ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האמן והאימיול 

האמן והאימיול

 
 
אורי ברקוביץ`

הראפר "אוויל הכפר אוקטובר" שולח זרועות בכל רחבי הרשת. קובי ברדוגו מפיץ את המוסיקה שלו רק באימיול. אף חברת תקליטים לא שמה עליהם, ועדיין, הם הדבר המחתרתי הכי חם ברשת. קבלו הצצה לעולמם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרשת גורמת לכולם להרגיש שההצלחה מתחבאת מאחורי כמה הקשות מקלדת. כולם רוצים להיות יוני בלוך, הזמר הצעיר שהתגלה ב"במה חדשה" על ידי בתו של מנכ"ל NMC ובעקבות זאת הפך לסיפור הצלחה. סיפור הסינדרלה של בלוך מהווה השראה לאומנים רבים בישראל, מוכשרים במידה כזו או אחרת, שמנצלים עד תום כל כלי בארסנל שמספקת להם הרשת.

הם יורים בכל כלי אפשרי: מקימים אתר פרטי, פותחים עמוד בבמה חדשה ובפליקר. הרשתות החברתיות אמורות להביא את עדת המעריצים, זאת שתלך אחריהם לכל מקום ותפיץ את השירים שלהם ברשתות השיתוף (הפעם, האומנים דווקא מרוצים). אולי כדור אחד יפגע בול וישחרר אותם מהאלמוניות של האינטרנט.
 

יורה ופוגע

"חלום שצילמתי". אוקטובר
 "חלום שצילמתי". אוקטובר   
אחד מהאומנים הללו הוא הראפר אבי בן-זקן (23), המוכר יותר בשם "אוויל הכפר אוקטובר". הכינוי אוויל הכפר הודבק לו באחת מהופעותיו, וסירב להיעלם. בהתחלה הוא נעלב, אפילו מחה, אבל בסופו של דבר הכינוי אומץ באהבה: "אוויל הכפר זה אדם שלא הולך בתלם החברתי, כך שמסתבר שהשם הזה ממש מתאים לי".

את המוסיקה שלו הוא מכנה ראפ-אנד-רול – "שילוב של ראפ ורוק מלודי". היא "אנרכיסטית ואנטי ממסדית, אך במקום לצאת נגד המימסד בצורה 'אלימה' היא דווקא מגוללת את סיפורם של הנזקים והחולשות שקיימים בנו בגללו".

הראפר בן ה-23 דואג שלא להזניח אפילו שירות אינטרנטי אחד: חשבון בפליקר, פורום (קצת מת) בהיידפארק, דף ברשת החברתית "שוקס", ואיך אפשר בלי - עמוד בבמה חדשה, ממנו אפשר להוריד את כל השירים והמילים.

עד כמה הוא אוקטובר, שלא נתמך על ידי שום לייבל ממסדי, הצליח להפוך לשם חם בסצינת הראפ? מסתבר שהוא מספיק חם בכדי להיות מונצח בערך "ראפ" בוויקיפדיה הישראלית תחת ההגדרה "ראפ מחתרתי", מבלי שאף אחד יטרח למחוק אותו כבר כמה שבועות.
 

דף באינטרנט, קשיו בדואר

אוקטובר, בפוזה בעלת רגישות דתית
 אוקטובר, בפוזה בעלת רגישות דתית   
במקביל לפליקר, במה ושות', מפעיל אוקטובר את האתר oktober.co.il. שם, לצד קטעי מוזיקה ווידאו קליפים בכיכובו תמצאו מאמרים פרי מקלדתו וראיונות שערך עם אומנים אחרים. בימים אלה הוא עובד על אלבום חדש בשם דיסקלקוליה.

את האלבום הקודם, "טכנולוגיה אחרת 2005", כבר אפשר להוריד במלואו, כולל עטיפות ומילות השירים. חוץ ממוסיקה אפשר למצוא באתר גם כמה קטעים וידאו מקוריים של אוקטובר וחבריו (כמו צ'אן, המפיק) שבינם לבין מוסיקה אמנם אין שום קשר, אבל הם לפחות מצחיקים.

האתר של אוקטובר מרבה לפרגן לאומנים נוספים, אותם הכיר דרך הרשת. הם מקבלים ממנו את הבמה ואת החשיפה ואפילו את האפשרות להקליט באמצעות הציוד שלו. אוקטובר לא חתם בעצמו באף לייבל, אבל הוא כבר מוכר מספיק בכדי לדחוף אומנים אחרים: "אני מוצא את היוצרים הטובים מהאיזור שלי", הוא מסביר. "אלה אנשים שאני מכיר ואני יודע שהם נורא מוכשרים. אני אומנם לא יכול לתת להם גישה לרדיו ולטלוויזיה אבל כן יכול לדאוג להם לאלפיים הורדות בשבוע, אם לא יותר".

ואם כבר מדברים על ציוד, היה מפתיע לגלות שאת חלקו הוא צבר באמצעות המעריצים שתורמים לו לא מעט. "קיבלתי ממאזינים ציוד כמו מערכות סטריאו, מיקרופונים ומיקסר. היה מקרה שמאזין שלח לי 800 שקל בדואר. אני נורא מעריך את הנתינה שלהם. מאזינות שולחות לי מכתבים בדואר, וכבר יצא ששלחו לי קשיו בדואר, כי יודעים שאני אוהב קשיו".
 
 
חתוכה על אוקטובר
 חתוכה על אוקטובר   
אם כבר מדברים על מעריצות (מה, עוד לא דיברנו על מעריצות?), יש לאוקטובר לא מעט סיפורים. השיא היה כשאחת מהן העלתה לפורום באתר שלי תמונה של הזרוע שלה, כשעליה חרוט השם שלו. הוא לא ממש התלהב. מצד שני, כשמאזינה שלחה לו סרטון בו היא רוקדת כשלגופה גופייה ותחתונים שעליהם תלויים פתקים עם שמו, זה דווקא די הצחיק אותו.

נשמע שיש לך מעריצות, חשיפה, אנשים מכירים אותך. כל מה שאומן רוצה. אז למה בכלל צריך חברות תקליטים?
"בסופו של דבר, אני מקווה, אני אוציא אלבום ובשביל זה צריך חברת תקליטים. אם אין לך 200-250 אלף ₪ בכיס הפרטי אתה חייב את חברת התקליטים שתיתן לך את הפוש הראשוני. בקרוב מאוד אני מתכוון להציג חלק מהשירים שלי למכירה באמצעות אתר songs.co.il של חברת NMC ומי יודע, יש סיכוי שהם אפילו יגיעו לחנויות. למרות שבאופן עקרוני להפיץ את היצירה שלך בבמה או באימיול זה סבבה, בסופו של דבר כל אומן גם רוצה להרגיש שיש ערך למה שהוא עושה".
 

"רק רוצה לעשות מוסיקה בכיף"

קובי ברדוגו
 קובי ברדוגו   
כשקובי ברדוגו ניגן בתוכנית של יקיר אביב ברדיוס 100FM את השיר "הרואין", פרודיה על פי שירו של שחר אבן צור "עירומים", זה לא יכול היה לעבור בשתיקה. באמצע השיר שבא אחריו הוא הורד מהשידור באכזריות. "אני רק רוצה לעשות מוסיקה בכיף", הוא כותב בעמוד שלו בבמה חדשה, בו הוא מדגיש שהוא בשום אופן "לא מעודד לשימוש בסמים".

כך או כך, השיר המצחיק לא ממש צריך את הרדיו בשביל לעבור מפה לאוזן, לסחוט מחיאות כפיים בהופעות, ואפילו לסדר לבעליו הסורר עבודה. "שמעתי על מקרה שמישהי לקחה את כל השירים שלי, צרבה אותם על דיסקים בשביל החברים שלה בבית הספר ועוד עודדה אותם להעלות את זה לאימיול כדי שיהיו הרבה מקורות לשיר. אחרי המקרה הזה קרו שני דברים – גם קיבלתי טלפונים מחבר'ה שרצו שאני אארגן להם הופעה וגם היום אני לא יכול לחפש את השם שלי באימיול בלי שתתקבל כמות מכובדת של תוצאות".

בניגוד לאוויל הכפר, ברדוגו הוא לא ממש חיית רשת. לכן, בכל פעם שהוא מגלה את עצמו באינטרנט הוא מופתע מחדש. "כבר קרה לי לא מעט ששלחתי לאנשים שירים והם אמרו לי שהם מכירים אותם. מישהו פעם שלח לאחותי באייסיקיו "שיר מגניב שהוא מצא" והסתבר שזה שיר שלי. הלינקים לעמוד שלי בבמה רצים חופשי בצ'אט של נענע ומשמיעים אותם בבלוג טיוי של תפוז".
 
אתה בטח חסיד גדול של שיתוף?
"אני חושב שזו הדרך – אמן יצטרך להוציא את החומרים שלו אחד אחד ובסוף לאחד את זה לאוסף. מה שכן, אני בהחלט לא דוגל בשיטה של להוציא את החומר הכי טוב שלך לרשת, אחרת, למה שמישהו ירצה לקנות את האלבום? עדיף לשחרר לרשת גירסה אקוסטית, למשל, ולשמור את הגירסה המלאה, האיכותית, לאלבום. פישי הגדול עשה את זה, אבל לו יש כבר שם. למי שעדיין לא התפרסם יהיה קשה מאוד להצליח כך. מצד שני, בכל מה שקשור בפירסום, שיתוף זה קטע חזק והוא יכול מאוד לעזור."

בקרוב האלבום?
"לא. אבל בעקבות הפירסום ברשת, הגיע לאחת ההופעות שלי מישהו מחברת תקליטים גדולה שהתלהב ואפילו ביקש שאזמין אותו להופעה מלאה, שבה אני מופיע עם רפרטואר גדול יותר של שירים. להופעה השנייה הוא כבר בא עם אדם נוסף. לצערי בשלב זה הם החליטו לא להשקיע, אבל לא נורא, בסוף זה עוד יגיע".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by