ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ראיון: מנכ"ל גוגל ישראל 

ראיון: מנכ"ל גוגל ישראל

 
 
אילנה תמיר

מאיר ברנד, מנכ"ל הסניף הישראלי של גוגל, מספר לנו על המעבר ממיקרוסופט לגוגל ועל מה יעשה Google news בעברית לרשת הישראלית. ראיון זהיר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כבר חצי שנה מכהן מאיר ברנד כמנכ"ל הסניף הישראלי של גוגל. רק היום, לאחר ההשקה הרשמית, הוא הסכים להחליף מילה עם התקשורת. קצת כמו מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט, הוא הולך על ביצים, נזהר שלא להתפס במילה ומשתדל מאוד לא לסטות מהסיסמאות וממשפטי המכירה שהוכנו מראש. לאורך כל הראיון הקצר שלנו יושבות לצידו שתי יח"צניות. אחת ישראלית ואחת מהסניף בלונדון. יותר מאשר הן מסייעות לו להסביר, נדמה שהן מפקחות על דבריו. פעם בכמה משפטים שולח ברנד מבט לאחת היח"צניות, מוודא שהוא בסדר.

ברנד, 35, הוא בעל תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת הארוורד. לגוגל הוא הגיע אחרי שעזב את המתחרה הגדולה מיקרוסופט, בה ניהל את חטיבת השיווק לעסקים קטנים. קודם לכן הוא עבד כמנהל פתוח עסקי ב-Excite@Home וכסמנכ"ל שיווק ב-ICQ.
 
מאיר ברנד - איך זה להפוך ברגע לאדם הכי מחוזר בתעשייה?
"האמת היא שלא הייתי מודע לכך. הייתי מאוד עסוק בחצי השנה האחרונה בלימוד החברה, הכרת השוק המקומי, בניית תוכנית עסקית וגיוס עובדים"
 
כמה עובדים גייסתם?
"אנחנו קבוצה קטנה, שמתמקדת בשיווק ומכירות, כשהמטרות שלנו הן להביא מוצרים מגוירים לארץ ולחזק את הקשר עם המפרסמים והשותפים. אין לנו אנשי פיתוח בישראל".
 
 
עבדת קודם במיקרוסופט. מרגישים את ההבדלים בין החברות?
"מיקרוסופט היא חברה מצוינת, אבל אני את ההחלטה שלי קיבלתי - והיום באתי לדבר על גוגל. יש דוגמה אחת שאני אוהב לתת: כשואלים אותי מה אני עושה, ואני עונה שאני עובד בגוגל, אני מקבל חזרה חיוך ענק. בגוגל באמת יש תרבות מיוחדת שמאפשרות יצירתיות והמון מחשבה, הן בתחומים של טכנולוגיה והן בתחומי הפרסום."
 
הזכרת במסיבת העיתונאים שהתקיימה הבוקר, את העובדה שבישראל הפס הרחב חדר כמעט לכל בית, ואת ההשפעה של העניין על ההחלטה של גוגל לפתוח סניף בארץ. אם אחוז החדירה היה קטן יותר, הסניף לא היה נפתח?
"חדירה פחותה יותר של פס רחב אומרת שהפוטנציאל העסקי נמוך יותר. אבל זה לא אומר שלא היינו נכנסים לישראל. צריך להבין שפס רחב משמעותו שהמחשב יכול להיות דלוק כל הזמן ושהאינטרנט יהיה מחובר 24 שעות ביממה. הפס הרחב הופך את הנגישות לאינטרנט להרבה יותר קלה והגולשים משתמשים בה הרבה יותר כמקור מידע. בגוגל מצאנו התאמה ישירה בין מידת החדירה של הפס הרחב לבין כמות החיפושים"
 
האם גם בגוגל ישראל תיישמו את המדיניות על פיה 20% מהזמן של העובדים מוקדש לפרויקטים אישיים ולהבעת היצירתיות שלהם?
"לא, זו מדיניות למפתחים ואצלנו אין כרגע מפתחים. אבל זה לא אומר שאין אצלנו מקום ליצירתיות. אנחנו מאוד מעודדים יצירתיות מחשבתית בנושאי שיווק ומכירות."
 
האם אתם מתכוונים להציע שירותי מיפוי בישראל, ואם כן, האם תבצעו את עבודת המיפוי בעצמכם?
אמה לינקר (היח"צנית של גוגל מהסניף הלונדוני), מתנדבת לעזור לברנד לענות על השאלה. "השיטה שלנו תהיה לפעול עם ספקי מידע מקומיים. בבריטניה, למשל, השתמשנו בחברת מפות מקומית כספקית מידע ל-Google maps".
 
אחד השירותים שצפויים לעבור גיור הוא Google news, שמרכז במקום אחד ידיעות מאלפי סוכנויות ברחבי העולם, לנוחות הקוראים. בגלל מגבלות שפה, לא מופיעות ידיעות בעברית או ממקורות ישראליים. קל לשער שכניסת גוף כמו גוגל לביצה הישראלית תעורר לא מעט גלים.

מה תהיה לדעתך ההשפעה של Google news על התקשורת הישראלית?
"אני לא חושב שמישהו צריך לפחד. גוגל ניוז הוא הזדמנות גדולה מבחינת אתרי החדשות. ראשית זה מגביר את ההתעניינות הכללית בחדשות ושנית, זה מביא תעבורת קוראים לאתרי חדשות."
 
יש גופים כמו סוכנות הידיעות הצרפתית, שרואים בשירות גוגל ניוז מתחרה שמפר זכויות יוצרים.
"יש למעלה מעשרת אלפים מקורות חדשותיים בגוגל ניוז ומידי יום יש אתרים חדשים שמבקשים להצטרף. כן, יש כמה כאלו שמעדיפים לא להופיע, אבל הרוב הגדול בוחר להישאר. לגבי זכויות יוצרים – גוגל לא מייצרת תכנים ולא מפרה זכויות יוצרים. היא רק בעלת כלי המאפשר לחבר בין הגולש לבין מה שמעניין אותו".
 
עד כמה קשה לכם ההתעסקות עם ניתוח העברית?
"אני לא מהנדס, אני לא ממש מכיר את הקשיים עם ניתוח העברית. המחויבות שלנו, בכל מקרה, היא לחוויות החיפוש והשימוש הטובה ביותר. אני נרגש לייבא לקהל הישראלי כל הזמן מוצרים ופיצ'רים חדשים".
 
האם נראה שירותים כמו תיקון איות בעברית, המתבססים על ניתוח מעמיק של השפה?
"אנחנו לא מדברים על תכנים או על פיצ'רים עתידיים".
 
מתי אפשר יהיה לבקר בגוגל פלקס הישראלי?
(שוב, אמה לינקר עונה במקום ברנד) "כשקייט ברנס, המנכ"לית של גוגל בריטניה, פתחה את הסניף הלונדוני, היא היתה העובדת היחידה בחברה. היא עבדה אז מהבית עם הלפטופ שלה. רק עכשיו, בחודש נובמבר האחרון, נפתח בלונדון הגוגל- פלקס הרשמי. זה לא שלא היו גם קודם משרדים של גוגל בלונדון, אבל עד שהיה ממש קומפלקס שלם של גוגל, עם למעלה מ-200 עובדים, לקח 5 שנים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by