ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: משתפים, היזהרו 

השבוע ברשת: משתפים, היזהרו

 
 
רוני שני

משתפי קבצים ישראלים מקבלים איומי תביעה מארה"ב, מהלומה למשתמשי הביטורנט, Gmail סוף סוף בעברית, מאיר סוויסה ומירי בוהדנה פותחים בלוג ומהם 25 מוצרי הטכנולוגיה הגרועים בכל הזמנים. רוני שני מסכמת שבוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טוב תשמעו, נמאס לי. לא יכולה יותר. לא עומדת בקצב. כל שבוע מישהו אחר קונה את המתחרה, שרק לפני רבע שעה ניסה לשתף פעולה עם המתחרה השלישי כדי לדפוק את הראשון, שעוד באירופה העתיק מהרביעי את הממשק. עולם המיחשוב בכלל והאינטרנט בראשו, הולך והופך לטלנובלה במקרה הטוב, או במקרה הרע - לבועה שמי שמנפח אותה לקח יותר מדי סמי מרץ. וגר יאהו עם eBay ואינטל עם אפל ירבץ? מה קורה לעולם המוכר והטוב שהכרתי, בו יש רעים ויש רעים יותר? בו יכולת להחרים מישהו בלב שקט, בלי לגלות שאתה בעצם משתמש בשירותים שלו. רק חסר שתגידו לי ש-HOT, ההיא עם ה-Web 2.0 (אוריילי, שתוק) קונה את יס, וזהו, אני מרימה ידיים.
 
eBay ויאהו, סיפור אהבה
 eBay ויאהו, סיפור אהבה   
ביום ראשון נפלו עלינו כמה מיזוגים כאלו, שלא רק מפריכים את השמועות מהשבועות שעברו, אלא גם מעוררים תחושה שהחיים שלנו הם בעצם משחק מונופול, שבו הכסף לא נמצא אצלנו בידיים. ראשית, קיבלנו אישור רשמי לשיתוף הפעולה בין גוגל ודל, במסגרתו כל מחשב אישי שתמכור ענקית המיחשוב העולמית יצוייד מראש בתוכנת החיפוש Google Desktop, סרגל הכלים Google Toolbar ובדף בית משותף לשתיהן, שיחליף את MSN של מיקרוסופט.

מדובר בצעד לא ממש מפתיע, שהשמועות אודותיו רצות כבר כמה חודשים, אבל מה שיפה בו הוא ההתעלמות המוחלטת מהדיבר "מה ששנוא עליך על תעשה לחברך". זאת, מאחר והיוזמה הזו היא מתקפה ישירה על מיקרוסופט, ועוד בנשק המשמש אותה לכיבוש עולם המיחשוב מאז ומתמיד. מי ינצח? הרעים. בטוח.

עוד בטרם יבשו הביטים על הרכילות של הוול סטריט ז'ורנל, שדיווח כי מיקרוסופט מתכננת לקנות את יאהו, אני שומעת שיאהו בכלל חתמה על "שותפות אסטרטגית" עם eBay. גם כאן אין הפתעות, eBay הרי איימה להכניס לגוגל כבר לפני חודש.
 
 
על פי ההסכם בין השתיים, יאהו תקבל בלעדיות על פרסום מודעות גרפיות תלויות הקשר ב-eBay; סרגל הכלים של eBay יבצע חיפושים במנוע של יאהו ויכלול הפניות לשירותים אחרים של הפורטל; יאהו תעשה שימוש ב-PayPal (ששייכת ל-eBay) לתשלום עבור שירותים שונים שהיא מספקת לגולשיה; והשתיים תשתפנה פעולה בתחום הטלפוניה המקוונת (VoIP), עם שירות שיאפשר לשוחח עם המפרסם ישירות מהאתר. השירות יתמך במסנג'ר של יאהו והן בתוכנת Skype, אותה רכשה eBay עוד בשנה שעברה.

אבל רגע רגע, ב-nrg מדווחים כי על פי השמועות שפורסמו יום לפני כן בניו יורק פוסט, מיקרוסופט נמצאת במשא ומתן לרכישת eBay, כדי לשלבה ב-MSN, והכל על מנת שזו תהיה בעמדת תחרות משופרת מול גוגל. ענקית התוכנה אמנם הכחישה את השמועות אבל אם זה יקרה, זה יהיה קצת כאילו מיקרוסופט קנתה בסוף את יאהו, לא?
 
 

גם מיקרוסופט במאבטחים

תהליך ההתקנה נעשה כולו מהדפדפן. לוגו OneCare
 תהליך ההתקנה נעשה כולו מהדפדפן. לוגו OneCare   
בין רכישה לרכישה, מיקרוסופט משנסת מותניים ומשיקה עוד שירות אלק מקוון. Windows Live OneCare, הוא שירות שכל תהליך ההורדה, ההתקנה וההפעלה שלו מתבצעים מן הדפדפן (אינטנרט אקספלורר כמובן, למי שלא רוצה להסתבך). בפועל, מדובר בתוכנה, ועוד בתשלום לא קטן - 50 דולר לשנה. החבילה כוללת פיירוול, אנטי וירוס, אנטי רוגלות ושירותי גיבוי, תחזוקה ושיפור ביצועים, והכל ממקום אחד.

ענקית התוכנה, שאבטחת מידע מעולם לא היתה הצד החזק של מוצריה המחוררים, מנסה בעצם להתחרות על לב הצרכנים הביתיים מול יצרניות ותיקות של פתרונות לאבטחת מידע כמו סימנטק, מקאפי וקספרסקי.

אגב, לפני שתידרשו להוציא כרטיס אשראי, תוכלו להוריד את החבילה ולהשתמש בה ללא תשלום למשך 90 ימים. מתעצלים לבחון אותה? אורי גושן כבר בדק אותה בשבילכם.
 

Gmail בעברית, אבל החגיגה לא מושלמת

ישור התיבה לימין (צילום מסך מתוך דפי העזרה המתורגמים)
 ישור התיבה לימין (צילום מסך מתוך דפי העזרה המתורגמים)   
מעולם לא הייתי חובבת גדולה של ממשק עברי בתוכנות. בניגוד לשאר תחומי החיים, בהם העברית לרוב מספקת לי את צרכי הוורבליים, בכל מה שקשור למחשבים - היא לא מתאימה. אבל לפעמים אין מנוס. כמשתמשת מושבעת של Gmail, אני משתדלת להימנע ככל הניתן מכתיבת אותיות לועזיות בהודעה, ומקווה שהנמען האומלל של מכתבי יבין למה התכוונתי כשכתבתי: ".ולא הצלחתי להפוך את הכיווניות שלה ,Gmail היום התחלתי להשתמש בתיבת הדואר של".

על כן אתם יכולים בהחלט להבין מדוע שמחתי לשמוע שגוגל הואילה סוף סוף להוסיף גירסה עברית לתיבה. מיד לאחר שנודע לי על כך, אצתי רצתי לשנות את ההגדרות. והפלא ופלא, זה עובד. זה מימין לשמאל. המילים הלועזיות נותרות במקומן הנכון במשפט. ל-Starred קוראים כוכבית ולחיצים המטופשים שב-Inbox קוראים מחוונים. גדול. רק בשביל זה היה שווה לסבול את האקדמיה עם המסרונים שלה. אבל מאיר, תעשה טובה, אם כבר נדפקתי עם הודעות באנגלית מיושרות לימין, אולי לפחות תארגן שגם בתיבה העברית אני אוכל להתשמש בפיצ'ר הצ'אט הכל כך שימושי?
 

גוגל. בקרוב המהפכה העיצובית?

מתוך Gapminder
 מתוך Gapminder   
• ומה עוד חדש במאונטיין ויו שבקליפורניה (מטה גוגל)? Gapminder, שירות סטטיסטיקות חמוד, שמציג בתנועה ויזואלית וצבעונית נתונים יבשים ומשמימים כמו תל"ג, אחוז הוצאות בטחוניות מהתקציב הכולל ועוד כאלה תחביבי ביבי נתניהו - באמצעים גרפיים מלבבי עין.

• האם החברים בגוגל סוף סוף מצטרפים לטרנד ה-Web 2.0 (סליחה אוריילי, לא בכוונה) ומתכוונים לעשות את האתר שלהם לא רק יעיל אלא גם יפה? הבלוגר אום מאליק בטוח שכן, אחרת למה להם לשכור את שירותיו של דאג באומן, מעצב על שאחראי לעיצובם של Wired, Blogger, Adaptive Path, Lycos, Webmonkey ועוד כמה?
 

מלחמות השיתוף לא נגמרות

• משטרת שבדיה החרימה הביאה השבוע לסגירתו של Pirate Bay, אתר פופולרי שפירסם לינקים להורדת קבצים בטכנולוגיית ביטורנט.

• ומשבדיה הרחוקה לחיפה הרחוקה לא פחות. ב-ynet דווח כי רשת NBC האמריקנית שלחה מכתב התראה לאוניברסיטת חיפה, בו היא מאיימת לתבוע משתפי קבצים לא חוקיים שניצלו את החיבור לרשת האוניברסיטאית לצורך הורדת סרטים מוגנים בזכויות יוצרים. במכתב ההתראה אף הופיעה כתובת IP של אחד הסטודנטים. מאוניברסיטת חיפה נמסר שהמעורבים הוזהרו בעל פה וכתב. אחד מהם הגיב באופן אניגמטי במיוחד כשטען שהוא לא ימשיך "לעשות את מה שהם טוענים שעשיתי במכתב שהתקבל". יחי הגלובליזציה.

• העיקר שמילות שיריה של נעמי שמר ז"ל שוב מתפרסמות ב"שירונט". ככה זה, על הדבש ועל העוקץ.
 

עוד חדשות

• בית משפט לערעורים בקליפורניה קיבל השבוע הכרעה תקדימית, שטומנת בחובה הכרה רשמית וחוקית בכך שבלוגרים (מסוימים) הם עיתונאים לכל דבר, ולכן חלים עליהם אותם החוקים שמגנים על עמיתיהם הממוסדים. הרקע לפסיקה הוא עירעורם של בלוגרים חובבי מקינטוש, שחשפו את מה שאפל כינתה סודות מסחריים. בפסק הדין נכתב בין השאר כי בית המשפט אינו מעוניין לדון בשאלה מהי עיתונות לגיטימית, אולם לדעתו לא קיימים עיקרון או מבחן שמאפשרים בכלל להבדיל בין חדשות לגיטימיות או לא-לגיטימיות.

• הידעתם שעשרות מיליוני גולשים אמריקנים יוצרים תוכן מקוון? על פי מחקר שערךPew , 48 מיליון גולשים (35% מכלל משתמשי האינטרנט בארה"ב) מעלים לרשת תמונות, יצירות אמנות, טקסטים וסרטים, ופותחים אתרים ובלוגים אישיים. פיגו מהבלוג אנקדוטות חושב שלא מדובר בדמוקרטיה, אלא דווקא בדיקטטורה של תוכן.
 

מי אתה Web 2.0?

צילום מסך מתוך הבלוג של מירי בוהדנה
 צילום מסך מתוך הבלוג של מירי בוהדנה   
• דוגמה מן השבוע האחרון לאחת מהטענות שלו, לפיה "ב-Web 2.0, מה שחשוב זה לא המילה, אלא עצם העובדה שהיא נאמרת". לרגל עלייתה של תוכנית הטלוויזיה "קרוב לוודאי", החליטו פרנסיה להשיק במקביל בלוגים לשני כוכביה, מאיר סוויסה ומירי בוהדנה. למרות היחצנות הדביקה שנוטפת מהם (שלא לדבר על כך שהם משמימים יותר מערוץ הכנסת), מצאנו שם בכל זאת סקופ מפיל - מירי בוהדנה מודה - "הרגשתי כמו בצל". רוצים לדעת למה? תיאלצו, כמוני, לצלוח את הטקסט כולו.

• נמצאה התשובה לשאלה מה זה בכלל Web 2.0, והיא פשוטה משחשבתם: מדובר בסתם עוד סימן מסחרי רשום. השבוע סערה הרשת לאחר שחברת CMP, העורכת כנסים בשיתוף אוריילי מדיה (הוצאת ספרים וארגון כנסים מבית טים אוריילי) שלחה מכתב אזהרה לחברה מאירלנד שביקשה לערוך כנס תחת הכותרת Web 2.0. למה? כי אוריילי היו אלו שטבעו את המינוח חסר הפשר שמיוחס היום לכל בדל ג'אווה סקריפט. למרות שהמשבר נגמר בטוב ואוריילי התנצלו ואישרו את השימוש במותג, הרוחות לא נרגעו. גדי שמשון מנתח את הפדיחה של אוריילי ואת התגובות בבלוגספירה, פיליפ סלנסן מ-Google BlogoScoped מזמין את הגולשים למצוא מינוח חלופי חדש (אני בעד הראשון: Web 2.1 Beta), וקורי דוקטורו מפרשן את הסיפור ב-Boing Boing.
 

קטנות

Apple-Mail, גירסת ניו זילנד
 Apple-Mail, גירסת ניו זילנד   
• אין לכם מה לעשות עם המחשב הישן? קחו דוגמה מאחד מתושבי אוקלנד שבניו זילנד, שהפך את ה-Apple G4 שלו לתיבת דואר שהדוור בטוח לא ישכח.

• גם אתר דלישס, שמאפשר לשתף מועדפים עם שאר העולם, עבר שדרוג עיצובי, ולדף הבית שלו נוסף פיצ'ר חדש: Hot List, שבכל שעה מציג את שלושת הקישורים החמים ביותר באתר.

• אתר לתרום.קום בישר ללקוחותיו כי לא ישרת עוד משתמשים פרטיים שאינם עמותה או מוסד ללא כוונת רווח (מלכ"ר). האתר, שהציע מערכת איסוף תרומות מקוונת, שאיפשרה לכל אדם פרטי או גוף לגייס כספים באמצעות מנגון נוח ופשוט ומבלי להזדקק למערך סליקה עצמאי, לא היה מספיק חשוב עבור חברות האשראי. לדברי המייסד, זיו פוגטש, החברות, נשמות טהורות שכמותן, החליטו לגבות דמי פתיחת חשבון בסף אלף ש"ח מלקוחות שירצו לקבל תשלומים דרך המערכת.

• PCWorld בחר את 25 המוצרים הגרועים ביותר של כל הזמנים. AOL ו-RealNetworks בראש, Windows ME במקום רביעי (אקספלורר 6 זכה למקום השמיני) ויש אפילו מוצרים של אפל.
 
האבולוציה של Asimo
 האבולוציה של Asimo   
• ההיסטוריה המלאה של Asimo, הרובוט החביב של הונדה, שהשנה מלאו לו 20 שנה, כולל תמונות אבולוציוניות, הסברים וציוני דרך. מעניין לציין שהרובוטים הראשונים הומצאו בכלל לפני 85 שנה, על ידי קארל קאפק, מחזאי צ'כי שטבע את המונח על מנת לתאר אנדרואידים (רובוטים דמויי אדם) המבצעים פעולות יומיומיות שונות.

• ואם כבר מדברים על דמויי אדם, מרתה סטיוארט, כוהנת ה-Life Style של אמריקה, מתכננת להשיק באמצע 2007 רשת חברתית דמויית MySpace המיועדת לנשים בגילאים 25-45. לרוברט יאנג, יזם אינטרנט ותיק, יש הרבה מה לומר על הטרנד המאוס של חברתיות היתר הזאת.

• המונה ליזה - הפעם בגירסה שעשויה ממאות צ'יפים - מתעלפת מצחוק.

• אין לכם מקום? כווצו את הקבצים שאתם רוצים להעלות לרשת עם KRUNCH, אתר חדש ומדליק מציע לדחוס את הקבצים שתעלו אליו ולשמור לכם עליהם במשך 24 שעות. זהו זה. עוד שירות שעד עתה היינו רגילים לקבל רק מתוכנות נפל חלל ל- Web 2.0 (שיט, פעם אחרונה אוריילי, מבטיחה).
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by