ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקירת תוכנה: Windows Live OneCare 

סקירת תוכנה: Windows Live OneCare

 
 
אורי גושן

אורי גושן בדק את חבילת תוכנות ההגנה החדשה מבית מיקרוסופט, ובמקום כלב שמירה אכזרי הוא פגש בחתול קטן וחמוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"שלושה צעדים". כך "ניחמה" אותי מיקרוסופט רגע לפני התקנת חבילת ה-OneCare החדשה, שאמורה לחסוך לי את האנטי-וירוס, הפיירוול ותוכנות הגיבוי, שניה לפניה מסירת המחשב שלי לידיה כשהוא עטוף באריזת מתנה מהודרת. שלושת הצעדים הללו לא באמת קנו אותי, אך גרמו לי להרגיש כמו ילד קטן ועצבני, שמנסים להרגיע אותו על ידי שימוש במספר ה"עגול והיפה", 3.
 

שלב ראשון

תהליך ההתקנה נעשה כולו מתוך הדפדפן
 תהליך ההתקנה נעשה כולו מתוך הדפדפן   
"נלך על זה", הכרזתי לעצמי בהססנות ולחצתי על כפתור ה-Start Now החגיגי באתר הבית של התוכנה. כחלק מתהליך ההתקנה, נשאלתי ברשמיות האם ברצוני להתקין יישום ActiveX הנקרא System Check, המשמש לצורך בדיקת המערכת (שימו לב שיש לאפשר התקנת רכיבי ActiveX בהגדרות האבטחה של הדפדפן). בדיקה זו מודאת שהמחשב עונה על דרישות המינימום שהתוכנה דורשת, וגם מחפשת תוכנות אחרות המתוקנות עליו שעשויות להתנגש עם ה-OneCare בהמשך. "יאללה, שיהיה", מלמלתי בעודי לוחץ על כפתור ה-Yes, והמתנתי שהיישום הקטן יעשה את שלו, ויבשר לי האם אזכה להתקין את התוכנה על המחשב, או לא.

לאחר הבדיקה הזריזה, נתבשרתי כי ברשותי מערכת הפעלה שאינה תואמת את דרישות השפה של התוכנה, וכי עד אשר אשנה את ההגדרות הללו, לא אוכל להמשיך בהתקנה:

Your computer's Regional and Language options are set to a language or locale that Windows Live OneCare does not support. Currently, Windows Live OneCare Beta can only be installed on computers with Windows Regional settings that are set to English
 
 
לא יכולתי שלא להרגיש מנודה, מעין אאוטסיידר המנסה להשתלב בגולה ללא הצלחה. נאלצתי לפתוח את חלון ההגדרות האיזוריות (Regional and Language Settings) שבלוח הבקרה על מנת להסתיר את זהותי הישראלית מעיניו הבוחנות של יישום הבדיקה. אחרי שינוי הגדרות השפה ואתחול המחשב, נאלצתי לעבור שנית את תהליך בדיקת המערכת, רק הפעם נתבשרתי כי על המחשב מותקן פיירוול חיצוני שעשוי לגרום להתנגשות, ולכן לא אוכל להמשיך בהתקנה. נאלצתי להסיר גם אותו ולבזבז עוד כמה דקות ארוכות של הסרת קבצים ואתחולי מחשב מעצבנים, ורק לאחר בדיקת מערכת נוספת, הצלחתי בשעה טובה לעבור לשלב הבא.
 
 

שלב שני

 
מצחיק לקרוא לדף ובו הסכם תנאי רשיון בתור שלב, אך לפי אורכו של המסמך המשפטי נדמה כי קריאה שלו עשויה להימשך כמה שעות טובות. אם יש לכם חרדת "שורות קטנות" ואתם חייבים לדעת מה דוחפים לכם בתוך ההסכם, תוכלו להיזער בתוכנה בשם EULAlyzer אשר סורקת הסכמי רשיון ומאתרת משפטים חשודים או הראויים לתשומת לב. אני בכל מקרה, הסכמתי עם התנאים ומיהרתי לשלב הבא - שלב ההתקנה.
 

שלב שלישי

 
רגע לפני שאני חוטף קריזה על "שלושת" השלבים, מיקרוסופט ניסתה להרגיע אותי שוב על ידי הסבר ילדותי שבו היא היתה שמחה לבשר לי כי המחשב המשובח שלי עומד בקריטריונים, שהצלחתי ליצור בהצלחה חשבון משתמש (מתי בכלל ניסיתי?) ושאוטוטו נגמרת ההתקנה:

Setup is almost complete! Your computer meets the system requirements for Windows Live OneCare, and you've created your user account. Now you're ready to install the Windows Live OneCare software on this computer.

ילדותי או לא, כפתור ה-Install חיכה שרק אלחץ עליו, וכעבור וקליק קטן כבר הייתי בשיאו של תהליך ההתקנה, שנעשה כולו מתוך הדפדפן. עם זאת, הייתי מעדיף את האפשרות להוריד את הקובץ בעצמי לתוך ספרייה שאני אבחר, להריץ את תוכנת ההתקנה מתי שנוח לי וללוות ולו לכמה רגעים את תהליך העתקת הקבצים למחשב. מיקרוסופט לעומת זאת, אוהבת כנראה להשאיר את המשתשים בערפל או לפחות מנסה לחסוך מהם את ה"ענייינים הטכניים". ככל הנראה יש כאלה שיעדיפו שיטה זו, אבל אני לא אחד מהם.

בסופו של דבר (אחרי כ-5 דקות) תהליך ההתקנה הסתיים בבקשה אחרונה-קטנטנה לסיום: אתחול. עד שלא אאתחל את המחשב, כך נכתב, הוא יהיה חשוף ופגיע לסכנות, ואפילו עשויות להיות בעיות חיבור לרשת. הסכמתי לאתחל, ומערכת ההפעלה סגרה את עצמה באלימות, מבלי להתחשב במסמכים פתוחים, תמונות לא שמורות או עבודות אחרות. שימו לב לגבות או לשמור את המידע לפני אישור האתחול.
 

ברוכים הבאים

 
החלון הראשון שצץ לאחר ההתקנה, עוד לפני מסך ה-Welcome היה חלון אזהרה. סביר להניח, שכמו שבמחשב שלי עולות מספר תוכנות Start-Up (כמו מסנג'ר, בבילון וכד'), כך גם אצלכם. במקרים כאלה, חבילת ה-OneCare שהותקנה זה עתה ונכנסה לפעולה באופן מיידי, תחסום באופן אוטומטי תוכנות שהיא אינה "מכירה" או מזהה, ותקפיץ את חלונות אזהרה הללו בהתאם. זהו כמובן הפיירוול של החבילה אשר נותן את אותותיו, ומבקש מכם לאשר או להמשיך לחסום את היישום שהופעל.

אחרי שאישרתי את התוכנות שדרשו אישור, יכולתי להתפנות למסך הפתיחה, שבו התוכנה התייחסה אל עצמה בתור "אנחנו" ("אנחנו עובדים ברקע", הנה הדברים שאנחנו יודעים לעשות" וכד'.) ממש כמו אבא ואמא המשגיחים על העולל הקטן שלהם, התוכנה הפנתה את תשומת ליבי אל האייקון הקטן שהתווסף למגש המערכת שלי, והסבירה לי את המובן מאליו: סמל ירוק משמעותו שהכל תקין, וסמל צהוב או אדום משמעותו נקיטת פעולות או התערבות של המשתמש. תודה אבא, תודה אמא, אני אמשיך מכאן לבד.
 

ממשק התוכנה

 
התחלתי לבחון את החלון הראשי של תוכנת ה-OneCare (שכמובן שמרה על הליין הפשוט והידידותי עד כדי גיחוך שבתהליך ההתקנה), והציגה את שלושת המרכיבים העיקריים שלה כשהם מחולקים באופן מסודר על פי תפקידם: הראשון נקרא Protection Plus וכולל אנטי-וירוס, אנטי-רוגלה, פיירוול ועדכונים אוטומטיים, השני נקרא Performance Plus וכולל כלי תחזוקה ואופטימיזציה, והשלישי נקרא Backup and Restore וכולל כלים לגיבוי ושחזור קבצים. בחלקו העליון של החלון הראשי, הבחנתי בסטטוס המערכת, המוצג כציין ירוק, צהוב או אדום – בהתאם למצב הנוכחי.

פרט לכך, לא הצלחתי למצוא חלונות נסתרים או אפילו תפריטי לחצן עכבר ימני למיניהם. מיקרוסופט הצליחה להפוך את העיסוק בשלושת האיומים הכי מטרידים ברשת לפשוטים מאין כמוהם. אם הייתי משתמש שהמילים "אנטי-וירוס", "אנטי-ספייוור" או "פיירוול" נשמעים לו כמו סינית, סביר להניח שהגישה האובר-ידידותית של מיקרוסופט היתה יתרון גדול עבורי. אך גם עבור משתמשים מעט יותר מנוסים, קיימת האפשרות להגדיר את הרכיבים השונים ולשחק עם המאפיינים שלהם, וזאת על ידי כפתור ה-View or change settings שבחלקו השמאלי של החלון הראשי.
 

Protection Plus

 
כאמור, חלק זה כולל את כל האלמנטים הדרושים להגנת המחשב. האנטי-וירוס כולל הגנה בזמן אמת אשר מופעלת אוטומטית, מסד נתונים המתעדכן אוטומטית (וניתן לעדכנו גם ידנית), וכמובן את כלי הסריקה הידנית הבודק את כל קבצי המחשב. כשלחצתי על Scan for viruses במסך הראשי, קיבלתי חלון עם רשימת הכוננים והספריות במחשב שלי, ויכולתי לבחור בדיוק מה לסרוק. לאחר אישור הבחירה, חלון חדש הופיע עם סטטוס התקדמות הסריקה, אשר נראה כאילו אינה ממהרת לשום מקום. מאחר שתהליך הסריקה איטי למדי, מומלץ לבצעו בשעות הלילה, אך גם אם תחליטו לבצעו במהלך העבודה השוטפת שלכם, עדיין תוכלו להפעיל תוכנות ויישומים (אם כי באופן איטי יותר).

בסוף התהליך, הופיעה בפני תיבה ובה תוצאות הסריקה, אשר גילתה תולעת אחת קטנה שהתחבאה אי שם בנבכי המחשב. הקובץ הנגוע הועבר באופן אוטומטי להסגר, וחסך ממני התערבות כלשהי במהלך הסריקה עצמה או לאחריה. מצד שני, כדי לגשת לקבצים שהועברו להסגר על מנת למחוק, לנקות או לשחזר אותם, היה עלי לגשת לחלון ההגדרות שבמסך הראשי, לבחור את לשונית (Tab) האנטי-וירוס, וללחוץ על כפתור ה-View Quarantined files. חבל שלא היתה גישה לקבצים הללו ישירות מתוך חלון התוצאות של סריקת האנטי-וירוס.
 
 
באותו הצורה שבה הפעלתי את האנטי-וירוס, כך גם הופעל כלי האנטי-רוגלות (כפתור Scan for Spyware במסך הראשי). כלי זה אינו חלק אינטגרלי מחבילת התוכנה, אלא תלוי בהעדפתכם. אם (כמוני) התקנתם את תוכנת האנטי-רוגלות של מיקרוסופט (ה-Defender), היא זו שתפעל. אם מתוקנת תוכנה אחרת, היא תעבוד באותה המידה.

מבחינת פיירוול, OneCare מספקת הגנה טובה הרבה יותר מזו של ערכת ה-SP2, על אף הדמיון הוויזואלי שביניהן. ההבדל המהותי בין השתיים הוא שב-SP2, לא קיימת בקרה על מידע אשר יוצא או נשלח מהמחשב שלכם, אלא רק מידע נכנס. הגנה חד כיוונית זו אינה יעילה נגד איסוף מידע על ידי סוסים טרויאנים או רכיבים זדוניים למיניהם, ועל כן נדרשת הגנה דו כיוונית.
 
 
כברירת מחדל רמת ההגנה היא אוטומטית, וככזו, תוכנות אשר הפיירוול "מכיר" או מזהה מורשות לפעול ללא התערבותכם, ותוכנות שאינן מוכרות דורשות אישור. רמה גבוה יותר (Permit) דורשת את אישורכם לכל תוכנה חדשה שתפעילו בפעם הראשונה, והרמה הנמוכה יותר (Off) פשוט מנטרלת את הפיירוול לחלוטין. לעומת זאת, כאשר התוכנה כן תואיל בטובה ותרשה לתוכנה מסויימת לפעול, היא תציין זאת בגאווה באמצעות הודעה קופצת סמוך למגש המערכת. כדי לבטל את ההתראות המיותרות הללו יש לוותר בו זמנית גם על ההתראות החיוניות, שכן אין הפרדה בין השתיים וחבל שכך.
 

Performance Plus

 
בניגוד לחבילות אבטחה כמו נורטון, קספרסקי או מקאפי, OneCare משלבת גם אלמנט של תחזוקת המחשב, שנעשה גם כן אוטומטית וללא התערבות המשתמש. כברירת מחדל, התהליך יתבצע בכל חודש ביום שישי, בשעה 1 בבוקר (על מנת לא להפריע לעבודה במהלך היום) ויכלול מספר פעולות שניתן גם לבצע באופן ידני בנפרד (ניתן כמובן לשנות את מועד הבדיקה על ידי חלון ההגדרות). פעולות אלה כוללות איחוי של הדיסק הקשיח (על ידי התוכנה המובנית במערכת ההפעלה), סריקת וירוסים, גיבוי (על כך בהמשך), הורדת עדכונים למערכת ההפעלה ומחיקת קבצים לא חיוניים.

האפשרות האחרונה שאינה מופעלת כברירת מחדל, היא בסך הכל מחיקה של קבצים זמניים של מערכת ההפעלה שאינם נחוצים עוד. לא מדובר במסמכים שאינם בשימוש או קבצים אחרים שיש חשש שימחקו, אלא בקבצי מערכת שפשוט אין טעם לשמור יותר על הכונן. אך למרות כל הפעולות הללו, הרגשתי כאילו משהו שם חסר, ואפילו לא הייתי צריך ללכת רחוק כדי למצוא אותו: סריקת רוגלות. בתהליך התחזוקה האוטומטי אין כל זכר לכך, ולא הצלחתי למצוא ולו סיבה טובה אחת שתסביר את החסך. אולי כשהגירסה תצא משלב הבטא, השילוב עם תוכנות האנטי-רוגלות יהיה מעוגן יותר.
 

Backup and Restore

 
אף אחד לא צריך הסברים מדוע כדאי לגבות את הקבצים על המחשב, וכמובן שגם אני לא. אין לי כל אינטרס לאבד את קבצי הווידאו, המוסיקה, המסמכים וההגדרות שלי לטובת קראקר בן עשר שחשב שמחיקת הכונן שלי היא דרך להפיג שיעמום. לכן, אפשרות הגיבוי במסך הראשי של התוכנה (Backup files) נראתה לי כרעיון לא רע לביצוע, ובפועל, היא גם לא היתה מסובכת. בשלב הראשון, נתבקשתי לבחור באם לגבות את המידע על כונן קשיח חיצוני (וכך גם לבצע את הגיבוי באופן אוטומטי בעתיד), או על גבי CD או DVD (ללא אפשרות לגיבוי אוטומטי). לאחר מכן, המתנתי בסבלנות עד אשר הסתיימה הסריקה שחיפשה קבצים חשובים שנעשו בהם שינויים בתקופה האחרונה.

התוצאה שקיבלתי היתה חלוקה מסודרת ונוחה של קבצים על פי סוגם כגון קבצי מוסיקה, תמונות, דואר (אאוטלוק), מסמכים, אתרים מועדפים ועוד. לחיצה על Details ליד כל אחד מהם פתחה חלון עם רשימת כל הקבצים תחת אותה קטגורייה (ממיקומים שונים בכונן הקשיח), ויכולתי לבחור אילו קבצים לגבות. לסירוגין, הייתי יכול להתעלם מתוצאות הסריקה ופשוט לבחור באופן ידני קובץ, קבצים או ספריות שהייתי רוצה לכלול בגיבוי. לאחר שאישרתי אילו קבצים ברצוני לגבות, קיבלתי הערכה לגבי מספר הדיסקים המשוער (CD או DVD) שיהיה עלי לצרוב לצורך הגיבוי. בשלב הבא התבצעה דחיסה של הקבצים, וצריבתם על גבי הדיסקים.

כלי השחזור פועל בצורה טובה לא פחות, וגם כן באופן פשוט וידידותי. כמו בגיבוי, היה עלי לבחור באם לשחזר את המידע מכונן חיצוני או מדיסק צרוב, ולאחר הבחירה יכולתי להמשיך בפעולת השחזור הנוחה על ידי סימון סוגי הקבצים הרצויים או אפילו לחפש קובץ מסויים. בנוסף, אשף השחזור מאפשר גם ניהול קבצים בעלי אותו השם (המשוחזרים לעומת הקיימים על במחשב) וזאת על ידי העתקתם לספרייה זמנית או לסירוגין, הימנעות מהעתקת כפילויות.
 

השורה התחתונה

 
חבילת Windows Live OneCare עומדת בציפיות, ואפילו בהכרזותיה של מיקרוסופט. היא מספקת, תמורת $49.95 לשנה, את שלוות הנפש שמשתמשים רבים מייחלים לה באמצעות פשטות, אלגנטיות וכנראה יותר מכל - עצמאות. היא תוכננה כך שהיא לא תטריד את המשתמש אלא אם כן התערבותו נדרשת, וגם אז תהיה זו התערבות מינימלית המלווה בהסברים, עצות ושלבי צעד-אחר-צעד פשוטים.

מצד שני, משתמשים מנוסים יותר שאינם מפחדים מנקיטת פעולות בעצמם, ואולי אף כאלה הדורשים מתוכנת האבטחה שלהם את היכולת להיכנס להגדרות הקטנות ביותר, יגלו כי OneCare אינו כלב שמירה אכזר ועצבני אלא חתלתול עדין, חמוד ומתקתק. חתלתול המגרגר לעבר בעליו בהנאה בכל פעם שהסכים לתת לתוכנה כלשהי לפעול, או כאשר עדכן לעצמו את מסד הנתונים. עבורם, אולי כדאי לשקול אימוץ חיית מחמד אחרת.
 

פרטים טכניים

התוכנה תומכת במערכת ההפעלה חלונות XP בלבד (Home Edition, Professional,
Media Center Edition, או Tablet PC Edition) הכוללת SP2, וכאמור ניתנת להתקנה רק מתוך הדפדפן (מומלץ לעשות זאת מתוך האינטרנט אקספלורר על מנת להימנע מבעיות). במהלך ההתקנה, תתתבקשו להסיר תוכנות אבטחה אחרות כגון נורטון, מק'אפי וכד', ואפילו לשנות את הגדרות השפה והאזור שלכם.

למפרט המלא
להורדה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by