ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אח גדול במיוחד 
 
 הכח שבמידע   
 
מערכת חיים ברשת

סוכנות ביון אמריקאית מוציאה למכרז חלקים מפרוייקט העיקוב הגדול בעולם כדי לצוד טרוריסטים בטרם פעלו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם ווינסטון צ'רצ'יל היה חי בחודשים הסמוכים לאירועי ה-11 בספטמבר הוא יכול היה לתאר את פעולת סוכנויות הביון האמריקאיות טרם ההתקפה במשפט: לעולם לא ידעו כל כך הרבה אנשים כל כך הרבה מידע ועשו עמו כה מעט.

ביום רביעי הקרוב תתחיל הסוכנות למחקרים מתקדמים בהגנה (DARPA) של משרד ההגנה האמריקאי בהחלטה על הזוכים במכרז הכרוך בעיצוב ויישום מערכת "מודעות מידע מוחלטת" Total Information Awarness או בר"ת TIA. מערכת זו אמורה, לפי תקוות יוזמיה, לאתר טביעות אצבע של מידע טרוריסטי. רמזים, שבד"כ מופיעים עוד טרם בוצעה פעולת הטרור, אך מובנים רק אחריה. משימה, שלפי המשרד למודעות מידע, הנמצאת מעבר "ליכולות המודיעין הנוכחיות שלנו או של כל סוכנות ממשלתית אחרת".

ראשי התכנית מאמינים שהמשימה נמצאת מעבר ליכולות הטכנולוגיות הקיימות, ומעונינים בפיתוחים מדעיים וטכנולוגיים מהפכניים. בחיפושם אחר מלכודת טרוריסטים טובה יותר קובעים אנשי המשרד כי אגורה לא תושקע "במחקר שעיקרו בקידום ושיפור טכנולוגיות קיימות". בבסיס התכנית בת חמש השנים, המטרה היא "המצאה מחדש של טכנולוגית איסוף המידע והגישה אליו... גודל מאגר הנתונים לא ייאמד באמות המידה הנוכחיות. כמויות מידע עצומות שימדדו בפטה-בייט".

ובדיוק שאיפות אלו, של מידע בלתי מעובד בסדר גודל עצום, הנח בידיה של סוכנות שהגישה והביקורת הציבורית אליה מוגבלות היא שמדירה שינה מפעילי זכויות האזרח בארה"ב.

לי טיאן, יועצת משפטית בארגון החזית האלקטרונית, "תכנית ה-TIA, עם יכולות אחסון המידע הבלתי מוגבלות שלה, החל מכרטיסי אשראי, תעסוקה, תיקים רפואיים, מידע אישי ועוד, היא מתכון לאסון עבור חרות האזרח, אלא אם יימצאו הדרכים לביקורת מצד האזרחים לדעת מי רואה את המידע עליהם, לראות ולתקן את הרשומות." עוד הוסיפה, "מה שאינני רוצה לראות הוא מערכת שהיא הרע בשני העולמות. שמצד אחד לא תצליח לאתר טרוריסטים בזמן אמת כי היא חנוקה ביותר מדי מידע לא רלוונטי ומאידך מושלמת עבור ריגול אינטימי אחר אזרחים רגילים ופעילים דוגמת מרתין לותר קינג".

ניתן להבין את חששה של טיאן ופעילים אחרים לאור העובדה כי חלק מהנושאים שאנשי DARPA העדיפו שלא להתייחס אליהם היו תקציב הפרוייקט, האם התכנית אמורה להיות מיושמת בידי סוכנות קיימת או שסוכנות ריגול חדשה תוקם, ואילו אלמנטים מהתכנית הם אלו שיוצאים למכרז בחודש הקרוב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by