ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: מילים הורגות 

השבוע ברשת: מילים הורגות

 
 
רוני שני

הרשת הישראלית במשבר התבגרות, מתהדקת הטבעת סביב חופש הביטוי, שמועות לוהטות על נגן מדיה מיקרוסופטי שבדרך ועל iPod שפועל ללא מגע. וגם: מה עלה בגורלו של סקריץ' מ"הצלצול הגואל"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
במקום שגדלתי בו (פעם קראו לזה קיבוץ), היו משפחות שלא נעלו את בתיהן. היום - ואפילו אז - זה נשמע כמו מצב נפשי ששילב אווילות ואוטופיזם. הגנבים הרי היו פה עוד לפני שהרצל היגג על הנורמליות שהם מייצגים. אותו מצב נפשי מתרחש גם אצל רבים מהגולשים באינטרנט, בעיקר אלו התורמים לה תוכן, ולא רק יונקים אותו - קרי, בלוגרים, שהופכים אותה לאורגניזם חי.
 
מירב (צילום: תומר ליכטש)
 מירב (צילום: תומר ליכטש)   
השבוע, ממש כמו הקיבוצניקים בסוף שנות ה-80, הם חטפו בומבה לפנים. אין ספק שהבלוגספירה הישראלית עברה השבוע טלטלה לא קטנה, עם היוודע דבר מותה של מירב קנר, שהפעילה בלוג תחת השם "רפונזל". קנר בת ה-36, שלדבריה לקתה במחלת נפש עקב התעללות פיזית שספגה בילדותה מצד בני משפחתה, קפצה אל מותה והותירה אחריה שני ילדים קטנים והמוני גולשים נרעשים.

היא החלה את דרכה בישראבלוג, בבלוג שבו חשפה את סיפורה. אך במהרה הפך הבלוג לבמה של השמצות, שעד כה טרם הובהר האם היה להן בסיס, אם לאו. קנר-רפונזל טענה בבלוג שהפסיכולוג שלה הטריד אותה מינית, ולאחר שחשפה את זהותו באתר, התבקשה על ידי יריב חבוט, מפעיל ישראבלוג לחדול מכך. משלא נענתה, נסגר הבלוג והיא עברה לכתוב בבלוג עצמאי, שכותרתו "מחאה לא אלימה".

גם בבלוג הזה הפנתה רפונזל אצבע מאשימה כלפי בלוגרים ועיתונאים שונים, אותם האשימה בניאוף, התעללות ועוד. הידיעה על התאבדותה - שרבים סבורים שהיתה ידועה מראש - עוררה תגובות מעורבות ברחבי הרשת הישראלית. כמה מהאנשים שהיוו מטרה לחיצי הביקורת המחודדים שלה הביעו קורת רוח. אחרים הביעו תמיכה מאוחרת, והרוב פשוט התקשו להתמודד עם התוצאה הידועה מראש.
 
 
אחד הנושאים שמטרידים חלק מהבלוגרים שהתייחסו לפרשה הסבוכה הזו, היא הצעדים שנקטו מפעילי הבלוגים שלה. האם מדובר בצנזורה שמקורה בחשש מפני התערבות משפטית (הדברים שכתבה נחשבים להוצאת דיבה)? סביר להניח שכן, למרות שיש גם תיאוריות קונספירציה אחרות. יש גם מי שמציע לנקוט צעדים אופרטיביים:

נטע ד. קוראת לגולשות שטוענות כי הוטרדו על ידי המטפל של קנר לכתוב אליה (כמוה עושה גם תראזימכוס).
שרית פרקול חושבת שיש מקום לחשוב על מותר ואסור בבלוגספירה.
מטר שמונים מציע לנסח קוד אתי.
יהונתן קלינגר תומך גם הוא בקוד אתי, שינוסח על ידי הקהילה עצמה, ולו רק בכדי למנוע התערבות משפטית מיותרת.
ואורי קציר שואל האם גם הקהילה והממסד נושאים בחלק מהאחריות להתאבדות, וקורא אף הוא לניסוח "אמנת בלוגרים".
 
 
ייתכן שבמובן מסוים הטלטלה הזו מבורכת. בהנחה שהבאז שהיא יצרה לא ישקע ויעלם עד לבוא הפוסט הבא, אפשר לקוות שמדובר בחלק בלתי נפרד מתהליך ההתבגרות של הבלוגיה הישראלית. לשוקי גלילי, עם או בלי קשר לרפונזל, יש משהו לומר על בלוגים וכתיבה. הנה ציטוט: "יש המון דברים שאני לא כותב עליהם כי אני מודע להשפעה העצומה של המילים".
 

יאהו הכי גרועה

(צילום: ASAP)
 (צילום: ASAP)   
מצד שני, אובדן התמימות הוא תמיד אחד הדברים הכי עצובים שיכולים לקרות למישהו, ולא משנה בן כמה הוא והיכן גדל. לכן כואב להודות שהאינטרנט, אותה רשת מבוזרת שאנחנו קוראים לה בית, הולכת ונופלת קורבן לצנזורים שונים ומגוונים. על פי ארגון עיתונאים ללא גבולות, המגן על זכויותיהם של עיתונאים בעולם, יאהו היא ללא ספק המובילה. בדיקה שערך הארגון בסין מעלה כי יאהו היא המחמירה ביותר בכל הנוגע לצנזורה. "מצאנו שיאהו הייתה גרועה בהרבה מהמתחרות שלה", אמר ג'וליאן פיין, ראש הדסק של עיתונאים ללא גבולות. לדבריו, "יאהו לא רוחשת טיפת כבוד לחופש המידע".

הדו"ח עורר תשומת לב רבה ברשת העולמית, וגרם לבן להמן, אמריקני שמתגורר בשנחאי, להסביר מה הבעיה העיקרית של הצנזורה הממשלתית: "הערמומיות הגדולה היא ...העובדה שמרבית הסינים כלל אינם מודעים לצנזורה. כמעט אף אחד שדיברתי איתו לא מבין שמתבצעת צנזורה ממשלתית - נראה להם שככה זה ולכן אין סיבה לצפות למשהו אחר". בכתבה שפורסמה בניו יורק טיימס, על צנזורה פנים ארגונית המתרחשת במערכת העיתון לוס אנג'לס טיימס, חושפים בעיה נוספת של הקונספט כולו, על משקל "מה יגידו אזובי הקיר". ככה זה - פתרונות שמערבים פרנויה, טמטום וצרות אופקים אף פעם לא הוכיחו את עצמם.
 

מגבלות גם על ויקיפדיה

ויש מי שפועל להחלת מגבלות על חופש הביטוי או ליתר דיוק, חופש העריכה, גם בשאר העולם. בוויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית, מנסים להתמודד עם הגידול בהיקף המשתמשים, ומוסיפים סוג חדש של קטגוריה: ערכים מוגנים למחצה, שבניגוד לערכים רגילים, לא כל גולש רשאי לערוך אותם. כפי שהסביר ג'ימי ווילס, מייסד האתר, לקורי דוקטורו - מדובר לא במגבלה, כי אם בפתיחות מבורכת. לדבריו, בעבר היו רק ערכים פתוחים או סגורים, ואילו כעת רוככה מדיניות העריכה, וישנם ערכים שניתנים לשינוי על ידי משתמשים מסוימים.
 

מגבלות גם על המרחב שלי

הבלאגן שמעורר אתר MySpace (נערה בת 14 שנאנסה על ידי צעיר בן 19 אותו הכירה באתר תבעה ממנהלי האתר פיצויים בסך 30 מיליון דולר) הביא את ראשיו להכריז על שורה של הגבלות חדשות, שייכנסו לתוקפן בשבוע הבא: בני 18 ומעלה לא יוכלו לצרף לרשימת החברים שלהם גולשים צעירים מהם, אלא אם ימלאו את שמם המלא או כתובות האימייל שלהם, בעמודים של משתמשים מתחת גיל 18 לא יוצגו פרסומות לשירותי הכרויות, וכל הגולשים יוכלו להפוך את כרטיסי המשתמש שלהם לנסתרים. ובאינטרנט כמו באינטרנט, הפופולריות העצומה שלה זוכה האתר מושכת לא רק עבריינים מן המניין, אלא גם נודניקים וירטואליים למחצה - זבלנים. אלה מציעים למשתמשים שמחזיקים ברשימה של למעלה מ-20,000 חברים לרכוש את האוצר תמורת תשלום נאה.

אחרי כל הבשורות הרעות יש גם חדשה אחת חיובית. הבלוגר המצרי עלה עבד אל פתח יוצא לחופשי. עבד אל פתח - בלוגר שמרבה לכתוב נגד המשטר במדינתו - נעצר בתחילת מאי בעת שהששתף בהפגנה בקהיר, ועל פי הדיווחים בבלוג שמפעילים הוא ואשתו, שוחרר אתמול (ה') לביתו.
 

חדשים על המדף

מסנג'ר LIVE בעברית
 מסנג'ר LIVE בעברית   
• בין צנזורה למגבלה הצלחנו למלא את הסל גם בכמה "מתנות", בדמות גירסאות חדשות לסקייפ, דפדפן אופרה ומסנג'ר Live של מיקרוסופט, שהגירסה בעברית שלו הושקה השבוע. חוץ מאלה יש גם את ערכת הפיתוח של יאהן-מסנג'ר שתאפשר למפתחים להעשיר את התוכנה; וגם מנוע חיפוש ישראלי חדש, שמציע חיפוש במספר מנועים בו זמנית; MOG - עוד רשת חברתית לאוסף, הפעם כזו המבוססת על קישור בין אנשים על בסיס חיבתם למוזיקה זו או אחרת; וגירסה חדשה ל-Riya, אתר שיתוף התמונות שמזהה אתכם בכל מצב (אלא אם אתם כלב), שתציע חיפוש ויזואלי.

• למרות שעיקר הפעילות התרכזה השבוע בגיזרת התוכנות, חובבי הגאדג'טים לא יצאו בידיים לגמרי ריקות. מיקרוסופט, כך על פי מקורות יודעי דבר, נמצאת בשלבי פיתוח של נגן מוזיקה נייד שיתחרה ב-iPod של אפל. השמועות אודות "מיקרופוד" שמתבשל צצו לראשונה לפני כמה חודשים. אז גם הפיצו אנשי העיצוב של ענקית התוכנה סוג של סרטון פארודי שניסה לנבא איך תיראה האריזה של הגאדג'ט הזה.
 
נוקיה אופן
 נוקיה אופן   
• למי שמתעקש לחבב את המקור, צפויה הפתעה אחרת, כך לפחות על פי עיתון סיני, שמדווח כי אפל עומדת להשיק נגן שיופעל ללא מגע. לא מאמינים? גם אום מאליק לא. אולי הם בכלל עובדים שם על iPad, הגירסה המשופרת של אנשי MadTV, שהיתה עשויה להיות מתנה נפלאה לאוהבים הצעירים.

• ואולי, כמו נוקיה, הם סתם בעניין של קונספטים בלתי ממומשים (למרות שהיינו שמחים לסקור איזו בטא של Nokia Open). אבל אל תדאגו, יש פתרון גם למי שכבר מאס לגמרי בכל ה-iסטריה הזו: iDon't מבית Sandisk. שווה הצצה.
 

בזאר הביזאר

• נתחיל בחדשה המפליאה שמיקרוסופט השיקה תוסף שיאפשר להצמיד למסמכי אופיס רשיון קריאיטיב קומונס (CC). ואם כבר הזכרנו זכויות יוצרים - הרי לכם קומיקס קולע ומשעשע מאין כמותו.

• זוכרים את סקריץ', החנון מהסדרה הצלצול הגואל (Saved by the bell)? ידעתי שכן. אז שמעו, הבחור בצרות. אין לו כסף לשלם עבור הבית שרכש, ואם לא תשלפו את הארנק ותקנו ממנו מספיק חולצות - הוא פשוט יאלץ לגור ברחוב. ככה יפה לעשות למי שגילם בהצלחה כה רבה את הגיק האולטימטיבי?

• בארה"ב, מן יבשת שבה מספר המשועממים באוכלוסיה עומד ביחס ישר למספר הכבשים בניו זילנד, החליטה אישה אחת לכתוב בלוג על החלטה חשובה שקיבלה: במשך שנה שלמה, 365 ימים מלאים, היא תלבש רק שמלה אחת, חומה, שתפרה בעצמה. למה? בין הפותרים יוגרל גרין קארד.

• ושלא תחשבו שאין לה מתחרים. אנשי מפלגת הפיראטיות שקמה זה לא מכבר בהחלט נראים לי מועמדים הולמים. בראיון שערכו איתם ב-Wired אמר אחד מהם שאינו נוהג להוריד קבצים בלתי חוקיים. צריך לקרוא את זה פעמיים כדי להבין.

• ואולי מה שהם צריכים לעשות זה בכלל להצטרף לאחת מקבוצות התמיכה החדשות שיפתחו בקרוב בתל אביב. אלה מיועדות למכורים לרשת ולאנשי עשירים במיוחד שבניגוד לביל גייטס, אוהבים לתרום כסף למי שממש לא צריך אותו. פסיכולוגים למשל.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by