ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: מי הדפוק? 

השבוע ברשת: מי הדפוק?

 
 
רוני שני

ויסטה לכולם, ICQ החדש ומדיה פלייר 11 עכשיו בעברית, שיפוצים ושידרוגים באתרים הגדולים בארץ ובעולם, ומה זה גוגל עינויים וגוגל רצח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמה מבני משפחתי וחברי הטובים ביותר הם עורכי דין או אנשים שעובדים עימם מקרוב. יתכן שעובדה זו מקנה לי חסינות נצח בפני תביעות דיבה שאני עלולה לחטוף אם אומר משהו כמו "עורכי דין הם אנשים בעלי חוש דרמטי מפותח יתר על המידה, שנהנים לשחק בנדמה לי על חשבון אחרים". הרי כל מי שהגיון בקודקודו מבין שמדובר בקביעה גורפת וחסרת בסיס, שנובעת ממעשיהם של כמה פרקליטים משועממים וחסרי מעש, שחיפשו ומצאו דרכים שונות ומשונות גם להפיג את השעמום, גם להציק לאחרים, והכי חשוב - להראות לעולם שיש בהם צורך.

ולמה אני כל כך שלילית? בגלל הכותרות המשפטיות שהציפו השבוע את הרשת הישראלית ושגורמות לי לתהות בקול: מה כבר קרה? בשביל זה יש מערכת חוק?
 

מי הדפוק

(צילום: ASAP)
 (צילום: ASAP)   
התביעה הראשונה היתה של ארנון בורוכוב, שמככב בפעם השלישית בפרשה מתוקשרת שקשורה באינטרנט. הנ"ל תבע לפני כשנתיים את לירון נוימן, לאחר שזה כינה אותו "דפוק" בהודעה בפורום הומור. לבית המשפט, לרוע מזלו, דווקא היה הומור - הוא גם דחה את התביעה, וגם חייב את בורוכוב לשלם לנוימן הוצאות משפט בסך 25,000 שקלים.

בפסק דין אחר נקבע שגם מי שרק מעביר הלאה (Forward) מייל הכולל הכפשות של צד שלישי, נחשב כאילו הוציא לשון הרע, אפילו אם הוא לא כתב את המכתב בעצמו. פסק הדין מתייחס בחלקו ל"מכתב תנחומים" בעקבות חיסולו של המחבל מוחמד דף, שנשלח (אך לא נכתב) על ידי הנתבע לכמה מחבריו. במכתב מתבקשים הנמענים לשלוח את תנחומיהם לתובע - פעיל שמאל המתמחה בזכויות אדם. מאחר והמכתב, בצירוף שמו של השולח, התגלגל לאתר של תנועת "כהנא חי", שייחס לתובע תמיכה בפיגועים, קבעה השופטת כי "הנתבע סייע בהפצת המכתב...שנועד לפגוע בשמו הטוב (של התובע) ברבים". התובע חזר הביתה עם פיצויים בסך 95,000 שקלים פלוס הוצאות משפט.

התביעה הטריה ביותר הוגשה ממש השבוע, על ידי אורון תנעמי, בעל חברת הפקות, שתבע שלושה משתתפים בפורומים של מוזיקת מטאל, בגין לשון הרע, הפצת סודות מסחר ונזקים. לדברי התובע, השלושה - בעל חברת הפקות מתחרה, מוזיקאי וגולש אלמוני שפרטיו לא נחשפו - השמיצו אותו בפורומים של תפוז והיידפארק, פירסמו מסמכים סודיים של חברתו ו"ליבו את יצרי הגולשים עד לכדי ביצוע לינץ' של ממש". אמא'לה.

אז נכון שצריך להאשים בעניין גם את התובעים, אבל אלמלא היה מי שייצג אותם בבית משפט וירוץ עם זה לתקשורת, הם היו נותרים אלמונים באיוולתם.
 

גוגל עינויים, גוגל רצח

Google Spreadsheets
 Google Spreadsheets   
גוגל ממשיכה להרגיז את המתחרים. אחרי שרכשה את Writely, מעבד תמלילים מקוון שמתחרה ב-Word, הגיע השבוע תורו של אקסל. קבלו את Google Spreadsheets, שירות מקוון שמתחרה באחת מתוכנות הדגל של מיקרוסופט אשר הושק השבוע בגירסת בטא סגורה למוזמנים. מה השלב הבא? על פי חרמון, הבלוגר ששם את ישראל על המפה, החברה עובדת על שירות מתחרה לפליקר, אתר שיתוף התמונות הפופולרי שנמצא בבעלות יאהו. יש לו אפילו סוג של הוכחה.

מארק מ-Google Watch מציע 10 דברים נוספים שגוגל חייבת עוד לפתח. אותי הכי תפס הברקוד, אבל סתם כי חשבתי שאם כולנו נדביק אותו על המצח אולי יחסכו מאיתנו כל הרישומים המעצבנים. אם יש לכם רעיונות נוספים, תוכלו לפרסם אותם ולהשתתף בתחרות שעורך האתר. (לרשימה המלאה)

ומיקרוסופט? היא בעניין של הצהרות לחוד וביצועים לחוד. מצד אחד, בראיון ל-InternetNews היא עושה קולות שמזכירים את המערכון האלמותי של מונטי פייטון, בו נלחמים שני אבירים, כשאחד מהם מסרב להיכנע על אף העובדה שהוא נטול גפיים: "זה סתם חיקוי של שירות שמציעים רבים אחרים. החידושים שאנחנו מציעים באקסל ...כל כך מתקדמים [לעומת השירות של גוגל - ר.ש.], שיש תחושה של נסיעה אחורה בזמן לשנת 96'", אמרה דוברת החברה.

מצד שני, החברה הודיעה השבוע שלמרות ההבטחות, אופיס 2007 המפומפמת לא תכלול אפשרות לשמירת קבצי PDF. למה? כי אדובי, בעלת הפטנט, איימה עליה בתביעה. בהתחלה ניסו אנשי רדמונד לשחד אותם בהצעה שאפשר לסרב לה - לכלול את אקרובט ונגן הפלאש בחלונות, אבל כשהבינו שמדובר ביריב קשוח, הם החליטו פשוט לוותר, לפחות באופן רשמי. מה אפשר להגיד, בהתחשב בעובדה שחבילת Open Office החינמית כן כוללת פונקציה של שמירה ל-PDF, לפחות במובן הזה דווקא החבילה של מיקרוסופט היא זו שמעוררת "תחושה של נסיעה בזמן לשנת 96'".

אגב, אם כבר הזכרנו את גוגל, הנה ההזדמנות שלנו לומר להם "מגיע לכם". השבוע חסמה ממשלת סין את הגישה לאתר Google.com ולשירות Blogger של החברה, במקביל, הודה סרגי ברין, אחד ממייסדיה, כי החברה אכן בגדה בעקרונותיה (המוטו שלה הוא Do no Evil - אל תעשה רע) בהתנהלות שלה מול סין. לור סיוברג, בעל טור במגזין Wired, מציע לחברה לשכלל את השירותים המקוונים שלה לצורך גרימת רוע אמיתי. הנה דוגמה: Google Turture יאפשר לה לשדרג את החיפוש באמצעות בריונים ו-Google Murder יתבסס על רוצחים שכירים שיציעו את שירותיהם ב-Google Answers. דפוק, אבל משעשע. ושסיוברג יתבע אותי.
 
 

חם ברשת

הסיידבר של חלונות ויסטה
 הסיידבר של חלונות ויסטה   
• לאחר שהיתה פתוחה במשך חודשים ארוכים רק לכמה מאות אלפי נסיינים, פתחה מיקרוסופט להורדה חופשית את גירסת הבטא של מערכת ההפעלה העתידית שלה – ויסטה. למשתמש הביתי לא מומלץ עדין להוריד את ויסטה, מאחר שבניגוד לתוכנה לכל תוכנה אחרת, עם מערכת הפעלה בבטא קצת פחות חכם להתעסק. בלי שום קשר, רן יניב הרטשטיין, שלא היה צריך אף פעם את הטובות של מיקרוסופט, ולא מפחד מכמה באגים, הספיק לבדוק אותה עוד הרבה קודם. המסקנה שלו בשתי מילים – ויסטה מעצבנת.

• לא שזה אמור לגרום לכם לרוץ ולעשות download, אבל דעו לכם ש-ICQ 5.1 החדשה זמינה גם בגירסה עברית, וכמוה גם Windows Media Player 11.

• חוץ מתוכנות, זכינו השבוע לראות גם סדרה של שדרוגים עיצוביים באתרים שונים. Netvibes, שמציע לכם הומפייג' ווב שתיימי שתמיד נמצא איתכם, שידרגה את הלוק וההיצע. סלאשדוט, אתר החדשות מהשטח זכה אף הוא לשיפוץ יסודי, שהפך אותו לקל יותר לקריאה. יאהו עיצבה ושיפרה את מנוע חיפוש הווידאו שלה, בנסיון להתחרות ב-YouTube השולט, השיקה גירסה חדשה לשירות My Web התמוה שלה, והוסיפה לשירות התמונות שלה טאץ' פליקרי (מותר לה, הוא הרי שייך לה).

• בישראל, וואלה מגיבה להשקת Gmail בעברית בהגדלת נפח תיבת המייל שלה מ-3 ל-5 ג"ב. נענע מוסיפה את כלי התרגום המעולה של בבילון כשירות מקוון מתוך דף הבית, וערוץ המחשבים של ynet זכה למתיחת פנים מרעננת.

• ומה עוד חדש? eBay משיקה שירות בלוגים לקונים-מוכרים שלה. אתר חדש להורדת מוזיקה חוקית חופשית (המופצת תחת רשיון CC) עלה לרשת, ומשמש כמעין Digg לחובבי המוזיקה האלטרנטיבית. ובלוג חדש, "מה נשמע בתל אביב", מצטט ציתותים שנשמעו ברחובות העיר העברית הראשונה. בטח לא ישמעו שם את מה שאומר ה"איילון דוד", בחור שמתגורר על אי תנועה מתחת לגשר ההלכה שבן קלינגר ודני קורן הקימו עבורו אתר תרומות.
 

בקטנה

צילום מסך מתוך Elephants Dream
 צילום מסך מתוך Elephants Dream    
• איפה הימים שבדייט היה חור? יובל צוקר מתגעגע, אבל לא מתאר לעצמו כמה גרוע זה עוד יכול להיות, תראו למשל את SingleStat.us, אתר שתמורת 4 דולרים ישלח לכם מייל בכל פעם שהסטטוס הזוגי של אהובכם הסודי (שמחזיק עמוד ב-MySpace) ישתנה מ"תפוס" ל"פנוי". שמישהו יפוצץ כבר את הבועה. הרי ברור מאליו שכל הזוגות האלו, שמתחברים ככה, יגמרו כמו אלו שמתאר ניק קארי, בלוגר שמכין כתבה ל-Wired אודות זוגות מחוברים מדי (במובן הכי אינטרנטי של המילה). אולי הם צריכים לקרוא את הכתבה של מארק גלזר, שאומר: "אנחנו חייבים ללמוד להתנתק".

• קוראים אנגלית? אוהבים ספרות? זה חודש המזל שלכם, מי צריך את שבוע הספר המהביל, כשפרויקט גוטנברג ו-World eBook Library מציעים להוריד 300,000 ספרים אלקטרוניים בחינם?

• תודו שהנחתם שמאחורי IMDB, מקדש הקולנוע של האינטרנט, עומדת חברה של מאות עובדים עם משרדים מפוארים. אז זהו, שלא. מדובר במיזם של בריטי אחד, קול נידהם, שמעסיק 50 איש ברחבי העולם, ומתפעל את האתר מביתו שבפרברי בריסטול. זה סטארט אפ.

Elephants Dream הוא סרט הקוד הפתוח הראשון בעולם. מה זה אומר? שהאנימציה שלו נעשתה באמצעות תוכנות קוד פתוח וכל הקבצים שמרכיבים אותו זמינים לשימוש באופן חופשי לחלוטין.
 
לא תראו אותו ב-YouTube. רונלדיניו
 לא תראו אותו ב-YouTube. רונלדיניו   
היום (ו') יפתח עלינו המונדיאל, תחרות שאני מוצאת אותה מטופשת ומיותרת, ואני לא לבד. ב-Boing Boing נדהמו לקבל מכתב אזהרה מחברת Infront Sports & Media, שמחזיקה בזכויות לשדר, להפיץ (וכנראה גם לדבר) על גביע העולם בכדורגל, בו מתרים בפניהם פרקליטיה של החברה לבל יעזו לחשוב על שידור תמונות או סרטוני וידאו של משחקי המונדיאל באתרם. מארק פראונפלדר, מעורכי הבלוג, מצהיר כי הוא ועמיתיו לבלוג לא רק מתעבים כדורגל (וכל ספורט מקצועני אחר), ולעולם לא יפרסמו שום דבר הקשור אליו, אלא שהם יעדיפו לשדר סרטון וידאו של מפית נייר מקומטת בפינת החדר מאשר קטע מתחרות ספורט כלשהי. הגולשים המשועשעים לא התעצלו, והעלו ל-YouTube סרטונים של דברים נוספים שעדיף לעשות במקום לצפות במונדיאל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by