ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לא מפחדים מפורנו 

לא מפחדים מפורנו

 
 
אורי ברקוביץ`

גם דתיים מחפשים סקס ברשת. איך זה מסתדר עם האמונה? זה לא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"שלום, אני בת 16 ולומדת באולפנה ממש מעולה. אני מאמינה באמונה שלמה בה´ ומשתדלת לקיים את המצוות. הבעיה שלי שאני נכנעת להנאות הגוף. אחרי הרבה זמן שהייתי רואה סרטים ובתוכם גם את הקטעים הלא צנועים והייתי נכנסת לכל מיני אתרי אינטרנט שהם ממש דוחים, ממש נגעלתי מעצמי ונכנסתי לתקופה ממש לא טובה ודי התייאשתי מעצמי. ניסיתי להפסיק לאיזה שבוע אבל, נכנסתי לאתר אינטרנט... הרגשתי שזה בוער לי להיכנס אליו, שאני חייבת לספק את עצמי, ו...אני מגעילה את עצמי! מה לעשות? איך אפשר להפסיק את זה? זה ממש קשה! זה נורמלי בגיל שלי? (אני לא מסתובבת עם בנים, אני די דוסית). תעזרו לי!!!!".
 
יוני לביא (צילום: אלנתן גוטווירט)
 יוני לביא (צילום: אלנתן גוטווירט)   
לא המצאנו את השאלה הזו. היא אחת מני רבות, שהוצגו ב-"כנס הראשון ליהדות חברה ואינטרנט" שנערך בסוף השבוע שעבר בירושלים ביוזמת אתר כיפה ומכללת ליפשיץ. מטרת הכנס, לדברי מארגניו, היתה להעלות את מודעות הציבור הדתי לאינטרנט ולדרכי ההתמודדות עימו. אבל הציבור הדתי לא ממתין לכנסים: חלק מאותה ההתמודדות מתרחשת כבר זמן רב באתר "חברים מקשיבים", ממנו נלקחה גם השאלה שמופיעה שבתחילת הכתבה.
 
הפרויקט נולד לפני כחמש שנים ביוזמת קבוצת צעירים מישיבת מרכז הרב בירושלים. שמו ניתן לו כיוון שהוא מבוסס על מתנדבים בעלי רקע תורני ולא על רבנים או אנשי מקצוע. חברים מקשיבים החל את דרכו כקו טלפוני חם, ובשלב מאוחר יותר התרחב גם לאינטרנט. עד כה ענה השירות לכעשרים אלף פניות, מחציתן הגיעו דרך האינטרנט. כרבע מכלל השאלות שהתקבלו והתשובות להן מופיעות באתר.
 
 

בעיית הפורנו

על רקע שלל הפניות בנושאים שבינו לבינה, סכסוכים משפחתיים והתלבטויות בשאלות אמונה, בולטות שאלות שמגיעות מצד גולשים בני שני המינים שעוסקות בסוגיה הלוהטת של עולם הפיתויים שמציע האינטרנט, או אם לקרוא לילד בשמו – פורנו.

בעוד שעבור הגולשים החילונים, גלישה באתרי פורנו הופכת ל "בעיה" רק בהקשרים של התמכרות או עבירה על החוק, עבור הגולשים והגולשות הדתיים, עצם הגלישה באתרים הללו מהווה בעיה. או כפי שמסביר את זה יוני לביא, ממייסדי האתר - "החבר'ה הללו חונכו על צניעות שהיא קוד בסיס בתרבות. אין לי ספק שכל מי שעושים את זה, מרגישים עם זה רע, שונאים את עצמם וכועסים על הנפילה".
 
גם הבנות מגיעות לפעמים לפורנו?
"בעיקרון, אם מדברים על ההשפעה של הגלישה באתרים הללו - אין הבדל בין בנים לבנות. ההבדל הוא במספרים - בנות נופלות הרבה פחות".
 
אם לא מדובר בהתמכרות, אז למה זה כל כך מפריע להם?
"הם מרגישים צבועים בשעה שהם לומדים תורה. זה קשה גם כי הם יודעים שאי אפשר לעבוד על אלוקים, שיודע בדיוק מה עשית קודם. התחושה יכולה להביא להידרדרות ואפילו לתחושה שאם נפלתי, אז כבר אין בכלל טעם להמשיך לשמור מצוות".
 
מה התשובה שאתם נותנים למצבים כאלה?
"כשאנחנו מדברים עם חבר'ה, אנחנו מנסים להבהיר להם שגם אם הם נכשלו זה לא בהכרח אומר שהתפילה שלהם לא כנה".
 
נניח שהצלחת לשכנע את הציבור שפורנו זה רע. איזה עצות פרקטיות יש לך בשביל גולש שמעוניין להוריד את רף החטאים שלו?
"הטענה שלי היא שגלישה באינטרנט בלי אמצעי אבטחה, משולה לנסיעה במכונית בלי חגורת בטיחות. אני מציע שני דברים – קודם כל יש אמצעים טכניים כמו הגלישה הבטוחה של 'מורשת'. זהו ספק אינטרנט שיש לו רשימה לבנה של אתרים נקיים ובלתי אפשרי להגיע דרכו לאתרי הימורים, סמים או פורנוגרפיה. ישנם גם אמצעים פשוטים הרבה יותר כמו לא למקם את המחשב מאחורי דלת שאפשר לנעול אותה, אלא במקום שעוברים בו אנשים. מצב כזה מבטיח מראש שלא תעשה דברים מסויימים."
 
"זה במישור הטכני. במישור הרוחני אנחנו פונים למצפון של הגולשים שצריכים לחזור ולהזכיר לעצמם שכל התעשייה היא ניצול גדול של נשים, ופגיעה בכבוד שלהן. כשאנשים נכנסים לאתרים האלה הם מסייעים להם להרוויח ובכך הופכים לשותפים שלהם. מעבר לכך, כל היחס לנשים נהרס. פתאום אשה הופכת למוצר שאתה מנצל – לגוף במקום לאישיות או נשמה. המצב הזה מנוגד לחלוטין לערכים שאנחנו גדלים על ברכיהם".
 
עם יד על הלב, עד כמה העצות האלה באמת מועילות?
"צריך להבין – מה שחשוב היא הדרך. זה קצת כמו להחליט האם להעתיק בבחינה או לא, גם במקרה שאין סיכוי להיתפס: אם אתה חזק באמת, וחשוב לך לא לשקר, אז יש סיכוי שתחזיק מעמד. חז"ל אמרו כבר ש"אין אפוטרופוס לעריות". הכוונה היא שבתחום של יצר המין, הכוחות כל כך גדולים עד שאי אפשר לסמוך על שום דבר, ואי אפשר להגיד 'לי זה לא יקרה'".
 
מעבר לכך, יש ללביא רק דברים טובים לומר על האינטרנט. "לא ייאמן עד כמה ערוץ התקשורת הזה מצליח. אנשים שעד היום לא פנו לרבנים כי חששו שלא יבינו אותם, מעזים לחשוף פרטים שלא סיפרו לאף אחד. היו מקרים שהיינו הגורם הראשון שבנים ובנות שעברו אונס פנו אליו. בנושאים הללו אנחנו כמובן מפנים אותם הלאה, לקבלת עזרה מקצועית יותר."
 

שעת הרווקים

במרכז: הרב חיים נבון (צילום: אלנתן גוטווירט)
 במרכז: הרב חיים נבון (צילום: אלנתן גוטווירט)   
השפעה חיובית נוספת של האינטרנט על הציבור הדתי הודגמה בשינוי שהחל לאחרונה ביחס של החברה לתופעת "הרווקות המאוחרת": צעירים וצעירות בני 27 ומעלה, שטרם מצאו את בחיר ליבם. בעיני החברה החילונית אולי אין כאן בכלל תופעה מיוחדת, אבל בציבור החרדי זה לא קל להיות רווק בן 30.

"אלה ילדים שחיים במעין אזור דמדומים שבין בית ספר לחתונה", סיפר בכנס הרב חיים נבון, כתב מקור ראשון ובטאון 'נקודה', שהתחתן בגיל 30 וחווה על בשרו את ה"יחס הלא סימפטי" של החברה למאחרים להתחתן. "האינטרנט סייע להעלות את המודעות לתופעה שלחברה הדתית היתה בעיה להתמודד עימה ושלא מצאה ביטוי בתקשורת הדתית".
 
בעיית הרווקות המאוחרת משמעותית הרבה יותר אצל דתיים, מסביר הרב נבון, "כיוון שיש מגבלות חריפות על קשר גופני שלא במסגרת נישואים. רווקים דתיים חיים במסגרת שונה לגמרי מחילונים, גם אם לא כולם מצליחים תמיד לשמור על ההלכה. לא תוכל למצוא, למשל, חיים משותפים של רווקים לפני חתונה".
 
רווקים בוגרים, מסביר נבון, נאלצים להתמודד עם מצבים שלקורא החילוני אולי נשמעים חסרות חשיבות, אולם בציבור שמורכב מקהילות מגובשות ואשר מרכזו הוא בית הכנסת, הם משמעותיים ביותר. "זה מתחיל בדברים סמליים כמו חוסר היכולת לקבל מינוי של גבאי בבית הכנסת וזה מגיע לזה שבפורים אף אחד לא מכבד אותם במשלוח מנות", הוא מסביר.
 
לטענת הרב נבון, ניצני השינוי ביחס החברה אל הרווקים נובעים משילוב של שני גורמים: "מצד אחד, העלייה במודעות לתופעה, בזכות הבלוגים, הפורומים ומאמרים שפורסמו במקומות שונים כמו ערוץ היהדות באתר מעריב והאתרים כיפה ומורשת, שנתנו מקום משמעותי לחוויות והתנסויות של רווקים ורווקות. מן הצד השני, קיימת העלייה בכמות הגולשים באינטרנט במגזר הדתי. תוסיף לזה גם את הפריחה של הפורומים ואתרי השידוכים וההיכרויות לדתיים, כמו דוסידייט, והרי לך מתכון לשינוי חברתי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by