ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עושים כסף עם גוגל 

עושים כסף עם גוגל

 
 
אילנה תמיר

אילנה תמיר מסבירה מהי בדיוק תוכנית AdSense של גוגל ואיך בלוגרים ובעלי אתרים יכולים להרוויח באמצעותה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלוגרים ובעלי אתרים קטנים רבים חולקים חלום אחד - שיגיע היום שבו הם יוכלו להתמסר לחלוטין לניהול האתר האהוב עליהם ולא לחשוש מבעיות כלכליות, כיוון שהאתר עצמו יוכל לפרנס אותם בכבוד. הבלוגר ג'ייסון קוטקה הוא מן המעטים שהצליחו לממש את החלום הזה. הוא עזב את מקום העבודה שלו והתפרנס במשך שנה מכספי תרומות שהגיעו מקוראיו הנאמנים. אמנם המקרה של קוטקה הוא יוצא דופן, אולם הוא לא היחיד שמצליח לקצור רווחים חומריים מהבלוג שלו.

ישנם בלוגרים שמשיגים דמי כיס באמצעות מכירת מרצ'נדייז כמו חולצות עם הלוגו שלהם. אחרים מפרסמים באתר את רשימת המתנות שהם היו שמחים לקבל מתוך אתר אמאזון ורומזים רמז עבה לקוראים להשתמש בה. ויש כאלו שמרוויחים מהבלוג בעקיפין. בעלי מקצוע, שמשיגים לקוחות או מקבלים הצעות עבודה דרך הבלוג, הם דוגמה מצויינת.

לצד כל השיטות היצירתיות האלו, פורחת שיטה ותיקה, שהיא אמנם הרבה פחות יצירתית והרבה יותר מציקה, אבל עובדת לא רע – פרסום. ואם אמרנו פרסום באינטרנט, ובמיוחד בהקשר של אתרים בסדר גודל קטן-בינוני, אזי השם Google Adsense הוא כמעט מילה נרדפת.
 
 
חייבים להודות ש-Adsense, תוכנית הפרסום של גוגל באתרים חיצוניים, עשתה מהפכה לא קטנה בתחום הפרסום באינטרנט. אומנם זו לא המערכת הראשונה או היחידה מסוגה, אבל כבר חודשים ארוכים שזו האופציה המקובלת ביותר בעיני בעלי אתרים שמעוניינים להקדיש חלק מן האתר שלהם לפרסומות.

הסיבה לכך היא שלמערכת זו יש שורה של יתרונות על פני שיטות פרסום אחרות. העובדה שבעלי האתרים לא צריכים ליצור בעצמם קשר עם מפרסמים הופכת את התהליך לפשוט מאד. היעדר רף כניסה כספי, מאפשר לכמעט כל בעל אתר או בלוג להשתתף בתוכנית. הרלוונטיות של הפרסומות לתוכן האתר עושה את הפרסומות לנסבלות יחסית. אך יותר מכל, כמובן, מפתה ההכנסה המשמעותית יחסית שיכולים לראות ממנה בעלי האתרים.
 

רגע. אתם בטוחים שאתם רוצים את זה?

אולם שנייה לפני שאתם מתפתים לרוץ ולשלב פרסומות AdSense בבלוג או באתר שלכם, אנחנו חייבים לעשות מאמץ אחרון לצנן את ההתלהבות שלכם ולעמעם מעט את היבהובי סימן הדולר בעיניכם.

ראשית, חוק פסיכולוגי ידוע אומר שאם מישהו פתאום מתחיל לקבל כסף על משהו שהוא עשה עד כה בחינם לצורך סיפוק נפשי, הכסף שנכנס לתמונה עלול במקרים רבים, לכבות את הלהט. ישנם לא מעט בלוגרים ובעלי אתרים שמעדיפים לוותר על התמסחרות האתר שלהם, וזאת כדי לא להתחיל להיות מונעים משיקולים כספיים.

שנית, אם נשים לרגע את האידיאלים בצד, חייבים גם למזער את הציפיות. בניגוד לשמועות, לפנטזיות ולפרסומות על "כסף קל", ההכנסות הצפויות מאתר קטן, שהוא לא מסחרי במהותו ואשר התעבורה בו לא גבוהה במיוחד, לא צפויות לעלות על דולרים בודדים בחודש. זה לא שאין אתרים שמרוויחים כמה מאות ואפילו כמה אלפי דולרים בחודש רק מפרסום באמצעות Adsense, אולם אלו הם אתרים בעלי נפח תעבורה גדול שבעליהם לא ממש מחזיקים אותם לשם שמיים.
 
 

סוג של שותפות

 
אם צלחתם את שלב האזהרות, הנה מדריך מקוצר ל- Adsense ולעקרונות העומדים בבסיס התוכנית.

כידוע, רוב רובן של ההכנסות של גוגל מגיעות מפרסום. סוד ההצלחה של הפרסום הגוגלי, הוא שבניגוד לשיטות פרסום מסורתיות, כאן המפרסמים לא משלמים לגוגל מראש. הם משלמים רק על אותן פעמים שמישהו הקליק על הפרסומת (עקרון ה-Pay Per Click). הרווחים העצומים של גוגל מגיעים מקאדר עצום של חברות גדולות וקטנות אשר מפקידות בידיה את הפרסומות שלהן.

פרסומות אלו מופיעות בשני מקומות עיקרים. המקום הראשון הוא במנוע החיפוש של גוגל עצמו, לצד תוצאות החיפוש הרגילות. אולם אותנו מעניין כעת המקום השני. אלו הם קוביות הפרסומת הקיימות בדפי אינטרנט חיצוניים, לצורך העניין – באתר שלכם.

כדי להשיג כמה שיותר שטחי פרסום באתרים חיצוניים, גוגל מזמינה את בעלי האתרים להיות "שותפים שלה". חלוקת העבודה בשותפות היא כזו: בעלי האתרים מקדישים חלק מתוך האתר שלהם לטובת פרסום ואחראים על הבאת תעבורת הגולשים.

החלק של גוגל בשותפות זו, הוא להביא את המפרסמים, לשדך בין הפרסומות שלהם לאתר שלכם ולבצע את כל הבירוקרטיה מסביב. ההכנסות שגוגל מקבלת מהמפרסמים, מתחלקות בין גוגל לבינכם, האתר שמארח את הפרסומת.

אולם למרות שאתם וגוגל שותפים, השותפות בינכם לא בדיוק שווה. ראשית, גוגל מחזיקה את הקלפים אצלה ולא מגלה לשותפים איך מתחלקת עוגת ההכנסות בינה לבינם. שנית, יותר מאשר אכפת לגוגל מהשותפים שלה, איכפת לה מהמפרסמים. הרי הם אלו שמכניסים לכיסה את הכסף.

כדי לשמור על המפרסמים מרוצים, גוגל חייבת להבטיח שאם מישהו מקליק על פרסומת, הוא עושה זאת מהסיבה הנכונה ולא משום שהוא רוצה להרוויח מהקליק הזה. לכן, אם תעצבנו את גוגל ותנסו לרמות אותה בהקלקות שווא או באמצעים אחרים (וגוגל תתפוס אתכם), היא לא תהסס לסגור לכם את החשבון ולעצור את התשלום שהיה אמור להגיע.
 

הסרטן יקר יותר

הדגמה
 הדגמה   
השידוך בין פרסומת לאתר שבו היא מתפרסמת נעשה באמצעות מילות מפתח. זאת כדי לשמור על רלוונטיות יחסית של הפרסומת לאתר. באתר שעוסק למשל בגננות, תשולבנה באופן אוטומטי פרסומות למוצרים כמו צינורות השקיה, שרותי גינון ומדריכים לגידול בוגנביליות. כך יש סיכוי שגולשים באתר ימצאו את הפרסומות לא רק כבלתי מציקות אלא אפילו כמסיעות ומעניקות ערך מוסף.

בעולם הקפיטליסטי הזה, לא כל מילות המפתח שוות בערכן. יש מילות מפתח שהתחרות הרבה כל כך רבה, עד שהמפרסמים מוכנים לשלם לגוגל אפילו 30-40 דולרים לקליק בודד. לחילופין, יש מילות מפתח בלתי פופולריות, שערכן הוא לא יותר מכמה סנטים לקליק.

הדבר רלוונטי לבעלי האתרים, משום שישנה התאמה בין יוקר הפרסומת לבין כמות ההכנסות. וכן, אם האתר עוסק בנושאים שבהן מילות המפתח היקרות יותר, אזי גדל הסיכוי שהפרסומות שיופיעו בו יהיו יקרות יותר.

זה ציני ולא נעים, אבל בראש רשימת מילות המפתח היקרות ביותר, אפשר למצוא את הצירוף " mesothelioma lawyers", היינו עורכי דין שמתמחים בסוג מסוים של סרטן שנגרם כתוצאה מחשיפה לאסבסט. ברשימה זו מככבים גם מושגים כמו "personal injury ", ו- "auto accident attorney". הנה, לא רק עורכי הדין, אלא גם גוגל מתפרנסת יפה ממחלות, פציעות ותאונות.

שיטת תמחור זו גם משפיעה באופן ספציפי על בעלי האתרים בעברית. המיעוט היחסי של מפרסמים בעברית גורם לתחרות קטנה על מילות מפתח בעברית, מה שמשאיר אותן זולות. התוצאה היא שרוב הסיכויים שאתרים דוברי עברית ירוויחו פחות מאתרים דומים, בעלי תעבורה זהה, הדוברים אנגלית.
 

טיפים וכללי מפתח

אם החלטתם להירשם לתוכנית AdSense ולהוסיף פרסומות גוגליות אצלכם באתר, ודאי תשמחו לגלות שגוגל התאמצה מאד כדי שהתהליך לא יהיה מסובך. לכן, אין טעם להדריך אתכם בכל צעד בתהליך ונתעכב רק על כמה כללים וטיפים.

אולי זה טריוויאלי להגיד, אבל לפני שמציבים פרסומות באתר, רצוי שיהיה לכם אחד כזה. זה צריך להיות אתר עצמאי וחייבת להיות לכם נגישות לקבצי המקור שלו. בנוסף, האתר חייב להיות בעל תוכן ממשי. הוא לא יכול להיות אתר ריק, בבניה או כזה שכל התכלית שלו היא לאכסן פרסומות. בנוסף, מסמך הדרישות של התוכנית קובע שאסור שתכני האתר יעסקו בפורנו, בהימורים, באלימות וכדומה. אתרים שאינם עומדים בדרישות לא יאושרו מראש, או שיוסרו מהתוכנית בשלב מאוחר יותר.

אשר לדרישות הטכניות מהאתר, יש לזכור שכדי שהרובוט של גוגל ידע לקרוא את האתר, הוא צריך להיות כתוב בצורה תקנית ולעמוד במספר כללים מקובלים (לדף הכללים). בנוסף, אם האתר שלכם בעברית, הוא חייב להיות מקודד בקידוד UTF 8 (למדריך בנושא).

בטופס הרישום יש לשים לב לסעיף "שפת האתר". מכיוון שגם לאחר פתיחת הסניף המקומי של גוגל בארץ, אין לתוכנית AdSense עדיין תמיכה רשמית באתרים דוברי עברית, כאשר אתם פותחים חשבון חדש, סמנו בסעיף "שפת האתר" אנגלית, גם אם הוא למעשה בעברית.

מנקודה זו, תהליך הרישום ייקח אתכם שלב אחר שלב, עד לרגע שהקוד של גוגל יהיה משולב בתוך ה- HTML של האתר שלכם. כאן תוכלו למצוא סרטון וידאו שמסביר את הצעדים הדרושים.
 

אומנות האופטימיזציה

כעת, לאחר הרישום ושילוב הפרסומות, אפשר להפסיק להתאמץ ולהתחיל לספור את הקליקים. אולם העבודה בהחלט לא מסתיימת בשלב זה. ישנה תורה שלמה שנקראת "אופטימיזציה", שעוסקת בדרכים להפוך את הפרסומות לאטרקטיביות יותר לגולשים ולפיכך למכניסות יותר.

גוגל כמובן מעודדת את האופטימיזציה הזו. בבלוג הרשמי של התוכנית, היא אפילו מספרת סיפור הצלחה על מומחה לאופטימיזציה, שהצליח ליעל בניה של אתר מדעי מסויים כך שבמקום להכניס עשרה דולרים ליום מפרסום, הוא החל להכניס 1,700 דולרים ליום.

שאלת מיליון הדולר היא כמובן מה הדרך הטובה להפוך אתר לאטרקטיבי. ישנן אסכולות שלמות של מומחים המתווכחים בינהם על סוגיות כמו המקום האידיאלי להצבת תיבת הפרסום באתר, באילו צבעים תיבת הפרסומת צריכה להיות, מה הגודל האופטימלי שלה והאם יש צורך לבצע התאמות בתכנים שבאתר, כך שניתן יהיה להשתמש במילות מפתח יקרות יותר.

החומר ברשת על פרסום ב-AdSense וספציפית על כללי אופטימיזציה הוא עצום. ראשית, באתר האנגלי של התוכנית, ניתן למצוא שלל מדריכים, הדגמות ותשובות לשאלות נפוצות. בבלוג הרשמי מתפרסמים עדכונים, שינויי מדיניות וטיפים. גם בעברית יש לא מעט חומר: מורנוס, setup, Web-Guide ועוד. קיימים ברשת גם פורומים רבים העוסקים בנושאים אלו.

לפני שנסיים, לא שכחנו את התשובה לשאלה שאולי מעניינת יותר מכל: הכסף מגיע בצ'ק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by