ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקירת תוכנה: PC-COM 

סקירת תוכנה: PC-COM

 
 
אורי גושן

נמאס לכם ממסך הדוס ושורת ההפעלה? רוצים פשוט להגיד למחשב מה לעשות? כל מה שאתם צריכים זו תוכנה חינמית קטנה אחת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עצלן (SXC Images)
 עצלן (SXC Images)   
זה קרה בשיחה מאוד תמימה עם חברה טובה ששאלה אותי 'מה עושים בל"ג בעומר?'. התשובה שלי הדהימה אפילו את עצמי: "כלום. כי אף אחד לא ארגן שום דבר". רק אז, נפל לי האסימון, או אם להשתמש במונחי שנות ה-2000, קיבלתי את ה-SMS: אני פשוט עצלן. ואני לא היחיד, מסתבר. בשורה התחתונה, אין לנו כח ליזום דברים או לעשות אותם בעצמנו, כי אנחנו פשוט מחכים שמישהו אחרי יעשה אותם במקומינו. במחשב מסתבר, יש הרבה תוכנות שיחסכו מכם זמן, ויבצעו עבורכם את הפעולות שכבר נמאס לכם לעשות. לאחת מהן קוראים PC-Com.
 

השורה הריקה

הפעלת המחשבון באמצעות פקודת RUN
 הפעלת המחשבון באמצעות פקודת RUN   
כמו שאולי ניחשתם מהשם, התוכנה עוזרת לתקשר טוב יותר עם המחשב שלכם, כאילו הייתם זוג נשוי שהרגע יצא מפגישה בת שעתיים עם הפסיכולוג. הרעיון שלה אינו מקורי או חדשני, אך אם מעולם לא ניסיתם תוכנה מסוג זה, אתם עשויים להתרשם ממנה לטובה. כדי להמחיש לכם את הבעיה שהתוכנה פותרת, נערוך אתכם ניסוי קטן. לחצו עכשיו (כן, כן – עכשיו) על תפריט "התחל" (Start) ועל פקודת "הפעל" (Run). בחלון הקטן שיופיע עם השורה הריקה (או המלאה - אם כבר הפעלתם משהו דרכה), הקישו את הפקודה "Calc", וצפו במה שקורה על המסך. הפלא ופלא, קיבלתם את המחשבון מלא החן של מערכת ההפעלה.

כעת, נסו את אותו התהליך עם המילה "מחשבון". קיבלתם הודעת שגיאה? זה בסדר, לא מערכת ההפעלה וגם לא אנחנו מעוניינים לראות שוב את המחשבון הזה, אך ההבדל הוא שאנחנו יודעים עברית, ומערכת ההפעלה - לא (לפחות לא לקבל פקודות בעברית).

אם נלך לקראת חלונות ונזנח לרגע את העברית, ונרשום הפעם פקודה באנגלית כגון Yahoo (בתקווה להפעיל את המסנג'ר של יאהו), נגלה כי גם אותו לא ניתן להפעיל. הסיבה היא פשוטה: אפשרות ההפעלה יעילה רק עבור תוכנות הנמצאות בספרייה של מערכת ההפעלה, כלומר – Windows וספריות מיוחדות אחרות. תוכנות החיצוניות להן פשוט לא תוכלו להפעיל מתוך שורת ההפעלה.
 

השורה המלאה

מסך הפתיחה וההסברים שלאחר ההתקנה
 מסך הפתיחה וההסברים שלאחר ההתקנה   
PC-Com פותרת את שתי הבעיות הללו, ומצ'פרת גם בעוד כמה אפשרויות חביבות שנדגים בהמשך, אך לפני הכל, נתחיל מהתחלה. התוכנה היא גירסה מתקדמת יותר של פקודת "הפעל" (כאמור, Run), בר קטן עם שורה ריקה בסמוך למגש המערכת, ומופיעה על ידי מקש קיצור. מתוכה ניתן להפעיל תוכנות, לגשת לספריות ולהעלות אתרים ברשת.

אחרי ההתקנה הסטנדרטית והפעלת התוכנה, יופיע בפניכם מסך בו תתבקשו לבחור את הדפדפן שלכם מתוך רשימה (אינטרנט אקספלורר, פיירפוקס, נטסקייט, דפדפן "אחר" או לא ידוע). השלב הבא יהיה בחירת הסגנון העיצובי של התוכנה (מתוך 6 אפשרויות), ולאחר אישורכם היא תופיע בצורה שבחרתם בפינת המסך, בליווי חלון ענק עם דברי הסבר.

כדי לחסוך לכם את הקריאה, נתקצר עבורכם את הדברים: קליק שמאלי על האייקון במגש המערכת יגרום לבר התוכנה להופיע, וקליק ימני על האייקון יעלה את חלון האפשרויות. בשלב זה, התוכנה תציע לכם מדריך (Tutorial) בן 10 דקות לערך שאחריו (כך מבטיחים) תוכלו לשלוט במחשב ביעילות. כדי להתחיל את המדריך, לחצו על Next. אם אתם מעדיפים לוותר, בחרו את Exit Tutorial.
 
 

הרשימה

שורת הפקודה של התוכנה, ורשימת מילות מפתח
 שורת הפקודה של התוכנה, ורשימת מילות מפתח   
מאחר שבחיסכון של זמן עסקינן, נחסוך לכם את 10 הדקות הללו עם עיקרי הדברים: המקש החשוב ביותר שעליכם לזכור, הוא סימן ה"נקודה-פסיק" (;) הממוקם באותו המקש של האות פ' סופית (ף). לחיצה עליו תפעיל או יותר נכון "תעורר" את התוכנה, אך היא לא תופיע עד אשר תחילו להקליד. אם תקלידו בשלב זה את המילה Cal, תוכלו לראות חלון קופץ המכיל שמות רבים של תוכנות וביניהם גם את המחשבון. לחיצה על מקש האנטר תפעיל את המחשבון, ואפילו לא הייתם צריכים להקליד את המילה בשלמותה (Calculator).

אם למילה שכתבתם קיימות יותר מאפשרות אחת, תוכלו פשוט לבחור את זו המתאימה לכם, למשל הקלדת Note תעלה את החלון הקופץ בו יש לבחור בין הוספת תזכורת וירטואלית (Note) לבין הפעלת פנקס הטקסט (Notepad). אגב, מאחר ובמקלדות קיימת האות (ף) באותו המקש כמו סימן הנקודה פסיק (;), אם תרצו לכתוב אות זו, תאלצו לנטרל את התוכנה מתוך תפריט העכבר הימני של התוכנה במגש המערכת. אפשרות אחרת היא פשוט לשנות את הגדרת מקש הקיצור לכל מקש אחר (ולהוסיף לו Ctrl, Shift או Alt), וזאת על ידי תפריט Options.
 

הוספת מילת מפתח

הוספת מילת מפתח
 הוספת מילת מפתח   
אם תרצו להוסיף לרשימה קובץ או ספרייה, תוכלו לעשות זאת בכמה דרכים. אחת מהן, היא פשוט להעלות את תפריט לחצן העכבר הימני של הקובץ או הספרייה ולבחור באפשרות
Add keyword to PC-COM. בחלון שיפתח, פשוט הקלידו את מילת המפתח שתשמש אתכם להפעלת התוכנה (באנגלית או אפילו בעברית), ואשרו. אפשרות נוספת היא להקליד את שם התוכנה שתרצו לפתוח (למשל Messenger), ובמידה והמילה אינה נכללת ברשימה, יופיע חלון שיציע לכם לבצע סריקה לאיתור תוכנות, ספריות או יישומים העשויים להתאים לתיאור. אחרי הסריקה, תוכלו לבחור את היעד הרצוי, לאשר, ויש לכם קיצור חדש.

דרך אחרת, היא פתיחת הרשימה על ידי האפשרות Command list שבתפריט לחצן העכבר הימני של התוכנה (מתוך מגש המערכת). בחלון שיופיע תוכלו לראות את רשימת כל הפקודות הקיימות ולערוך אותן. לחצו על Add כדי להוסיף מילת מפתח חדשה, בחרו את היעד (תוכנה, ספרייה או אתר) ואשרו.
 

גלישה

הוספת מילת מפתח לאתרים ברשת
 הוספת מילת מפתח לאתרים ברשת   
השיעור הבא, ילמד אתכם כיצד להוסיף אתרי אינטרנט לרשימת הקיצורים. כדי לעשות זאת (מתוך האינטרנט אקספלורר בלבד), פשוט גלשו לאתר הרצוי והפעילו את מקש הקיצור (;), הקלידו Add, והאתר יתווסף לרשימה על פי מילת המפתח שתבחרו לו. בפעם הבאה שתרצו לגשת אליו, פשוט הקלידו את מילת המפתח, ואתם שם. אפשרות נוספת לגלוש לאתרים היא פשוט להקליד את כתובתם, אך ללא צורת בקידומות טפשיות כגון Https://www... וכן הלאה. פשוט הקלידו nana.co.il או yahoo.com, והדפדפן שלכם יקפוץ עם האתר שביקשתם.
 

פעולות

רשימת פעולות הכלולות בתוכנה
 רשימת פעולות הכלולות בתוכנה   
כמו שאפשר להגיע לתוכנות, ספריות או אתרים על ידי מילות מפתח, בתוכנה קיימות גם מילות מפתח המיועדות להרצת פעולות שכיחות במחשב. הפעלתן נעשית באותה הצורה - לחיצה על מקש הקיצור (;) והקלדת מילת המפתח לפקודה. למשל: הפקודה Shut down תכבה את המחשב, Screen saver תפעיל את שומר המסך, Time תציג את השעה, התאריך ומשך הזמן שהמחשב עבד וכן הלאה.
 

פקודות

שליחת אימייל באמצעות שורת הפקודה
 שליחת אימייל באמצעות שורת הפקודה   
כמו בימי ה-DOS העליזים, בהם היינו כותבים פקודה כמו DIR ומקבלים את רשימת כל הספריות במחשב, גם כאן קיימות מספר אותיות המייצגות פקודות שניתן להריץ מתוך שורת ההפעלה. הנה כמה דוגמאות: הקלדת "s: food" תעלה את תוצאות החיפוש בגוגל למילה "food". הקלדת
"w: bush" תעלה את תוצאות החיפוש למילה "Bush" בוויקיפדיה. הקלדת
"m: software@nana.co.il" תעלה חלון אימייל חדש המיועד לכתובת "software@nana.co.il", וכן הלאה.
 

פונקציות

הפונקציה לשינוי טקסט, ושינוי הכיתוב לתפריט "התחל"
 הפונקציה לשינוי טקסט, ושינוי הכיתוב לתפריט "התחל"   
רוצים להחביא את החלון הפתוח? אולי להפוך אותו לשקוף? ה"פונקציות" הכלולות בתוכנה יכולות לשנות הגדרות שונות כפי שצויין לעיל, ולבצע פעולות נוספות כגון סגירת או פתיחת חלונות, העתקת טקסט או אפילו שינוי שלו מכל חלון פתוח. למשל, תוכלו לשנות את הכיתוב של תפריט "התחל" או Start" לכל נוסח אחר שתרצו, על ידי הבאת סמן העכבר מעליו, הפעלת מקש הקיצור והקלדת Change. החלון הקופץ יבחר בעצמו את הפונקציה Change Text, וחלון חדש ישאל אתכם מה הנוסח החדש. פשוט, וקל.
 

מאקרו

יצירת פקודת מאקרו חדשה
 יצירת פקודת מאקרו חדשה   
אחד השימושים היותר יעילים של התוכנה, הוא בהקלטת פקודות מאקרו, שהן הקשות מקלדת או תזוזות עכבר שהמחשב זוכר ומסוגל לבצע שוב ושוב. אם למשל אתם נכנסים לאתר ברשת הדורש פרטי משתמש, אך אין לכם כוח לעשות את אותן פעולות בכל פעם מחדש, פקדת מאקרו אחת יכולה לעשות זאת עבורכם. כדי להקליט פקודת מאקרו, בחרו באפשרות Macro - Create a macro בתפריט לחצן העכבר הימני של התוכנה במגש המערכת, ועקבו אחר ההוראות שעל המסך. בגדול, תתבקשו להזין את מילת המפתח לפקודה, להקליט את תזוזת העכבר והשימוש במקלדת ולשמור אותה בסוף התהליך.
 

פרטים טכניים

 
התוכנה פועלת על כל גירסה של מערכת ההפעלה חלונות, (לא קיימת גירסה למק או לינוקס) וצריכת הזיכרון שלה כמעט ואינה מורגשת (התוכנה אפילו מסבירה מדוע וכיצד, אם זה ממש מעניין אתכם). פרט חשוב שיש לשים אליו לב הוא היותה של התוכנה חינמית, ועל כן מספר מילות המפתח הנוספות שניתן להוסיף לרשימה מוגבלות ל-10 בלבד. אנו ממליצים שכמו משאלות שניתנות על ידי שד בבקבוק - כדאי לנצל אותן בחכמה.

להורדה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by