ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
נגמר הג'אווה - תבוא מחר 
 
 התקנה לפי דרישה זה נחמד. כשיש ממי לדרוש   
 
דורון טילמן ועידו קינן

אם במחשב שלכם יש חלונות XP ואתרים מסוימים אינם מופיעים נכון - תאשימו רק את הסכסוך בין סאן ומיקרוסופט, שהשאיר אתכם ללא תמיכה בג'אווה. הפתרון: למצוא בסוף הכתבה את הלינק שמיקרוסופט לא תתן לכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'אווה (Java) זה לא רק קפה, אלא גם שפת תכנות, שמשמשת בין השאר ליישומוני אינטרנט. כמו ההתמכרות האנושית לקפה, גם הדפדפן שלכם מכור לג'אווה. נכון, אפשר גם בלי, אבל זה לא אותו דבר. איך תיראה הגלישה שלכם בלי צ'טים ומבזקי חדשות, למשל?

יתרונה הגדול של ג'אווה, אותה פיתחה חברת סאן מיקרוסיסטמז, הוא האפשרות להריץ אותה באופן זהה על מערכות הפעלה שונות (למשל, חלונות ו-MacOS). הבעיה היא העדרותה של התוכנה שמפעילה את היישומונים, JVM (ר"ת של Java Virtual Machine), ממערכת ההפעלה חלונות XP. מיקרוסופט הסירה אותה באפריל אשתקד מגרסאות הבדיקה של דפדפן אקספלורר 6, שמוטמע בחלונות XP, והודיעה כי המשתמשים יוכלו להוריד את התוכנה מאתר מיקרוסופט בשיטת "התקנה לפי דרישה" (Install on Demand), כלומר שכשייכנסו בפעם הראשונה לאתר שמצריך שימוש בה, יקפוץ חלון שיציע להם להתקינה.

 

קפה שחור ומר

 

ההסרה התרחשה בעקבות פשרה בתביעה שהגישה סאן ב-97' נגד מיקרוסופט, על שהכניסה שינויים ב-JVM בניגוד לתנאי השימוש. הפשרה, שהושגה בתחילת 01', קבעה בין השאר שמיקרוסופט תוכל להשתמש בגירסה ישנה של ג'אווה עד 2008 במוצרים שכבר הכילו אותה או שנמצאים בשלבי בדיקה, ועד 2004 במוצרים חדשים. מיקרוסופט נימקה את ההסרה בחשש, שסאן תנקוט בצעדים משפטיים שיעכבו את השקת חלונות XP, שהתרחשה באוקטובר 01'.

סאן לא ויתרה: באוגוסט יצאה בקמפיין מודעות בעיתונות, שקרא למשתמשים ללחוץ על מיקרוסופט להחזיר את JVM לחלונות. את מאמץ השכנוע היא גיבתה בתביעת הגבלים עסקיים נגד מיקרוסופט, אשר הוגשה במרץ 02'. בעקבות התביעה, הודיעה מיקרוסופט כי בהמשך הקיץ תשיב ל-XP את ה-JVM שכולל את השינויים שלה, אולם החל מ-04' לא תתמוך עוד בג'אווה.

חודש לאחר מכן, ושבועות ספורים לפני ש-JVM אמורה לשוב ל-XP בחבילת העדכונים SP1, הסירה מיקרוסופט מאתרה את האפשרות להוריד את JVM. לפי ההסבר באתר מיקרוסופט, הורדת עדכונים ל-Virtual Machine שלה אפשרית רק למי שיש בידיו גירסה קודמת של התוכנה. ניסיון להוריד את התוכנה מהאתר משיב עמוד עם ההודעה: "עדכון ה-VM של מיקרוסופט לחלונות לא זמין עוד באתר זה", ללא שום הסבר.

חיפוש מעמיק באתר מיקרוסופט מעלה עמוד מפורט יותר: "בחלונות XP, אינטרנט אקספלורר לא מציע עוד את ה-Virtual Machine של מיקרוסופט באמצעות התקנה לפי דרישה [ההדגשה במקור]", נכתב שם. "תוכנות JVM של חברות צד-שלישי גם כן זמינות, אולם מיקרוסופט לא בחנה [אותן]".
 

הנימוק של מיקרוסופט להסרת עמוד ההורדה הוא משפטי. בתביעת ההגבלים העסקיים ממרץ, טענה סאן שה"התקנה לפי דרישה" נוגדת את תנאי הפשרה של התביעה של 97'. מנהל המוצר הראשי של חלונות, ג'ים קאלינן, אמר לחדשות CNET שמיקרוסופט לא מסכימה עם הטענה, אולם "מכיוון שלא רצינו עוד נושא שיעלה בתביעה הנמשכת, החלטנו להודיע להם שנטפל בנושא הזה". הוא אמר שההחלטה לא צפויה להשפיע על משתמשים רבים, אך התנצל בפני אלו שכן הושפעו.

מיקרוסופט ישראל מסרה, כי הבעיה תיפתר עם חבילת העדכונים SP1, וזו תצא עד סוף החודש. "מותר למיקרוסופט להשתמש בג'אווה הקיים, אבל לא לתת ג'אווה משלהם", אמר מנהל השיווק של סאן בישראל, מוטי סדובסקי. זאת, בניגוד לדבריו של קאלינן, לפיהם החברה תשווק את ה-JVM שלה, שנכתב ב-97'. ממיקרוסופט ישראל נמסר בתגובה, כי הגירסה שתיכלל ב-SP1 היא הגירסה של מיקרוסופט ולא של סאן.


מה עושים? טוב שיש אינטרנט

משתמשים ששידרגו ל-XP מגירסה קודמת של חלונות לא ייתקלו בבעיה - ה-JVM של הגירסה הקודמת תעבוד גם ב-XP. מי שהתקין XP "נקי" יוכל לבחור באחת מהדרכים הבאות:

להוריד את תוכנת JVM מאתר סאן. מדובר בגרסה מעודכנת, עם כל השיפורים והשיכלולים, אבל עם בעיה קטנה אחת - היא לא תומכת בשינויים שהוכנסו על ידי מיקרוסופט, ושאתרים רבים מתבססים עליהם.

לסמוך על הזיכרון הארוך של האינטרנט. תמיד יש שם לינקים לקבצים ישנים שנשארים מאחור. למשל, לקובץ ההתקנה של תוכנת הג'אווה של מיקרוסופט באתרי התמיכה של ברק או נטוויז'ן. אחר כך אפשר ללכת לאתר העדכונים של מיקרוסופט ולהגיד: "הנה, יש לי גרסה ישנה. תנו לי את החדשה".


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by