והיתקלות בכמרים ונזירות.

המשחק מלווה באפקטים קוליים עסיסיים ומשתמש בסלנג צעיר, ובסופו מוזמנים הגולשים לעיין בעובדות ונתונים בנושא החינוך המיני. מקימי האתר מדווחים על יותר מ- 125,000 גולשים שנכנסו למשחק. חמישים אחוזים מהם גם נשארו כדי לקבל את שיעור החינוך המיני שהמתין להם בסוף המסלול.

"הצעירים שלא מוכנים לקבל מסרים מיניים חינוכיים ממורים, חברות, או אמצעי תקשורת, קיבלו את ההסברה המינית שלהם ברשת", אמרו המקימים. "התוצאות טובות בהרבה מכל מה שציפינו", הוסיפו, "הן מראות שבעזרת המדיום הנכון אפשר לחנך את הנוער למין בטוח".
 
 
ולאור התוצאות המצויינות של הניסוי הזה, שווה אולי לחשוב שוב על ריענון במערכת החינוך כולה. אולי במקום לנסות ולהרגיל את התלמידים לדפוסי המחשבה של בית הספר, כדאי שמוסדות החינוך יבחנו את עולמם של הצעירים, וילמדו לדבר את שפתם.

כי הדור החדש, האינטראקטיבי, הווירטואלי, זה שנולד עם עכבר ביד, באמת כבר לא מכיר (ואולי אפילו לא מסוגל לרכוש לעצמו) את הרגלי השינון האוטומטי, שעליהם התבסס בית הספר לפני שנים. התלמידים של היום רוצים להקליק ולהשפיע, לבחור ולשנות, וככל שבית הספר ימהר להתאים את עצמו אליהם, הוא יצליח גם להעביר טוב יותר את החומר, גם להיות מעניין וסוחף יותר, וגם להשתמש בשפה של התלמידים לטובתו.

שנת לימודים מוצלחת לכולם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by