ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך: השיטה החדשה לשיתוף קבצים  

מדריך: השיטה החדשה לשיתוף קבצים

 
 
ניצן וידנפלד

הגיע הזמן שגם אתם תעברו ל-Usenet, שיטת השיתוף המהירה שמחליפה את האימיול והביטורנט. הכל מההתקנה ועד הצריבה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אתם לא לבד בתחושה שעניבת החנק הולכת ומתהדקת על רשת האימיול ואתרי הביטורנט. מה עושים המשתפים? אף אחד מהם לא תולה את העכבר ומנתק את המודם. המשתפים הכבדים של ימינו פשוט חוזרים אל השורשים, אל רשת היוזנט שהיתה פה עוד לפני האינטרנט.

יוזנט היא רשת של קבוצות דיון (ניוזגרופס), שנבנתה בתחילת שנות ה-80 ואכלסה את כל מי שלא הורשה להיכנס ל-ARPA, האינטרנט של אז. היא פעלה (ועדיין עושה כך) בדומה לפורומים של היום, רק שבאותה תקופה לא היה שום דבר אחר לעשות.

יוזנט של ימינו שוכנת על שרתים מהירים ונפוצה לאורכו ולרוחבו של הגלובוס. לכן קשה להתפלא שהיא אהובה במיוחד על משתפי קבצים, שנמשכים אל המהירות והאנונימיות שלה. צחוק הגורל הוא שיתכן שכאן טמון מודל שיפתור את "בעיית" שיתוף הקבצים, משום שיוזנט הוכיחה לכולנו שאנשים מוכנים לשלם בעבור תוכן באינטרנט. אבל בואו לא נקדים את המאוחר.
 

האימיול מת, יחי האימיול החדש

(אילוסטרציה)
 (אילוסטרציה)   
באימיול החיפוש הוא פשוט, אבל מה שתמצאו שם תלוי במי שמחובר באותו רגע לרשת. ביוזנט העניינים מעט שונים: מישהו מעלה קובץ לשרת ניוז, שבתורו דואג להפיץ אותו לשאר השרתים, שמציעים את הקובץ למשתמשים שלהם.

כך, במעבר ליוזנט, הוצאנו מהמשוואה את צוואר הבקבוק הבולט והמעצבן ביותר של האימיול והביטורנט: המשתפים האחרים. מכיוון שההורדה מתבצעת משרת מרכזי, אנחנו לא צריכים להמתין עד שיתחבר מישהו שיש לו את הקובץ שאנחנו רוצים. גם המהירות שנקבל תהיה בליגה חדשה לחלוטין: רוב שרתי הניוז לא מגבילים את מהירות ההורדה, ואלה שכן, מציבים את הרף בסביבות ה-K500 לשניה, קרוב מאוד למהירות הקול.

מנהלי השרתים גם לא ממש מתלהבים מההעלאות. אם כל משתמש ניוז היה מעלה קובץ אחד ליום, רוב הסיכויים הם שהרשת לא היתה עומדת בכך והשרתים היו קורסים. לכן הם מעודדים את המשתמשים להוריד בשקט ובלי נקיפות מצפון. זה לא אומר שאתם צריכים לדאוג – עדיין ישנם אנשים שדואגים למלא את הרשת. איש לא יודע את המספרים המדוייקים, אבל הערכות מדברות על כ-800 ג'יגה של מידע חדש ליום (כך על פי האתר של ספקית הניוז UseNext).
 
 
התוצאה המשמחת של המצב הזה היא שהטקס הרגיל שמלווה התקנה של תוכנת שיתוף (פתיחת פורטים, שינוי הגדרות, חלוקת רוחב פס לשליחה) נחסך מאיתנו לחלוטין. להוריד מניוזגרופס זה כמעט כמו להוריד מה-WWW, בשיטת ה"הצבע-הקלק-המתן".

לכמות המידע האדירה שקיימת ברשת הניוז ישנן גם כמה השפעות נוספות: הראשונה היא שיחסית לרשתות השיתוף האחרות, יוזנט נחשבת נקיה. מנהלי השרתים מעוניינים לחסוך ככל האפשר בכמות המידע שהגולשים שלהם מורידים, ולכן לא משתפים פעולה עם זיהום הרשת בזיופים על ידי חברות מוסיקה והסרטים.

מכאן מתחילות החדשות הפחות טובות. ההשפעה השניה שיש לכמות המידע האסטרונומית היא שהשרתים לא שומרים אותו לאורך זמן רב. ביוזנט תוכלו למצוא את הדברים החדשים ביותר, אבל לפני שתספיקו למצמץ הם יעלמו. רוצים שרת ששומר את המידע ל-30 יום, או אפילו חודשיים? אין בעיה, רק שלמו על השירות.
 
 
כן, את ההשפעה השלישית תרגישו ישירות בכיס: שירות יוזנט איכותי עולה כסף. אבל תתפלאו, המשתפים מוכנים לשלם. ט', משתף קבצים ותיק, טוען שתשלום לא נוגד את פילוסופית השיתוף: "הפילוסופיה שלי אומרת שכל מה שאני רוצה צריך לנחות אצלי במחשב באופן מיידי. אם אני יכול לקבל שירות באיכות שכזו, אני מוכן לשלם". והוא אכן משלם. כן, למרות שמדובר ברשת שיתוף קבצים, יוזנט הוכיחה שמשתפים מוכנים לשלם סכום סביר בעבור ההורדות שלהם.
 

מציאת שרת

מתוך אתר UseNext
 מתוך אתר UseNext   
אז מה צריך בשביל להתחיל להוריד מיוזנט? הדבר הראשון הוא שרת להתחבר אליו. תפקידו הוא לקבל את כל הקבצים שהועלו לרשת בשרתים אחרים, לשלוח הלאה קבצים שמועלים אליו וכמובן לתת לנו להוריד ממנו את מה שאנחנו צריכים.

מכיוון שיוזנט הומצאה במקור לשם דיונים, היא מחולקת לקבוצות, באופן דומה מאוד לחלוקה של רשת ה-WWW. את הכתובות ברשת יש לקרוא משמאל לימין, ורובן מסבירות את עצמן: ב-news.middleeast.israel, לדוגמה, תמצאו דיונים בנושא ישראל. לרוב הדיונים ניתן להגיע ואפילו להשתתף בהם בעזרת שירותים חינמיים. חלק גדול מספקיות האינטרנט בישראל אף מציעות קישור ליוזנט כחלק מחבילת ההתחברות. אבל אותנו לא מעניינים הדיונים, אלא ענף אחד מיוחד. הקבצים נמצאים בענף המתחיל בשם alt.binaries (alt הוא קיצור לשם Alternative, משום שהשימוש ביוזנט להעברת קבצים די הפתיע את היוצרים הראשונים של הרשת. Binaries הוא שמם של קבצים שאינם מכילים טקסט). כך, סרטי DVD נמצאים בענף alt.binaries.dvdr וקבצי מוסיקה בערבית ב-alt.binaries.mp3.arabic.
 
מטבע הדברים, הענף הבינארי הוא הגדול והתובעני ביותר מבחינת רוחב פס. לכן רוב השירותים החינמיים ואלו שמוצעים על ידי הספקיות לא מאפשרים גישה אליו, או שלא טורחים לעדכן בו קבצים שמשקלם גדול מקילובתים ספורים. מי שמעוניין ביוזנט לשם שיתוף קבצים (אנחנו) יאלץ למצוא ספק יוזנט יעודי ולהירשם אליו.
 

מה חשוב לבדוק לפני שנרשמים

גודל חבילה – חיבור לרשת יוזנט מתומחר בדרך כלל על פי כמות המידע שאתם מתכוונים להוריד. בחבילה המוצעת לכם ידובר על מספר ג'יגה של מידע שאתם יכולים להוריד, לחודש. כל ספק שמכבד את עצמו יאפשר לכם להעביר לחודש הבא ג'יגות שלא ניצלתם. אם הספק שאתם בוחנים לא מאפשר זאת, לחצו על ה-X שבראש חלון הדפדפן. בתוספת כמה דולרים לחודש, תוכלו לרכוש לעצמכם חבילה שמאפשרת הורדות בנפח בלתי מוגבל. כיוון שיוזנט מאפשרת לכם לנצל את מלוא רוחב הפס שלכם, מומלץ לכל מי שיש חיבור המהיר מ-1.5 מגהביט לשניה לשקול אפשרות זו בחיוב.

Retention – החזקה. כפי שכבר צויין, מנהלי השרתים מוחקים מידע ישן, בכדי לפנות מקום. Retention הוא הגיל של המידע שנמחק. ספקיות טובות שומרות את המידע הבינארי לפחות חודש. אל תתפשרו על פחות משבועיים.

Completion – אחוזי שלמות. רשת יוזנט בנויה כך שכל שרת דואג להפיץ לשרתים האחרים את המידע שהועלה אליו. אבל אסור לשכוח שהרשת נבנתה במחשבה על הפצה של טקסט, ולכן אמינות היא לא הצד החזק שלה, כך שיתכנו קבצים שהעברתם משרת לשרת לא הושלמה. רוב החברות טוענות ל-99% אחוז של קבצים מושלמים. אל תתפשרו על פחות.

NNTP – פרוטוקול שמאפשר התחברות לשרת בעזרת תוכנה המיועדת לכך. זו היא דרך העברת הקבצים המהירה והאמינה ביותר. למרות שכמעט ואין ספקית יוזנט שלא תומכת בכך, רצוי לוודא זאת לפני הרישום.

מנוע חיפוש – על חיפוש בשת יוזנט נדבר עוד מעט, אבל מספיק אם ניתן הצצה מהירה לנושא כבר עכשיו ונגיד שהתהליך לא פשוט כמו חיפוש ברשת האימיול, אלא אם ספקית החיבור מפעילה מנוע חיפוש פנימי משלה. למרות שלא מדובר בתנאי הכרחי, מדובר בפיצ'ר יעיל ביותר וביתרון חשוב.

HTTP – חלק מספקיות היוזנט מאפשרות גם הורדה של קבצים בעזרת דפדפן, באופן שבו אתם רגילים לעשות זאת מכל אתר. מכיוון ששיטה זו דורשת הרבה מאמץ מהשרתים, החברות בדרך כלל יורידו לכם מסך הג'יגות החודשי 25%. למרות זאת, מדובר בפיצ'ר שימושי ביותר, במיוחד אם אתם גולשים ממחשב שהינו חלק מרשת שבה נחסמות העברות ב-NNTP.

תוכנה יעודית – חלק מהחברות יספקו לכם גם תוכנה חינמית משלהן לחיבור. כמו כל תוכנה ברשת, גם לקליינטים של רשת יוזנט יש גירסאות חופשיות וחינמיות, אבל רובן אינן נוחות לשימוש. התוכנות הקנייניות עולות כ-30$, שיכולים להיחסך מכם על ידי התוכנה של הספקית.

תקופת ניסיון – איכות השירות של הספקיות משתנה מאחת לשניה, ורצוי לנסות אותן לפני שאתם מתחייבים זמן ארוך. תקופת ניסיון היא גם הזדמנות טובה לזכות בעד שבועיים שימוש בחינם.

אנונימיות – העדיפו תמיד ספקיות שמצהירות שאינן אוספות נתונים על המשתמשים שלהן. זה כלל טוב לחיים, ובתחום השיתוף הוא חשוב במיוחד.
 

התקנת התוכנה

למרות שזו לא האפשרות היחידה, הדרך הכדאית ביותר להורדת קבצים משרת ניוז היא בעזרת תוכנת קליינט מתאימה. קיימות מספר תוכנות חינמיות, אבל הן לא נעימות לשימוש ולכן נתמקד ב-NewsBin Pro השיתופית. היא מאפשרת להתחבר לכמה שרתים במקביל ומספר פעמים לכל שרת.

בנוסף, היא תומכת גם בקבצי NZB, שפותרים את הבעיה של איתור כל הקבצים של הורדה מסויימת. בקובץ אחד מפורמט זה תמצאו את רשימת כל החלקים של אותה הורדה, ואת מיקומם ברשת היוזנט. ניתן לקבל קובץ NZB מאתר שיתוף קבצים או מפורום, ולהתחיל בהורדה מיד. מי שהעסק נשמע לו מוכר, לא טועה. ה-NZB המקבילים בעולם הניוזגרופס לקבצי ה-Torrent של הביטורנט. בכדי שלא יגידו שאנחנו משוחדים, כאן תוכלו למצוא השוואה מקיפה של כל תוכנות הניוז המובילות.
 
 
לאחר שקיבלתם שם משתמש וסיסמא לשרת הניוז, גילשו אל אתר הספקית וחפשו את מסך ההגדרות שלה. אתרו שם את כתובת שרת ה-NNTP (שאליו מתחברת התוכנה) ואת הפורט שלו. לאחר מכן הפעילו את תוכנת ה-Newsbin.

הקישו על Options. הדבר הראשון שנגדיר הוא הספריה שבה ישמרו הקבצים שהורדו (Download path) והספריה שבה ישמרו הקבצים הזמניים של התוכנה (Data path). הקישו על Browse ובחרו את הספריות הנכונות. הקישו על OK.
 
 
עברו לכרטיסיית ה-Servers, הקישו במקום ריק בעזרת הכפתור הימני בעכבר ובחרו Add server...
 
 
בשדה ה-Server address, הזינו את כתובת השרת ובשדה ה-Port את הפורט שרשמתם מבעוד מועד. סמנו את Requires login והזינו את שם המשתמש והסיסמא שלכם.
 
 
עברו לכרטיסיית Advanced וסמנו ב-Max server connections את מספר החיבורים המירבי שספקית הניוז מאפשרת לכם. שימו לב: חלק מהספקיות נוהגות לחסום משתמשים שמגזימים בכמות החיבורים. התוכנה מוכנה לפעולה. סיגרו אותה.
 

חיפוש

מתוך Binsearch. לא צריך לפחד מהחלקים החסרים
 מתוך Binsearch. לא צריך לפחד מהחלקים החסרים   
האימיול הרגיל אותנו לטוב. אפשר להגיד שאפילו קלקל אותנו. החיפוש ביוזנט מחזיר אותנו למציאות שבה צריך לעבוד קצת בשביל להשיג את מה שאנחנו צריכים.

• שיטת החיפוש הראשונה מתייחסת למצב שבו אנחנו יודעים מה אנחנו מחפשים. לדוגמה: אנחנו מעוניינים בגירסת הבטא החינמית החדשה של חלונות ויסטה, אבל השרתים של מיקרוסופט עמוסים מדי. לשם כך אנחנו זקוקים למנוע חיפוש. במסורת הניוזגרופס, גם כאן קיימים שירותים בתשלום, אבל זה כבר מוגזם. Binsearch הוא מנוע חיפוש חינמי, המיועד לענפים הבינאריים (עם הקבצים "המעניינים"), שגם תומך ב-NZB.

מנוע נוסף, ותיק יותר ובעל ממשק מעצבן מעט, הוא Binaries.nl. בנוסף, אם נרשמתם לספקית שמציעה מנוע חיפוש פרטי, הרווחתם. חשוב לזכור שכל מנוע מחפש ברשימת ענפים שונה ובשיטה משלו, בכדי לחסוך בעלויות רוחב פס. לכן בידקו בכל המנועים.

תמיד כדאי גם לבקר בערוצי ה-IRC שעוסקים בניוזגרופס, ובפורומים לנושא. אנשים נוהגים לעיתים להעלות למקומות אלו קבצי NZB. לפני שאתם מנסים להוריד משהו, זיכרו לבדוק באיזה תאריך הוא הועלה לרשת. אם הוא עתיק מה-Retention של הספקית שלכם, לא תוכלו להוריד אותו.
 
• יתרון נוסף של רשת היוזנט על אימיול הוא החלוקה שלה לנושאים. אם היינו רוצים לבדוק מה הוא שיר הטראנס האחרון שהועלה לרשת אימיול, לא היינו יכולים לעשות זאת. אוהבי הטראנס ביוזנט יכולים לגלוש לענף alt.binaries.sounds.mp3.goa-trance, בעזרת אתר הספקית, ולהתעדכן שם.

ניתן לגלוש לענף ספציפי מבלי להיכנס לאתר הספקית. בעזרת תוכנת הקליינט, יכול המשתמש להוריד למחשבו את תוכן הענף. בכדי לחסוך בזמן ובמקום, מורידה התוכנה רק את כותרות ההודעות (Headers), שמכילות את שמות הקבצים המאוכסנים בענף. המשתמש יכול לבחור לעצמו את הקבצים שהוא מעוניין להשלים את הורדתם. מכיוון שגלישה באופן שכזה היא תהליך מסורבל למדי, ומשום שכיום כל החברות מאפשרות גלישה וובית (בעזרת הדפדפן), אנחנו לא נרחיב בנושא.

שיטות קידוד - רשת היוזנט מסוגלת לאכסן קבצי טקסט בלבד. לכן כל קובץ בינארי שמועלה אליה חייב לעבור המרה לטקסט (התהליך נקרא קידוד), שמגדיל את גודל הקובץ בכ-30%. YENC היא שיטת קידוד חדשה (משנת 2001), שמתעלמת מכמה מוסכמות אינטרנטיות, אבל מגדילה את הקובץ ב-3% בלבד. למה אנחנו מספרים לכם את זה? משום שלעיתים תראו בסיום שם ההורדה שאתם מעוניינים בה את הצירוף YENC, שמסמן שקבצים אלו קודדו בשיטה החסכונית. העדיפו תמיד הורדות מסוג זה.

לאחר שיצרתם קובץ NZB שמפנה להורדות שלכם, הקישו עליו הקשה כפולה באמצעות העכבר ותוכנת הקליינט תדאג לכל הסידורים מעכשיו.
 

מישהו שבר את ההורדות שלי

משתמשי יוזנט כבדים כבר לא מופתעים לגלות קבצים פגומים בהורדות שלהם. צריך להזכיר שוב שרשת יוזנט נבנתה להעברת קטעי טקסט קטנטנים, ואיש לא שיער אי שם בתחילת שנות ה-80 שההורדות של ימינו ישקלו מספר ג'יגות. בנוסף, אותו אחוז של חוסר שלמות קבצים (Completetion) שהחברות מוכנות להודות בו, נוטה תמיד ליפול בהורדות הכי חשובות שלנו.

מצד שני, בל נשכח שהרשת כולה מתוחזקת על ידי גיקים, ועוד מהסוג הכבד. וכשגיקים נתקלים בבעיה, במיוחד כזאת שעלולה לפגוע בהורדות הפורנו שלהם, הם פותרים אותה. הפיתרון במקרה שלנו הוא לא פחות מגאוניות לשמה.

הגיקים שטיפלו בבעיה המציאו סוג חדש של קבצים, הקרוי PAR2 (שהוא הממשיך של PAR, אבל למי אכפת). קבצים אלו מכילים בלוקים לבניה ותיקון של ההורדה. אם יש לכם מספיק קבצים שכאלו, תוכלו לתקן כל פגם בהורדה, לא משנה באיזה קובץ הוא מופיע. ניתן אפילו לשחזר קבצים חסרים שלמים. זוכרים בתקופת הילדות שלכם, בשהייתם בונים בלגו? אם אח שלכם הקטן היה שובר לכם קיר אחד בטירה, הייתם יכולים לתקן אותו במהירות אם היו לכם מספיק לבני לגו. קבצי PAR2 הם המקבילה הממוחשבת לאבני המשחק.
 
כמעט לכל הורדה יוצמדו כמה קבצים עם שם ההורדה, בצירוף מספרים והסיומת PAR2. אל תשכחו לסמן ולהוריד גם אותם.
 

שימוש ב-PAR2

 
מומלץ מאוד להתקין את התוכנה QuickPar, שמוודאת עוד לפני שלב הצריבה את תקינות ההורדה שלכם, ועושה את התיקונים הדרושים במידת הצורך. השימוש בה פשוט ביותר.

לאחר ההורדה הקישו הקשה כפולה על אחד מקבצי ה-PAR2. התוכנה תופעל ותחל בבדיקה. אם יש צורך בתיקון, ויש בידיכם את קבצי ה-PAR2 הנחוצים, כפתור ה-Repair יהפוך זמין. הקישו עליו והתוכנה תתקן את ההורדה.
 

העלאת קבצים לרשת

תהליך העלאת קבצים לרשת יוזנט, למרות שהוא בהחלט אפשרי, אינו נעים במיוחד. יש לקודד את ההעלאה, לשנות את שמות הקבצים לפי פורמטים ידועים וליצור את קבצי ה-PAR2 המתאימים. מכיוון שרשת יוזנט סלחנית ואפילו מעודדת מורידים שלא מעלים כלום, לא נתמקד בנושא. מי שבכל זאת מעוניין לתרום לרשת מוזמן להעיף מבט במדריך המצויין הבא.
 

אז איפה מתחילים?

בכדי לבדוק האם שיתוף קבצים ביוזנט הוא בשבילכם, מומלץ להתחיל בשרתים החינמיים. חברת Yottanews מעניקה גישה חינם לשרת הניסיוני שלה. הוא לא יציב במיוחד, אבל מספיק לצורך ניסיון. כאן תמצאו רשימת שרתי ניוזגרופס חינמיים, גם אם לא איכותיים במיוחד.

החברות Firstload, Usenext, Giganews, ו-NewsGuy מציעות כולן חשבונות התנסות חינמיים, לתקופה של בין יומיים לשבועיים. בגוגל תמצאו רשימה של הודעות יוזנט בולטות ב-25 השנים האחרונות, ביניהן את לינוס טורבלדס (ממציא לינוקס) מבקש עזרה בבניית מערכת הפעלה חדשה והדיונים הראשונים על מחלת האיידס. לא יעיל אבל מעניין מאוד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by