ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מומלצי המערכת 
הנבחרות: הקלדה עיוורת 

הנבחרות: הקלדה עיוורת

 
מומלצי המערכת |
 
ליאור באקאלו

נמאס לכם להקליד אות אחרי אות במסנג'ר? חייבים לסיים עבודה במהירות? כך תלמדו להקליד מהר בעברית, אנגלית ואפילו ספרדית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך הייתם מגיבים אם היינו מספרים לכם שתוכלו לקצץ את זמן הגלישה שלכם במחצית, ועדיין לבלות בכל אותם אתרים אהובים? לא מדובר בעוד אחד מאותם חידושי Web2.0 ירקרקים, אלא במשהו פשוט הרבה יותר.

תארו לעצמכם שכשתרצו לגלוש ל-Ohnoihavetotypethislongurl.com האצבעות פשוט ירוצו לכם בטבעיות, במקום שתכלו את זמנכם בריחוף מעל המקלדת. ליכולת ה"מופלאה" הזו קוראים הקלדה עיוורת, והיא היתה קיימת עוד מימי מכונת הכתיבה העליזים (תשאלו את אבא ואמא). התוכנות שסקרנו עבורכם השבוע יאפשרו לכם לשפר ולשפשף את כישורי ההקלדה שלכם, במטרה לקצר משמעותית את הזמן שאתם מבלים מול המקשים.

הערה: רוב התוכנות, למעט מספר יוצאות דופן אינן תומכות בעברית, ומלמדות את יסודות ההקלדה בשפה האנגלית בלבד.
 

Bruce's Unusual Typing Wizard - העניינית

 
לאחר שתתקינו ותפעילו את התוכנה בפעם הראשונה יופיעו בחלק השמאלי של החלון שמונה תיבות ריקות, בהן תוכלו להקליד את שמכם (וגם את שמות כל בני המשפחה, לצורך העניין). כך, ניתן ליצור משתמשים חדש שאותם התוכנה תזכור ותדע להמשיך את מערך השיעורים שלהם על פי התקדמותם האחרונה. לאחר שתבצעו זאת יציע לכם "ברוס" המיסתורי לעולם לא להשתמש ב"זיהוי החכם" (Intelligent Detection) משום שהוא "כנראה מרושע". גם אנחנו הרמנו גבה בהתחלה, אבל בשורה התחתונה מדובר באפשרות הראשונה מצד ימין שסימונה שולט באפשרות להשתמש ב-Backspace במהלך התרגול.

מצידן הימני של התיבות יופיע התפריט הראשי של התוכנה, ממנו תוכלו להגיע למערך השיעורים, לתרגול, למשחק ולסטטיסטיקה. בשיעור הראשון תלמדו היכן להניח את האצבעות על המקלדת, ומשם תחלו במסכת של שיעורים, כשבכל אחד מהם יתווספו כשתי אותיות למערך השיעור. בכל שלב תוכלו לקפוץ קדימה לשיעור מתקדם יותר, או אחורה כדי לחזור ולתרגל ברמה נמוכה יותר. בין לבין תוכלו לקחת אפילו הפסקה ולשחק במשחק האותיות הנופלות, ולהקליד על האותיות לפני שהן מגיעות לתחתית המסך. אחד היתרונות של התוכנה הוא דירוג הסטטיסטיקה המפורט שלה, אליו מגיעים מהמסך הראשי, ושם תוכלו לראות באלו אותיות אחוזי ההצלחה שלכם גבוהים, ובאלו אתם מתקשים יותר נדרש בהן תרגול נוסף.

אם נמאס לכם מהשיעורים המאורגנים, קיימת אפשרות לתרגול טקסט של ממש (שיש לו משמעות) באמצעות בחירת Typing Practice במסך הראשי. ניתן להחליף את טקסט ברירת המחדל של התוכנה בטקסט משלכם, באמצעות בחירת האפשרות Edit Typing Text במסך הראשי, והדבקת טקסט חדש במקום הקיים (לא ניתן להכניס טקסטים בעברית).

יתרונות: שיעורים נטו, בלי קשקושים
חסרונות: אין עברית, אין הדרכה באלו אצבעות להקליד על אלו מקשים וגם העיצוב לא משהו
שורה תחתונה: למי שרוצה ללמוד את המקלדת ולא מפחד להתפשר על אסטטיקה

להורדה
 

TypingMaster Typing Test - הבוחנת

 
אם אתם רוצים ללמוד הקלדה עיוורת מאפס אז אולי כדאי שתדלגו ישירות לתוכנה הבא. תוכנה זו אמנם מאפשרת לכם לתרגל את כישורי ההקלדה שלכם באמצעות 4 משחקים חביבים למדי, אך עיקרה הוא במספר הבחינות שהיא מציעה לכם לבדיקת כישורי ההקלדה שלכם (שכאמור, אמורים להיות לכם כבר קודם). כאן לא תקבלו שום טיפים או עזרה, רק מבחנים נטו.

סך הכל כוללת התוכנה 19 מבחנים מוכנים, וקיימת אפשרות להוסיף טקסט אחר על-פי בחירתכם כקובץ טקסט. במבחן עצמו יוצג בפניכם הטקסט, ותתבקשו לחזור ולהקלידו בדיוק בצורה בו הוא מופיע תוך זמן מוגבל, אותו תוכלו להגדיר מראש. התוכנה תזכור את המבחנים שכבר ביצעתם ואת הציון שהשגתם בהם, כדי שתכלו לבדוק את התקדמותכם בכל פעם. בסוף כל מבחן יוצג בפניכם מסך סטטיסטיקות בו יופיעו משך המבחן, מהירות ההקלדה הממוצעת, מידת הדיוק שלכם וכן הציון הסופי לו זכיתם.

בונוס גדול בתוכנה הוא התמיכה שלה בעברית, אך זו אינה מוחלטת: ניתן לטעון לתוכה קבצים המכילים טקסט בעברית לצורך המבחן, אך התוכנה תציג את המלים משמאל לימין כמו באנגלית. כך למשל במקום המשפט "תראו איזו דוגמה מצויינת" התוכנה תציג: "מצויינת דוגמה איזו תראו". עם זאת, סדר הקלדת האותיות של המלים ישאר זהה לסדר הנכון בטקסט המקורי.

יתרונות: יש משחקים, יש תמיכה בעברית, ולמרות שזה נשמע רע - יש מבחנים, והרבה
חסרונות: גם כאן אין מערך שיעורים מסודר
שורה תחתונה: למי שכבר למד את הבסיס להקלדה ורוצה רק לבחון את עצמו

להורדה
 
 

TypeFaster Typing Tutor - הבינלאומית

 
מדובר כאן ביוזמה של מתכנת חביב בשם דיוויד לה-רוקס, שאגב ישמח אם תשלחו לו מערכי שיעור בעברית כדי שיוכל לשלבם בתוך התוכנה. יתרונה הגדול של התוכנה כאמור, הוא תמיכתה בשפה העברית, אך בשל מצוקה שנובעת ככל הנראה מחוסר היכרות של המתכנת עם שפת הקודש, מערך השיעורים בשפה מוגבל למדי. לכן, תתבקשו לבחור בעצמכם ולהזין באופן ידני את האותיות בהן ברצונכם להתאמן, והתוכנה כבר תמציא עבורכם טקסט רנדומלי וחסר משמעות המורכב מאותן אותיות. אם אתם רוצים דווקא לתרגל שפה אחרת, התוכנה תומכת במספר רב של שפות כגון ספרדית, צרפתית, גרמנית וכמובן גם אנגלית.

מומלץ להיעזר בקובץ העזרה של התוכנה הכולל עצות לגבי הדרך בה יש להשתמש במקלדת, היכן להניח את האצבעות ועוד. כדי לאפשר תרגול בשפות נוספות מלבד לאנגלית, שהיא ברירת המחדל של התוכנה, יש ללחוץ על כפתור Edit settings, ובתפריט שיפתח לאחר מכן יש ללחוץ על Change layouts enabled, ולסמן את השפות שברצונכם להתאמן בהן.

בסוף כל שיעור התוכנה תתן לכם ציון על הישגיכם ותאפשר לכם לחזור על השיעור האחרון או להתקדם לבא אחריו. כמו התוכנות הקודמות, גם תוכנה זו כוללת משחק, אך למרות שהוא נדמה כמושקע מבחינה גרפית, מדובר במשחק בסיסי ביותר בו עליכם להקליד את האותיות המרכיבות את המילה המתקרבת לעבר החללית שלכם, וכך לירות לעברה ולהשמידה.

יתרונות: תמיכה בשפות רבות כולל עברית, הוראות בסיסיות, תרגול ומשחק
חסרונות: מערך השיעורים בעברית מוגבל ואין הדרכה מלאה
שורה תחתונה: בעיקר למי שמעוניין לתרגל שפות נוספות פרט לעברית ואנגלית

להורדה
 

Kid´s Typing Skills - הדידקטית

 
רציתם בית ספר? קיבלתם. תוכנה חביבה זו תלמד אותכם הקלדה ממש מאפס. התוכנה תתייחס אליכם כאל ילדים קטנים וחסרי ישע, תלמד אתכם כיצד יש להניח את הידיים על המקלדת כמו התלמידים הממושמעים שתמיד הייתם, אלו אצבעות אמורות ללחוץ על אלו מקשים ומתי יש ללחוץ על מקש הרווח באגודל ימין ומתי באגודל שמאל. תודו שהתגעגעתם לכיתה א'.

התוכנה כוללת מערך שיעורים ללימוד מיקום האותיות במקלדת, וכן מספר מערכי אימונים. ניתן להתאמן על הקלדת האותיות במקלדת כתווים בודדים ולבחור באלו מארבעת שורות האותיות והמספרים ברצונכם להתאמן בכל רגע, או להתאמן על הקלדת מלים של ממש. יתרונה הגדול של התוכנה הוא שבכל שלב בו תהיו היא תדריך אתכם מה היא האצבע באמצעותה יש להקיש על האות הרצויה.

יתרונות: לימוד הקלדה מהשלב הראשון בלי כל ידע קודם
חסרונות: אין עברית ואין מבחנים
שורה תחתונה: מצויין למי שרוצה ללמוד הקלדה מהבסיס

להורדה
 

הקלדה עיוורת - בעברית

 
אם אתם מתעקשים שמכל השפות בתבל אתם רוצים להקליד דווקא בעברית, תוכנה זו נותנת את הפתרון המקסימלי. בעזרת ממשק מינימליסטי ומערך של 15 שיעורים ברמת קושי עולה התוכנה תתרגל איתכם הקלדה בשפת הקודש. אם תטעו בהקלדה היא תדריך אתכם מה האצבע בה אתם אמורים להשתמש להקלדה על האות הרלבנטית.

התוכנה עצמה מאוד קטנה, ומדובר בלא יותר מקובץ HTML שיפתח באמצעות דפדפן האינטרנט. המסך הראשי מציג מקלדת ומדריך כיצד יש להניח עליה את הידיים, ומימין מופיע מערך השיעורים. בין הכפתורים שמפנים לשיעורים השונים קיימת גם אפשרות לתרגול באנגלית. בשיעור עצמו תופיע בפניכם מקלדת ומעליה שורת הטקסט להקלדה, וחלון בו תופענה האותיות שתקלידו אתם. קיימת גם אפשרות לשימוש במחוון מהירות, שיציג בצידו המשאלי עד כמה הקלדתכם מהירה.

אם סתם הקלדת אותיות עבריות לא מספק אתכם ואתם רוצים תרגול רציני יותר, קיים גם חלון המיועד להדבקת טקסט חופשי על מנת לתרגל את הקלדתו, כפי שהתוכנה ממליצה בחום.

יתרונות: תרגול בסיסי של הקלדה בעברית
חסרונות: אין הדרכה מסודרת בנוגע לדרך הנכונה להקליד
שורה תחתונה: מצויין למי שמתעקש על הקלדה עיוורת בשפה המדוברת ביותר בישראל

להורדה
 

10Fingers BrakeOut - המהנה (הכל יחסי)

 
אם אתם ממש מתגעגעים למשחק הקלאסי BrakeOut, קחו את ההצעה שלנו ונסו גירסה "קצת" אחרת של המשחק. מאחר שהתכנסנו כאן כדי ללמוד ולא סתם כדי לשחק, גירסה זו תהיה מעט יותר חינוכית מהדבר האמיתי, אך גם כאן אפשר להינות. למרות שהחזות הגרפית מעט מטעה, כדי באמת להתקדם ולהצליח במשחק, תצטרכו ללמוד היטב את המקלדת או פשוט לתרגל הרבה באמצעות המשחק עצמו. מסך התוכנה כולל חלק עליון בו מופיע המשחק, חלק תחתון בו מצוירת מקלדת, ובר ימני של אפשרויות.

לאחר שתפעילו את המשחק, תחלפו על פני מסך הקרדיט ותלחצו על כפתור ה-Start, יופיע מולכם חלון ובו התוכנה תודיע לכם אלו אותיות תתרגלו כעת. במשחק עצמו תצטרכו לשלוט על כלי המשחק (המגש אותו עליכם להזיז) ולירות באמצעותו על ידי לחיצה על האותיות המוצגות בכל אחד מצדדיו, אשר יתחלפו מיד לאחר הקשתן באותיות אחרות, ומכאן הקושי לשלוט באופן יעיל בכלי המשחק.

כך, עליכם לירות ולפגוע בקוביות שעל המסך או בשדים שעלולים גם לפגוע בכם. המשחק כולל מספר רמות, כשההבדלים ביניהן ניכרים בעזרה שתקבלו מהמקלדת בתחתית המסך, ובמספר השדים איתם תצטרכו להתמודד.

יתרונות: זהו משחק, ולא עוד תוכנה "משעממת" ללימוד הקלדה עיוורת
חסרונות: אין מערך שיעורים מסודר אודות המקלדת, אין מבחנים, ובינינו, יש גרסות מוצלחות יותר ל-BrakeOut
שורה תחתונה: למי שרוצה משחק חינוכי

להורדה
 

המלצת העורך: Kid´s Typing Skills והקלדה עיוורת

 
ללימוד הקלדה מהבסיס באגלית "Kid´s Typing Skills" היא פתרון מעולה. אם אתם, משום מה, מתעקשים להקליד דווקא בעברית, "הקלדה עיוורת" היא הפתרון הטוב ביותר בנמצא.

משתמשים בתוכנה שאי אפשר בלעדיה? רוצים שנמליץ עליה באחת הכתבות? שלחו לנו את התוכנות הנבחרות שלכם, וספרו לנו כיצד הן שיפרו לכם את החיים.

software@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by