ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מומלצים 
הנבחרות: מחפשים במחשב 

הנבחרות: מחפשים במחשב

 
מומלצים |
 
ליאור באקאלו

רוצים למצוא כל קובץ במחשב בפחות משניה? ליאור באקאלו עם התוכנות הטובות ביותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך אתר מיקרוסופט
 מתוך אתר מיקרוסופט   
אם תקנו כיום מחשב חדש, סביר להניח שהוא יכלול כונן קשיח בנפח של כמה עשרות, אם לא מאות, ג'יגה-בייטים, שרק יחכו שתציפו אותם במידע. אך ככל שיש יותר מקום - יש יותר בלאגן. לכו תזכרו היכן בדיוק שמרתם את קורות החיים שלכם, או היכן מסתתר לו איזשהו שיר שהורדתם לפני 5 שנים.

הפתרון המתבקש לבעיה הזו הוא פשוט לחפש. מערכת ההפעלה אמנם כוללת מנוע חיפוש בסיסי, אבל החיפוש שלו לרוב נמשך זמן רב, ולא מאפשר לחפש בתוך הקבצים. זה חשוב למשל אם אתם לא בדיוק זוכרים איך קראתם לקובץ של קורות החיים שלכם. כדי להתגבר על המכשול המרגיז הזה המציאו את מנועי החיפוש השולחניים (Desktop Search), שיהפכו את מלאכת החיפוש והמציאה לקלה ומהירה הרבה יותר.
 

MSN Search Toolbar - הכבדה

 
נתחיל מסרגל החיפוש של MSN מבית מיקרוסופט. בתור מי שפיתח את מערכת ההפעלה שבה סביר להניח שאתם משתמשים, מנוע החיפוש השולחני שכתבו החבר'ה מרדמונד נועד לשמש כתחליף לאפשרות החיפוש הבסיסית. התוכנה, המאפשרת לחפש קבצים, מסמכים ופריטי דואר במחשב במהירות גבוהה היא רק חלק מחבילת כלי העזר של מיקרוסופט, הכוללת גם סרגל כלים לחיפוש מיילים באאוטלוק וסרגל כלים לדפדפן האינטרנט אקספלורר.

לאחר התקנת החבילה תופיע תיבת חיפוש בתוך שורת היישומים (Task Bar), ויחל תהליך מיפוי הקבצים על המחשב. תהליך זה נועד ליצור אינדקס של התוכן על הכונן הקשיח שלכם, על מנת לאפשר שליפת נתונים (קבצים ומסמכים) במהירות גבוהה. כברירת מחדל תהליך האינדוקס מתבצע כאשר המחשב אינו פעיל (מצב המתנה או "Idle").

בגמר התהליך, תוכלו להתרשם מיכולת החיפוש המהירה והנוחה של התוכנה. תוצאות החיפוש יופיעו לפניכם כבר במהלך הקלדת המחרוזת (עברית או אנגלית) כשהן מאורגנות לפי קטגוריות (מוסיקה, תמונות, קבצים וכד'), ולאחר אישור החיפוש יפתח חלון עם תוצאות החיפוש, מסודרות בעמודות שיסייעו לכם לאתר את הקובץ שאותו חיפשתם. לצד העמודות הרגילות כמו - שם, גודל ותאריך תופיע עמודה ובה דירוג (בכוכבים) של מידת הרלוונטיות של כל פריט ברשימה לשאילתת החיפוש. תוכלו אפילו לראות תצוגה מקדימה (Preview) של הפריטים בחלקו הימני של חלון התוצאות.

מנוע החיפוש של MSN מסוגל לאתר יותר מ-200 סוגים שונים של קבצים, וניתן להוריד לו תוספים (פילטרים) מיוחדים המאפשרים מציאת פורמטים נוספים. מיקרוסופט לא לוקחת את האחריות לטיבם של הפילטרים המיוחדים אבל לעומת זאת היא לא תתבייש לקחת אחריות על 50 המגה-בייט שהחבילה עשוייה לתפוס על הכונן הקשיח שלכם, כמו גם על משאבי המערכת היקרים שהיא תגזול מכם (במיוחד במהלך תהליך האינדוקס). כמו כן, בגלל בעיה של זכויות יוצרים, כדי לחפש קובצי PDF ובתוכם תצטרכו להתקין תוסף בנפרד.

יתרונות: חיפוש בעברית, חלון תצוגה מקדימה
חסרונות: תופס מקום רב על הכונן הקשיח וזולל זיכרון
שורה תחתונה: למי שחשוב לו לראות מה הוא מחפש ולא אכפת לו להכביד על המחשב שלו

להורדה
 

Google Desktop - המקיפה

 
גוגל, שמחפשת מזמן גם במחשב המקומי, תאפשר לכם למצוא כמעט הכל, כולל קבצי PDF, תמונות, וידאו, קבצי מוסיקה ועוד. בנוסף, מנוע החיפוש יודע גם לקרוא תגיות MP3, מה שמאפשר לו לאתר שירים על פי שם השיר או האמן. כמו כן המנוע יודע לחפש בהיסטורית הגלישה של דפדפני האינטרנט השונים. ניתן להגביל את החיפוש כך שלא יכלול מסמכים המוגנים בסיסמא, אם אתם חוששים שמא מישהו אחר ימצא דברים שרציתם להסתיר. אם תרצו, תוכלו להרחיב את החיפוש כך שיכלול גם ההודעות שבתיבת הדוא"ל שלכם בג'ימייל, אם יש לכם אחת כזו.

מנוע החיפוש השולחני צורך משאבי מערכת נמוכים יחסית, פועל ברקע בזמן שאתם משתמשים במחשב שלכם וכך לא פוגם בעבודה השוטפת. כאשר המחשב במצב של חוסר פעילות התוכנה מאנדקסת (כאמור, עורכת מיפוי) את כל התכנים שהמחשב מכיל. הבעיה היחידה היא שעד שהפעולה מסתיימת חולף לו זמן רב. רב מדי.

את שדה החיפוש של התוכנה תמצאו בשורת המשימות. משם תוכלו לבחור אם החיפוש יערך ברשת או במחשב שלכם. תוצאות החיפוש יתקבלו בתוך הדפדפן ויראו ממש כמו תוצאות חיפוש שנערך באתר גוגל ברשת. אם תרצו להרחיב את יכולות החיפוש של גוגל במחשב שלכם, תוכלו להתקין פלאג-אינים שיאפשרו לה למצוא סוגי קבצים נוספים, כגון מידע המאוחסן בקבצי ZIP, ועוד.

ניתן גם להציג את שדה החיפוש כחלק מסיידבר (Sidebar), בו יוצגו גם תמונות וחדשות מאתרים נבחרים. חלק זה של התוכנה כולל פגיעה מסוימת בפרטיות, שכן גוגל אוספת נתונים לגבי עמודי החדשות בהם ביקרתם במטרה להתאים את תוכן החדשות שמופיע בסיידבר להעדפותיכם.

יתרונות: חיפוש בעברית, דרישות מערכת נמוכות, אינטגרציה עם ג'ימייל
חסרונות: אין תצוגה מקדימה של החיפוש
שורה תחתונה: למי שרוצה חיפוש מקיף ומהיר בעברית

להורדה
 
 

Yahoo! Desktop Search - זו שמנגנת

 
גם הפורטל הגדול ביותר ברשת נמצא בין המחפשים. שלא כמו שתי התוכנות הקודמות, תוכנת החיפוש של יאהו לא נגישה מחלון חיפוש קטן וחביב בשורת המשימות. במקום, התוכנה מציגה קיצור דרך במגש המערכת (System Tray) ליד השעון, ומאפשרת לבצע בקלות חיפוש מדוקדק בדיסק הקשיח ובאינטרנט. המנוע תומך בכ-250 פורמטים של קבצים, בהם סרטים, מוזיקה, מכתבי דואר אלקטרוני ומסמכי Office. אם אתם משתמשים בתוכנת המסנג'ר של יאהו, תוכלו להנות מההתממשקות שתי התוכנות, ולחפש גם ברשימת אנשי הקשר ובהיסטורית ההודעות של תוכנת המסרים המידיים.

לאחר התקנה קצרה שמתבצעת מתוך הדפדפן, התוכנה מתחילה לעבור על קבצי המחשב וליצור אינדקס חיפוש. בהמשך ניתן לקבוע לתוכנה מועדי עדכון לקובץ האינדקס, ואפילו כמה זמן להמתין במקרה שהמחשב עסוק במטלות אחרות. לאחר סיום התהליך (המהיר באופן מפתיע), ניתן להתחיל בשימוש.

תהליך החיפוש נערך על-פי קטגוריות (מיילים, מדיה וכו') ומתבצע תוך כדי הקשת מילת החיפוש. התוצאות מוצגות בטבלה מפורטת ביותר, וניתן לבצע בהן חיפוש משני על פי מיקום הקובץ, נושא ההודעה, סוג הקובץ וכמעט כל קטגוריה העולה על רוחכם. החיפוש ברשת מופרד לחלוטין מהחיפוש במחשב, ומתבצע לאחר הקלקה על הכפתור המיועד לכך. כמו בתוכנת החיפוש של MSN, גם כאן ישנו חלון "תצוגה מקדימה" הממקום בימין המסך. חלון זה מתפקד גם כנגן מדיה, תכונה יעלה במיוחד במקרה שהקובץ שאחריו חיפשתם הוא קובץ קול או וידאו.

הבעיה העיקרית בתוכנה היא חוסר התמיכה המוחלט שלה בעברית. ניתן אמנם לכתוב בעברית בחלונית החיפוש אך התוכנה מתעלמת מכך לחלוטין. גם ההפנייה לחיפוש באינטרנט לא תומכת בעברית.

יתרונות: תצוגה מקדימה של תוצאות החיפוש ונגן מדיה, אינטגרציה עם יאהו מסנג'ר
חסרונות: אין חיפוש בעברית
שורה תחתונה: למי שמרבה להשתמש בתוכנת המסנג'ר של יאהו ואין לו צורך בעברית

להורדה
 

Copernic Desktop Search - היפה

 
התוכנה האחרונה בסקירה שלנו היא ככל הנראה הוותיקה מכולם. כמו התוכנות האחרות ברשימה, גם היא מאפשרת לחפש הן בקבצים המקומיים והן ברשת. הבעיה העיקרית שלה, בדומה לתוכנת החיפוש של יאהו, היא אי יכולתה לעבוד עם עברית - אך רק בחיפוש ברשת. החיפוש במחשב המקומי מתבצע כנדרש גם בשפת הקודש, אך אם תבקשו לחפש בעברית באינטרנט תקבלו אמנם תוצאות מאתרים ישראלים, אך הן תופענה בג'יבריש.

הסיבה שסקרנו את התוכנה למרות חיסרון זה, היא שזהו פחות או יותר החיסרון היחיד שלה. עם הפעלתה הראשונית, תבצע התוכנה סריקה של הכונן הקשיח שלכם ותיצור מעין אינדקס פנימי משלה. פעולה זו, בדומה לשאר התוכנות הדומות, היא אשר גורמת לתוצאות החיפוש להופיע במהירות מדהימה, של בערך שניה - או אפילו פחות. על מנת לשמור על אינדקס מעודכן, התוכנה חייבת לבצע סריקה דומה מידי פעם, ולשם כך, כדאי שתגדירו את הזמן המתאים לכם בחלון האפשרויות. פעולת האינדוקס עצמה עורכת זמן, ולכן כדאי שתחכו מעט לפני שתחלו בשימוש בתוכנה.

גם כאן, התוכנה מציגה בשורת המשימות שדה חיפוש שיספק לכם גישה נוחה ומהירה לקבצים המבוקשים ואפילו למידע ברשת. מחפשים תמונה, שיר או סרט? תוכלו לערוך חיפוש על פי קטגוריות שונות ואפילו למקד את החיפוש על ידי הזנת פרמטרים נוספים. ממשק התוכנה יפהפה, נוח וידידותי ביותר לשימוש, וללא ספק הופך את מלאכת חיפוש הקבצים לחוויה של ממש.

יתרונות: ממשק יפהפה ונוח מאוד, חיפוש מהיר ביותר
חסרונות: חיפוש עברית ברשת לוקה בחסר
שורה תחתונה: למי שחשובה לו מהירות החיפוש, ועברית ברשת היא פרט משני עבורו

להורדה
 

המלצת העורך: MSN Search Toolbar

 
למרות המשקל הרב וצריכת הזיכרון הגבוהה, האפשרות לקבל תצוגה מקדימה בעברית מאפילה על כל החסרונות. תוסיפו לזה חיפוש בעברית ברשת, ויש לכם מנצח.

משתמשים בתוכנה שאי אפשר בלעדיה? רוצים שנמליץ עליה באחת הכתבות? שלחו לנו את התוכנות הנבחרות שלכם, וספרו לנו כיצד הן שיפרו לכם את החיים

software@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by