ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: טוקבק מהעתיד 

השבוע ברשת: טוקבק מהעתיד

 
 
אורי ברקוביץ`

הבנקים דופקים אתכם גם באינטרנט, נמצאו גולשים מהעתיד ב-ynet וצעצועי מין לאייפוד. השבוע שהיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למרות כל הביקורת שיש כלפי מערכת המשפט, נדמה שלפחות בכל הקשור לאינטרנט השופטים בישראל פשוט מבינים עניין. הגיבוי שניתן לאתר היידפארק בתביעת הדיבה של אנשי ש"ס נגדו ומשפט שיתוף הקבצים, הם דוגמאות טובות לכך.

השבוע הצטרפה אל שתי ההחלטות הללו החלטה חשובה, מעודדת מחד, אך מעוררת חשש גדול מאידך. "בית הדין לחוזים אחידים" הגן על גולשים שמנהלים את חשבון הבנק שלהם באינטרנט כשפסל סעיף מטריד בהסכם בין בנק הפועלים ללקוחותיו. על פי אותו סעיף, הלקוח היה אמור לשאת בנזק שנגרם כתוצאה משימוש לרעה שנעשה בחשבון שלו עלי ידי גורם זר - אלא אם הנזק נגרם עקב רשלנות הבנק.

בית המשפט דחה את התירוץ של הבנק, לפיו לקוחות יכולים תמיד לבחור בדרך הבטוחה – ניהול ענייני החשבון פנים אל פנים עם פקידי הבנק, וקבע שהיא לא ממש אלטרנטיבה רצינית. נאור ומתקדם? יתכן בהחלט, אולם באיזה מחיר? בית המשפט הציע לבנק לבטח את עצמו ולגלגל את העלות על כלל המשתמשים. בעולם כרטיסי האשראי קוראים לזה "דמי הגבלת אחריות". זהו סכום של כעשרים ש"ח שכל לקוח של חברות האשראי משלם מידי שנה כדי שאם כרטיסו ייגנב, הוא לא ייפגע משימוש לרעה שייעשה בכרטיס. בהעדרה של שיטה זו, היו לקוחות רבים חוששים כלל להחזיק בכרטיס אשראי.

ההצעה הממזרית הזו מעוררת כמה שאלות שעל הרשויות יהיה לשאול את הבנקים, במידה שאכן הם ירצו להטיל על לקוחותיהם עמלה שכזו. בראש ובראשונה עולה השאלה האם ראוי להוסיף לנטל העמלות הכבד גם כך עמלת ביטוח אינטרנט? שאלה אחרת היא האם שוב ימצא עצמו האזרח הקטן ממשיך לשלם את המחיר, בזמן שהבנקים ממשיכים לחסוך הון עתק על כוח אדם וסניפים, בזכות אותו אינטרנט ממש?
 

הטכנולוגיה נכנסת לוורידים

קשה לי לשכוח את הסדרה "התלת רגליים" ששודרה כשהייתי ממש קטן ואף פעם לא ממש הסתיימה. לאחרונה אף ערכתי בירור קצר שהעלה שהסיבה לכך היא שמפיקי הסדרה בכלל לא טרחו לסיים אותה. למיטב זיכרוני, בסיס העלילה הוא תקופה שבה שולטים בכדור הארץ התלת רגליים, מפלצות ברזל אימתניות שמזכירות במידה רבה את אלו ב"מלחמת העולמות". בהגיעם לגיל 16 (או 13?), הצטוו כל נער ונערה לגלח את ראשם, לעלות אל המכונות האימתניות, ולחזור כשלעורפם מוצמדת כיפה. התהליך הזה נקרא "כיפוי" ומלבד היותו חובה, היה גם די מתגמל. מי שעשה אותו הפך לחסר דאגות וצייתן. בדיוק כמו שתלת רגליים אוהבים. או כך לפחות אני זוכר. בכל זאת, עברו מאז איזה עשרים שנים.

השבוע דווח כי חברת הביון והאבטחה City Watcher מהעיר סינסינטי שבארה"ב, הכריזה על מדיניות חדשה, במסגרתה מתבקשים עובדים הזקוקים לגישה למאגר המידע של החברה (שם מאוחסנים סרטים המתעדים מעקבים) להסכים להשתלת תג זיהוי בטכנולוגיית RFID, תגי זיהוי בתדרי רדיו. לא חובה - רק אם הם רוצים לעבוד.

בקיצור, אתם מבינים לאן אני חותר, נכון?
 

עוד חדשות

• תוכנת האנטי-רוגלות של מיקרוסופט, כך התגלה השבוע, לא ממש גילתה סובלנות כלפי נורטון אנטי-וירוס וזיהתה אותו כסוג של רוגלה. מיקרוסופט (המופתעת!) מיהרה חיש-קל לתקן את התקלה.
 
 
• אבל סימנטק היא לא החברה היחידה שביל מנסה להרוס לה את המצב רוח. כי מר גייטס רוצה להיכנס גם לתחום המודעות המסווגות, הנשלט על ידי קרייגליסט ושגם גוגל החלה לאחרונה את דרכה בו, עם שירות חדש בשם Windows Live Expo. בינתיים רק ניסוי ורק באיזור סיאטל. (לכתבה)
 
• במקרה של אפל, לעומת זאת, נראה לי שהמתחרים של גייטס פחות חוששים. עם אייפוד וידאו מדהים חדש בפתח (עם מסך ענק וחוגה וירטואלית), קשה להאמין שבאפל ממש רועדים למשמע הידיעה שאנשי רדמונד עובדים במרץ על נגן מדיה נייד משלהם. היי, הלא רק לפני כמה שבועות המליץ להם לעשות כן סטיב ג'ובס בכבודו ובעצמו. (לכתבה)
 
• מצד שני, עם ענקיות כמו גוגל ואמאזון וגוגל שעובדות על חנות מוזיקה מקוונת שתתחרה ב- iTunes, זה כבר מתחיל להרגיש הרבה יותר חנוק. (לכתבה)
 
 
• כל החדשות, כל העידכונים וכל המכשירים החדשים בתערוכת 3GSM שנערכה בברצלונה. (לפרוייקט)
 
• בכנס בנושא התמכרויות באינטרנט שערך מכון נטוויז'ן לחקר האינטרנט באוניברסיטת תל-אביב ביום רביעי, סיפר ד"ר דויד גרין, מומחה להתמכרויות, כי אחת מתופעות הלוואי להתמכרות לאינטרנט היא "תנועות הקלדה בלתי רצוניות". רק שתדעו, למקרה שאי פעם תבחינו בסביבתכם, בעבודה, ברכבת, מישהו שמקליד סתם ככה להנאתו בלי שאף מקלדת נראית בסביבה.

• עוד באותו כנס, נערכה הנ"ל השוואה בין שימוש בסמים למשחקי רשת המוניים/מרובי משתתפים. מסתבר שכפי שצרכן סמים חייב להעלות בהדרגה את הכמות שהוא צורך, כדי לשמור על סף ריגוש מינימלי, כך באותם משחקי רשת. נטען שבעוד שדמות חדשה צוברת כוח במהירות מדהימה, לדמות ותיקה לוקח הרבה יותר זמן להתעצם, מה שמחייב את השחקן להשקיע יותר ויותר זמן בכדי להגיע לסיפוק. בקפטן אינטרנט תוכלו לקרוא על כמה מאותם חבר'ה שהתמכרו והרסו לעצמם את החיים.

• מה שמוביל אותנו לידיעה כי בסין, ספקית הידיעות הטובה ביותר בכל מה שקשור על שחקנים שהתפגרו על המקלדת, החליטו לערוך רפורמה במגבלות שהוטלו באוקטובר על משחקי רשת. על פי אותן מגבלות זמן המשחק הוגבל לחמש שעות בלבד. עתה, בעקבות לחץ השחקנים, הוחלט שהמגבלות יחולו על קטינים בלבד. אה מה? מי שירצו לשחק בלי הגבלת זמן, יצטרכו להוכיח שהם אינם קטינים. ואיל הם יעשו זאת? באמצעות אספקת שמם האמיתי ומספר תעודת הזהות שלהם. לאלו שחשבו שהסינים הם מה זה מתוחכמים – איזו דרך נפלאה לגרום לאזרחים להזדהות ברשת, ועד מרצונם.
 
• אבל עזבו אתכם מעיזים וממשחקים. העיסוק בסין בכלי התקשורת במערב נעשה רציני מיום ליום.
השבוע הסבירה יאהו כי היא לא ידעה מה ייעשה עם המידע שנמסר לשלטונות הסינים ואשר הביא למעצרם של שני גולשים שמתחו ביקורת על המשטר. באותה נשימה הם קראו לפעולה משותפת עם הממשל האמריקני והאקדמיה לגיבוש דרכי ההתנהלות מול משטרים מדכאים. ההודעה המלוטשת לעיתונות לא עזרה ליאהו וחברותיה, שחטפו קיתונות של אש בדיון שנערך בקונגרס האמריקני בנושא. חברי הקונגרס התחרו על כותרות העיתונים. המנצח היה ללא ספק חבר הקונגרס הרפובליקני כריסטופר סמית מניו-ג'רזי, שהשווה את שיתוף הפעולה עם המפלגה הקומוניסטית לסיוע לגרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה.

• בינתיים הכסף ימשיך לגלגל את העולם, כמו גם את AOL, שהשיקה גירסה סינית לפורטל הפופולרי שלה. הפורטל הסיני, התעקשה החברה, מיועד רק לשוק דוברי הסינית בארה"ב. מה שנקרא לאכול מהאגרול, ולהשאיר אותו שלם.
 
המימשק של האופיס החדש
 המימשק של האופיס החדש   
• עוד כמה פרטים נחשפו השבוע אודות הגירסה הבאה של אופיס מבית מיקרוסופט. קודם כל, אוששו השמועות והיא אכן תיקרא אופיס 2007. נוסף על כך נחשפו מחירי החבילה: 149 דולר לגירסה הבסיסית לסטודנטים, 399 דולר לגירסה סטנדרטית ן-499 דולר לחבילה המקצועית. (לכתבה)
 
• תוכנת האנטי רוגלות של מיקרוסופט, ה-Microsoft Anti-Spyware, קיבלה יכולות חדשות, והפכה ל-Windows Defender . (לכתבה)
 
 
• הוושינגטון פוסט מדווח על יוזמה שיווקית חדשה של מיקרוסופט, שנועדה להגדיל את החשיפה של הציבור (האמריקני בלבד) למנוע החיפוש שלה – MSN. בבסיס היוזמה, התפיסה שאם הם רק ינסו, הם כל כך יתלהבו שהם גם יחזרו שוב ושוב. הרעיון הוא כזה: מי שייכנס בשלושת החודשים הקרובים לאתר MSNSearchandWin.com יוכל לזכות בפרס. איך זה עובד? פשוט מריצים חיפוש אחר אחד מהפרסים, למשל קונסולת XBOX360. אחת מהתוצאות מזמינה אתכם לבדוק בו ברגע אם זכיתם. כמובן, אפשר להמשיך לנסות לזכות שוב ושוב ושוב. מה איכפת למיקרוסופט? לה יש הרבה כסף, הפרסים ממילא לא כזה משהו, והזמן שלכם – הוא הזמן שלכם. (לכתבה)
 
• ועוד חדש מבית מיקרוסופט: השירות המקוון אופיס לייב החל את שלב הניסוי. למרות שמו, השירות לא מחליף את חבילת התוכנות השולחניות. מה שכן הוא עושה זה לאפשר לעסקים לקבל דומיין, כתובות אימייל ועוד כמה שירותים המאפשרים לנהל מסמכים ולקוחות במשותף, ממקום אחד. השרות מוצע בשלושה מסלולים, הבסיסי שבהם – חינמי לחלוטין. (לכתבה)
 
• בעוד NTL, ספקית האינטרנט הגדולה בבריטניה בתחום הפס-הרחב, מאמצת את הביטורנט כתקווה שתוזיל לה את עלויות שרותי ההורדות הרגילים, שירות ההורדות החוקי Wippit, דווקא נוטש את ה- P2P לטובת מורידן (downloader) משל עצמן. הנימוק שלהן לכך הוא אגב, שמדובר בדרך מהירה, נוחה, ויעילה הרבה יותר להוריד קבצים.
 

מומלצים ושטויות

• רגע לפני שאתם מוכרים את המניות שלכם בגוגל (או יותר נכון, את המניות שאתם מצטערים שלא קניתם), קבלו ראיון עם יו"ר IDC , מחברות המחקר הגדולות בעולם, שסבור שהבועה הבאה צפויה להתנפח רק בסביבות 2011-2012. (לכתבה)
 
• צביקה בשור עם סיפורם של פרוספר וזופה – האתרים שאולי יום אחד יחסלו את הצורך בבנקים. כן, בטח (לכתבה)
 
• "עכשיו נעביר את כל הארים לצד אחד, ונקבל את הפיתרון הסופי" (מרצה למכניקה פותר משוואה עם האות R , האונ' העברית). מתוך אתר "ציטוט דוט קום" שמרכז מאות בדיחות ורגעים עלק משעשעים מחדרי הכיתות באוניברסיטה ובבצפר. דומיננטיות בלתי נסבלת של הפקולטות המדעיות. (תודה לרונן צומר)
 
 
• אם אתם גיקים מודעים וגאים, רווקים, ורוצים לשנות את המצב, אתר ההיכרויות החינמי! החינמי! OkCupid, וכו' וכו'. הגולשת המאוד מרוצה דנה פאר, ניסתה ודיווחה.

• ואם אתם לא גיקים אבל מעוניינים באחד/אחת, לפני שאתם נכנסים לאתר מהאייטם הקודם, כדאי לעבור קצת על מדריך הכר את הגיק, שבדק את הרגלי החיזור של החבר'ה ש"אתה מציק להם בבצפר, ועובד אצלם כשאתה מבוגר". (לכתבה)
 
• לארי פייג', בראיון משותף עם סרגיי ברין ולארי שמידט לטיים מגזין: "באופן כללי אנחנו לא מדברים על האסטרטגיה שלנו – כי זו האסטרטגיה – אנחנו מעדיפים שאנשים יחשבו שאנחנו מבולבלים מאשר שיידעו מה אנחנו הולכים לעשות".
 
• זה לא אנימציה. זה באמת. רובוט שהופך לאוטו.
 
• בשביל מה בסופו של דבר יש אינטרנט? אם עולה לכם מילה אחת בראש, אתם בכיוון הנכון. סרטון האנימציה הזה, המבוסס על World of Warcraft, מטיח את האמת בפנים בצורה משעשעת למדי.
 
גיליון הסקס השנתי של מגזין טיימאאוט-תל אביב הוא הזדמנות מצויינת לבדוק שוב את המהדורה הדיגיטלית (עדיין בחינם) של העיתון.
 
 
• וזה מה שיש לפיירפוקס לומר על אתר העזרה של MSN כשהוא מנסה לפתוח אותו:
 
 
• בדרך כלל אני מהזה מסרב להתלהב מהשטויות האלה, אבל חילול קודש כמו להפוך בקבוק בלנטיינס למחשב, לא יכול להישאר ללא תגובה.
 
הנבואה הטוקבקיסטית על פי ynet
 הנבואה הטוקבקיסטית על פי ynet   
• ב-ynet, טוקבק מספר 1 צופה פני עתיד ומכנה את טוקבקיסט 23 - אידיוט. בזמן לכידת המסך, יצויין, הגיע מניין הטקבקים ל-21 בלבד. ברוח זו מבטיח אושיית הרשת עידו קינן ארוחה ב"רפאל" על חשבונו לטוקבקיסט האחרון, במבצע "לא מוגבל בזמן".
 
שדה חיטה מנומס במיוחד. מתוך שירות המפות הלוויניות גוגל-Earth
 שדה חיטה מנומס במיוחד. מתוך שירות המפות הלוויניות גוגל-Earth   
• אם זה ימשיך ככה, נראה לי שיש לי פינה קבועה. אני אקרא לה גוגל-ערס.
 
 
הסירטון הזה מדגים מסך מגע בעל רגישות ליותר מאצבע אחת. גם אם אינכם חובבי טכנולוגיה מושבעים, בשום פנים ואופן לא תוכלו להישאר אדישים. ואפילו המוזיקה מצויינת.
 
 
• ואם כבר חילול קודש אז עד הסוף. הדבר היחיד שאני יכול לומר על המוצר בתמונה שלמטה, זה שהוא מתחבר לאייפוד ויכול לעשות לחברה שלכם את השבוע. ניצן ברומר, לקח את זה כמה צעדים קדימה והמציא לו תסריט שלם (למבוגרים בלבד). שהיה לכולנו שבוע מעולה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by