ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מומלצים 
הנבחרות: תוכנות גיבוי 

הנבחרות: תוכנות גיבוי

 
מומלצים |
 
ליאור באקאלו

רגע לפני שהכונן קורס, אולי כדאי שתגבו את הקבצים החשובים. ליאור באקאלו עם התוכנות שיעזרו לכם להתכונן לגרוע מכל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחשב שהתאמץ יותר מדי. צילום: Topato
 מחשב שהתאמץ יותר מדי. צילום: Topato   
אחת הסכנות הגדולות ביותר במחשב (פרט לקרינה, כאבי שרירים ושאר מזיקין) הוא אבדן מידע. זה לא משנה אם וירוס קטלני מחק לכם את המסמכים, הכונן הקשיח סרב לעלות או שפשוט פירמטתם בטעות את כונן C (תתפלאו, גם זה קורה) - אתם ממש לא רוצים להיתפס עם התחתונים למטה. לשם כך בדיוק, נוצרו תוכנות הגיבוי.

תוכנות הגיבוי עושות פעולה פשוטה ביותר - הן שומרות ליתר ביטחון את הקבצים במקום נוסף. זה הכל. המאפיין הבולט ביותר של תוכנות הגיבוי שבדקנו עבורכם היא שהן דוגלות במדיניות "שגר ושכח". צריך רק להגדיר את התוכנה פעם אחת ובפעמים הבאות היא כבר תדאג לגבות בפרקי זמן קבועים את הקבצים החשובים שלכם. לאחר מכן כל מה שתצטרכו לעשות הוא לזכור לשמור את הגיבויים עצמם במקום נוסף, פרט למחשב עצמו.
 

Windows XP Backup utility - הידידותית

 
אם מערכת ההפעלה שלכם היא חלונות XP, זכיתם גם בכלי מובנה לניהול גיבויים. רגע לפני שתרימו גבה ותשאלו איך לא נתקלתם בו עד היום, נסביר כי מיקרוסופט טורחת משום מה להתקין את כלי הגיבוי רק בגירסת ה-Professional של XP. זה עדיין לא אומר שאם יש לכם גירסה ביתית (Home Edition) לא תוכלו ליהנות ממנו. הכלי נמצא על תקליטור ההתקנה של חלונות ואם תרצו להתקין אותו תוכלו להיעזר בהוראות באתר מיקרוסופט. אחרי ההתקנה, (או אם התוכנה כבר מותקנת במחשב), תמצאו את כלי הגיבוי בין שאר התוכנות בתפריט ה"התחל", תחת תיקיית "עזרים" ותת-התיקייה "כלי מערכת".

התוכנה היא למעשה אשף ידידותי המאפשר לגבות את הקבצים וההגדרות במחשב. בתחילת התהליך תצטרכו כמובן לבחור את הקבצים אותם ברצונכם לגבות. לצורך כך האשף יציג בפניכם כמה אפשרויות פופולריות. תוכלו, למשל, לבחור בין גיבוי "המסמכים שלי" והמועדפים של המשתמש שלכם, או את כלל המסמכים, או אפילו את כלל הקבצים על המחשב. כמובן שתוכלו להתעלם מההצעות המנומסות ופשוט לבחור לבד איזה קבצים ברצונכם לגבות.

השלב הבא באשף יהיה כמובן בחירת מקום שמירת קובץ הגיבוי. אם חיברתם למחשב מראש כונן או התקן נייד (USB למשל), האשף יזהה אותו, והוא יופיע בין אפשרויות הגיבוי יחד עם כונן הדיסקטים. כמובן שתוכלו לבחור לשמור את הגיבוי בכל מקום אחר על-פי בחירתכם.

האפשרויות המעט מתקדמות יותר מאפשרות להפוך את הגיבוי לפעולה יומית, או לגבות רק קבצים ששונו מאז הגיבוי האחרון. ניתן גם לקבוע לו"ז לפעולת הגיבוי, כך שתתבצע כל פעם שהמחשב מופעל, אחת לחודש ועוד. לפרנואידים, אגב, ניתן גם להגן על הגיבוי באמצעות סיסמה.

הליך הגיבוי עצמו מהיר למדי, אך למרבה הצער אינו כולל דחיסה. כתוצאה מכך, קובץ הגיבוי הבודד שתקבלו בסוף התהליך יהיה זהה בגודלו לתיקייה אותה גיביתם במקור. הפורמט בו יתקבל קובץ הגיבוי הוא פורמט יחודי לתוכנה זו, וניתן לפתוח אותו רק במחשבים אחרים עליהם מותקנת התוכנה (דהיינו, מערכות הפעלה XP).

יתרונות: אשף נוח וידידותי, אפשרות לקביעת זמני גיבוי קבועים
חסרונות: פעולת הגיבוי אינה כוללת דחיסה
שורה תחתונה: למי שרוצה הדרכה נוחה מא' ועד ת'

להורדה
 

Simply Safe Backup - המקדדת

 
לאחר התקנת התוכנה תתבקשו להזין כתובת מייל, כדי שבמקרה שתתקלו בשגיאה בעת הפעלת התוכנה, היצרן יוכל ליצור עמכם קשר ולהורות לכם כיצד לטפל בה. אם תתעצלו למסור כתובת, תיאלצו להמשיך ולקבל את הבקשה הזו בכל פעם שתפעילו את התוכנה.

לאחר שתחלפו על פני מסך הפתיחה המאיים (והדי מכוער יש לציין), הממשק המבולגן מעט יציג בפניכם את כל האפשרויות העיקריות של התוכנה. אפשרויות אלה נגישות ממספר לשוניות (Tabs) בחלקו העליון של המסך המרכזי. מסך ה-Welcome של התוכנה, שגם אליו מגיעים דרך הלשוניות, יציג בפניכם שני אשפים שיעזרו לכם בשתי פעולותיה העיקריות של התוכנה: גיבוי ושחזור.

במהלך הגדרת הגיבוי ניתן לבחור לגבות את הקבצים לקובץ אחד בודד, לכונן התקליטורים, לשרת FTP או להתקן נייד (כגון USB). ניתן להגן בסיסמה על קבצי הגיבוי. לשם כך מוצעות לכם שלוש רמות אבטחה של קידוד. בנוסף, ניתן להגדיר סוגי קבצים שאינכם מעוניינים לכלול בגיבוי.

לאחר שתבחרו את ההגדרות, התוכנה תחשב עבורכם את גודל הקובץ שיתקבל בסיום התהליך, ותציג את מס' התקליטורים או מדיות ה-DVD שידרשו לשמירתו. עם זאת, לא מומלץ לסמוך על הערכה זו יותר מדי, שכן היא אינה לגמרי מדויקת. פעולת הגיבוי עצמה זריזה יחסית, ולאחר מכן מתקבל קובץ גיבוי מעט קטן יותר מסך גודלם של כל הקבצים שגיביתם.

יתרונות: הגנה בסיסמה על קובץ הגיבוי, ניתן לגבות ישירות לכונן נשלף
חסרונות: ממשק מעט מבולגן, הערכה לא מדויקת של גודל הקובץ הסופי
שורה תחתונה: למי שרוצה קובץ גיבוי מכווץ ואפשרות לגבות לכונן חיצוני

להורדה
 
 

One-click BackUp for WinRAR - המכווצת

 
תוכנה זו היא מעין הרחבה לתוכנת הכיווץ הפופלרית WinRAR, ומאפשרת לקבוע פעולות גיבוי שיבוצעו בזמנים קבועים באמצעות תוכנת הכיווץ. אם WinRAR אינה מותקנת במחשבכם, תוכנה זו תמליץ לכם להתקין אותה.

לאחר התקנת התוכנה תתבקשו לבחור בין שימוש בגירסה החינמית (Freeware) לבין בדיקת התכונות המלאות של התוכנה המלאה לזמן מוגבל (Shareware). לאחר מכן, תוכלו להגדיר שורה של משימות גיבוי, שיבוצעו במועדים קבועים.

מסך התוכנה הראשי פשוט ביותר, והוא כולל חלק עליון בו מוצגות המשימות הקבועות, וחלון תחתון המציג הודעות על פעולות התוכנה השוטפות. מעל לשני חלקים אלה מצויה שורת האפשרויות, מהן ניתן להגיע להגדרות העיקריות של התוכנה.

בעת הגדרת פעולות הגיבוי הקבועות ניתן להורות לתוכנה לבצע פעולות מסוימות לפני או לאחר הגיבוי עצמו. כך למשל ניתן לקבוע כי לאחר סיום הגיבוי תופעל תוכנה מסוימת (למשל Defrag, אנטי-וירוס וכדומה). ניתן גם להורות לתוכנה לסנכרן את הקובץ שהתקבל לאחר הגיבוי עם כונן חיצוני, או פשוט להסתיר אותו (מצב Hidden).

יתרונות: גיבוי קבצים עם כיווץ משמעותי, קביעת פעולות לפני ואחרי הגיבוי
חסרונות: הפעלת התוכנה דורשת התקנת WinRAR
שורה תחתונה: למי שחשוב לו לחסוך במקום בעת הגיבוי

להורדה
 

VersionBackup - המעתיקה

 
לתוכנה זו אולי אין את הממשק הכי יפה בו נתקלתם, אבל הוא מציג בבירור את האפשרויות השונות בתוכנה. מסך הפתיחה ישאל אתכם בפשטות "מה ברצונכם לעשות" ויציג את אפשרויות התוכנה המרכזיות, שהבולטות בהן הן הגדרת פעולת גיבוי חדשה, ביצוע גיבוי ברגע זה, ואחזור גיבויים קודמים.

לאחר שתבחרו ליצור גיבוי חדש, התוכנה תלווה אתכם לאורך השלבים השונים באופן קל וידידותי. בין השאר, תוכלו לבחור תת תיקיות שאינכם רוצים לכלול בפעולת הגיבוי, ולהגדיר זמנים קבועים בהם תבוצע פעולת הגיבוי עצמה. כמו כן, ניתן להורות לתוכנה למחוק גיבויים "ישנים" (כאלה שנוצרו לפני מספר הימים שהגדרתם). בנוף תוכלו להגביל את מספר הקבצים בתיקיה אליה יועברו הקבצים לאחר הגיבוי, או את הגודל שיתפסו סך הקבצים בתיקיה.

פעולת הגיבוי עצמה מתבצעת בזריזות, והגיבויים השונים נשמרים בתת- תיקיות על פי תאריכי הגיבוי. התוכנה כוללת גם סייר קבצים, המאפשר לעבור בין תיקיות הגיבוי השונות, ולשחזר משם את הקבצים שגיביתם, כך שיחליפו את הקבצים המקוריים, או יועברו למקום חדש.

למרבה הצער פעולת הגיבוי אינה משולבת בכיווץ הקבצים המגובים, כך שנפח תיקיית הגיבוי זהה לנפח הכולל של הקבצים שבחרתם לגבות. בשונה מתוכנות אחרות, בסוף תהליך הגיבוי לא תקבלו קובץ אחד, אלא העתק של תיקיה.

יתרונות: הדרכה פשוטה וידידותית, דרך נוחה לגשת לקבצים הישנים
חסרונות: אין כיווץ, אין קובץ אחד אותו ניתן להעביר
שורה תחתונה: למי שרוצה להעתיק את הקבצים החשובים לו בשלמותם

להורדה
 

המלצת העורך: One-click BackUp for WinRAR

 
על אף שהיא מצריכה שימוש בתוכנה נוספת, מדובר בשילוב מנצח של יכולות כיווץ ותזמון אליהן מצטרפת שורת אפשרויות נוספות. התוכנה שמבצעת מקסימום פעולות במינימום השקעה מצדכם.

משתמשים בתוכנה שאי אפשר בלעדיה? רוצים שנמליץ עליה באחת הכתבות? שלחו לנו את התוכנות הנבחרות שלכם, וספרו לנו כיצד הן שיפרו לכם את החיים

software@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by