ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: היה שלום מיסטר גייטס 

השבוע ברשת: היה שלום מיסטר גייטס

 
 
רוני שני

עידן ביל גייטס במיקרוסופט מתקרב אל סופו, גוגל עושה פוקוס על ישראל וגם משיקה שירות איכסון תמונות מקוון, אפל מפסיקה להיות מגניבה ומנוע חיפוש נגד פסיכים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"רק משנה את סדר העדיפויות" (צילום: רויטרס)
 "רק משנה את סדר העדיפויות" (צילום: רויטרס)   
ביל גייטס, יו"ר מיקרוסופט וארכיטקט התוכנה הראשי שלה הטיל אתמול (ה') פצצה. האיש העשיר בעולם הודיע כי יש בכוונתו לפרוש בהדרגה מעבודתו היומיומית בחברה כדי להיות שרי אריסון, קרי, להתמקד בפעילויות הצדקה של הקרן שלו ושל אשתו.

ומי יחליף אותו? ובכן, אדם כמו גייטס לא פשוט להחליף, ולכן נדרשים שניים למשימה: האחד הוא ריי אוזי, מנוע ה-Web 2.0 של החברה והאיש שעומד מאחורי מהפכת ה-Live. השני הוא קרייג מונדי, שיהיה מנהל מחקר ואסטרטגיה בכיר. בהחלט יש למה לחכות.
 
רוברט סקובל (צילום: Roland Tanglao, Flickr)
 רוברט סקובל (צילום: Roland Tanglao, Flickr)   
אבל גייטס הוא לא היחיד שעומד בפני שינוי משמעותי בחייו. בשבוע האחרון הודיעו שניים מן הבלוגרים המפורסמים בעולם על יציאה לדרך חדשה. רוברט סקובל עוזב את מיקרוסופט לטובת סטארט אפ קליפורני ואום מאליק עוזב את Business 2.0 ומנפיק את עצמו! על שום מה סימן הקריאה? בואו נתחיל מההתחלה.

רוברט סקובל הוא אחד הבלוגרים המשפיעים ביותר בעולם, שעד לפני 20 דקות עבד במיקרוסופט. לזכותו נזקפת הפיכתה של הענקית מרדמונד ממפלצת לטרול קטן, או בקיצור: האיש יודע יחסי ציבור מהם. אום מאליק, לעומתו, הוא עיתונאי ותיק ומוכר שכתב במגזין המוערך Business 2.0 והפעיל בלוג משפיע ומעניין במיוחד. העובדה ששני אלו - ביחד ולחוד - משנים סטטוס אמורה לעניין לא רק בלוגרים הכמהים להכרה והוקרה (ואם אפשר גם קצת כסף כיס), אלא גם מעסיקים פוטנציאלים וחברות שמרניות. בקרב הראשונים מפיחות החדשות משב של תקווה לעתיד טוב יותר. לחליפות לעומת זאת זה נותן מכה בראש, שאחריה נדלקת מעל ראשיהם נורה, שבמרכזה המשפט: "בלוגים זה טוב".

למרות הדימיון הרב (שניהם אמנם עוזבים משרה בטוחה, רווחית ומכובדת), יש בכל זאת הבדל מהותי בין שני המקרים. בעוד סקובל בוחר להגשים חלום (כדי להיות מאושר) ולעבוד בסטארט אפ שמתעסק ב-Podcasts, תוך שהוא מקפיד לא לשרוף גשרים, אום מאליק מחליט להפוך את הבלוג הפופולרי שלו - gigaom.com - לעסק עצמאי. רוצה לומר, בעוד הראשון נשאר בתרבות הארגונית ויהי מה, השני נשאר עצמאי. לא רק ברוח, אלא עתה גם בחומר. על פי הבלוגספירה, מאליק זכה למימון ראשוני עבור העסק העתידי, ולדברי האיש עצמו, הסיבה העיקרית לעזיבה המפתיעה בנאלית להחריד. "מי שיכול עושה. מי שלא יכול, מלמד" (או כותב על זה), כתב בבלוג-סטארט אפ שלו. ב-ValleyWag, שהיו הראשונים לחשוף את הסיפור, לא בטוחים שהשינוי לטובה.
 
 
 

עוד חדשות

• גוגל התחילה את השבוע עם מפץ של חידושים, שרובם לא מלהיבים, והשאר ממש מיותרים. הנקודה היהודית היא שהחברה שיפרה את הרזולוציה בה מוצגים אתרים שונים בישראל בתוכנת Google Earth שלה, והיא מאפשרת לבצע סיור וירטואלי גם בחופי תל אביב, אילת ואשקלון למשל. לכו חפשו.

• אך ענקית החיפוש לא מסתפקת בסיורים בעולם. היא נמצאת בדרכה גם לכיבוש המסך הקטן, ואפילו עושה קולות של תחרות עם פליקר, שירות שיתוף התמונות המצליח של יאהו. גוגל השיקה השבוע את PicassaWeb, שירות העלאת תמונות מקוון, שפתוח רק למנויי Gmail שיקבלו הזמנה להשתמש בו. בשלב זה מדובר בשירות דרדלה, שמאפשר רק להעלות תמונות, לא להגיב עליהן, לא לבצע חיפוש ולא לשתף תמונות עם גולשים אחרים. העיקר שחרמון צדק.

• חוץ מזה, היא השיקה גם את Google Browser Sync for Firefox, תוסף לפיירפוקס, שתפקידו לסנכרן את ההגדרות של הדפדפן - מועדפים, סיסמאות, היסטוריית גלישה ו-Cookies - בכמה מחשבים במקביל, ואפילו לשמור טאבים וחלונות פתוחים, כך שיוכלו להיפתח גם במחשב אחר. נשמע אחלה, אבל כמו שמזהירים בבלוגספירה, זה גם מאט את ביצועי השועל, וגם מעורר קצת אי נוחות בהקשרים של שמירה על הפרטיות. בכל זאת רוצים לחיות על הקצה? הנה קישור להורדה.
 
 
• המתחרה העיקרית של גוגל בתחום ההשקות השבוע היתה דווקא eBay, ענקית המכירות הפומביות, שבדרך כלל לא מצטיינת בחדשנות יתרה. בסוף השבוע שעבר ערכה החברה את כינוס eBay Live! אותו ניצלה, בין השאר, כדי לחשוף את חיבתה לשירותי תוכן מבוסס גולשים. החברה השיקה Wiki חדש, שיהווה מעין מאגר טיפים אדיר לאתר, ובסגנון עדות ה-Wiki יערך על ידי המשתמשים. ריצ'רד מקמנוס מ-ZDNet משוכנע שזה יהיה שוס.

עוד הדגימה החברה למה בעצם היא היתה צריכה לקנות את סקייפ ביותר משני מיליארד דולר; הכריזה על MyCollectibles, שירות משותף לה ול-Kaboodle, אתר מכירה וקניה לאספנים מושבעים. ואפילו הציעה כמה עדכוני RSS, לטובת הקונים המכורים.
 
• ואם כבר מדברים על המצאות, אי אפשר שלא להזכיר חדשה מרעישה נוספת שיצאה מכנס eBay. ראשי Digg, אתר לדירוג שיתופי של ידיעות טכנולוגיה, שנמצא במועדפים של כל גיק שמכבד את עצמו, החליטו שגיקים זה לא מספיק. נשיא החברה, קווין רוז, הכריז שהוא ואנשיו רוצים לכבוש את ליבם של כל חולי החדשות. על פי BusinessWeek, בעוד כחודש יתווספו לאתר קטגוריות כמו חדשות, בידור, פוליטיקה ועוד, שילוו בשדרוג עיצובי בולט. איך זה יראה בדיוק? ValleyWag העסוקים חשפו תמונות מסך ראשונות של מה שהם מכנים Digg V3.
 
• בית הנבחרים האמריקני שוב הוכיח שדמוקרטיה זה אחלה, כל עוד היא באה לידי ביטוי רק במלחמה מיותרת במדינות רחוקות ובמילים ריקות מתוכן בנאומים וסרטים. השבוע דחו מרבית חברי הקונגרס הצעת חוק שנועדה לשמר את הנייטרליות של האינטרנט. מה עניין נייטרליות לאינטרנט? יפה ששאלתם, מכיוון שמדובר במה שמכונה הדיבר הראשון של הרשת. Net Neutrality פירושו שהגלישה חייבת להישאר פעולה חופשית וחפה מאינטרסים, כשספקיות האינטרנט האמריקניות משמשות צינור בלבד, והמשתמש יכול לגלוש לכל אתר או שירות באינטרנט בלי קשר לספקית דרכה הוא מחובר.

על פי הצעת החוק הדחויה, לספקיות אסור להעדיף אתרים מסוימים או לספק רוחב פס מוגדל לשירותים שהן מעוניינות לקדם ולכוון תעבורה מאתר לאתר. לא עזר שההצעה היא פרי יוזמה של המפלגה הדמוקרטית וחברות כמו גוגל, אמאזון ו-eBay ואפילו כמה סלבס. 269 חברים צידדו בעמדת הספקיות (לעומת 152 מתנגדים), שלא ממש רוצות שמישהו יגביל את כוחן. באתר SaveTheInternet לא מוותרים וממשיכים להילחם, להקה חרוצה כבר הוציאה שיר מחאה ואנג'לה גאן מנסה להדגים במה דברים אמורים.
 

ממש מגניבות

אפל, גירסת סין
 אפל, גירסת סין   
• רוצים עוד הוכחה שכוח משחית? תראו את אפל. מה עושה חברת מחשבים, שמצבה הפיננסי הולך ומתחזק? מתנהגת כמו תאגיד נצלני מהסוג המתועב ביותר, ומעסיקה עובדים סינים (בני 15 ומעלה) בתנאים מחפירים. מעניין אם מנגנים להם ואגנר בהפסקות.

• מדינות סקנדינביה תמיד נראו לי כמו סוג של גן עדן (מינוס המזג אוויר). השבוע הן הראו שוב שיש מי שחושב שהתאגידים האמריקניים הם לא תמיד כזה שוס, והחליטו להילחם ב-iTunes של אפל, שמאלצת אתכם להאזין לשיר שרכשתם באופן חוקי רק בנגן שלה. הצעת חוק נורבגית מנסה לכפות על אפל לאפשר לקנות ב-iTunes שירים שיתאימו לכל נגני המוזיקה, והרשויות במדינה הצפונית מאיימות לסגור את פעילות חנות המוזיקה המקוונת של אפל במדינה אם זו לא תשנה דרכיה. ליוזמה הצטרפו גם דנמרק ושבדיה, אולם הכעס שמעוררת מדיניות ה-DRM של יצרנית ה-iPod עוררה בעבר זעם גם בקרב הצרפתים והגיעה אפילו לארה"ב, שם התקיימו הפגנות יצירתיות נגד מגבלת התאימות של השירים.
 
• נראה שגם אם תעבור הצעת החוק הזו ובלונדינים יצליחו לכופף את אפל, יש עוד הרבה עבודה לפניהם. השבוע התגלה כי אפילו האתרים החברותיים לכאורה שכולנו אוהבים לאהוב מתנהגים לא יפה ברגע שאנחנו מפנים מבט. MySpce ו-Youtube הם שניים מהאתרים הפופולריים ביותר של העת החדשה, שמאפשרים להעלות אליהם תכנים (כל מיני בראשון ווידאו בשני) ללא עלות. אבל אליה וקוץ בה: שני השירותים השיתופיים הללו קובעים באותיות קטנות שברגע שהעליתם את הסרטונים או השירים שלכם אל שרתיהם, הם הפכו במידה רבה לשלהם. אם יוצאים מנקודת הנחה שה-NSA (הסוכנות לבטחון לאומי האמריקנית) מרגלת אחרי מנויי MySpace במרץ, אפשר דווקא להרגע - ממילא אין להם זכויות.
 

הזיות

• תואר ההפלצה השבועית הולך ללא ספק ל-Stalkerati (משחק מילים על Technorati - מנוע חיפוש מוביל לבלוגים ו-Stalk, שפירושו מעקב אחרי מישהו). מנוע החיפוש הזה מציע להגן עליכם מפני מחזרים פסיכים, שאוחזים ברזומה עשיר במעקבים אחרי בני זוגם. הסוד של המנוע הוא אותו פטנט שבו משתמשת NSA - חיטוט בבלוגים ורשתות חברתיות.

• הרשת היא כר פורה לפריחתם של אינספור מוזרויות. למרבה המזל, בניגוד למוזרויות של העולם האמיתי, הפריקים הווירטואליים לרוב לא מזיקים לאף אחד. אולי חוץ מלעצמם. אחד מהם ערך ניסוי במסגרתו ניזון במשך שבוע ממזון לקופים. אחר מבצע מחקר על מניעת שינה. מעצמו כמובן. תנו לו כפיים על שהוא ממשיך לנסות כל פעם מחדש. השלישי סתם פירסם מדריך מצולם ליצירת חפתים (cufflinks) שעשויים מחיבורי UTP (חיבורי רשת סטנדרטיים), על מנת לסייע לאומת הגיקים שנאלצים לפעמים לדפוק הופעה עם טוקסידו.

• ואם ההפניות הללו גורמות לכם לפקפק בעתיד האנושות, הסירו דאגה מליבכם. אלוהים (הוא באמת DJ) יסדר הכל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by