ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הקומיסרים החדשים 
 
 בעברית קוראים לזה קפיטליזם נאור   
 
עידו קינן

על מנת להציל את אתר המוזיקה הישראלית הגוסס, מומה, מתכוון משרד התרבות להעבירו לבעלות ציבורית, ולהעסיק את קשת כקבלן חיצוני. החידוש העיקרי הוא ביצירת מנגנון מכירת מילות שירים לגולשים.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
והרי התכנית של משרד התרבות: הבעלות על מומה, אתר המוזיקה הישראלית, תעבור מחברת קשת אינטראקטיב לידי גוף ציבורי, כאשר קשת תוכל להפעילו כקבלן חיצוני. בתוך כך, מומה יהפוך למאגר מידע לאומי על שירים עבריים. ולבסוף - במומה יתנהל מסחר של מילות שירים, אותם יוכלו הגולשים לקנות תמורת תשלום סמלי. כך אמרה היום (א') לחיים ברשת מנהלת תחום הזמר העברי במשרד, טלי אשכולי. בישיבה שהתקיימה במשרד ביום ה', הוחלט להקים צוות מצומצם לטיפול בנושא, בשיתוף אקו"ם ואומנות לעם.

הגופים הללו, אשר נציגיהם אף השתתפו בגיבוש העמדה המשותפת בנושא מומה, אחראים, למעשה, על ההיבטים השונים של ניהול האמנות הישראלית. אקו"ם הוא הגוף האחראי על זכויות היוצרים של המוזיקאים בישראל, ואמנות לעם היא עמותה ציבורית ממונה בין השאר על סבסוד פעילויות תרבות ועל הפיכתן לנגישות לקהל הרחב.

"קשת לא הביעו הסכמה להעביר את האתר לידי משרד התרבות, אבל הם גם לא הביעו התנגדות", אמרה אשכולי. "זו רק קריאה שלנו אליהם - הם מחכים להצעה קונקרטית מאיתנו". לדבריה, "הם מצפים לקבל פיצוי" על השקעתם באתר, אף כי "ברור שלא יהיה לנו כסף להחזיר להם [את כל] מה שהם השקיעו".

בין השאר, נבחנה בישיבה האפשרות כי אקו"ם יהיה ממונה על עדכון האתר במידע על אלבומים חדשים, שכן עותקים שלהם ממילא מגיעים אליו, וכי האחריות על עדכון המידע ביתר התחומים תהיה של עורכים מוזיקליים בתחנות רדיו ציבוריות (אשכולי נותנת כדוגמה את גל"צ ורשת ג'). "אני רוצה שבאתר הזה, על הבסיס של מומה, יהיו גם המילים של השירים", אמרה אשכולי. הגישה אליהן תתבצע, בדומה לארכיון אתר "הארץ", באמצעות אסימוני חיפוש, במחיר של "משהו כמו שקל לשיר".

אשכולי הסבירה, שהאתר חייב לעבור לידיו של גוף ציבורי כדי לקבל תמיכה שוטפת ממשרד התרבות, משום שהמשרד לא יוכל לקחת אחריות ולהעביר כספים לאתר בבעלות פרטית. מפעל הפיס, שהודיע שלא יוכל לתמוך במומה באופן קבוע, עשוי להקציב סכום חד פעמי, שכולו או חלקו ישמש לתשלום לקשת. חלק אחר מהתקציב יוכל להגיע מהספריות הציבוריות, שבתמורה תקבלנה גישה למידע באתר.

מומה נבנה על ידי קשת כחלק ממאמציה לזכות ברישיון להפעלת ערוץ המוזיקה הטלוויזיוני, ואחרי ש"קבוצת המוסיקה הישראלית" זכתה ברישיון, פיטרה את מרבית עובדיו. קבוצת "ערוץ המוסיקה הישראלי" הגישה ערעור על הזכייה, ומחר (ב') יחליט בית המשפט המחוזי בתל אביב האם להאריך את הצו הזמני, שמונע את הענקת הרישיון, עד לדיון במעמד שני הצדדים.


פניות מוצלחות לשר

בתפקידה הקודם כמנכ"לית עמותת שבוע הזמר העברי, יצאה אשכולי בקריאה לשר המדע, התרבות והספורט, מתן וילנאי, להקים גוף שיטפל במוזיקה הישראלית. לפני תשעה חודשים, בעקבות פנייתה, מיסד משרד התרבות את תחום הזמר העברי, ואשכולי מונתה לעמוד בראשו. זמן קצר לאחר מכן החליט וילנאי לאמץ את אתר מומה, לאחר שאשכולי ומנכ"ל קשת דאז (ונשיאה היום), אורי שנער, פנו אליו בנושא.

למה חיכיתם לקשת, ולא הקמתם אתר כזה בעצמכם?

אשכולי: "אנחנו רוצים להקים את זה, עם קשת או בלי קשת. החומר, התוכן, בסיס הנתונים, קיים אצל רשות השידור ואקו"ם. מה שיש במומה, ולא קיים ברשות השידור או באקו"ם, ואני בדקתי את זה, זה הנגישות לציבור. אני מניחה שאם לא היה את מומה, היינו עושים את זה, אבל זה היה לוקח יותר זמן".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by