ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מיקרוסופט לא נשארת חייבת 

מיקרוסופט לא נשארת חייבת

 
 
אילנה תמיר

משיתוף וידאו, דרך הצצה לפסל החירות ועד גזירה והדבקה של אתרים. מיקרוסופט ממשיכה להציע שירותים חדשים, חלקם, למרבה ההפתעה - שימושיים באמת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל כך הרבה כתבות כבר פרסמנו במסגרת הסדרה הסוקרת את השירותים המקוונים החדשים של מיקרוסופט במסגרת פורטל Live.com, ועדיין נראה כי רשימת ההפתעות של מיקרוסופט רחוקה מלהיגמר. אחרי שסקרנו את האופיס לייב, מנוע החיפוש החדש ותיבת המייל, היום נדבר על עוד כמה מהמוצרים החדשים הנגישים כבר כעת, ואף על כמה ספקולציות וניחושים לעתיד.
 

דומיינים

אחד מהשירותים המרכזיים של פורטל Live.com הוא תיבת המייל החדשה שמחליפה את ההוטמייל המיושנת. אולם למרות שמיקרוסופט גאה מאד בתיבתה החדשה, היא זיהתה קהל שעדיין, לא משנה מה יהיו הפיצ'רים בתיבה, לא ישתמש בה.

אלו הם אותם גולשים, שצריכים שכתובת האימייל שלהם תהיה מותאמת אישית ותייצג את שם הארגון או החברה שלהם (למשל ilana@netlife.org.il) ולא תהיה סתם כתובת גנרית עם סיומת המונית בסגנון ilana@msn.com או ilana@live.com.

הפתרון של מיקרוסופט דומה לפתרון של גוגל לבעיה זו – לתת לגולשים לפתוח תיבות אימייל ב- Live Mail, תוך שהם שומרים על כתובת הדומיין הפרטית שלהם. כל מה שצריך לעשות הוא לבצע העברה חד פעמית של הדומיין, דרך שירות הנקרא Custom Domains.
 
 
אם יש לכם, למשל, כתובת דומיין אותה קניתם במקום אחר, תוכלו לשנות את הגדרות השרתים ולהעביר בקלות את כל המיילים לתיבה של מיקרוסופט. באופן זה, כל מכתב שישלח אל הכתובת של מקום העבודה, ינחת בסופו של דבר בתיבת Live Mail.

כמו כן, כל גולש יכול לפתוח מספר בלתי מוגבל של תיבות תחת אותה כתובת דומיין. האינטרס של מיקרוסופט בכך הוא ברור – למשוך קבוצות גדולות של גולשים, למשל עובדים של ארגון, כדי שכולם יחד יפתחו את התיבה שלהם ב-Live, ובכך להגדיל את הקשר שלהם לפורטל. ההבדל בין גוגל לבין מיקרוסופט הוא שבעוד שגוגל בוחרת נכון לעכשיו את הארגונים שהיא עובדת איתם באופן סלקטיבי, שירות העברת הדומיינים של מיקרוסופט כבר פעיל וזמין ללא סינון.
 
 

מפות

שירות המפות Windows Live Local הינו שדרוג של שירות המפות MSN Virtual Earth הפעיל מזה כשנה. זוהי התגובה של מיקרוסופט לשירותי מפות וצילומי לווין של שתי המתחרותיה הגדולות גוגל ויאהו, כמו גם חברות קטנות יותר.

השירות עדיין לא מבושל לחלוטין, אולם מיקרוסופט מציגה בו כמה פיצ'רים מעניינים. למשל, בעוד שגוגל מציגה רק מפות סכמטיות וצילום לוויני, למיקרוסופט יש גם תצוגה שנקרא "Bird eye". תוצגה זו, הפעילה רק בכמה מרכזים אורבניים בארה"ב, מציגה צילומי קלוזאפ "ממעוף הציפור" בזווית של 40 מעלות, המאפשרת לראות מבנים בתצוגה תלת מימדית ומידי פעם להבחין אפילו באנשים.
 
 
פיצ'ר מעניין נוסף ב-Local הוא ה-Scratch pad, היינו "מחברת השרבוטים". מדובר בפינה בה ניתן לשמור הפניות למקומות שונים על המפה. למשל, אם יוצאים לטיול, אפשר לשמור כל אחת מנקודות הציון בתוך המחברת הזו ולגשת אליהן מאוחר יותר. כמו כן, ניתן גם לשתף את המחברת הזו עם משתמשים אחרים.

בנוסף, יש בשירות פיצ'ר שנקרא Preview הפועל במעט ערים גדולות בארה"ב ומנסה להעביר את החוויה של נהיגה ברחובות העיר. המסך מחולק לשנים, כשבתחתיתו מופיעה המפה ו/או צילום הלווין של האיזור ובחלק העליון של המסך מופיעים צילומים מהכביש. אולם בניגוד לשירות המפות הרגיל, השימושי מאד, לא ברור מה היישום המעשי של פיצ'ר זה ונראה כי הוא בעיקר נועד לשעשוע, אם כי ביזארי מאוד.
 
 

סרגל כלים

סרגל הכלים הרגיל של MSN, הנקרא MSN Toolbar, עבר מיתוג מחדש והוא מעתה נקרא, איך לא, Windows Live Toolbar. מעבר לפיצ'רים הבסיסים עבור סרגל כלים, כמו שורת חיפוש, חוסם פופ-אפים וכלי המתריע מפני פישינג, הוסיפה מיקרוסופט לסרגל המחודש כמה פיצ'רים המזרזים את הגישה לשירותי Live השונים.
 
 
למשל, בעת גלישה באתר שיש בו מזין RSS, מזהה הסרגל אוטומטית את המזין ועל פי בקשה, הוא יכול להוסיף את המזין ישירות לתוך קורא ה-RSS בדף הבית Live.com. כמו כן, גולשים המשתמשים בשירות המועדפים (Favorites) של מיקרוסופט יכולים לשמור לינקים פשוט באמצעות לחיצה על כפתור בסרגל הכלים.
 

Mobile

 
חזית נוספת שמיקרוסופט כמובן לא מסכימה להשאיר בלתי מטופלת היא חזית הטלפונים הסלולרים. עוד קודם לכן היה למיקרוסופט את MSN Mobile, פורטל המאפשר לגשת לשירותים שונים דרך המכשיר הנייד. החידוש כעת הוא בתמיכה באתרים במסגרת Live.com.

הן תיבת האימייל החדשה והן מנוע החיפוש ומנוע החיפוש המקומי הנמצאים תחת Live.com, זכו לגרסאות מיוחדות ורזות המתאימות למכשירים בעלי מסכים קטנטנים ושהניווט וההקלדה בהם היא פחות נוחה מאשר במחשב.

במייל למשל, הוסיפו אפשרות של שימוש במקשי קיצור: הסימן # כדי להגיע מידית לתפריט והסימן * כדי להגיע לראש הדף. באופן זה, נחסכת הגלילה הידנית באתר.

נכון לעכשיו, מיקרוסופט יודעת לשרת טלפונים סלולרים שתומכים ב-WAP 2.0 או ב-HTML, כשהתצוגה משתנה בהתאם למכשיר. אין עדיין תמיכה במכשירי iMode.
 

וידאו

כעת נעבור למוצר שעדיין לא קיים ונחשב עדיין רק בגדר שמועה - שירות שיתוף וידאו. את השמועה התחיל להפיץ אתר Liveside.net בעקבות ראיון שנערך עם בכיר בצוות MSN Spaces, שהזכיר את שיתוף וידאו כאחת הדרכים שבאמצעותן גולשים של מיקרוסופט יוכלו לבטא את עצמם. השמועה גם אומרת ששם הקוד של הפרויקט, נכון לעכשיו, הוא Warhol, כנראה על שם האומן האקסצנטרי אנדי וורהול.
 
 
נכון לעכשיו, יש שני אתרי שיתוף וידאו גדולים ומרכזיים. הראשון הוא YouTube, אתר קהילתי, המאפשר לגולשים להעלות סרטונים לאתר ומציע להם שלל פיצ'רים קהילתיים, כמו תגובות, קבוצות, תאגים, רשימות חברים ומועדפים. השירות השני הוא Google Video, שבו כל סרטון עומד בפני עצמו, ואין בו פיצ'רים קהילתיים כלל וכלל.

נכון לעכשיו, סביר להניח שאם מיקרוסופט אכן תבנה שירות וידאו, הוא יהיה דומה יותר לזה של YouTube והיא תשלב אותו עם שאר פיצ'רים קהילתיים שיש לה, כמו כמובן הבלוגים. יתכן, וזה רק ניחוש, שבלוג הוידאו on10.net החדש של מיקרוסופט היה ניסוי לקראת בניית שירות הוידאו העתידי.
 

לוח עריכה

 
ונסיים עם Live Clipboard, משהו שהוא עדיין רחוק מלהיות מוצר ממשי, ונמצא כעת רק ברמה של פאנטזיה. על הפאנטזיה אחראי ריי אוזי, סמנכ"ל מיקרוסופט, שהציג את הרעיון בכנס טכנולוגי וכתב על כך בבלוגו.

הרעיון של אוזי הוא כזה: היום, כדי להעתיק טקסט ממקום אחד למקום אחר באמצעות Copy&Paste, הטקסט צריך להישמר באמצע בתוך לוח העריכה (היינו ה-Clipboard) של מערכת ההפעלה. אולם למה שהאתר עצמו לא יכול להחזיק אצלו את לוח העריכה?

ניקח לדוגמה יומן מקוון. אם יש באתר עצמו לוח עריכה, אז כדי להעביר ארוע מתאריך אחד למשנהו, אפשר פשוט להקליק קליק ימני ביומן, לבחור ב-Copy ואז במקום החדש ללחוץ על Paste, מבלי שהמידע עבר כלל בלוח העריכה של מערכת ההפעלה.

כדי להבין יותר טוב למה ריי אוזי מתכוון, ניתן למצוא באתר הזה הדגמה בסיסית של הרעיון. מתכנתים יכולים לצפות במצגת הזו - שיורדת לרמת הקוד.

גם אם הישום של רעיון זה עדיין לא ברור לחלוטין, הוא בהחלט מייצג את המגמה הבולטת והמפתיעה בכל פרויקט Live.com: הפיכת אתרים לשירותים של ממש, מה שהופך את מערכת ההפעלה לפחות ופחות רלוונטית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by