ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
היום בו המכונה תרגיש כאב 
 
 מה מפעיל את תחושת הכאב?   
 
מערכת חיים ברשת

טכנולוגית סריקת המוח תאפשר לרופאים לתת ערך מספרי נקוב לשאלה "כמה כואב לך?"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השמש מחייכת מעל קונגרס הכאב ה-10
 השמש מחייכת מעל קונגרס הכאב ה-10   
"איפה וכמה זה כואב לך?" - רק מטופלים יכולים לענות לשאלות אלו, ולא תמיד התשובה שלהם מדויקת. אך טכנולוגיות סריקת המוח, נמצאות על סף מתן האפשרות לרופאים לאבחן ולתת ערך מספרי נקוב לכאב, בדיוק כמו לטמפרטורת הגוף ולחץ הדם של הפציינט.

"זה כמו הגביע הקדוש עבורנו", אמרה למגזין Wired סנדרה שפלן, פרופסור לרפואה מאוניברסיטת קליפורניה בסן-דייגו, החוקרת את נושא הכאב. "הרופא מעונין לרשום ערך בטבלת הנתונים של החולה, שכולם יוכלו להסכים עליו". במהלך השבוע הקרוב, יתאספו שפלן ועוד אלפי מומחי כאב נוספים, בקונגרס העולמי ה-10 לכאב, שנערך בסן-דייגו, וידונו בדרכים להשתמש במכונות לסריקת הגוף, על מנת להעריך כאב.

אולם עולם הכאב הוא כה סבוך, שישנם רופאים הטוענים כי כתמים צבעוניים המופיעים בסריקה, יכולים להחמיץ את התמונה הגדולה ולהטעות את כל המתבוננים בהם. או שהסריקות יתנו מידע אמין, אך לא יותר טוב מהמידע שמספק, מה שמכנים הרופאים, "היסטוריון טוב", מטופל אשר מדווח בדיוק רב איך הוא מרגיש.

לעת עתה, הדרך למדידת כאב, העומדת לרשות אחיות ורופאים, היא זו שעמדה לרשותם מאז הומצא המקצוע שלהם: לשאול את הפציינט ולהחליט אם לקבל את התשובה. "אין לנו כל סמן לכאב", אמר ד"ר מרק וואלאס, ראש מרפאת כאב בבי"ח בסן-דייגו, "אתה לא יכול למדוד אותו, אתה לא יכול לראות אותו. אנחנו פשוט צריכים לקחת את דבריו של המטופל כמו שהם". ברבים מבתי החולים בארה"ב כיום, ישנו מקום בטבלת החולה, בו יכול הצוות הרפואי לרשום את מידת הכאב, לצדם של המדדים המקובלים: חום, דופק, לחץ הדם וקצב הנשימה.

זה הכל בראש
לטענת מומחים בנושא, תשובות המטופלים הן אמינות, באופן מפתיע. הבעיה היא כי, הכאב הוא בראש, תרתי משמע. אך ורק המוח אחראי להרגשת הכאב אצל אדם, ועשרות פקטורים משפיעים על הרגשתנו במקרה של שבר ברגל, זעזוע מוח או חתך בשעת הגילוח.

"ישנם המון נושאים פסיכולוגיים שמעכירים את המים" אמר וואלאס. אנשים הסובלים מלחץ, מרגישים כאב בצורה אקוטית. "אם יש לי מטופל שנמצא בדיכאון עמוק, הוא לא יגיב כה טוב לטיפול בכאביו". "אם הם סובלים מחרדות, או בעיות משפחתיות, הם ידווחו על פחות הקלה בכאבים".
 
 
בחמש השנים האחרונות, השתמשו חוקרים בפריסה רחבה של סורקי MRI ו-PET, כדי להגיע להבנה גדולה יותר של נושא הכאב. הם מתבוננים על פעילות באזורי המוח, כאשר המטופל מתלונן על כאב, ומנסים לקשר בין מה שהם רואים למקור הכאב ועוצמתו.

החוקרים הביעו שביעות רצון מהתאמה בין דיווחי החולים לממצאי המכונות. "הטכנולוגיה הזו בהחלט עובדת", אמר ד"ר ואניה אפקאריאן, פרופסור לפיזיולוגיה אשר רשם פטנט על דרך להשתמש בסורקי מוח להערכת כאב. "מצד שני, ניתוח התוצאות הוא אתגר גדול. המערכת הזו מורכבת בהרבה ממה שהנחנו בתמימות בעבר".

מתי יש צורך בסריקה?
גם למכונות עצמן יש מגבלות, והן אינן יכולות לראות כל מה שקורה במוח, ועל כן אינן בהכרח מדויקות. אולם עם כל מגבלותיהן, משתמשים בהם עתה הרופאים כדי לאבחן כאב במטופלים שאינם יכולים לתקשר, כגון תינוקות וחולים שעברו אירוע מוחי ואינם יכולים להצביע בדיוק על מקום הכאב.

ישנם כמובן את המטופלים שיכולים לדבר, אך ירצו את תוצאות המכונה, כדי להראות לעולם כי הם לא מזייפים. "הבעיה בלהיות פציינט-כאב כרוכה בעובדה שאתה אשם (כזייפן) עד שהוכחת את חפותך", אומר ריצ'רד גרייסלי, ראש מחלקת מחקר הכאב במוסד הלאומי לבריאות. מצד שני, יוכלו המכונות להצביע על אנשים שאכן מזייפים את הכאבים, למרות שמספרם של אלו, לפי גרייסלי, אינו גבוה.

ד"ר אפקאריאן מטיל ספק בכך שהשימוש במכונות המאבחנות כאב, יהפוך לשכיח בבתי החולים, כמו עירויים ומוניטור קצב לב. בעוד המידע, שמכונות אלו מספקות, הוא "צבעוני ומעשיר את התובנה", יותר מכל הקיים כיום, סבור אפקאריאן כי השימוש בהם יהיה, בעיקר, ככלי מחקר.

המחקר, בכל אופן, נותר חיוני. תופעת הכאב היא הפחות מובנת והיותר מגבילה מקרב הבעיות הרפואיות. ישנה הערכה כי כ-30% מחולי הסרטן הסובלים מכאבים, חסינים לכל סוגי האספירין, המורפיום ושאר משככי הכאבים הידועים כיום. החולים סובלים ואין מי שיכול לעזור להם. ד"ר אפקאריאן מאמין שזה עתיד להשתנות. "אנו על סף מהפכה של ממש בהבנה של מהו הכאב, אנו מתקדמים ממצב של טיפול בכאב לקראת ריפוי הכאב. אך אנו עדיין לא שם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by