ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שבוע עם לינוקס - היום השני: ההתקנה 

שבוע עם לינוקס - היום השני: ההתקנה

 
 
רן יניב הרטשטיין

רן הרטשטיין הלביש בקלי קלות את לינוקס על המחשב שלו. הבעיות צצו דווקא בשלב ההתחברות לאינטרנט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חלק 1: ההחלטה
חלק 3: העבודה
חלק 4: משחקים וסרטים
חלק 5: סיכום
 
את השבוע שלי עם לינוקס יש רק דרך אחת להתחיל – להתקין את מערכת ההפעלה החופשית על המחשב האישי שלי, ולהתחיל לעבוד. אבל כפי שכבר למדתי בחלק הראשון, בלינוקס אין דבר כזה שיש רק דרך אחת לעשות משהו. לכל בעיה יש מגוון פתרונות, ולכל פתרון יש את היתרונות והחסרונות שלו. אין נכון או לא נכון. כמובן, בחלק הראשון גם למדתי שהגישה הזו בדיוק היא הסיבה שלינוקס נחשבת לבלתי נגישה עבור משתמשים חדשים כמוני. אז מה עושים?
 
מארק שאטלוורת'
 מארק שאטלוורת'   
ובכן, בשנים האחרונות המצב הזה מתחיל להשתנות. אנשי קוד פתוח רבים מזהים את הצורך להפוך את לינוקס לידידותית יותר ואטרקטיבית למשתמשים מתחילים. אחד מן האנשים הללו הוא מארק שאטלוורת', יזם מדרום אפריקה שהתעשר ממכירת חברת טכנולוגיה שהקים. הוא ניצל את הונו כדי לעשות כל מיני דברים מעניינים, כמו להיות האפריקני הראשון בחלל. חוץ מזה, הוא גם הקים את פרוייקט אובונטו לינוקס, גרסה "אנושית" של לינוקס.

אובונטו היא הפצה של לינוקס שמתאימה במיוחד לאנשים כמוני – משתמשים חדשים שרק רוצים מערכת הפעלה שעובדת, בלי הרבה בלאגן מסביב. היא שימושית, ידידותית, ופשוטה. היא מגיעה על תקליטור אחד בלבד, והיא כוללת רק את התוכנות שצריך, לא יותר ולא פחות. אחרי שניסיתי לא מעט הפצות אחרות של לינוקס, הגעתי למסקנה שזו כנראה ההפצה הטובה ביותר שמשתמש מתחיל יכול להתקין על המחשב שלו. וזה בדיוק מה שאני מתכוון לעשות.
 
 

הכנות

התקנה של מערכת הפעלה היא אף פעם לא עניין פשוט. כיוון שאני רוצה להתקין את אובונטו במקביל לחלונות, הסיפור מסתבך עוד יותר. איך אפשר להתקין את אובונטו מבלי לפגוע בהתקנה הקיימת של חלונות, ומבלי לאבד את הגישה אליה?
 
 
הפתרון לבעיה הזו פשוט בהרבה ממה שנדמה. למעשה, אובונטו יודעת לעשות את זה באופן אוטומטי. היא מתקינה את עצמה לצד חלונות, במקום הפנוי בכונן הקשיח, ובסוף היא אפילו יוצרת תפריט נוח שמאפשר לבחור בינה לבין חלונות, בכל פעם שמפעילים את המחשב. כמובן, בשביל שאובונטו תוכל להשתמש במקום הפנוי, צריך שיהיה מקום פנוי. אני התקנתי אותה עם 20 ג'יגהבייט פנויים. זה לא אומר שחייבים כל כך הרבה שטח פנוי אבל מצד שני לא מומלץ לנסות את ההתקנה עם פחות מ-10 ג"ב.

ליתר ביטחון, לפני שהתחלתי בהתקנה, עשיתי שני דברים חשובים מאוד. ראשית, יצרתי גיבוי של כל המסמכים והקבצים שלי. אני השתמשתי בצורב DVD, אבל באותה מידה אפשר לגבות לתקליטורים רגילים, למחשב אחר, או אפילו לרשת. חוץ מזה, וידאתי שיש לי את תקליטור התקנה של חלונות ואת כל שאר התקליטורים של הדרייברים והתוכנות – למקרה שמשהו ישתבש עם אובונטו ואני אצטרך להתקין את כל המחשב מחדש.
 

עזרה

יש עוד דבר חשוב שרציתי לעשות לפני ההתקנה. אחרי ששמעתי כל כך הרבה על קהילת הקוד הפתוח הידידותית, ניסיתי לסקור את ההיצע הקיים ברשת הישראלית בכל מה שקשור לתמיכה והדרכה בתוכנות חופשיות. להלן הממצאים:
 
לינמגזין הוא אחד מאתרי הלינוקס והקוד הפתוח הגדולים והמקצועיים בישראל. יש בו חדשות עדכניות, בלוגים, ופורומים פעילים עם מידע רב לתמיכה. אבל חשוב מכל, יש בו מדריך גדול ומקיף בשם "עוברים ללינוקס". כפי ששמו מרמז, הוא נועד לרכז את כל מה שצריך לדעת לפני שעוברים ללינוקס – בדיוק מה שאני צריך. המדריך כולל קצת יותר מדי הרהורים פילוסופיים אודות לינוקס וקצת פחות מדי מידע תכל"ס, וחוץ מזה, הוא בכלל לא גמור. ובכל זאת, הוא אחד מהמשאבים הטובים ביותר שלינוקסאי דובר עברית מתחיל יכול להוסיף לרשימת הסימניות שלו.
 
התקליטור של אובונטו כולל תוכנות חופשיות לחלונות
 התקליטור של אובונטו כולל תוכנות חופשיות לחלונות   
שני אתרים אחרים, הפינגווין ו-guides.co.il, מתמחים במדריכים בכל נושא שקשורים ללינוקס, ומספקים פתרונות להרבה בעיות מוגדרות וברורות. לפינגווין יש גם ויקי, בו אפשר לקרוא מדריכים חדשים ועדכניים יותר, ואף לסייע בכתיבתם ולהוסיף מידע. גם לאתר WhatsUp יש ויקי, ששמו "מה קורה", והוא מאורגן במתכונת של "צעדים ראשונים בלינוקס", בדומה למדריך של לינמגזין.

אחרי כל המדריכים והאתרים הקיימים, אפשרות נוספת היא הפורומים, שם מסתובבים משתמשים מנוסים ומנומסים שיכולים לעזור במקרים בהם המדריכים לא הועילו. פורומי הלינוקס הישראלים הם מקום מצוין להתחיל בו, אבל הם לא היחידים. יש עוד הרבה פורומים ואתרי תיעוד בינלאומיים שיכולים לעזור למשתמשים חדשים ומנוסים כאחד. לבסוף, יש את הוויקי הרשמי של אובונטו, שמכיל תשובות לרוב השאלות שעשויות לעלות בזמן עבודה עם אובונטו, וכן פתרונות להרבה בעיות שייחודיות רק לה. המדריך הלא רשמי של אובונטו מסודר בצורת שאלות-ותשובות (FAQ), והוא תמציתי ומועיל במיוחד.
 

ההתקנה של אובונטו

כפי שבטח כבר הבנתם, אני לא אוהב לקבל החלטות בעצמי. אם זה רק היה אפשרי, הייתי רוצה מערכת הפעלה שתתקין את עצמה לגמרי לבד, בלי שום מעורבות מצידי. ובכן, אובונטו לא ממש מגשימה את החזון האוטופי הזה. למעשה, צריך לענות על 13 שאלות בדיוק במהלך ההתקנה. מצד שני, רובן שאלות די קלות, כמו "מה השם המלא שלך", וגם "מה השעה?".
 
 
השאלה הראשונה שנשאלתי היא באיזו שפה אני רוצה לעבור את ההתקנה. בחרתי בעברית, כמובן, אבל זה לא אומר שההתקנה כולה היתה בעברית - חלקים ממנה עוד לא תורגמו, ונשארו באנגלית. באופן כללי, מצב התרגום לעברית של אובונטו לא מזהיר, ומפגר אחרי הפצות לינוקס אחרות. אחת המטרות הראשיות של פרוייקט אובונטו היא תרגום של מערכת ההפעלה לכל השפות שהמשתמשים שלה דוברים אותן, כך שניתן לקוות שהמצב הזה יתוקן בקרוב.
 
 
בשלב החלוקה למחיצות, נתבקשתי לבחור כיצד אובונטו תתקין את עצמה על הכונן הקשיח. אובונטו הציעה לפנות לעצמה מקום אוטומטית, ואני הסכמתי. היא שמרה לעצמה חצי מהמקום הפנוי (כדי להשאיר משהו גם לחלונות), וההתקנה המשיכה.
 
 
השאלה האחרונה שנשאלתי לפני סיום ההתקנה היתה באיזו רזולוציות המסך שלי תומך. כל ההפצות שניסיתי לא הצליחו לזהות את הרזולוציה הנכונה של המסך שלי, לכן סלחתי לאובונטו על כך שגם היא לא הצליחה. ההגינות מחייבת לציין שגם חלונות לא בחרה עבורי את הרזולוציה הנכונה אחרי שהתקנתי אותה, אבל לפחות היא לא טעתה כל כך בגדול. סימנתי את הרזולוציה המתאימה, ובזה הסתיימה ההתקנה של אובונטו.
 
 

אובונטו

בפעם הראשונה שאני נכנס לאובונטו, מקבל את פני צליל תופים שנשמע אפריקאי, ומסך פתיחה חום בהיר בו אני אמור לכתוב את שם המשתמש והסיסמה שלי. אחרי השלב הקצר הזה, ניגלה לפני שולחן העבודה של אובונטו במלוא הדרו. הצבע החום שולט כאן והאייקונים נראים קצת מיושנים, אבל היופי הוא בעיני המתבונן ובכל מקרה אפשר להחליף את כל המראה בקלות, כפי שאעשה בהמשך.
 
בינתיים, מעניינים אותי נושאים חשובים יותר, כמו התחברות לאינטרנט והתקנת עדכונים ותיקוני אבטחה. התקשרתי לחברת האינטרנט שלי כדי לברר איך מתחברים לאינטרנט עם לינוקס, אבל גיליתי שזה לא כל כך פשוט: בנטוויז'ן יש תמיכה "לא רשמית" בלינוקס, מה שאומר שיש לה תומכים שיכולים להסביר לי איך להתחבר, אבל מצד שני הם לא יפתרו לי תקלות או יתחייבו שהחיבור יצליח; בבזק בינלאומי אין כלל תמיכה, כך שאין אפילו טעם לבקש; ב-012 יש תמיכה רשמית בלינוקס, ובמערכת ניתוב השיחות שלה ללינוקסאים יש אפילו מספר משלהם (6, אם אתם ממש מתעקשים); באינטרנט זהב אין תמיכה בטלפון, אבל באתר התמיכה שלה תמצאו הוראות בסיסיות ביותר להגדרת החיבורים.
 
לסיכום, המצב של התמיכה בלינוקס אצל ספקיות האינטרנט בישראל לא מזהיר. אבל יש עוד מקורות רבים לתמיכה בחיבור לאינטרנט בלינוקס, ואני לא חייב להיות תלוי בחסדיה של הספקית שלי. בכל אתרי המדריכים, התמיכה והפורומים יש עושר רב מאוד של מידע בנושא. צריך רק לזכור לברר את זה לפני ההתקנה, ולא אחרי שאובונטו כבר מותקנת ואין בכלל חיבור לאינטרנט. האפשרות הקלה ביותר, אגב, היא להתחבר בכבלים עם חיבור ישיר – אובונטו תזהה את החיבור באופן אוטומטי במהלך ההתקנה בלי שום בעיה.
 

מה עכשיו

אז סיימתי את ההתקנה, התחברתי לאינטרנט, וכל העדכונים הותקנו אוטומטית. השמש שקעה לה מזמן וכבר לא נותר פנאי להמשיך לשחק בכל הכפתורים והאייקונים. הרושם הכללי שלי מעורב. מצד אחד, ההתקנה היתה פשוטה ומהירה. מצד שני, החיבור לאינטרנט היה כאב ראש לא קטן. אבל אלו רק דברים קטנים – אני הרי לא הולך להתקין את אובונטו כל יום מחדש.

גם השבוע כבר נגמר, ובסוף השבוע אני מעניק לי ולעיניים שלי מנוחה מהמחשב. ביום ראשון אתחיל בעבודה היום-יומית עם לינוקס, ואגלה איך היא באמת מרגישה בתור מערכת הפעלה שולחנית. יש לי תחושה שהרושם הראשוני הולך להשתנות לטובה. נתראה בשבוע הבא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by