ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הכל על דיסקים קשיחים, מדריך קניה 
 
 
דורון טילמן

חלקו השני של המדריך השלם לדיסקים קשיחים. והפעם, על אופן הארגון של המידע על פני הדיסק, NTFS מול FAT32, ומדריך קניה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ככה זה עובד באמת. ראשים של דיסק קשיח במבט בוחן
 ככה זה עובד באמת. ראשים של דיסק קשיח במבט בוחן   
בשבוע שעבר עסקנו בדרך בה הדיסק הקשיח שומר מידע על קבצים, באמצעות מעין אינדקס, הנקרא FAT.

כיום נפוצה במחשבים האישיים טכנולוגיית ה-FAT32, ולעיתים עוד ניתן למצוא מחשב ישן בעל FAT16 (תחת חלונות 95 מן הסתם). אבל קיימת שיטה נוספת, משוכללת מעט יותר, שהופיעה במקור בחלונות NT לסוגיו, והמשיכה להיות זמינה גם בחלונות 2000 ו-XP והנקראת New Technologies File System, או בקיצור - NTFS. לא נעסוק כאן בהבדלי הגרסאות של NTFS בין חלונות NT לעומת 2000/XP, אלא נתרכז באחרונה שבהן.

אז מה מיוחד כל כך ב-NTFS?
ובכן, הוא נוצר בראש ובראשונה כטכנולוגיה עבור עסקים וארגונים ולכן יש לו כמה יכולות מתקדמות, ביניהן:

- יכולת פתרון תקלות ושרידות גבוהה בזכות מנגנון פנימי של רישום פעולות.
- דחיסת מידע ברמה של קובץ בודד תוך כדי עבודה, ללא צורך בתוכנת צד שלישי.
- אפשרות להצפנת קבצים פנימית.
- מנגנון אבטחה המאפשר לשלוט על גישה לקבצים ותיקיות לפי משתמשים שונים.
- שמירת מקום נוסף לאחסון עבור קבצים חשובים.
- יצירת תיקיות שהתוכן שלהם ממוקם על דיסק/מחיצה אחרת.
- הגבלת מקום המוקצה לקבצים של משתמש מסוים.

אתם, כמובן, יכולים לבחור באילו מהתכונות להשתמש, ואם אתם רוצים להשתמש בכמה מערכות הפעלה, זה גם אפשרי. פשוט יש לפרמט את הדיסק/מחיצה עם השיטה הרצויה.

הנה מספר דברים שחשוב לדעת כשמתכוונים לבחור בין, או לשלב את FAT32 ו-NTFS:

- בחלונות XP, גודל מחיצה ב-FAT32 מוגבל ל32GB- (בעת התקנה), בנוסף FAT32 מגביל את גודל קבצים ל-4GB.
- על אותו מחשב, חלונות 98/Me לא יזהו דיסק/מחיצה המפורמטת ב-NTFS, אבל חלונות XP/2000 יצליחו לזהות שימוש ב-FAT32.
- העברת קבצים בין דיסקים בעלי מערכת קבצים שונה מתבצעת ע"י מערכת ההפעלה, ולכן אין שום השפעה על תוכן הקבצים.
- מחשב בעל חלונות 98/ME יכול לגשת לדיסק המפורמט ב-NTFS דרך רשת תקשורת (LAN).
- השימוש ב-NTFS אינו מגביל את השימוש בתוכנות משחקים, אלא אם השתמשתם באפשרויות מתקדמות, כמו הגדרות אבטחה.
- שימוש באופציות המתקדמות של NTFS (כמו אבטחה ודחיסה) יבואו על חשבון ביצועים, עקב צורך בעיבוד המידע וכתיבת קבצים מיוחדים על הדיסק.
- לא כדאי להשתמש ב-NTFS על דיסקים קטנים ו/או מיושנים (שם יש תועלת בשימוש ב-FAT32).
- ניתן להמיר FAT32 ל-NTFS לאחר התקנת מערכת ההפעלה ותוכנות, אבל לא ניתן להמיר בחזרה.
 
כרטיס הרחבה ל-RAID. תכירו
 כרטיס הרחבה ל-RAID. תכירו   
באופן כללי ניתן לומר שכאשר מדובר בהתקנה של מערכת הפעלה בודדת, כלומר חלונות 2000 או XP, ניתן בהחלט להשתמש ב-NTFS, כל עוד אתם מוכנים להתמודדות עם היכולות הרבות והחידושים (גם אם לא תשתמשו בהם). אחרת עדיף לדבוק ב-FAT32 (תמיד תוכלו להמיר בהמשך).

במקרה של כמה מערכות הפעלה (Dual Boot בחלונות XP, למשל), ניתן להתקין חלונות 98, למשל, על מחיצה/דיסק בעל FAT32 ואת ה-XP על NTFS. אבל כפי שכבר ציינו, קבצים הדרושים לשתי המערכות, כדאי לשמור תחת FAT32.


אז איך קונים

בניגוד לקניה של רכיבים אחרים, כדאי לזכור שלאורך החיים ולאמינות יש חשיבות ממדרגה ראשונה כאשר מדובר בדיסק קשיח, שכן לכל תקלה יש פוטנציאל הרסני לכאב לב, הוצאה כספית, אובדן זמן יקר ואם לא עשיתם גיבוי, אובדן ונזק (בלתי הפיך לעיתים) לכל החומר השמור עליו – מסמכים, תמונות, משחקים וכדומה.

נכון, אי אפשר לדעת מתי, למי ולמה זה יקרה, אבל ספק אם הייתם רוצים להיות בעליו של דיסק קשיח מתוצרת IBM מדגם 75GXP שקורס לאחר חודשים מעטים של שימוש (ולצערו של הכותב, הוא מדבר מניסיון).

אומנם לא נמליץ כאן על חברה ספציפית, אבל נזכיר כי השחקניות הראשיות בתחום הן, Seagate, Maxtor, Western Digital, Quantum (שלמעשה התאחדה עם Maxtor) וגם IBM. על חלק מהמאפיינים החשובים לקניה כבר דיברנו בשבוע שעבר, אבל הנה עוד פרטים בנושא:

ממשק (Interface)
כפי שאתם כבר יודעים יש ארבעה ממשקים עיקריים לחיבור דיסק קשיח. עבור כונן חיצוני ניתן לבחור בין Firewire לבין USB (בגרסאות 1.1 או 2).

מבחינת מהירות העברה, המנצח הנוכחי הוא ה-USB2 עם 60MB לשניה לעומת 50MB של Firewire. אבל ישנם גם מאפיינים אחרים כמו הכונן המחובר בצד השני (כונן בגודל 2.5 אינטש של מחשב נייד לרוב איטי יותר) וכמובן זמינות החיבורים. כיום יש מעט לוחות אם בעלי Firewire, אבל גם לא הרבה עם USB2. ולשם כך יש לרכוש כרטיס הרחבה מתאים.

כאשר מדובר בכונן פנימי, האפשרויות הן בין IDE (בממשק של בין ATA66, 100 וגם 133), לבין חיבור SCSI.

היתרונות הבולטים של של חיבור SCSI הם מהירות (יכולת להגיע לעד 160MB), תמיכה ביותר כוננים לערוץ, שיכול לשמש גם לחיבור כונן חיצוני ועוד יכולות המיועדות בעיקר לשרתים. אבל כל היתרונות באים על חשבון רכישה של כרטיס מתאם, כבלים ודיסקים שמחירם גבוה יחסית. ממשק ה-IDE, לעומת זאת, נפוץ וזול והמהירות שלו מספיקה לרוב הצרכים של המשתמש הממוצע.

עוד נקודה בקשר לממשק היא שימוש ב-RAID, ר"ת של Redundant Arrays of Inexpensive Disks, שהוא למעשה שיטת חיבור של כמה דיסקים כדי ליצור מערך שיספק שירות מהיר ואמין תוך כדי שימוש בכוננים "זולים". בשנים האחרונות שיטת זו הפכה לזמינה גם תחת IDE, ואפילו דרך לוח האם, ללא צורך בכרטיס הרחבה.

לסיכום – אם אין לכם צרכים מיוחדים (עבודה עם וידאו, למשל) קנו כונן IDE, ולפי יכולת לוח האם שלכם ומגבלות המחיר - בחרו את מהירות הממשק (כי אין ממש הבדל בין 133 ל100- הנפוצים כיום).
 
 
קיבולת
כבר אמרנו שנפח האחסון לא יספיק לעולם, אבל הנוסחה היא פשוטה – מחיר לג'יגה. בדקו מהו ההפרש הקטן ביותר במחיר בין הגדלים השונים (בדגמים זהים של כוננים או כאשר הנתונים זהים). לרוב ניתן להסתפק ב-40GB או בהשקעה נמוכה יחסית ב-60GB.

מהירות סיבוב (Spindle Speed)
כתוצאה מהפרש המחירים הנמוך יחסית אפשר בהחלט ללכת על כונן בעל 7200RPM (סיבובים לדקה של ה-Platter), לעומת 5400, שאכן יש לו השפעה על מהירות העבודה של הדיסק.

בממשק SCSI ניתן למצוא כוננים במהירות של 10000 עד 15000, אבל ההפרש במחיר אינו מצדיק לרוב את ההבדל בביצועים. יש לזכור כי שכונן מהיר יותר נוטה להתחמם יותר – חשוב במארז קטן ולא מאוורר.

זיכרון מטמון (Cache/Buffer)
רכיב זה אומנם משחק תפקיד בביצועים, אבל לא יותר מדי. מכיוון שרוב הכוננים יכילו שבב בגודל 2MB, אין כמעט מה לבחור (אלא אם כן מדובר בענק בגודל של 120GB המכיל זיכרון בנפח של 8MB).

זמן גישה/חיפוש (Access/Seek Time)
זמן חיפוש מדבר על פרק הזמן, באלפיות שניה (MS), שעובר עד שראש הקריאה מגיע לנקודה המתאימה כדי לקרוא/לכתוב נקודה אקראית בכונן.

אבל כיום לרוב הכוננים יש זמן גישה כמעט זהה, ובכל מקרה מספר זה לא כולל את פרק הזמן שחולף עד שאותה נקודה אקראית תתמקם מתחת לראש (Latency). לכן כדאי להתמקד בזמן הגישה, שכולל את הפרש זה ועוד רכיבים. שוב, ככל שהמספרים קטנים יותר, הביצועים טובים יותר (בממוצע).

עוד נקודה שכדאי לשים לב אליה היא אחריות: רוב הכוננים מגיעים עם אחריות לשלוש שנים, ואין טעם להתפשר על פחות. זהו בהחלט פרק זמן ארוך, וברוב המקרים, אם חס וחלילה יש בעיה, פשוט יחליפו לכם את הכונן.

ולסיום, הזכרנו כי עוד מעט יבוא עלינו לטובה תקן ה-Serial ATA, ובכן, הצצה ראשונה על המוצרים השונים ניתן למצוא כאן.

כדי לקבל עזרה נוספת, אשר תינתן בחפץ לב - פנו לפורום חומרה או לפורום תמיכה.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום תמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, אל תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by