ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
החומר הכי מעניין באינטרנט 

החומר הכי מעניין באינטרנט

 
 
אילנה תמיר

איפה הבלוגים הכי מרתקים ברשת, איך אפשר למצוא רכילות לוהטת ומה הדבר שכל האינטרנט מדברת עליו ברגעים אלו ממש. המילה היא טכנורטי - משם כבר תסתדרו לבד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלוגים - לא לילדים בלבד
 בלוגים - לא לילדים בלבד   
הרבה מהמידע שאתם קוראים באתרי חדשות או בעיתונים מודפסים, מגיע במקורו מבלוגים. אפילו סיפורים של גופי עיתונות גדולים, כמו למשל סוכנות הידיעות רויטרס או מ-AP, מתחילים לעיתים בפוסט בבלוג.

וזה פועל גם לכיוון השני. אם עולה ידיעה מעניינת בעיתונים, הבלוגרים מייד יגיבו לה. כמו שיחת סלון חוצה יבשות.

כריס אנדרסון, העורך של מגזין המחשבים הנחשב Wired, הודה לא מזמן כי הוא כבר הפסיק לקרוא באופן ישיר עיתונות ממוסדת וכי הוא קורא רק בלוגים. גם אם יש משהו מעניין בעיתונות הממוסדת, הוא סומך על הבלוגים שיגלו לו על כך.
 
בלוגים, בניגוד לדימוי שקיים בעיני רבים, אינו רק מקום "לשפוך את הלב", לכתוב על האהבה הראשונה או על ג'סטין טימברלייק. כיום יש לא מעט בלוגים הנחשבים למקור מידע ודעות אמין ועדכני ביותר. בתחומים רבים, הבלוגרים הם מקצועיים הרבה יותר מאשר עיתונאי המיינסטרים, שאין להם את הזמן ואת המשאבים להתעמק ולהתמקצע תחום.

המעמד החדש של מובילי דיעה הביא איתו בלוגים נוספים והכמות חייבה פיתרון טכנולוגי שיאפשר לחפש בהם. לפני 3 שנים השיקה גוגל את Google News, מנוע חיפוש לאתרי חדשות, מתוך הנחה שיש ערך בכלי שירכז במקום אחד ידיעות חדשותיות ויאפשר לחפש בהן. בספטמבר האחרון, החליטה גוגל להוסיף לחיפוש בחדשות גם מנוע חיפוש בבלוגים. מישהו הבין שם שהבלוגים הם מקור מידע חשוב לא פחות. אולם גוגל הם לא היחידים שם.

כאן גוגל היא לא מספר אחת. את המקום הראשון תופס דווקא Technorati, האתר שנכון להיום נחשב כמוביל בתחום. השירות של גוגל אומנם משלים אותו בכמה פיצ'רים חשובים, כמו תמיכה בעברית, אבל לא מצליח לעלות עליו.
 

מה מיוחד בחיפוש בבלוגים?

לחיפוש בבלוגים יש אופי שונה מאד מחיפוש רגיל. ראשית, לבלוגוספירה יש סדר יום שונה לחלוטין ויחודי לה. ידיעות חדשותיות שמופיעות בראש Google News למשל, הן לא בהכרח הדברים שהכי מעניינים כרגע את הבלוגרים. לבלוגים יש זווית ראיה משלהם, הם יכולים להתעניין בדברים אחרים לגמרי ולהכתיר כוכבים אחרים מאלו שתמצאו בתקשורת הממסדית.

שנית, חיפוש בבלוגים הוא לרוב חיפוש של דעות. זאת לעומת חיפוש רגיל באתרים, שלרוב יציג בראש תוצאות החיפוש אתרים בעלי עמדה רשמית של גוף ממשלתי או מסחרי ולא דעות של אנשים פרטיים. חפשו למשל את המילה "Israel" במנוע החיפוש הרגיל ותמצאו בראש תוצאות אתרים כמו אתר ה- CIA והאתר של משרד התיירות. חפשו את אותה מילה במנוע חיפוש של בלוגים ותגלו מה אנשים פרטיים חושבים כרגע על ישראל, בין אם מזווית פוליטית או מכל זווית אחרת.

ושלישית, בחיפוש בבלוגים יש חשיבות רבה מאד לציר הזמן. מרבית הסיכויים שפוסט שפורסם לפני שנה יהיה הרבה פחות מעניין ורלוונטי מפוסט שנכתב לפני שעתיים. חיפוש בבלוגים מאפשר להגיע למידע החם ביותר כרגע. מהסוג שלרוב לוקח לו בין שעות עד כמה ימים עד שהוא מגיע, אם בכלל, לאתרים אחרים.
 
 

טכנורטי – הרבה יותר מסתם חיפוש

Technorati
 Technorati   
יותר מכל אתר אחר, טכנורטי הוא האתר שמרכז את הבלוגוספירה העולמית וחושף את התכנים הטובים שבה. זהו לא רק סתם מנוע חיפוש, זהו ממש פורטל, שער לבלוגוספירה, באמצעותו אפשר לדעת מה מעניין אנשים בכל רגע נתון.
 
הדבר בולט מאוד מיד כשנכנסים לאתר. במרכזו מופיע חלון ובו רשימה של החיפושים הפופולרים ביותר במנוע החיפוש בשעות האחרונות. לטעמי, ואני לא לבד פה, חלון זה הוא הכלי הטוב ביותר שקיים היום ברשת כדי לדעת מה הולך עכשיו ומה מעניין את האנשים.

אפל רומזת על גאדג'ט חדש ומגניב שהיא עומדת להשיק? בראש החיפושים הפופולרים תמצאו את אפל. פיצוץ עז נשמע ברכבת התחתית בלונדון? ישר הגולשים פונים לטכנורטי כדי לשמוע דיווחים ישירים מהשטח מפי הבלוגרים המקומיים. ואם יש שמועה כי מסתובב ברשת סרטון סקס סינגפורי חדש, היא מתחילה פה, הרבה לפני העיתונים.
 
כותרת דף ה- Popular
 כותרת דף ה- Popular   
אם אתם מחפשים עוד מקום כדי להרגיש דרכו את רוח הרשת, גשו לדף ה-Popular. שם תוכלו למצוא את ארועי החדשות, הספרים, הסרטים והבלוגים המדוברים ביותר בבלוגוספירה בשעות האחרונות. הספר הארי פוטר, למשל, מופיע ברשימה זו באופן קבוע כבר שבועות ארוכים. לעומת זאת הסרט "התרסקות" שזכה במפתיע באוסקר, שינה בבת אחת את מיקומו בטבלה וטיפס לראש הסרטים הפופולרים ביותר.
 
בדף Explore תוכלו לחקור ביתר דקדקנות את הבלוגוספירה. שם מופיעים הפוסטים שעשו הכי הרבה עניין בנושא מסויים בשעות האחרונות, כשהם מחולקים על פי קטגוריות. גשו למשל לקטגורית Gossip, ושם תמצאו את הרכילות החמה ביותר שמסתובבת כעת ברשת. היא תהיה פה לפני מדורי הרכילות, ועם הרבה פחות צנזורה.

אבל טכנורטי לא טוב רק לרכילות וסרטים. אנשי מקצוע רבים משמשים בשירות זה כדי להישאר מעודכנים בנושאים רצינים יותר שקשורים למקצוע שלהם. אם למשל אתם עוסקים בתחום הפרסום, תוכלו להכנס לקטגורית Advertising ולקרוא בה את הפוסטים האקטואלים והחמים ביותר בתחום זה, שעשויים להיות מעניינים ואקטואלים יותר מלקרוא עיתון מקצועי שיוצא אחת לשבוע.
 
עוד רשימה ששווה להכיר בטכנורטי היא רשימת Top 100 Blogs. רשימה זו, של מאה הבלוגים הפופולרים ביותר ברשת, יכולה לשמש דרך נפלאה כדי להכיר כותבים בולטים שאולי עד כה לא יצא לכם להכיר.
 

מתחילים לחפש

 
עכשיו, אחרי שספגנו את רוח הרשת, נתחיל לחפש את הדברים המעניינים ספציפית אותנו. גם כאן, כמו במנועי חיפוש סטנדרטים, יש תיבת חיפוש שלתוכה נקליד את המילה או מילות המפתח שמעניינות אותנו. נקליד למשל את המילה "Origami" ונקיש על Search.
 
מדד הסנוביות
 מדד הסנוביות   
עוד לפני שנרד עם העיניים למטה לתוצאות החיפוש שהתקבלו, שווה לשים לב שטכנורטי מציע לנו את עזרתו כדי לחדד את השאילתה ומציע לנו לבד מילות מפתח שקשורות למה שהקלדנו.

במקרה הזה, המילה "origami" היא שם של גאדג'ט חדש של מיקרוסופט, שיש שאומרים שיתחרה ב-iPod. לכן טכנורטי מציג לנו מילים כמו Microsoft ו- iPod. מאידך, לפעמים "origami" מייצג סתם ניירות מקופלים, ולפיכך קיבלנו גם מילים כמו Paper ו-Art. אם נלחץ על אחת מהמילים האלו, נוכל לחדד את שאילתת החיפוש שלנו.
 
דרך נוספת לסנן את תוצאות החיפוש היא באמצעות הפיצ'ר של סינון על פי סמכות. המחשבה שעומדת מאחורי הפיצ'ר הזה היא שכמו שיש בלוגרי-על, כאלו שנחשבים אוטריטה בלתי מעורערת בתחומם, יש גם בלוגרים אחרים, כאחד האדם, שגם הם כותבים ותופסים מקום בבלוגוספירה. הקביעה מי נחשב בר סמכות ומי פחות נעשית כמובן על פי אלגוריתם אוטומטי.

במקרים בהם תרצו לדעת מה כל הבלוגרים כתבו על נושא מסוים ולא משנה מה דרגת הסמכות שלהם, השתמשו בברירת המחדל שהיא Any authority. במקרים בהם תהיו יותר "סנובים" ותרצו לקרוא רק פוסטים של בלוגרים נחשבים ומוערכים, הזיזו את הסמן ימינה לעבר " A lot of authority".

אמצעי סינון חשוב נוסף הוא על פי שפה. לבלוגוספירה שותפים דוברי שפות שונות ולא מוכרות שפעמים "משתלטים" על חלקים רבים מתוצאות החיפוש. תוכלו לסנן את תוצאות החיפוש רק לפוסטים בשפה שאתם מבינים, למשל אנגלית.

אשר לעברית, טכנורטי הרבה פחות ידידותי. אומנם ניתן לסנן תוצאות חיפוש לבלוגים בעברית בלבד, והדבר עובד (לרוב). יחד עם זאת, למרבה הצער, לא ניתן להקליד אל תוך תיבת החיפוש מילים בעברית. לכן, אם המטרה שלכם היא לחפש בעיקר בבלוגוספירה דוברת העברית, טכנורטי הוא לא השירות המתאים ועדיף להשתמש בזה של גוגל.
 

חיפוש הבלוגים של גוגל

 
את החיפוש בבלוגים של גוגל נמצא בכתובת blogsearch.google.com. כדרכה של גוגל, זהו שירות מינימליסטי שעושה את עבודת החיפוש היטב אך לא מציע פיצ'רים נוספים מעבר לכך. כל מי שמורגל לעבוד עם גוגל הרגיל, ירגיש גם כאן בבית. יחד עם זאת, יש כמה פיצ'רים שמיוחדים לחיפוש בבלוגים וששווה להכיר.

תיבת החיפוש דומה מאד לתיבת החיפוש הרגילה בגוגל. הקישו לתוכה את מילות המפתח אותן אתם מעוניינים למצוא, תוך שימוש בכל הכלים המקובלים בגוגל כמו מרחאות, סוגריים, AND, OR ו-NOT. לאחר שתקישו על כפתור Search Blog תקבלו רשימה ארוכה של הפוסטים בבלוגים השונים שבהם מופיעות מילות החיפוש.
 
שתי צורות מיון
 שתי צורות מיון   
את רשימה זו ניתן לסנן בשתי דרכים. הדרך הראשונה היא Sorted by relevance, היינו מיון על פי רלוונטיות. האופציה השניה, שלפעמים היא גם שימושית הרבה יותר, היא Sorted by date, היינו חיפוש על פי תאריך. באמצעות אופצית מיון זו תקבלו בראש תוצאות החיפוש את אלו שעלו לפני שעות ספורות וכך למצוא את המידע האקטואלי ביותר, אם כי לא בהכרח הרלוונטי ביותר.
 
Advanced Blog Search
 Advanced Blog Search   
בכפתור Advanced Blog Search תמצאו שדות נוספים באמצעותם תוכלו לסנן את תוצאות החיפוש. באמצעות שדה Dates תוכלו לחפש פוסטים שפורסמו בתאריכים מסויימים. למשל, אם אתם מחפשים ביקורת על פרק בסדרת טלוויזיה מסוימת, חפשו את הסדרה הזו והגבילו את תאריכי הפרסום לימים ספורים לאחר שידור אותו פרק. כך תוכלו להגדיל את הסיכויים למצוא בדיוק את מה שאתם מחפשים.

מעבר ליכולת להתמודד עם עברית, לגוגל יש יתרון גדול נוסף בכך שהוא פשוט, בלי יותר מידי פיצ'רים שמטרידים את העין. יחד עם זאת, יש לגוגל גם לא מעט חסרונות. למשל, החיפוש לא יודע להבדיל בין בלוגים לבין סתם ידיעות שעולות ב-RSS. כך, למשל, יכולות להופיע בחיפוש זה גם כתבות מ"חיים ברשת", או מ- "The Marker", רק משום שאלו אתרים שיש להם מזין RSS. כמו כן, מורגש כי האינדקס עדיין מוגבל ויש הרבה מאד בלוגים שאינם מאונדקסים.


הכתבה פורסמה מחדש במסגרת חגיגות חמש שנים לישרא-בלוג
בחזרה לפרויקט >
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by