ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בלוגר החצר של מיקרוסופט 

בלוגר החצר של מיקרוסופט

 
 
אילנה תמיר

רוברט סקובל הוא "בלוגר הבית" של מיקרוסופט, ואחד מכותבי הטכנולוגיה הנקראים בעולם. אילנה תמיר תפסה אותו לראיון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תמונה: Irina Slutsky, Flickr
 תמונה: Irina Slutsky, Flickr    
מי שחושב שבלוג זה משחק לילדים, בטח לא משהו שמסתדר עם האג'נדה של חברה רצינית, כדאי שיציץ בתופעת רוברט סקובל.

סקובל הוא "בלוגר הבית" של חברת התוכנה הגדולה בעולם, מיקרוסופט. לא מדובר בסתם עוד עובד חברה שפתח בלוג. Scobleizer, כך מכונה הבלוג שלו, הוא אחד הנחשבים והנקראים ביותר בעולם הטכנולוגיה. הפופולריות שלו כל כך רבה, עד שאם תקישו את השם הפרטי “Robert” בגוגל, הוא יעלה כבר במקום הרביעי, אפילו לפני רוברטים מפורסמים אחרים כמו דה-נירו.
 

בלוגר הבית?! של מיקרוסופט?!

סקובל מצליח לג'נגל בין שני עולמות שונים זה מזה. רגלו האחת נמצאת בלב ליבה של מיקרוסופט, ארגון מעונב ומשומן, מוגן בסוללות של עורכי דין, שמרוחק מהציבור ומתקשר איתו בעיקר באמצעות הודעות לעיתונות. רגלו השנייה נמצאת בבלוגוספירה, עולם דינאמי, שקוף, שבו רוכשים מעמד לא בכסף אלא באמצעות אמינות, יצירת עניין ואיכויות כתיבה.

סקובל הצליח להשיג לעצמו תדמית כזו בעולם הבלוגים, שלמרות שידוע לכולם מי משלם לו את תלוש המשכורת, הוא עדיין נתפס כמקור בר-סמכה ובמידה מסוימת אפילו אובייקטיבי, בכל מה שקשור במיקרוסופט. הוא עושה זאת באמצעות הרבה התלהבות גיקית, השתתפות פעילה בשיח הבלוגרי, דיבור בטון אישי ויחסי ידידות חמים עם בלוגרים אחרים. אמנם מיקרוסופט נמצאת במוקד ההתעניינות שלו, אבל הוא גם מסוגל לפרגן לחברות מתחרות, כמו גוגל ואפל. מדי פעם הוא גם מבקר ישירות את מיקרוסופט, כמו למשל במקרה שבו MSN סגרה בלוג של עיתונאי-בלוגר סיני, על פי בקשת המשטר הסיני.
 
בנוסף, מפעיל סקובל גם בלוג וידאו, הנקרא Channel 9, בו הוא נותן לכל מי שרק רוצה הצצה אל תוך נבכי מיקרוסופט. עם מצלמה ביתית רועדת הוא נכנס למשרדים ברדמונד (המבולגנים והלא ייצוגיים לעיתים) ומראיין מאות בעלי תפקידים שונים בחברה. ראיונות הווידאו הללו נותנים לתאגיד העצום הזה פנים, ולצופים – הזדמנות נדירה לחזות ומאחורי הקלעים של עולם התוכנה.
 
 

"הבלוגר הארגוני האולטימטיבי"

סטיב רבל, בלוגר נחשב ומוערך בפני עצמו, מנהל מזה למעלה משנה בלוג שכולו על טהרת אהבת הסקובל. "רוברט סקובל הוא הבלוגר הארגוני האולטימטיבי. יש המון דברים שאנחנו יכולים ללמוד ממנו" הוא רק הגיג אחד מני רבים שתוכלו למצוא שם. אז נכון שמדובר במעריץ נלהב במיוחד, אך בהחלט קשה להתווכח עם הטענה שבכל הקשור בבלוגים של חברות, לסקובל בהחלט יש מה להציע. השבוע הוא חגג את יציאת ספרו "Naked Conversations" העוסק, איך לא, באיך בלוגים משנים את הדרך שבה בתי עסק מתקשרים עם הלקוחות שלהם.

בעוד שעם בלוגרים הוא נמצא בקשר מתמיד, לעיתונאים ממסדיים סקובל לא ממש מוכן להתראיין ומעביר את הבקשות לאנשי יחסי הציבור של מיקרוסופט. "אם אני מעניק ראיון, משמעות הדבר שאני מתייחס לאדם מסוים או לארגון מסוים טוב יותר מאשר לאחרים. לא טוב", הוא כותב במסמך השאלות ותשובות שלו. אולם, לאחר פניית חיים ברשת, הוא ניאות לחרוג ממנהגו.
 
רוברט סקובל, האם אתה מחשיב את עצמך סוג של יח"צן?
"כן, אבל סוג חדש של יח"צן, מישהו שלא רק צריך להעביר מסר כלשהו, אלא גם להקשיב לקהילה. אנשי היח"צ מהסוג הישן עושים "Press Relation", כלומר מנהלים את ההתקשרות עם העיתונות. מה שאני עושה זה "Public Relations" - מנהל את הקשר עם הציבור. אני מתבונן על אנשים שיש להם בעיות עם המוצרים והשירותים שלנו ומנסה להשיג להם עזרה".
 
זה ההבדל היחיד?
"אני גם לא מסנן את הדעות שלי לפני שאני מפרסם אותן. אני לא מרשה לאף אחד לפקח על מה שאני כותב. בניגוד ליח"צנים הרגילים, כל התקשורת שאני מבצע היא גלויה, חשופה לכל. אני משתתף בדיונים חיים באינטרנט וכל אחד יכול לקרוא אותם."
 
תמונה: Roland Tanglao, Flickr
 תמונה: Roland Tanglao, Flickr   
היו מקרים בהם אמרת למערכת יחסי הציבור המשומנת של מיקרוסופט – "אין צורך שתתערבו, תנו לי לטפל בזה"?
"אני אף פעם לא אומר ליח"צנים מה לעשות, אבל אני כן מתייעץ איתם. לרוב אני גם הראשון להיות מעורב בסיפורים שונים. אני זוכר למשל מקרה אחד שבו פורסם משהו בתקשורת על אינטרנט אקספלורר 7, שהייתה לי תחושה שהוא לא נכון. התקשרתי לדין האקמוביץ', ראש הצוות שעובד על האקספלורר וראיינתי אותו. תוך כמה דקות הצלחתי להגיב על הטענות ולמנוע התגלגלות של סיפור לא נכון. (לרג'יסטר, האתר שפרסם ראשון את הסיפור, ישנה גרסה אחרת לתפקיד סקובל בפרשה – א.ת.)"
 
איך אתה מסתדר עם עומס המידע? כמה בלוגים אתה קורא?
"בעבר נהגתי לקרוא אלף בלוגים מידי ערב (זה לקח לי בין 4 ל-6 שעות). אחר כך הצלחתי לצמצם את זה ל-747 בלוגים. עכשיו אבל אני קורא אותם רק אחת לשבוע או שבועיים, כי מאז שקם אתר memorandum אני יכולה לעקוב בקלות אחר כל הסיפורים החשובים בבלוגים הטכנולוגיים."
 
מנקודת המבט של הבוסים שלך, עד כמה הבלוג שלך באמת עוזר לתדמית של החברה?
"הבלוג שלי לבדו לא ממש עוזר. אבל עם למעלה מ-2000 בלוגים של עובדי מיקרוסופט, כבר בהחלט מורגש שינוי. את שואלת אותי מה השתנה? ובכן, עכשיו, למשל, לקוחות יכולים פשוט להשתמש במנוע חיפוש כדי לאתר ישירות מנהל מוצר מסוים. חפשי למשל OneNote Blog בגוגל או ב-MSN ותגיעי לכריס פרטלי שמנהל את הצוות שמפתח את המוצר OneNote. אני בספק אם טרום עידן הבלוגים היה אפשר למצוא אותו. אפילו אם הוא השתתף בפורומים, אני בספק אם אפשר היה לדעת מי הוא או שאפשר היה לקיים ערוץ תקשורת רציף איתו."
 
מאיפה הגיע הרעיון לעשות וידאו בלוג שמתעד את משרדי מיקרוסופט?
"את ההשראה לשם "Channel 9" (שם הבלוג – א.ת.) קיבלנו מחברת התעופה יונייטד אירליינס. לאחד מעובדי מיקרוסופט היה תמיד פחד טיסה. בעבודה הקודמת שלו הוא נאלץ לטוס הרבה, אז הבוס שלו שלח אותו לשדה התעופה יחד עם טייס צמוד, במטרה שירגיש נוח יותר בטיסות. בסוף המסלול שביצעו, הטייס אמר לו: "אתה טס היום ביונייטיד אריליינס, נכון? בכל פעם שעתה נבהל, תעבור ל-Channel 9". ערוץ 9 ברדיו של יונייטד איירליינס מאפשר לך להאזין לדיבורים של הטייס שמטיס את המטוס. זה מספק לך שקיפות למשהו שאין לך שליטה עליו, מה שמפחית את החשש שלך ממנו. אותו הדבר עם Channel 9 של מיקרוסופט. אנחנו לוקחים אותך למשרדים של האנשים שבונים את המוצרים שלנו, כך שתזכו לשמוע למה הם החליטו את מה שהם החליטו לעשות."
 
אתה מציע לכל חברה לפתוח בלוג?
"זה משהו שכל חברה צריכה לחשוב עליו בעצמה. אני רק יכול להעיד, מהניסיון שלי, שבלוג תאגידי מביא לתועלת עסקית עצומה. פשוט תסתכלי על חברת Stormhoek שבדרום אפריקה. הם הכפילו את המכירות שלהם אחרי שהם פתחו בלוג."
 
יש איזה בלוג שלא קיים ושהיית שמח לקרוא אותו?
"הייתי שמח לקרוא בלוגים של כל מי שנמצא בעמדת כוח. למשל הייתי ממש רוצה לקרוא בלוג, אבל בלוג אמיתי, של הנשיא. אבל האמת היא שגיליתי שאני נהנה לקרוא גם בלוגים של אנשים "רגילים". למשל ג'ולי לונג או אוולין רודריגז שבשנה שעברה נקלעה לצונאמי וכתבה על החוויות שלה."
 
בתור גיק בעצמך – אתה יכול לענות על השאלה למה יש כל כך הרבה גיקים ששונאים את מיקרוסופט?
"בעבר היו הרבה הרבה יותר! במידה מסוימת זה עניין תרבותי. אנחנו אוהבים להרוס את אלו שנמצאים למעלה. בבייסבול, למשל, אני תמיד מעודד נגד היינקיס, בדיוק מהסיבה הזו. אבל יש לכך סיבה יותר עמוקה והיא שגיקים ובלוגרים מאד נלהבים בנוגע לטכנולוגיה והם רואים את הבעיות שבה הרבה יותר מאשר אנשים אחרים ורוצים שהיא תשתפר."
 
סקובל (באמצע). תמונה: דייב סיפרי, Flickr
 סקובל (באמצע). תמונה: דייב סיפרי, Flickr   
ומה עם גוגל? בנושא התדמית היא די עשתה למיקרוסופט בית ספר.
"אמממ. אני ראיתי אנשים עומדים בחוץ בטמפרטורה מתחת לאפס כדי לקנות Xbox 360. האם מישהו אחר עשה זאת עבור חברה אחרת בשנה האחרונה? אני לא זוכר משהו כזה".
 
יחצ"ן עד הסוף. איך בכלל התחיל סיפור האהבה שלך עם מיקרוסופט?
"למעשה, התחלתי את דרכי דווקא כמעריץ מקינטוש. בשנות התשעים המוקדמות ביקרתי בתערוכת מחשבים, בה ראיתי שולחן של אוהדי מיקרוסופט. ניגשתי אליהם מתוך מחשבה שהנה – יש לי הזדמנות להוכיח להם כמה מחשבי אפל טובים יותר, אבל בסופו של דבר יצא שהם בעיקר שמעו תלונות שלי על אפל. הם הציגו לי את חלונות NT ובו במקום נוכחתי שזו מערכת הפעלה טובה יותר מזו שלי. התחלתי לחקור את הנושא (ואפילו כתבתי את המאמר הראשון שלי בעיתון של הקולג' שלי על חלונות NT). מאוחר יותר קיבלתי עבודה במגזין מחשבים, שבמסגרתו למדתי עוד על הטכנולוגיה והקהילה של מיקרוסופט."
 
אילו טכנולוגיות עתידיות מרגשות אותך?
"כבר למעלה מ-4 שנים אני פריק של Tablet PC. אבל מעבר לכך, נראה לי שהשנה תחום ה- HDTV (טלוויזיה באבחנה גבוהה) הולך להיות ענק. הדגימו בפני את טכנולוגית זיהוי הדיבור שבוויסטה והטכנולוגיה הזו מגיעה עכשיו לנקודה כזו שבה משתמשי מיינסטרים יתחילו להשתמש בה. ואחר כך? רובוטיקה. הדברים שהיפנים עושים עם רובוטים פשוט מדהימים."

ומהמוצרים העתידיים של מיקרוסופט?
"אופיס 12 (כבר שינתה את שמה לאופיס 2007, א.ת.) וחלונות ויסטה. הם משנים לחלוטין את הדרך שבה אני משתמש במחשב. כבר מאוד קשה לי לחזור לגרסאות הקודמות."

אישתך בלוגרית וגם הבן שלך (בן 12) כותב בלוג. איך זה לחיות במשפחה של בלוגרים?
"יש לזה משמעויות מרחיקות לכת. אתה צריך להתייחס אליהם בזהירות וברגישות, אחרת הם עוד עלולים לכתוב עליך."

לבלוג של רוברט סקובל


הכתבה פורסמה מחדש במסגרת חגיגות חמש שנים לישרא-בלוג
בחזרה לפרויקט >
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by