ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך: הדפסת תמונות 

מדריך: הדפסת תמונות

 
 
ניר נוסבאום

להדפיס בבית או לפתח בחנות צילום? ואיך מבטלים את השוליים המעצבנים? כך תקבלו תוצאות מושלמות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם אם צילמתם את התמונה המושלמת, הרי שביצעתם רק חצי עבודה. מה עכשיו? ההדפסה כמובן (היום כבר לא "מפתחים", הרי רוב התמונות מגיעות על דיסק או כרטיס זיכרון). כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר, כדאי שתדעו איך להכין את התמונות להדפסה, איפה להדפיס ואיזה ציוד לקנות.
 

האם להדפיס בכלל?

זו שאלה טובה. תשאלו כל מנכ"ל של חברה שעוסקת בצילום, והוא יגיד לכם שהוא מודאג. אנשים מדפיסים פחות את התמונות שהם מצלמים, ויש לזה סיבה טובה. למה צריך אלבומים שתופסים מקום וצוברים אבק? כל מה שאי-פעם צילמתם ייכנס כנראה על דיסק DVD יחיד. כל היצירה שלכם על גבי פלסטיק במשקל גרמים בודדים ואת כולה אתם יכולים לשכפל אינסוף פעמים, לשלוח תמונות לחברים, לערוך אותן, לצפות בהן על גבי המסך ובעתיד הממש-לא-רחוק, בפלזמה הענקית אצל כל אחד בסלון. מדיה דיגיטלית היא הרבה יותר גמישה מתמונה מודפסת סטאטית.

אז למה כן להדפיס? דבר ראשון – התרגלנו. כפי שהספר לא הוחלף ע"י ספר דיגיטלי (או האינטרנט) ואנשים עדיין קונים עיתונים ומגזינים מודפסים, כך אין כמו לדפדף באלבום ישן. ועל הקיר מה תתלו? DVD עם התמונות או הגדלות ממוסגרות של התמונות היפות שלכם?!
 

איפה להדפיס?

עכשיו כשהחלטתם להדפיס תמונות, השאלה היא איך והיכן לעשות את זה. ובכן, ישנן שתי אפשרויות – בבית או בחנות (מקוונת או "אמיתית", כזאת עם מוכר וקופה).

מבחינת איכות ומחיר, אין ספק שעדיף להדפיס בחנות. לחבר'ה בחנות יש ציוד יעודי, תעשייתי, להדפסת תמונות איכות. התצלומים ברורים, חדים, בצבעים מצויינים ועל נייר צילום שאתם מכירים כבר מהדפסות מסרט צילום. פרט לכך, הטכנולוגיה שהחנות משתמשת בה והכמות שמודפסת בה גורמים לכך שהעלות של הדפסת תמונות בחנות נמוכה משמעותית. וגם – באמת בא לכם להכניס נייר, לשלוח להדפסה, להתפלל שההדפסה יוצאת כמו שצריך, לחכות דקות ארוכות לכל תמונה? בטוח שלא.
 
 

טרום הדפסה

 
לא משנה איך החלטתם להדפיס את התמונה, אם אתם רוצים תוצאות מושלמות, כדאי שתכינו אותן לפני התהליך:

סמנו את התמונות להדפסה – גם אם אתם צלמים מעולים, בוודאי לא תרצו להדפיס את כל התמונות: חלק משעממות, חלק מטושטשות, חלק כפולות.

עבדו את התמונות – גם אם התמונות נראות לכם מושלמות, עדיף להעיף מבט שני. ישנן בשוק תוכנות פשוטות מאד שמאפשרות בקלות עיבוד, שיהפכו את התמונות המושלמות שלכם לעוד יותר מושלמות: תיקוני חדות, צבעים ועוד. עם הנסיון תוכלו להעיז ולנסות תכונות נוספות והשמיים הם באמת הגבול.

חתכו את התמונות – כדאי להקדיש סעיף נפרד לחיתוך התמונות. בוודאי תראו שתמונות רבות שפיתחתם מכילות שטח מת או משעמם ואולי תעדיפו לחתוך אותן כך שישאר רק החלק המעניין. צריך לשים לב לאלמנט נוסף: היחס בין הרוחב לאורך התמונה חייב להתאים ליחס בין רוחב לאורך ההדפסה, ונסביר: אם אנחנו מעוניינים נניח להדפיס תמונות בגודל סטנדרטי של 10x15 ס"מ, הרי שמדובר ביחס של 3:2 (15 חלקי 10) – כלומר רוחב התמונה גדול ב-50% מאורך התמונה. לכן התמונה שאתם רוצים להדפיס חייבת להיות גם היא עם רוחב הגדול ב-50% מהאורך, אחרת יקרה אחד מהאסונות הבאים – או שההדפסה תצא חתוכה, כיוון שהמעבדה תחתוך את התמונה כך שתהיה ביחס המתאים (ולפי חוק מרפי הם יחתכו את החלקים שאתם הכי רציתם), או לחילופין, התמונה תצא עם פסים שחורים בצדדים שישלימו את גודל התמונה.

לצערנו הרב, רוב יצרני המצלמות הפשוטות מציעים תמונות ביחס של 4:3 ולא 3:2 וכך כדי להמנע מהפתעות, אתם חייבים לחתוך את כל התמונות שאתם רוצים להדפיס ליחס של 3:2 (פחות או יותר). מספר חנויות מציעות גודל תמונה של 11x15 ס"מ המתאים יותר ליחס של 4:3. הן בדרך כלל מעט יותר יקרות ואולי לא ייכנסו בקלות לכל אלבום, אבל יחסכו לכם את הצורך המעיק בחיתוך תמונות.
 

להדפיס"בחוץ"?

 
היתרונות העיקריים בהדפסה בחנות הם מחיר זול (כ-60 אגורות לתמונה), איכות טובה יותר מזאת של הדפסה ביתית ו"שגר ושכח" – תפקידכם נסתיים בזה שהבאתם את התמונות ושילמתם עבור ההדפסה.

אם אתם מדפיסים בחנות, אתם צריכים להעביר את התמונות לכרטיס או לדיסק, ללכת לחנות ולהזמין את התמונות. אם אתם מדפיסים דרך האינטרנט, העלו את התמונות לאתר הספק. עקב מהירות ההעלאה הזוועתית הנהוגה בארץ, שקלו הקטנת התמונה לרמה של 3 מגה-פיקסל (להדפסה של 10x15 ס"מ), זה יכול להאיץ את ההעברה.

אם אתם מדפיסים כבדים, כדאי לכם בהזמנה ראשונה לשלוח מספר תמונות קטן, לראות איך התמונות יצאו ורק אח"כ להזמין מאות תמונות. האיכות משתנה ממקום למקום. גם אם אתם מדפיסים בעזרת האינטרנט, בדיקה קצרה מוכיחה כי יש אתרים איטיים להחריד, אחרים יסבלו מבאגים וגם כאלה לא נוחים לא חסר, מול אתרים אינטואיטיביים שמאפשרים לכם לגרור ולהשליך תמונות בלחיצת עכבר.

כמובן שכדאי לכם לעשות סקר שוק רציני: כמה עולה תמונה, מהו מחיר המשלוח, תוך כמה זמן התמונות תהיינה מוכנות, מהו מספר התמונות המינימלי להזמנה וכדומה.
 

להדפיס בבית

למה בכלל להדפיס בבית? אני לא יכול למצוא לכך הרבה סיבות – אבל אם אתם צריכים תמונה ממש עכשיו – זה הפתרון. אחרת עדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה.

כדי להדפיס בבית אתם צריכים מדפסת הזרקת דיו באיכות "פוטו", המיועדת להדפיס תמונות.
לא נכנס כאן לטיפים לקניית מדפסות (המדריכים המלאים נמצאים כאן), אבל נחזור על עקרון חשוב אחד: עדיפה מדפסת עם מיכלים נפרדים לכל צבע, כיוון שזוהי אחת ההוצאות העיקריות – הדיו. תופתעו לרעה עד כמה הם יתרוקנו במהרה. באופן עקרוני, אם אתם מתכננים להדפיס הרבה, בדקו את מחירי מיכלי הדיו לפני שאתם קונים את המדפסת – הם עלולים לעלות יותר מהמדפסת עצמה.

מעצבן עוד יותר הוא מחיר הנייר. עשו לעצמכם טובה ואל תדפיסו תמונות שאתם באמת רוצים על נייר הדפסה רגיל - ישנם ניירות מיוחדים להדפסה. הם מגיעים בצורת נייר מבריק (גלוסי) או מט (סמי גלוסי). המחיר תלוי בכמות הניירות בחבילה, באיכות ובמשקל הנייר ומתחיל בסביבות ה-1.70 ש"ח לדף A4. המחיר יכול גם להגיע למספר שקלים לגליון בודד. הדף המיוחד מותאם במיוחד לתמונות ומאפשר הדפסה תמונות איכותיות ביותר שאמורות גם להחזיק מעמד שנים.

ושוב – לפני שאתם מדפיסים את כל התמונות שלכם מירח הדבש בתאילנד, עדיף שתבדקו תמונות מספר ותכוונו את המדפסת בהתאם. הדפיסו קודם על נייר רגיל עד שהתמונה תהיה בגודל הרצוי וללא שוליים. בדקו את איכות התמונה ביחס לכיוון האיכות במדפסת. הדפסה בכיוון איכות גבוה לא תמיד מפיק תמונות טובות יותר – אבל בוודאי עולה ולוקחת הרבה יותר זמן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by