ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
העולם הפנימי של מיקרוסופט 

העולם הפנימי של מיקרוסופט

 
 
אילנה תמיר

אילנה תמיר תפסה לשיחה צפופה את אורי אמיגה שהגיע לארץ הישר ממטה החברה ברדמונד. על היחס למתחרות, הבאגים מול הדד ליין, הסיבה האמיתית שלמדיה סנטר אין תמיכה בעברית והפדיחה הגדולה בעיצוב XBOX

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אורי אמיגה. צילום: אילנה תמיר
 אורי אמיגה. צילום: אילנה תמיר   
מיקרוסופט היא חברת התוכנה המושמצת ביותר בעולם, אבל היא גם החברה שמול המוצרים שלה רובנו מבלים שעות ארוכות בכל יום. החברה שבראשה עומד האיש העשיר בעולם רגילה לספוג קיתונות של ביקורת ארסית ונוקבת על בסיס יומיומי. מנגד, קולה מצליח להישמע בעיקר באמצעות הודעות מלוטשות לעיתונות או מכתבים בשפה משפטית מסובכת.

לכנס 2006 TechEd שערכה מיקרוסופט בשבוע שעבר באילת הגיע גם אורי אמיגה, ישראלי לשעבר כבן 28 העובד במטה החברה שברדמונד. תפקידו הנוכחי של אמיגה, העובד במיקרוסופט מזה שבע שנים, הוא ניהול קבוצת Visual Studio for Devices, הקבוצה המפתחת ישומי ויז'ואל סטודיו למחשבי כף יד ולסמרטפונים. לארץ הוא הגיע כדי לנאום לצידו של סגן נשיא החברה, סטיבן סינופסקי, בארוע הפתיחה של Teched.

לבקש מאורי אמיגה לדבר על העבודה במיקרוסופט, זה כמו לבקש מגולנצ'יק מורעל לשיר את שירי החטיבה. הוא יכול לדבר על מקום העבודה שלו במשך שעות, כשניצוץ ההתלהבות בעיניו לא כבה לרגע. בשיחה ארוכה, שדילגה בין עברית לאנגלית, הוא ניסה להסביר עד כמה אנחנו טועים כשאנחנו מסתכלים על מיקרוסופט כעל מקום זקן, מקובע ובירוקרטי.

"אנשים חושבים שמיקרוסופט זה כמו IBM. ב-IBM כולם באים עם מכנסים מחויטות, חולצת כפתורים, עניבה, חנונים כאלו. במיקרוסופט זה ממש לא ככה. אצלנו הרבה יותר קליל. יש הרבה מאד חברה צעירים שעובדים יחד עם העובדים הוותיקים. לא אוהבים אצלנו יותר מידי פורמאליות. למשל, יש מלא משחקי וידאו שפזורים במשרדים".
 
אפשר למצוא שם גם פלייסטישן או רק Xbox?
אנשים אוהבים מאד משחקי רטרו, אז יש הרבה קופסאות עצומות כאלו עם משחקי ארקייד. יש גם הרבה מאד קונסולות Xbox פזורות בחדרי ישיבות בכל הקמפוס. בערבים, במקום לעשות ישיבות, החברה יושבים עם פיצה ובירה ומשחקים Xbox אחד נגד השני. למשל, בחטיבה שלנו יש איזה 3,000 אנשים ומתוכם הקבוצה שלי היתה אלופת Halo פעמים מתוך שלוש. יש לנו גביע גדול שעומד במסדרון.
 
לא ענית לי על השאלה
זה קצת תלוי בקבוצה שתלכי אליה. אצלנו בקבוצה אפילו מעודדים להשתמש במוצרים של מתחרות. אצלי יש כמה חברה שאני אפילו קונה להם iBook. אם אין לך טלפון של נוקיה, איך תבנה טלפון טוב יותר שפועל על Windows Mobile? אם אתה לא משתמש במק, איך תבנה Windows יותר טוב?
 
 
הויסטה. השפעות מממשק המשתמש של אפל
 הויסטה. השפעות מממשק המשתמש של אפל   
אז אפשר להגיד שהממשק של הוויסטה הושפע מהמקינטוש?
אני אמנם לא עבדתי על הממשק של הוויסטה, אבל אני כן יכול להגיד שאחד מהשינויים שעברו על מיקרוסופט בשנים האחרונות זה חידוד הפוקוס על דברים כמו עיצוב וחיבור רגשי של הלקוחות למוצרים - מה שאפל הבינה לפנינו. מספר המעצבים שעובדים כיום בחברה גדול יותר ממספר המעצבים שעבדו בה כל השנים הקודמות גם יחד. התחילו ממש להשקיע בנושא הזה. בניגוד לפעם, שהיו מתמקדים בעיקר בדברים טכנולוגיים כבדים כמו ארכיטקטורה ופלטפורמה, עכשיו ניתנת תשומת לב רבה מאד לממשק המשתמש.

מה גרם לשינוי הזה?
מרגע שהטכנולוגיה נהיתה כל כך מיינסטרים, והפכה לחלק אינטגרלי ממארג החיים היומיומי, פתאום יש דברים שהם יותר חשובים. כיום אתה רוצה שהטכנולוגיה תיצור קשר רגשי עם האנשים. טלפונים סלולרים, למשל, הם כבר חלק מלייף סטייל. הטלפון שלך אומר עליך דברים, אז אתה רוצה שהטלפון שלך ישדר את הלוק שאתה רוצה לאמץ לעצמך, בין אם זה לוק פרוע, שמרני, מייסטרימי, קול, היפ, או מה שזה לא יהיה. הבנו שזה מה שהלקוחות שלנו רוצים. אפשר לראות את זה באופן בולט ב-Xbox 360, שבתהליך פיתוחו הושקעה המון מחשבה על איך ליצור את אותו קשר רגשי. אגב, זה קיים גם אצלנו בחטיבת ויז'ואל סטודיו.
 
בוויז'ואל סטודיו? איך אפשר בכלל להכניס רגש אל תוך קוד?
יש דברים שיוצרים קשר רגשי בקרב מתכנתים, שמעבירים תחושה של מגניבות ושאולי לא יזיזו לאנשים אחרים. ניקח לדוגמה את הסרט מטריקס. בשביל ההורים שלי, שורות הקוד הירוקות האלו שרצות בסרט על רקע שחור לא יוצרות אצלם שום קשר רגשי. בשביל הרבה מאד מתכנתים, לעומת זאת, זה משהו קול ומגניב.

אפשר לעשות הרבה מאד דברים קטנים בממשק המשתמש של הוויז'ואל סטודיו כדי שזה יראה כמו שמתכנתים אוהבים. אנחנו שמים לב לדברים האלו עד לרמת הפיקסל והצבעים שאנו בוחרים. השאיפה שלנו היא ליצור מצב שבו אם מתכנת יראה אותי עובד עם ויז'ואל סטודיו, הוא יגיד "וואו, זה קול, אני רוצה גם".
 
אתם מעסיקים פסיכולגים לשם כך?
בטח. בוויז'ואל סטודיו יש לנו 20-35 מעצבים המתמחים בעיצוב לקהל שלנו. פיתחנו טכנולוגיה שנותנת לנו לצפות ברמה מאד מעמיקה באופן שבו את משתמשת במוצר שלנו. אנחנו למשל שולחים צוותים של מומחים למשרדים שמשתתפים בפרויקט שלנו ומקליטים בווידאו כל הזזת עכבר וכל הקשת מקלדת. אחר כך אנחנו צופים בזה במשך שעות ולומדים על תבניות ההתנהגות של אנשים.

במחלקת Windows Mobile יש לנו "מעבדות שימושיות" שאליה אנחנו מביאים אנשים, מושיבים אותם בחדר סגור עם זכוכית חד-כיוונית וצופים בהם עובדים עם הממשק. אנחנו אפילו מקליטים את תנועת האישון שלהם ובודקים לאן העיניים זזות כשאנחנו מבקשים מהם לבצע פקודה כזו או אחרת.
 
נדמה לי שלא משנה מה תעשו - אנשים תמיד יאהבו יותר, רגשית, מוצרים של גוגל או של אפל. זה מתסכל?
לא יודע אם זה בדיוק תסכול, אבל מיקרוסופט סובלת מסטיגמה מסוימת של "מיקרוסופט הענקית והמרשעת". לא משנה מה אנחנו נעשה, לא משנה כמה זה יהיה טוב, תמיד אנשים יהיו ספקנים, רק בגלל שזה מגיע ממיקרוסופט, וימהרו לבקר את זה.
 
אתה יכול לשים את האצבע על מקור הסטיגמה הזו?
תמיד כשאתה מצליח, אז באופן טבעי תעצבן יותר אנשים. אם נסתכל למשל על ביל גייטס, אז קשה למצוא מישהו בהיסטוריה שעשה כל כך הרבה למען בריאות וחינוך בעולם. אבל אנשים לא מסתכלים על זה. הם רק רואים אותו כאיש עסקים גס ודורסני. אפשר לראות את אותו תהליך קורה עכשיו גם עם גוגל. בששת החודשים שעברו מאז שאנשים החלו לתפוס שגוגל הופכת מעצמה, החלו להופיע לא מעט פרסומים שלילים אודותה.
 
אצל גוגל הביקורת השלילית היא לאו דווקא בגלל הגודל שלה, אלא בגלל דברים ספציפיים שהיא עשתה, כמו הצנזורה בסין. גם מיקרוסופט בטח עשתה משהו שזיכה אותה בסטיגמה הזו
יש בזה משהו. בשנות התשעים באמת היתה למיקרוסופט מין גישה מעצבנת כזו של "בואו נצא ונכבוש את העולם". היתה יהירות בתוך מיקרוסופט ואנשים הרגישו אותה גם מבחוץ. אבל במהלך השנים שאני עובד בחברה, אני רואה שינוי גדול באווירה שניכר גם בדרך שבה מנהלי החברה מתבטאים.

אבל ביל גייטס עדיין נשאר ביל גייטס
אני דווקא חושב שביל כן השתנה, אבל השינוי הגדול בתדמית היה אחרי שסטיב באלמר הפך למנכ"ל. ביל הוא ראש הטכנולוגיה. יש לו ראש מדהים. בלי שום קשר לזה שאני עובד בחברה, אני מרגיש שאי אפשר להפסיק להלל את הגאונות הטכנולוגית של האיש. סטיב הוא אותו הדבר, רק בתחום הביזנס.

הכניסה של באלמר לתפקיד היא מה שהפך את מיקרוסופט מחברה שהטכנולוגיה נמצאת בראש מעייניה והביזנס נמצא במקום השני, לחברה שהביזנס נמצא במקום הראשון, והטכנולוגיה נמצאת במקום השני. וכשאומרים ש"הביזנס במקום הראשון" אז הכוונה ש"הלקוחות במקום הראשון" ולאו דווקא "הדולרים במקום הראשון".

ניקח לדוגמה את הסלוגן האחרון של מיקרוסופט :"לעזור לאנשים ברחבי העולם להבין את הפוטנציאל שלהם". זה כבר לא "אנחנו נכבוש את כל המחשבים בעולם" כמו שהיה בעבר, אלא "אנחנו מאפשרים לאנשים לעשות דברים נפלאים עם התוכנה ".
 
ריקוד ה- "Developers" של סטיב באלמר
 ריקוד ה- "Developers" של סטיב באלמר   
זה נשמע סתם כמו מילים שיווקיות
אלו אמנם רק מילים, אבל הן מבטאות שינוי עצום. ממש מרגישים איך שהספינה משנה את הנתיב שלה. כבר לא מדברים אצלנו רק על "תחרות תחרות תחרות" אלא הרבה יותר על "הדרך לניצחון" ועל התמקדות בהצלחה של הלקוחות ושל השותפים שלנו.

אתה אומר שמיקרוסופט לא דואגת רק לעצמה?
האסטרטגיה שלנו מזה שנים ארוכות היא שההצלחה שלנו נובעת מההצלחה של השותפות שלנו. כשסטיב באלמר צועק את ה-"Developers Developers Developrs " המפורסם שלו, הוא באמת מתכוון לזה. אם אנחנו מצליחים להשיג את המפתחים שיכתבו תוכנה לתשתית שלנו, אז זה מעגל קסמים שמזין את עצמו.

ואני אהיה כן לגמרי כשאני אגיד שאנחנו אוהבים לראות אנשים שבונים דברים לחלונות אפילו טוב יותר מאיתנו. למשל, יש חברה ישראלית, שלא אזכיר את שמה, שעושה המון כסף ממכירה של הרחבה כלשהי לוויז'ואל סטודיו, שהיא הרבה יותר טובה משלנו. בסופו של יום, אפילו שהם מתחרים במשהו שהצוות שלי עושה, אם זה משמח את הלקוחות שלנו, זה משמח גם אותנו. אני לא מאמין בפלטפורמה סגורה. להיפך, צריך להעלות כמה שיותר אנשים על הסיפון.
 
אבל זה לא תמיד ככה. למשל בפורטל Live יש הרבה מאד יישומים שלא פעילים בפיירפוקס
אני לא יודע. אני גם הייתי מופתע מזה בעצמי ולא הצלחתי להבין אם זה באג, או שבגלל כל מיני אקטיב X שלא רצים על דפדפנים אחרים. אני מסכים שזה מאד מוזר, כי בדרך כלל האסטרטגיה היא לעשות את הדברים כמה שיותר פתוחים ולתת לכמה שיותר אנשים להשתמש בהם.

זה לא שאי אפשר להבין את הסיבות לכך שזה לא עובד עם דפדפנים אחרים. מיקרוסופט היתה שמחה לקדם את האינטרנט אקספלורר על חשבון פיירפוקס.
מניסיון אני רואה שיש הרבה יותר מידי תיאוריות קונספירציה על מיקרוסופט שהן כמובן לא נכונות. זה לא אומר שאנחנו לא מבצעים החלטות עסקיות קשות אבל אני לא זוכר במשך כל 7 השנים שאני עובד במיקרוסופט, מישהו אמר "בואו נעשה ככה וככה כדי לדפוק את זה ואת ההוא".
 
אתה יכול לתת דוגמאות להחלטות עסקיות קשות?
החלטות קשות מתקבלות כל הזמן. למשל באילו באגים אנחנו לא הולכים לטפל. יש הרבה מקרים שבהם אני מודע לקיומו של באג, אבל אני מחליט לא לתקן אותו. בין אם זה בגלל שזה משפיע רק על אחוז קטן של אנשים (כמו למשל המשתמשים דוברי העברית) ובין אם התיקון של הבאג הוא יקר מידי או מסוכן מידי כיוון שהוא עלול לקלקל משהו אחר.

אבל ההתעלמות המודעת הזו היא מה שמזין את תיאוריות הקונספירציה.
אני יודע ואנחנו עכשיו מנסים להיות הרבה יותר שקופים לגבי דרך קבלת ההחלטות שלנו. את חושבת שאנחנו לא היינו רוצים לתקן את הבאגים? רובנו מאד מחוברים רגשית למוצר שאנחנו עושים והיינו מאד רוצים שהלקוחות יאהבו אותו. מאד קשה לנו לא לרצות תמיד את כולם, אבל לא תמיד אפשר. לפעמים מבקשים מאיתנו לתקן משהו אבל אנחנו לא יכולים. תיקון באג יכול לקחת לפעמים שישה חודשים, מה שכמובן יעכב את תאריך ההשקה של המוצר. אז עכשיו אנחנו עומדים בפני החלטה קשה – האם לתקן את הבאג ולעכב את המוצר, או להשיק את המוצר בזמן ולשלם את המחיר.
 
מה בדרך כלל הפתרון במקרים כאלו?
יש לנו אימרה במיקרוסופט, לפיה "הלקוחות לא זוכרים את תאריך ההשקה של המוצרים". את זוכרת מתי הושקה חלונות XP? מתי יצא האופיס האחרון? באיזו שנה הוציאו את ה- Xbox?

לא.
בדיוק. אנשים לא זוכרים את הדברים האלו. אבל מה שהם דווקא כן זוכרים, זה אם התוכנה עושה בעיות.

אבל יש לעיכובים האלו מחיר. רק עכשיו המניה של מיקרוסופט צנחה ב-11 אחוזים, בין היתר בגלל העיכוב בהשקת ויסטה.
האם את חושבת שאנחנו רוצים לסבול נפילה של 11 אחוזים במניה? כמובן שלא. אבל אם נשיק את המוצר מוקדם מידי, זה עלול להיות אסון. אנשים הולכים להריץ את המערכת הזו במשך שנים. אם תהינה בעיות עם הוויסטה, תהיה לכך השלכה אדירה על ממשלות, חברות, כמו גם על אנשים פרטיים. קחי למשל את שרתי ה-SQL. השרתים האלו מכילים מידע שעלול להפיל מדינות שלמות. באגים במערכות האלו עלולים לעלות להם מילארדי דולרים לאורך השנים. ולא רק להם אלא גם לנו. אנחנו מחויבים לתמוך במוצר במשך 15 שנים, ואם יהיו באגים זה יהיה מאד מאד יקר. חייבים לקחת בחשבון את הדברים האלו. קשה מאד להבין עד כמה זה מסובך להשיק מוצר אדיר שכזה. יש בו מיליוני שורות קוד. הוא צריך לדעת לרוץ על כל חומרה בעולם. את יודעת כמה זה מורכב?
 
אתה מרגיש שאנשים שופטים לחומרה מידי את מיקרוסופט?
אני אתן דוגמה שהיא אומנם קיצונית, אבל שתבהיר היטב את מה שאני חושב. למשל בואי נשווה את מיקרוסופט לישראל. לישראל יש כל כך הרבה שיקולים שהיא לוקחת לפני שהיא מקבל החלטות כאלו או אחרות, אבל אנשים מבחוץ מעבירים ביקורת עליה בלי להבין את כל השיקולים האלו. יש החלטות שאם אתה לא ישראלי, אז אתה לא מסוגל להבין עד כמה קשה לקבל אותן.

זה לא שכל ההחלטות שלנו קשות. 80% מההחלטות הן של שחור או לבן והן הכי קלות. אבל כשצריך להחליט משהו קשה, אז אנחנו פותחים את מה שאנחנו קוראים לו "חדר מלחמה". אנחנו יושבים בחדר ישיבות. חצי מהחדר אומר ככה וחצי השני אומר אחרת. בסוף מישהו צריך לשבת בקצה השולחן לקחתי את ההחלטה. אי אפשר שכולם יהיו שמחים. צריך לזכור שלחברה בסדר גודל של מיקרוסופט יש מחויבות עצומה מבחינה חברתית וכלכלית. תכל'ס ההחלטות שלנו משפיעות על גורלות של אנשים וחברות. ואם אנחנו נקבל החלטות טיפשיות יהיה לזה מחיר כבד.
 
לפעמים נראה שאתם בכל זאת מבצעים לא מעט החלטות טיפשיות.
בטח. למשל, תמיד שואלים אותי מי האידיוט שהחליט להשיק מדיה סנטר בלי תמיכה בעברית? זו באמת בעיה. התשובה שאני נותן היא שלמרבה הצער התוכנה בנויה ככה שהיא לא יודעת לתמוך בדו כיווניות של השפה כבר ברמת האריטקטורה. פשוט לא חשבנו על הנושא הזה מראש. הרי אנחנו חיים באמריקה היכן שכולם מדברים אנגלית. רגע, יש שפות אחרות בעולם? סינית? עברית? אופס. מאוחר מידי.

לפחות לומדים לקח ממקרים כאלו?
עכשיו בכל צוות יש לנו מישהו שנקרא "מנהל בינלאומי". התפקיד שלו זה להיות אחראי על כך שהמוצרים יעבדו היטב בכל המקומות שהם עתידים לצאת בהם, ויתאימו לשפה לתרבות המקומית.
 
שלט ה- Xbox הראשון. לבעלי ידיים גדולות בלבד
 שלט ה- Xbox הראשון. לבעלי ידיים גדולות בלבד   
בכלל, שמתי לב שיש הרבה מאד עובדים ברדמונד שאינם אמריקנים .
בדיוק. אין שום סיבה להעסיק דווקא אמריקנים ולא אנשים אחרים מיפן, סין, הודו, אנגליה, ישראל או דרום אפריקה. אנשים חכמים יש בכל מקום. פעם עבדתי בצוות של 12 אנשים שבו אף אחד לא היה אמריקני. יותר מזה. המוצרים הטובים ביותר שלנו נבנים על ידי צוותים רב תרבותים. הרי מיקרוסופט מוכרת יותר מחוץ לארה"ב מאשר בתוכה וכדי שמוצר יתאים טוב למקום שבו הוא צריך להמכר, אז הוא צריך להיבנות על ידי מישהו שמכיר באופן אינטימי את התרבות הזו. אני אתן לזה דוגמה, למרות שאני לא בטוח עד כמה אני יכול לספר.

זה נשמע מעניין.
טוב , בסדר, למרות שאני מקווה שאני לא אחטוף על זה אחר כך. בפעם הראשונה שעיצבו את Xbox, עיצבה אותו חבורה של גברים אמריקנים, בלי כמעט נשים. העיצוב הסופי של השלט היה מאד קול. אני בחור גדול, עם ידים גדולים ואגודלים גדולים והיה לי מאד נוח איתו. ואז אתה הולך למכור את ה- Xbox במקום כמו יפן, שם אנשים קטנים יותר פיסית, עם ידים קטנות יותר. כשהם מחזיקים את השלט הזה זה פשוט לא נוח להם. אחרי חצי שעה הם כבר לא יכולים לשחק בזה. את חושבת שמקרה כזה היה יכול לקרות אם חצי מהאנשים שעיצבו את השלט היו אסיאתים? את חושבת שאם חצי מצוות ויז'ואל סטודיו היו ישראלים, הם היו משיקים מוצר שלא היה תומך בדו כיווניות? אין מצב.
 
תן עוד דוגמא לצורך ברגישות רב תרבותית.
בכיף. למשל, בחלונות יש את השעון הזה שנמצא בפינת המסך, עם שמות של ערים מאזורי זמן שונים בעולם. את יודעת כמה שעות הושקעו בשעון הטיפשי הזה, כדי שלא נפגע איתו במישהו? למשל, אם היינו כותבים שם במקום "שעון ירושלים" את המילה "שעון פלסטין", בישראל היו לא מעט אנשים שהיו מוצאים את זה פוגע. אותן רגישויות קיימות גם בהרבה מקומות אחרים בעולם, כמו סין, הונג קונג וטיוואן. במקומות האלו, הם יכולים להחליט להחרים לחלוטין את המוצרים שלנו אם הם ימצאו בהם משהו שנחשב בעינהם פוגעני. רגישות לרב תרבותיות הכרחית להצלחה של מיקרוסופט.
 
"Ship It Award". באדיבות Sriram Krishnan
 "Ship It Award". באדיבות Sriram Krishnan    
אתה רואה את עצמך עובר לחברה קטנה?
אולי. דברים משתנים. בכל מקרה, אני מאד אוהב לעבוד במיקרוסופט בגלל ההשפעה האדירה שאני יודע שיש למה שאני עושה. רוב האנשים במיקרוסופט נהנים מזה. למשל, יש לנו פיסלונים כאלו, שאנחנו קוראים להם Ship it awards. זהו מין לוח שיש עם זכוכית, עם מקום מוכן לסטיקרים. בכל פעם שמשיקים מוצר חדש, מקבלים סטיקר חדש שאפשר להצמיד אותו ללוח, כתודה על התרומה שלך למוצר. אנשים מתים על זה, זה כמו אות הצטיינות בשבילם ומרגש אותם, כי הם יודעים שהמוצר שהם השיקו משפיע על מיליונים. יש לנו גם "קוביות פטנט", מין קוביות קטנות כאלו שאנשים מקבלים לאות הוכרה אם הם עזרו למיקרוסופט לרשום פטנט במשרד הפטנטים. זה מאד מרגש לקבל משהו כזה.
 
דיברת קודם הרבה על הפתיחות של מיקרוסופט לתחרות, אבל יש רבים שמאשימים אתכם במונופול. האיחוד האירופי, למשל, מאשים אתכם על שילוב המדיה פלייר במערכת ההפעלה.
בואי נניח שאני סתם לקוח, שמקבל חלונות בלי מדיה פלייר. הדבר שאני מיד אשאל זה "למה אתם נותנים לי מוצר חסר? למה אתם מטריחים אותי להשיג מדיה פלייר בעצמי? אל תכריחו אותי ללכת למקום אחר, פשוט תנו לי את מה שאני צריך". הרי זה לא שמיקרוסופט מונעת ממשתמשים ללכת ולהוריד משהו אחר.

או למשל התלונות הנוכחיות של גוגל, על כך שמנוע החיפוש של גוגל הוא לא ברירת המחדל באינטרנט אקספלורר 7. אני בטוח שלרוב האנשים אין מושג כמה מאמצים הושקעו בבניית Open Search, שמאפשר לבצע חיפוש בעשרות מנועי חיפוש אחרים. אם מישהו לא אוהב את תוצאות החיפוש של מנוע החיפוש של מיקרוסופט, בקליק אחד הוא יכול לשנות את ברירת המחדל לגוגל, יאהו, AOL או כל דבר אחר. אבל אף אחד יגיד על "כמה שזה פנטסטי". מה שכן תשמעי זה כל מיני התבכינויות "למה אני לא ברירת המחדל בדפדפן?". אני לא שמעתי אף אחד שמתלונן על כך שברירת המחדל בפיירפוקס זה לבצע חיפוש בגוגל.
 
כן, אבל יש הבדל בין הכוח שיש לפיירפוקס לבין הכוח שיש למיקרוסופט.
אז מה היית את עושה במקומנו? איפה עוצרים את השילוב של המוצרים? בואי ניקח מקרה קיצוני שבו את מדליקה את המחשב וכל דבר בו הוא אופציונאלי. הרי אם שואלים למה גוגל לא ברירת המחדל בדפדפן, אז אפשר לשאול גם למה פיירפוקס הוא לא דפדפן ברירת המחדל? ולמה שלא נתקין בעצמנו iTunes או נגן המדיה של Real? ולמה המערכת לא מגיעה עם סוליטר של חברה אחרת? ולמה לא עם כתבן אחר? כל דבר בחלונות אפשר להחליף במשהו אחר.

אני לא מנסה להגחיך את הטיעון של המתנגדים שלנו, אבל אני חייב להגיד שבנקודה מסוימת פשוט צריך להגיד Stop. מה שאנחנו עושים זה לבנות תוכנה טובה ולמכור אותה. רוצה תוכנה אחרת? לך תוריד אותה. אנחנו לא מונעים מאף אחד לעשות את זה. להיפך, ככל שיש יותר תוכנות שרצות על חלונות זה יותר טוב.

אבל כשמשתמשים במערכת המשפט כדי לכפות מדיניות שכזו זה כבר מתחיל להיות מאד מסוכן. כן, מיקרוסופט רצה על 90% מהמחשבים בעולם, אבל הרי גוגל בתחילת דרכה לא היתה ברירת מחדל בשום מקום ואני ממש לא רואה שזה מנע ממנה להצליח. פשוט היה לה מנוע חיפוש טוב יותר ואנשים החליטו ללכת אליה. כך שמה שאני אומר זה תנו לצרכנים להחליט ותנו לנו לעשות את מה שאנחנו יודעים לעשות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by