ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
איזה מין שם זה 

איזה מין שם זה

 
 
רוני שני

מאיפה בא הפוד ל-iPod, הקשר בין מוזילה לגודזילה, מה זה לכל הרוחות פלוק ומדוע ויסטה זה שם כל כך מושלם. רוני שני יצאה לבדוק מה עומד מאחורי השמות הכי מוזרים ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גוגול
 גוגול   
מה זה פפסי? מהיכן באה איקאה? ומה חשבו לעצמם מי שהמציאו את השם קרוקר? קשה לתאר את החיים המודרניים ללא חשיפה יומיומית לכמות שלא תתואר של מותגים, בכל אמצעי התקשורת, ללא יוצא מן הכלל. למותגי-על בעלי צליל מוזר ופירוש שאף אחד לא באמת יודע אותו התרגלנו כבר מזמן. אולם בעולם האינטרנט, ובדור ה-Web 2.0 בפרט, נדמה לעיתים שהביזאריות חוצה גבולות. מכל עבר צצים שמות הזויים וחסרי משמעות, מלבד עבור מי שהמציאו אותם, כמובן.

העיסוק בשמות מוזרים, בוודאי כבר הקפיץ במוחם של רבים מכם את המילה גוגל. תתפלאו, אבל מכל השמות שאפשר להיתקל בהם לאחרונה ברשת, דווקא לגוגל יש את השם הכי פחות ביזארי. בסך הכל מדובר במשחק מילים על המילה (גוגול) Googol – השם של המספר הכי גדול שזכה לשם משל עצמו - 1 שאחריו 100 אפסים. גם לבחירה בשם היה סוג של היגיון - יעדה המרכזי של החברה הוא לארגן ולהפוך את הכמויות העצומות של המידע שקיים כיום בעולם לנגיש.

או קחו למשל את המילה Wiki, המהווה תחילית בשמותיהם של מוצרים רבים ברשת, שהידוע שבהם הוא כמובן וויקיפדיה. פירושה בשפת בני הוואי הוא "מהר". זאת בניגוד לסברה שמדובר בכלל בראשי תיבות של הביטוי: What I Know Is? (מה שאני יודע הוא).
 
 
ומה עם מוצרים, אתרים, שירותים ותוכנות אחרים? מה פירוש המילה Konfabulator, למה אפל קראה לנגן שלה iPod, מה מקור המילה Linux, ומה מסתתר מאחורי Skype.

החלטנו לצאת למסע משעשע ומעניין שיאפשר לנו להתחקות אחר מקורותיהם של השמות הללו, לגלות מאיפה הגיעו, ומה מסתתר מאחוריהם.
 

Vista

שם הגיוני. ויסטה
 שם הגיוני. ויסטה   
הגירסה הבאה של מערכת ההפעלה המיקרוסופטית מתמהמת מזה שנים, ולכן השם שנבחר לה - Vista, יאה ומתאים עד מאוד. פירוש המילה הוא מראהו של נוף מרוחק. נראה שהתוכנה הזו, שעולם המיחשוב מחכה לה כבר חמש שנים לפחות (Windows XP, קודמתה, יצאה כבר ב-2001), וככל שנוקפות השנים היא נראית פחות ופחות חדשנית מהמתוכנן - מתרחקת בכל פעם ממש כמו האופק. אגב, בטרם שונה שמה של המערכת ל-Vista, ביולי 2005, היה שם הקוד שלה Longhorn. שם סימבולי הרבה פחות, שמקורו בבר פופולרי בעיר וויסלר שבקולומביה הבריטית. וויסלר הוא שמה המקורי של חלונות XP.

כל הפרטים המעודכנים על מערכת ההפעלה הבאה שלכם, וגם: וידאו ראשון מבפנים
 
 

Linux

לינוס טורוולדס
 לינוס טורוולדס   
המתחרה המרה של Windows בשוק מערכות ההפעלה היא מערכת קוד פתוח צנועה, ששמה Linux (לינוּקס). שמה של התוכנה מבוסס על שמו של המפתח המקורי שלה, לינוס טורוולדס, בצירוף X, האות המצורפת לרבות ממערכות ההפעלה המבוססות על UNIX. בראיונות עימו סיפר טורוולדס שבמקור, התכוון לקרוא למערכת שלו Freax, צירוף המילים Free (חופשי, חינם) בצירוף המילה Freak (שונה, מוזר) והאות X. זאת מאחר שחש לא בנוח לקרוא לפרויקט על שמו. אולם ארי למקה, שניהל את שרת ה-FTP של האוניברסיטה הפינית - המקור הראשון ממנו ניתן היה להוריד את קבצי המערכת - שינה את ההיסטוריה כאשר החליט לקרוא לתיקיה בה אוחסנו הקבצים על שם המפתח. טורוולדס מצידו, הודה בשלב מאוחר יותר שלינוקס אכן עדיף על פריקס, למרות המקריות.

רן יניב הרטשטיין בילה שבוע עם מערכת ההפעלה לינוקס
 

Mozilla

מוזילה גודזילה
 מוזילה גודזילה   
זוכרים את נטסקייפ, החברה שתקופת הזוהר שלה נמשכה שנים מעטות, והיא כמעט ונמחקה מן המפה בסוף שנות ה-90? שמו של הדפדפן של נטסקייפ, ששלט בשוק בטרם הגיחה לעולם אינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט, היה אמנם Navigator, אבל במקור הוא ענה לשם Mozilla. מילה שעל פי ההערכות שילבה בין שתי מילים: Mosaic - דפדפן האינטרנט הראשון וגודזילה - מעין יצור מפלצתי מעולם הספרות והקולנוע. מי שאינו נמנה על מייסדי האינטרנט, ומעוניין לראות כמה היה פה שמח לפני שהגיע, מוזמן להוריד עותק מקורי של Mosaic.
 

Firefox

שועל אש
 שועל אש   
דפדפן הקוד הפתוח הפופולרי, מבית קרן מוזילה, מנסה להיות האקספלורר של שנות האלפיים, ולעשות למיקרוסופט את מה שזו עשתה לנטסקייפ. הפרויקט הזה עבר הרבה מאוד שמות מאז הושק, בספטמבר 2002. בתחילה הוא נקרא Phoenix (עוף החול האגדי), אולם באפריל 2003 שונה שמו ל-Firebird, עקב מחלוקת עם יצרנית ה-BIOS בעלת אותו השם. גם השם החדש לא זכה לצבור ותק, מאחר והיה שייך כבר לתוכנה אחרת.

לאחר כמה חודשים של נסיונות לשמר את השם, הוחלט לבצע שינוי נוסף (והפעם זה סופי) ולקרוא לדפדפן Mozilla Firefox (האיש שהציע את השם שהתקבל היה ג'ייסון קרסי מ-MozillaZine). למה דווקא פיירפוקס, מילה המתייחסת לדב פנדה קטן ואדמדם? כמה סיבות: ראשית, הדמיון הצלילי ל-Firebird, שנית, מדובר בשם יחיד ומיוחד בנוף המיחשוב העולמי, והכי חשוב, כמו שאומרים אנשי הפרויקט: "קל לזכור את השם. הוא נשמע טוב. אנחנו אוהבים אותו".

11 תוספים שיהפכו את הפיירפוקס שלכם למכונת הגלישה האולטימטיבית
להורדת פיירפוקס
 

Flock

לוגו פלוק
 לוגו פלוק   
דפדפן קוד פתוח נוסף, שנמצא כיום בשלבי פיתוח וזמין בגירסת בטא, הוא Flock. לפני שאתם מתפתים להתייחס לעולם האסוציאציות של אנשי הקוד הפתוח בביטול, נא עיינו במילון הקרוב לעכברכם, ותגלו ש-Flock היא מילה לא רעה לפרויקט שאפתני. ל- Flock יש יותר מפירוש אחד: עדר חיות, קבוצת אנשים המונהגת על ידי אדם אחד או מספר גדול של משהו. נכון, לא כולם מחמיאים למשתמשים, אבל כולם מצביעים על תעוזה (או נאיביות פתטית) מצד המפתחים, שמעוניינים לכבוש את העולם, ויפה גירסה אחת קודם.

סקירה: האם פלוק הוא דפדפן העתיד
 

Opera

אופרה היא מולטימדיה
 אופרה היא מולטימדיה   
הדפדפן האחרון ברשימה הוא אופרה, תוכנה שראשיתה בפרויקט מחקרי ב-Telenor, חברת התקשורת הגדולה ביותר בנורווגיה. שנה לאחר מכן, ב-1995, הפך הפרויקט הזה לחברה מסחרית לכל דבר, שעד לפני כמה חודשים אפילו העזה לגבות כסף עבור הדפדפן המשובח שלה. אבל למה דווקא אופרה? כמה סיבות. ראשית, פירושה של המילה אופרה בלטינית הוא "לעבוד". זהו "תיאור הולם לחברה", הסבירו לנו אנשיה. בנוסף, אופרה הוא מונח בינלאומי, שמשתמשים בו בני מדינות ותרבויות שונות. אופרה, הם מוסיפים, "היא מולטימדיה, בדיוק כמו האינטרנט".

הנבחרות: על אופרה ודפדפנים אחרים
להורדת אופרה 9.0 בטא
 

Meebo

מי פה? לוגו מיבו
 מי פה? לוגו מיבו   
אתר Meebo הוא מפניני ה-Web 2.0. מדובר בשירות שמאפשר להתחבר לארבע רשתות מסרים מידיים מרכזיות - MSN Messenger, Yahoo Messenger, ICQ ו-Google Talk - מחלון יחיד. כמיזם חדשני ומודרני נזקקו הוגיו לשם מגניב ועדכני. את הבחירה הם עשו במהלך ארוחת צהריים אחת, שבה ישבו וכתבו על מפית את כל המילים שעלו להם בראש, כאשר החוקים היחידים היו שזו חייבת להיות מילה בת שתי הברות שמתחילה באות M, שאינה משוייכת לשום דבר שכבר קיים ושקל לאיית אותה. מתוך 50 שמות שנכתבו על אותה מפית מסמורטטת, נותרו חמישה, מתוכם נבחר לבסוף מיבו. המילה עצמה, אגב, נטולת כל משמעות שהיא, ואין לה פירוש בשום שפה.

אילנה תמיר בדקה את מיבו
 

Rojo

עוד אתר Web 2.0 מוצלח הוא Rojo, קורא RSS מקוון, שמאפשר לקרוא עדכונים מאתרים שונים מבלי להזדקק לתוכנה כשלהי. לדברי אנשי האתר, השם Rojo פירושו RSS with mojo. אז RSS אנחנו מבינים, אבל מה זה Mojo? מדובר במילה שמקורה בשפת ה-Fula, המדוברת בקמרון, ויש לה כמה פירושים. כולם סובבים סביב המילה "קסם" או "מזל טוב". על פי המילון, Mojo היא ככל הנראה שיבוש של Mocoo, שפירושה מכשף או רופא אליל.
 

Boing Boing

 
Boing Boing הוא אחד הבלוגים המוערכים, המרתקים, המופרעים והבלתי צפויים ביותר ברשת. אחורי האתר הזה, שעוסק בעניינים שברומה של הרשת - זכויות יוצרים, סרטונים קורעים, עדכוני חדשות, אמנות ומה לא - עומדים חמישה אנשים חרוצים ומנוסים. אחד מהם, הכותב, המאייר והמעצב מארק פראופלדר, חלק איתנו את המקור לשם המלבב: "Boing Boing התחיל כמגזין מודפס בסוף שנות ה-80. קראתי לו כך בגלל שבכל פעם שסבה של אשתי הגיע הביתה שיכור, זרקה עליו אשתו גרביים מגולגלות. כשאלה ניתרו הרחק מגופו היא נהגה לומר "בוינג בוינג". אכן, אחד השמות המקוריים והמוצדקים ביותר בתולדות הרשת.
 

Digg

אתר Digg, שמציף חדשות ממקורות שונים ומאפשר לקוראים לדרג אותם זוכה להצלחה לא מבוטלת, אבל האם יש משמעות לשמו? על פי אנשי החברה, למילה Digg יש עבורם משמעות כפולה: ראשית, הפירוש המילולי של המילה Dig (לחפור), שבהקשר הזה מתייחס לפעולת איתור הסיפורים "שנחבאים מתחת לפני הקרקע". שנית, Dig היא מילת סלנג שפירושה "מגניב" או "מעניין".
 

Konfabulator

ווידג'ט של שעון אנאלוגי
 ווידג'ט של שעון אנאלוגי   
תוכנה שהתווספה לרשימת הרכש הארוכה של יאהו, והחלה דרכה כתוכנה ל-Mac OS X, מערכת ההפעלה של אפל, שרק מאוחר יותר, כשעוררה את קנאתם של משתמשי Windows, זכתה לגירסה "מיקרוסופטית" ולתהילת עולם. ה-Konfabulator (היום Yahoo! Widgets) היתה הפלטפורמה הראשונה שעל גביה פעלו הווידג'טים, אותם ישומונים המספקים שירותים שונים, כגון שעון, מחשבון, עדכוני חדשות מהאינטרנט ועוד ועוד. פירוש המילה המוזרה הזו, שקשה אפילו לבטא אותה, הוא למרבה הפלא כלום גמור. ארלו רוז, האיש שמאחוריה, נזקק למילה חדשה לגמרי עבור התוכנה שלו, משום שלדעתו, כשפיתח אותה אי אז ב-1998 היא היתה הראשונה מסוגה, והעולם טרם ידע תוכנה כמותה. "חשבתי שזה יהיה מגניב לאיית את זה עם K, וכך נולדה Konfabulator, שנראתה לי כמו מעין אולר שוויצרי. מין מכונית ישנה ומגוחכת למראה, שעליה הורכבו שלל חלקים מוזרים", כתב בקומיקס שמתאר את ההיסטוריה שלה כתוכנה עצמאית.

המלצת וידאו: ווידג'טים
להורדת מנוע הווידג'טים של יאהו (לשעבר קונפבולטור)
 

Skype

לוגו סקייפ לכבוד אחד ממבצעי החברה
 לוגו סקייפ לכבוד אחד ממבצעי החברה   
תוכנת ה-P2P (טלפוניה מבוססת אינטרנט) הפופולרית ביותר בעולם, מיסודם של יוצרי מלכת שיתוף הקבצים לשעבר, Kazza. מקור המילה המוזרה הזו, שההגיה הנכונה שלה היא "סקייפ" (ואם עוד פעם נשמע מישהו אומר "סקייפי" פשוט נשלול לו ולנכדי נכדיו את רישיון הגלישה), דווקא הגיוני למדי. בתחילה חשבו ניקלאס צנסטרום וכמה עובדים אחרים בחברה לקרוא לתוכנה החדשה והמהפכנית שלהםSky peer-to-peer. השם הזה קוצר במהרה ל-Skyper. לרוע המזל, שם המתחם הזה כבר היה תפוס על ידי אחרים, ולכן החליטו המייסדים לוותר על ה-R הקטנה, ולקרוא לתוכנה שלהם Skype. אם זה נשמע טוב והדומיינים פנויים, אז באמת למה לא?
 

iPod

מכשיר iPod על גבי מתקן בעיצוב לוגו אפל
 מכשיר iPod על גבי מתקן בעיצוב לוגו אפל   
אחד המוצרים שעשו היסטוריה ושינו את פני תעשיית המוזיקה, אפילו יותר מקודמו האנאלוגי - הווקמן של סוני. ה-iPod של אפל, הנגן הנמכר ביותר בעולם, שינה לא רק את הרגלי ההאזנה שלנו, אלא גם את הדרך שבה אנו מתייחסים למוסיקה, לשירים בודדים או אלבומים, ויצר סביבו תרבות שלמה של אביזרים נלווים, תוכנות צד שלישי ואופנה יאפית להפליא.

לשמו של המוצר, בדומה להיסטריה סביבו, אין ממש הסבר הגיוני. על פי המילון, Pod הוא מן תרמיל שיכול לכלול בתוכו מילויים שונים: החל מאפונה או תולעת משי, עבור בדלק (במטוס) וכלה בביצי ארבה. כנראה שאצל ג'ובס הוא פשוט מכיל מוסיקה. וה-i הקטנה שבראשו בכלל הגיעה מקמפיין Think Different של החברה, ששימש להשקת מחשבי ה-iMac הראשונים. בתחילה תוספת ה-i, נועדה לרמז על המילה Internet. מאוחר יותר קיבל גם את המשמעות של Individual או Independence (עצמאי). הציניקנים שביניכם בוודאי יזהו את האירוניה שכרוכה בשיוך מילים שכאלה לאחד המוצרים הכי מיינסטרימיים שניתן למצוא. אנקדוטה משעשעת היא העובדה שכמה מומחים סבורים כי למשפחת המוצרים שמתכנסת תחת האות i (וזכתה כמובן לאינספור חיקויים) יש השפעה תרבותית כה מרחיקת לכת, עד שהם מכנים את ילידי שנות ה-80 כ"דור ה-i". אצלנו ילידי דור X זה לא היה קורה.
 

Wii

ויי. איזה יופי
 ויי. איזה יופי   
קונסולת הדור הבא של נינטנדו נקראה עד לא מזמן Revolution (מהפכה). שם מהוגן וברור, שהפומפוזיות שמאחוריו מתאימה בול למוצר - מכונת משחקים עתידנית, שתפקידה לשכנע אתכם שהחיים האמיתיים מתרחשים בעולמות תלת מימדיים מעוצבים למשעי, שבהם חבצלות כמו לארה קרופט טובחות במפלצות שאפילו פיטר ג'קסון (קינג-קונג, שר הטבעות והרבה סרטי אימה דלי תקציב) לא דמיין.

אבל אז הגיעה המהפכה האמיתית של הקונסולה, שמועד יציאתה נדחה שוב ושוב: נינטנדו הכריזה שכאשר תושק במהרה בימינו, יקראו לה פשוט Wii. הגיימרים היו בשוק, הבלוגרים הוכו בהלם, העולם היה המום. קודם כל, Wii, בסלנג בריטי בלתי מעודן, פירושו להשתין. שנית, מה ווי מה, איזה מן שם זה למכונה רצינית?

ובכן, זה בדיוק העניין. נינטנדו לא רוצה להיות רצינית. היא רוצה למכור המון קונסולות לכל מי שעולם המשחקים נראה להם כבד מדי. היא רוצה להיות קלילה, משעשעת, נגישה, ידידותית. לא רוצה שרק צעירים יקנו אותה לעצמם או יקבלו אותה מתנה מהוריהם. היא רוצה שלכל המשפחה יהיה איזה ווי בסלון. בקיצור, היא רוצה שהמכונה שלה תהפוך ל-iPod של תעשיית המשחקים. כמובן שההסבר הרשמי יותר מעורפל, אבל תכל'ס, גם הוא מרמז משהו בסגנון "יש נינטנדו יש חברים" - ה-Wii היא בעצם התחכמות על המילה We, המילה האנגלית ל"אנחנו", כשבמקום ה-E, יש שני "אני" – ii, יעני בחברות.

לסיום, אם במקרה תהיתם מדוע אין בין השמות הללו אף שם אחד בעברית לרפואה, רק הביטו ימינה ושמאלה. עם שמות מתוחכמים ומשעשעים כמו icq ו-ilcu, מה הפלא?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by