ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המחליף 

המחליף

 
 
רוני שני

לנעליו הגדולות של ביל גייטס ייכנס ריי אוזי. מי הוא האיש שמעתה יהיה אחראי על החזון הטכנולוגי של מיקרוסופט והאם הוא יצליח להעיר את החברה הישנונית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אמש הודיע ביל גייטס כי בעוד כשנתיים מעכשיו, הוא יפרוש מתפקידו במיקרוסופט כארכיטקט תוכנה ראשי ויפנה לפעילות צדקה. את תפקידו כאחראי על החזון הטכנולוגי של החברה, ימלא אדם בשם ריי אוזי, שיכנס לתפקידו כבר עכשיו ויעבור חפיפה בת שנתיים.

מיהו אותו ריי אוזי, האיש שישפיע אולי יותר מכל על האופן שבה חברת התוכנה הגדולה בעולם תתייחס לטכנולוגיה ותפתח את מוצריה? והאם יש סיכוי כי הוא יצליח לרענן את מיקרוסופט ולהפוך אותה למיקרוסופט אחרת שטרם יצא לנו לפגוש?
 

קרירה ארוכה ורבת הישגים

 
אוזי, הדם החדש שזורם במיקרוסופט, הוא בן גילו של גייטס הפורש. שניהם חגגו בשנה שעברה את יום הולדתם החמישים. בתעשיה הוא ידוע כבעל מעוף ומפתח מוכשר, אולם הוא נשאר צנוע למדי, למרות הישגיו המרשימים וההערכה הרבה לה הוא זוכה.

הקרירה הארוכה של אוזי בעולם המחשבים החלה עוד ב-1969, כשלמד לתכנת על פלטפורמות עתיקות עם שמות שכיום כמעט ולא זכורים כמו Programma 101 של אוליבטי ו-GE 400. לאחר תקופה שבה עבד כמתכנת בחברת ביטוח, הוא החליט ללמוד באוניברסיטת אילינוי בחוג למדעי המחשב.

במסגרת לימודיו השתתף בפרויקט שהיווה את אחת ההשראות המרכזיות לכל אורך הקרירה שלו. היה זה פרויקט שנקרא PLATO, מעין קהילה מקוונת ניסיונית, שכללה דואר אלקטרוני, פורומים, מסרים מידיים, חדרי צ'אט, משחקים המוניים מקוונים ועבודה משותפת מרחוק.

לאחר לימודיו, היה אוזי מעורב בפיתוחים שונים הקשורים לרשתות ולתחנות עבודה ואף יסד שתי חברות. החברה הראשונה שהקים ב-84 נקראה Iris Associates והיא היתה אחראית לפיתוח Lotus Notes, חבילת תוכנות משרדיות, שאיפשרה לשתף מסמכים בין עובדים ולהשתמש בדואר אלקטרוני. חבילת תוכנות זו הפכה למובילה בתחומה וענקית המחשבים IBM החליטה לרכוש את אוזי ואת חברתו.

שנתיים לאחר מכן, ב-97, עזב אוזי את IBM והקים יחד עם אחיו ושותפים אחרים, את חברת Groove Networks . שוב, גם בחברה זו אוזי פיתח תוכנה שנועדה להקל על עבודה משותפת, אולם הפעם, הגישה היתה מעט שונה. במקום להשתמש במבנה ריכוזי המבוסס על שרת מרכזי, כפי שהיה בימי ה-Notes, הוא פיתח מערכת מבוזרת, שלדעתו תספק מענה הולם יותר לדרישות השיתופיות החדשות של הסביבה העסקית החדשה.

הפעם, החליטה לקנות את אוזי ענקית אחרת, מיקרוסופט. תוכנת Groove שולבה במסגרת גירסת 2007 של חבילת האופיס. עם הרכישה, הפך אוזי לאחד משלושת המנהלים הטכניים הבכירים תחת גייטס.
 

קול שונה במיקרוסופט

במסגרת תפקידו במיקרוסופט, קיבל אוזי את המשימה לחזק את שליטתה של מיקרוסופט באינטרנט ולמנף את עוצמתה הגוברת של הרשת לטובת כלל מוצריה של החברה. הוא נעשה אחד מהמובילים הראשיים של המהפך הדרמטי שמבצעת מיקרוסופט בכל הנוגע לשירותים מקוונים והיה שותף ראשי לתכנון פורטל Live.com . הפורטל הינו פלטפורמה האמורה לספק ללקוחות מיקרוסופט פתרונות מקוונים שישלימו את התוכנות המותקנות על המחשב האישי. "לכל מה שאנחנו עושים צריכה להתלוות גם נוכחות באינטרנט", אמר פעם בראיון ל-CNN .

אוזי מציג גישה שונה מזו שהורגלנו לראות עד לא מזמן במיקרוסופט. בניגוד לדימוי הכבד והדורסני של החברה האם, הוא דווקא מאמין בפתיחות ובשיתוף. הדבר בא לידי ביטוי בפוסטים שהוא מפרסם בבלוג שלו, שאמנם אינם תדירים, אבל כוללים הזמנה של הגולשים להגיב ולקחת חלק פעיל בחידושים שעולים מדי פעם במוחו שלו או של מי מאנשי צוותו.

כך, למשל, הציג בבלוג שלו את Live Clipboard, טכנולוגיה שתאפשר בעתיד לגזור ולהדביק קטעים שלמים בין אתרים שונים ובין אתר למחשב האישי, מבלי שצורתם הגרפית תיפגע. כמו כן פתח לראווה גם את Live Labs , שבדומה ל-Google Labs, מעניק לגולשים הצצה ואפשרות התנסות עם פיתוחים חדשים של החברה, שיתכן ויושקו בעתיד.

מעבר לכך, מביע אוזי תמיכה נלהבת בנכונותה של מיקרוסופט לשחרר כמה מהפיתוחים האלו תחת רשיון Creative Commons השיתופי. קול כזה לא נשמע לעיתים קרובות מכיוונה של מיקרוסופט, שאספה לעצמה הרבה שונאים בשל היתה מלכת התוכנה הקניינית, שרודפת כל מי שפוגע בקניין הרוחני שלה.
 
 

איש השנה

אלו שנשארים וזה שהולך (מימין: סטיב באלמר, ריי אוזי, קרייג מונדי וביל גייטס)
 אלו שנשארים וזה שהולך (מימין: סטיב באלמר, ריי אוזי, קרייג מונדי וביל גייטס)   
ההערכה שאוזי הספיק לצבור במיקרוסופט רבה. על פי עדויות של אנשי מיקרוסופט, אוזי, או ריי כפי שהם מכנים אותו, מצטיין במערכת היחסים שהוא בונה עם העובדים, איתם הוא מנהל שיחות ארוכות אודות נושאים כמו אבטחה.

אך לא רק במיקרוסופט הוא זוכה להערכה. ב-95 הוכתר לאיש השנה של PC Magazine . סקר מקוון הכתיר אותו לאחד מחמשת המפתחים הגדולים של המאה . בשנת 2000 זכה בפרס W. Wallace McDowell של IEEE, שימש כחבר בכמה וכמה גופים בולטים בתעשיית הטכנולוגיה האמריקנית והעולמית ובשנת 2001 זכה להוקרה כחלוץ טכנולוגי מטעם ה-World Economic Forum .
 

לא מפסיד משחקים של הרד סוקס

אשר לחייו הפרטיים, אוזי נשוי ואב לשני ילדים. מאז מכר את Groove למיקרוסופט, הוא ואשתו מנהלים "הרפתקה דו-חופית", כפי שהוא מכנה זאת וגומעים קילומטרים של טיסה מידי שבוע. את מרבית זמנו הוא מבלה בדירה מפוארת המשקיפה על הנמל של סיאטל, שם נמצא מטה מיקרוסופט, ואילו אשתו מתגוררת בביתם הישן שמצפון לבוסטון.

כוורקוהוליק אמיתי, הוא מספר בבלוג שלו עד כמה הוא "נהנה לערוך נסיונות 'לקרב את החופים' באמצעים טכנולוגים, שכוללים הקמת 'פורטלים' בין החדרים השונים בשני הבתים, על מנת לבחון כיצד מרגישה הנוכחות המרוחקת הזו".

קבוצת הבייסבול הנערצת עליו היא הרד סוקס מבוסטון והוא מספר כי הוא מקפיד לצפות במשחקיה. מידי פעם הוא גם נהנה להתרחק מהציוויליזציה, בין אם מדובר בביקור ארוך בסין או במסע משפחתי לאנטארקטיקה. סתם בשביל לנקות קצת את הראש.
 

דם חדש במיקרוסופט

האם אוזי יהיה זה שירענן את מיקרוסופט הישנונית ויציל אותה מהפיכה לדינוזאור שהולך ומאבד את הרלוונטיות שלו מול יריבות מרות וצעירות כמו גוגל ויאהו? קשה לדעת.

אוזי מפגין גישה רעננה ודינמית. פעם הוא צוטט כאומר ש"אסור לנו לסמוך על שום מערכת או תהליך עסקי, המתוכנן בקפידה או המיושם באופן ריכוזי. תהליכים ומערכות מוצלחים חייבים להיות זריזים, דינמיים ומותאמים בקלות, בתוך שהם מתפתחים בהתאם לצרכים במהלך הזמן".

מצד שני, עוד מוקדם לדעת כיצד יתפתחו הדברים ועד כמה השפעתו תורגש. ראשית משום שמוצריה הנוכחיים של החברה, כמו ויסטה, פותחו ברובם עוד טרם זמנו. שנית, ניתן יהיה לראות רק עוד זמן רב את השפעתה של האסטרטגיה החדשה שיתווה עבור החברה, הכוללת בין היתר גם דגש רב על הכנסות מפרסום והשקעה במכשירים ניידים.

אולם גם אם קשה להגיד כיצד בדיוק ישפיע אוזי על הפיתוחים של מיקרוסופט ועל גרף המניה שלה, כולם מסכימים כי יש צורך בהזרמת דם חדש לעורקיו של הפיל מרדמונד.יש אפילו כאלו שמרחיקים וצופים שבמידה והכל יתנהל כשורה, ריי אוזי יירשם בדברי ימי ההיסטוריה של מיקרוסופט ושל העולם, כבעל תפקיד משמעותי לא פחות מזה של גייטס.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by