ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מומלצי המערכת 
הנבחרות: משפצרים את חלונות 

הנבחרות: משפצרים את חלונות

 
מומלצי המערכת |
 
אורי גושן

Tweaking היא לא קללה במרוקאית, אלא הדרך הכי טובה לגרום למערכת ההפעלה לעשות בדיוק מה שאתם רוצים. לפניכם התוכנות הנבחרות שיעשו זאת עבורכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
את מערכת ההפעלה חלונות קשה לאלף, אך לא צריך להיות גאון מחשבים כדי לנסות ולעשות זאת. טוויקינג ("Tweaking") הוא הכינוי לפעולה של ביצוע אותם שינויים קטנים כגדולים במערכת ההפעלה, על מנת לשפר את ביצועיה, לשנות את המראה שלה או פשוט להגדיר מחדש אפשרויות קיימות. תוכנות הטוויקינג שלפניכם לא יהפכו אתכם למומחי מחשבים, וזה כל היופי שבהן. הן יודעות את הטריקים הנסתרים בשבילכם. הן יאפשרו לכם לגשת להגדרות חבויות ולעיתים אף נסתרות לחלוטין, שיתכן ויגרמו למהפך של ממש בסביבת העבודה שלכם.

חשוב להבהיר: מאחר שמדובר בהגדרות מערכת שעשויות לגרום נזק למערכת ההפעלה, השימוש בתוכנות אלה מומלץ למשתמשים שאינם חוששים לבצע שינויים, ומסוגלים לשחזר את ההגדרות המקוריות במידת הצורך.
 

Tweak UI - המוכרת

 
התוכנה הזו שייכת לחבילת ה-"Power Toys" של חברת מיקרוסופט, ונחשבת לאחת מתוכנת הטוויקינג הפופולריות ביותר לחלונות XP (בלבד). היא אמנם לא נתמכת על ידי מיקרוסופט באופן רשמי (מבחינה טכנית), אך אין כל ספק כי זו התוכנה שכל משתמש חייב לעצמו במחשב, "שיהיה" לכל צרה שלא תבוא. היא שוקלת בקושי 200KB, וחולשת על קטגוריות רבות במערכת ההפעלה אותן תרצו "לשפצר", החל מהסרת סמל החץ הקטן בקיצורי דרך חדשים, וכלה בביצוע כניסה אוטומטית למערכת ההפעלה עם השם והסיסמא שלכם.

למרות הממשק הבסיסי\מנימליסטי של התוכנה, אין קושי ממשי במציאת האפשרות או ההגדרה אותם אתם מחפשים (ובמיוחד לאחר מעט נסיון). בחלקו השמאלי של חלון התוכנה תוכלו למצוא 15 קטגוריות המכילות תתי-קטגוריות, ובחלקו הימני את האפשרויות עצמן. לכל אפשרות ילווה הסבר ענייני ומספק את הדעת שיתאר לכם את מהות הפעולה או ההגדרה, וכיצד שינוייה ישפיע על המערכת או ביצועיה.

יתרונות: קומפקטית, כוללת טיפים שימושיים לשימוש במערכת ההפעלה, מבית מיקרוסופט
חסרונות: אינה כוללת תפריט אפשרויות פנימי לשמירה או טעינה של הגדרות, שחזור פעולות וכד'
שורה תחתונה: מומלץ למשתמשים שיודעים מה הם מחפשים, אך לא יזיק לעשות עליו סיבוב ולגלות אפשרויות שלא ידעתם על קיומן.

להורדה
 

Fresh UI - הרצינית

 
אם ה-Tweak UI לא הספיקה לכם, יכול מאוד להיות ש-Fresh UI תשלים את החסר, אך קודם עליכם לעבור תהליך קצר אך מעט מעיק. על מנת להפעילה לאחר ההורדה, יש לבצע רישום באתר התוכנה ולקבל קוד לתיבת הדואר שלכם, ורק לאחר הזנתו בתוכנה תוכלו לעשות בה שימוש לזמן בלתי מוגבל.

עם הפעלתה הראשונה, תוכלו להתרשם כי ממשק התוכנה נראה מעט "קר" וריק, לא ידידותי ולא מזמין במיוחד עבור משתמשים לא מנוסים. למשל, הבר השמאלי המכיל את הקטגוריות השונות נראה כאילו נלקח ישירות מחלונות 95, החלון המרכזי ריק לחלוטין והתחושה היא כאילו מישהו רוצה לעשות לכם חיים קשים במכוון. אך למרות כל זאת, פרישה של כל תתי הקטגוריות תגלה כי התוכנה אינה משחקת משחקים מיותרים, והיא אכן ניגשת ישר לעבודה כמו מקצוענית של ממש.

מאחר שמספר תתי הקטגוריות הוא עצום, לא נוכל למנות כאן את כולם, אך נציין כי בנוסף לכל המוצע בהם ניתן לשמור את הגדרות המערכת ולשחזרן במידת הצורך, להגן על התוכנה מפני שימוש (באמצעות סיסמא), להיעזר בקיצורי דרך לכלי מערכת (כגון Registry Editor וכדומה) וכמובן לצפות בתיאור מפורט של כל שינוי.

יתרונות: מכילה מספר גדול במיוחד של אפשרויות, כלי מערכת מתקדמים, שמירת הגדרות ושחזורן
חסרונות: דורשת רישום מעיק באתר הבית, ממשק מסודר ונקי אך אינו ידידותי במיוחד
שורה תחתונה: למשתמשים מנוסים יותר, הזקוקים לגישה נרחבת יותר להגדרות המערכת השונות

להורדה
 
 

Tweak N' Tune - המאורגנת

 
אם התוכנה הקודמת היתה רצינית (ואולי רצינית מדי), Tweak N' Tune נראית רצינית לא פחות, אך מכילה מספר כלים שימושיים שיעשו לכם קצת סדר בדברים. ראשית, הבר השמאלי המכיל את הקטגוריות מופרד באמצעות שלושה טאבים נושאיים: חלונות, אבטחה ותוכנה. תחת כל אחד מהם תוכלו למצוא את הקטגוריות ותתי הקטגוריות המוכרות, המכילות את האפשרויות עצמן וכמובן פירוט אודות כל אחד מהם בחלקו הימני של החלון.

שנית, תוכלו למצוא כאן כלי חיפוש יעיל (שאינו קיים בתוכנות האחרות), ולהיעזר בו על מנת לאתר את הסעיף המדוייק הדרוש לכם על פי מילת\מילות חיפוש. חיפוש הערך "Icon" למשל, תעלה את כל האפשרויות הרלוונטיות לשינויים הקשורים באייקונים וכן הלאה. אם הגעתם לסעיף שאליו ודאי תיגשו לעיתים תכופות בעתיד, תוכלו לשמור אותו תחת רשימת "מועדפים" ולגשת אליו במהירות לאחר מכן.

אם זה לא מספיק, תוכלו להיעזר בקיצורי דרך לכלי מערכת כגון לוח הבקרה, Msconfig וכד', לייצא "טוויקים" כקבצי Registry (אותם תוכלו לשלוח במייל, למשל) וגם לבדוק עדכוני תוכנה ברשת.

יתרונות: מכילה פחות טוויקים מאשר Fresh UI, אך מסודרת הרבה יותר ונוחה להתמצאות ושליטה, תומכת גם בגירסאות שאינן חלונות XP
חסרונות: חוסר בדברים בסיסיים: דווקא אפשרות שכיחה כגון הסרת סמל החץ בקיצורי דרך - אינה קיימת
שורה תחתונה: מומלצת במיוחד למשתמשים מתחילים ומתקדמים כאחד, בשילוב עם תוכנת ה- Tweak UI.

להורדה
 

Tweak Genie - היפה

 
לעומת שאר התוכנות בקטגורייה, Tweak Genie נראית הרבה יותר מסבירת פנים מבחינה גרפית. היא כוללת בר בחלקו השמאלי של חלון התוכנה המכיל 13 אייקונים (ושמות כמובן) לקטגוריות השונות. מאחר שזוהי גירסה חינמית של תוכנה שיתופית, בכל אחת מהקטגוריות תוכלו למצוא את האפשרויות הרלוונטיות כשלידן ריבוע כחול, ואפשרויות שאינן זמינות (עד התשלום כמובן) כשהן לא לחיצות ובצבע אפור.

בין האפשרויות שהתוכנה מציעה, תוכלו למשל להדגיש בתפריט "התחל" תוכנות חדשות שהותקנו לאחרונה, למחוק בכל אתחול את רשימת המסמכים אחרונים שנפתחו, לאפשר פעולות ל-DVD בנגן המדיה של חלונות, לשנות אייקונים של אפשרויות נפוצות במערכת ההפעלה, לשנות את מיקומן של ספריות המערכת השונות (המסמכים שלי, היסטוריית גלישה וכד), לשפר את הגדרות האינטרנט, הדפדפן והאבטחה, לשנות הגדרות תצוגה שונות ועוד.

למרות שתוכנות מסוג זה לא "אמורות" להיות יפות, הרי לכם דוגמא לכלי שהוא גם יפה, וגם אופה. הוא אמנם לא מכיל את כל אותן פונקציות ואפשרויות שלתוכנות האחרות יש, אך זה בדיוק מה שהופך אותו לפחות מאיים. אם אתם חוששים מעט להתעסק עם הגדרות מערכת שאינכם מכירים, אולי Tweak Genie ירכך עבורכם את הנחיתה הקשה בעולם ה"טוויקיניג".

יתרונות: תומך גם במערכות הפעלה כגון Win ME/2000 מלבד XP, נאה מבחינה ויזואלית
חסרונות: גירסה חינמית לתוכנה שיתופית שאינה כוללת יותר מדי פונקציות
שורה תחתונה: למשתמשים מתחילים שאינם מפחדים להתעסק עם הגדרות מערכת

להורדה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by