ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך: כך מעבירים קבצים נכון 

מדריך: כך מעבירים קבצים נכון

 
 
רן יניב הרטשטיין

עדיין מקבלים קבצים במייל? שולחים לסבתא תמונות דרך האימיול? הגיע הזמן שתתקינו שרת FTP

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צירוף קבצים להודעות דואר אלקטרוני, העברה בתוכנות מסרים מיידיים, העלאה לבלוג או לאתר אינטרנט – כל אלו דרכים מסורבלות ומוגבלות לשליחת קבצים. בכל זאת, אנו משתמשים בהן מדי יום. אם אתם מחפשים את הפתרון הנכון והמעשי יותר לשליחת וקבלת קבצים, המדריך הבא ילמד אתכם איך להפעיל על המחשב שלכם שרת FTP – תוכנה שתותקן על המחשב שלכם, ותאפשר לאנשים ליצור איתו קשר ולהוריד ולהעלות אליו קבצים.

יהיו לכך גם יתרונות אחרים. אם תבחרו לשתף את תיקית המסמכים שלכם ב-FTP, תוכלו להגיע אל הקבצים שלכם מכל מקום בעולם. כמובן, אתם לא צריכים לשתף את המסמכים שלכם עם כל גולש מזדמן. השרת יאפשר לכם להגדיר משתמשים שונים, ולשתף קבצים שונים עבור כל משתמש. אם תרצו, תוכלו להשתמש בשרת גם בשביל לקבל קבצים מאנשים אחרים – זה יהיה הרבה יותר אמין, יעיל ומהיר מאשר לשלוח לכם קבצים באימייל.
 

ההכנות

לא צריך הרבה בשביל להפעיל שרת FTP מהמחשב – רק את תוכנת השרת עצמה. במדריך זה נשתמש ב-FileZilla Server, שרת FTP פתוח וחופשי עם ממשק ניהול נוח. קיימים בשוק עוד שרתי FTP אחרים, כמו Serv-U ו-BulletProofFTP, אבל רובם יקרים ולא בהכרח טובים יותר.
 

התקנת השרת

 
הורידו את FileZilla Server והתחילו בהתקנה. שימו לב למסך השלישי – כאן תתבקשו לבחור אם שרת ה-FTP יפעל אוטומטית כשתדליקו את המחשב, או אם הוא יופעל ידנית על ידיכם בעיתות הצורך.

אם אתם מתקינים את השרת כדי שתהיה לכם ולאחרים גישה תמידית לקבצים שלכם – השאירו את האפשרות המסומנת (Install as service, started with Windows). אם אתם זקוקים לשרת רק במועדים מסוימים, ואין צורך שיפעל באופן קבוע, בחרו את האפשרות השניה: Install as service, started manually.
 
 
 
סיימו את ההתקנה (אין צורך לשנות את ברירות המחדל). בתומה יופיע ממשק הניהול של שרת ה-FTP. מכיוון שממשק הניהול יכול לנהל מספר שרתי FTP על מחשבים שונים לגמרי, צריך להגיד לו שאתם מתכוונים לנהל רק את השרת שלכם. סמנו את תיבת הסימון Always connect to this server, ולחצו על OK.
 

הגדרת השרת

 
השרת מתחיל לפעול אוטומטית לאחר ההתקנה, אבל הוא לא ממש יעשה כלום עד שתצרו משתמשים ותבחרו תיקיות לשיתוף. לפני כן, נעבור על כמה הגדרות חשובות, כדי לוודא שהכל יפעל בדיוק כמו שאתם רוצים.

פתחו את התפריט Edit, ובחרו את האפשרות Settings. ההגדרה הראשונה שכדאי לתת עליה את הדעת היא כמות המשתמשים שיכולים להתחבר לשרת בכל רגע נתון. אל תשכחו שכל משתמש צורך חלק מרוחב הפס שלכם ולכן, כמעט תמיד, כדאי לבחור מספר נמוך מאוד – משתמש אחד או שניים לכל היותר. הזינו את המספר הרצוי, ועברו לפריט הבא ברשימה בצד שמאל – Welcome Message.
 
 
כאן תוכלו להגדיר את ההודעה שיראו המשתמשים כאשר הם מתחברים לשרת שלכם. אם אתם הולכים להיות המשתמשים היחידים שיתחברו לשרת, אין הרבה טעם להשקיע בהודעה יצירתית. אם השרת מיועד לאנשים אחרים, אתם יכולים לכתוב פה הודעה שתתאר את הקבצים שיש בו, את סוגי הקבצים שאפשר להעלות אליו, או כל דבר אחר שאתם רוצים למסור למשתמשים שלכם.

בכל מקרה, הקפידו לכתוב רק 75 תווים בכל שורה – כל דבר מעבר לזה פשוט יחתך. כמו כן, זכרו שרוב תוכנות ה-FTP לא יודעות להציג הודעות בעברית, ולכן כדאי לכתוב את ההודעות באנגלית בלבד.
 
 
כתבו את ההודעה הרצויה, ועברו לפריט Speed Limits ברשימה בצד שמאל. כאן תוכלו לקבוע את מגבלות המהירות של השרת – באיזה קצב העברה הוא יכול לקבל ולשלוח קבצים. זכרו שקצב ההעברה שלכם מוגבל לרוחב הפס שלכם, ודאגו להשאיר לעצמכם כמות מספיקה בשביל להמשיך לגלוש באינטרנט כרגיל.

כשצריך לקבוע הגבלות מהירות לשליחת הקבצים בתוכנות אחרות (כגון תוכנות שיתוף), נהוג לדבר על קצב ההעלאה. מכיוון שבמקרה זה אתם בצד של השרת, צריך להגביל את קצב ההורדה – הקצב בו המשתמשים שיתחברו לשרת יורידו ממכם קבצים. תחת Download Speed Limit, סמנו את Constant Speed Limit of והזינו את הערך הרצוי. עבור חיבור אינטרנט ממוצע, כדאי לקבוע קצב הורדה של 9 קילובייט. לחצו על OK כדי לסגור את חלון ההגדרות.
 

יצירת משתמשים

 
אחרי שקבענו את הגדרות השרת, הגיע הזמן ליצור משתמשים. אם תהיתם מתי אפשר יהיה לבחור את התיקיות לשיתוף, אז אוטוטו זה מגיע. עבור כל משתמש, אפשר לבחור תיקיות שונות. אם אתם רוצים לשתף את אותן תיקיות עבור מספר משתמשים, צרו קבוצה (Group), וצרפו אליה את כולם.

כדי ליצור משתמש חדש, פתחו את התפריט Edit ובחרו את האפשרות Users. לחצו על הכפתור Add כדי ליצור אותו, ובחרו עבורו שם משתמש. באמצעות השם הזה הוא יוכל להתחבר לשרת. רצוי מאוד ליצור למשתמש סיסמה – אחרת כל אחד יוכל להתחבר לשרת שלכם ולהגיע לקבצים. סמנו את השורה Password ורשמו את הסיסמה.
 
הרשאות ב-FileZilla Server, מימין לשמאל - קריאה בלבד, קריאה וכתיבה, שליטה מלאה
 הרשאות ב-FileZilla Server, מימין לשמאל - קריאה בלבד, קריאה וכתיבה, שליטה מלאה   
השלב האחרון הוא בחירת התיקיות לשיתוף. בחרו את הפריט Shared Folders מתוך הרשימה משמאל, ולחצו על הכפתור Add. הוסיפו תיקיות כאוות נפשכם, אפשר אפילו להוסיף כוננים שלמים.

עבור כל תיקיה או כונן, אתם יכולים לקבוע ”הרשאות“ שונות, שקובעות מה מותר למשתמשים לעשות בתוכם. בכדי ליצור תיקיות לקריאה בלבד, שהשמתמשים יוכלו רק לקחת מהן קבצים, סמנו רק את התיבות Read ו-List. זוהי ברירת המחדל. כדי ליצור תיקיות לקריאה וכתיבה, שהמשתמשים יוכלו לקחת מהן קבצים וגם לשים בהן קבצים, סמנו את כל התיבות. שימו לב – אם קיים חשש שמשתמשים ימחקו קבצים מהשרת, בשוגג או בזדון, הורידו את הסימון מהתיבה Delete.
 
 
כדי ליצור קבוצה ולצרף אליה משתמשים, פתחו את התפריט Edit ובחרו את האפשרות Groups. התהליך זהה – לחצו על Add כדי להוסיף קבוצה, ובחרו את הפריט Shared Folders מהרשימה בצד שמאל כדי להוסיף תיקיות משותפות.

אחרי שתצרו את הקבוצה, תצטרכו לשייך אליה את המשתמשים. בחרו את Users מתוך התפריט Edit כדי לחזור אל רשימת המשתמשים, ובחרו את המשתמש שאתם רוצים להוסיף לקבוצה מהרשימה בצד ימין. בחרו את הקבוצה הרצויה מהרשימה Group Membership, ולחצו על OK.
 

התחברות לשרת

אחרי שתסיימו את ההתקנה, נסו להתחבר לשרת באמצעות תוכנת FTP (עדיין אין לכם אחת? המדריך הבא יעזור לכם). הזינו בתוכנה את כתובת ה-IP של המחשב שלכם, אותה אתם יכולים לברר באתר הזה. המספר הגדול שמופיע במרכז העמוד הוא כתובת ה-IP שלכם. נסו את כל המשתמשים שיצרתם, וודאו שהכל עובד כהלכה.

אם אתם לא מצליחים להתחבר בשום אופן, ודאו שאין לכם תוכנת פיירוול פעילה או ראוטר שעלול לחסום את התעבורה. יתכן שתצטרכו לפתוח את פורט 21 לתעבורה נכנסת בפיירוול או בראוטר בכדי שיאפשרו גישה לשרת שלכם.

מה שנותר לכם עכשיו הוא לשלוח לחברים שלכם את כתובת ה-IP שלכם, כדי שיוכלו להתחבר בעצמם. אם אתם רוצים כתובת קבועה (ה-IP משתנה בכל פעם שאתם מתחברים), המדריך הזה יעשזור לכם להשיג אחת בחינם.
 

שליטה בשרת

 
כשאנשים יתחילו להתחבר לשרת שלכם, תוכלו להשתמש בממשק הניהול כדי לרגל אחריהם ולראות מה הם עושים. בחלק התחתון של ממשק הניהול יש רשימה כל המשתמשים המחוברים לאתר, ופירוט של הקבצים שהם מורידים באותו רגע. בחלק העליון של ממשק הניהול יש רשימה של כל הפקודות ששלחו המשתמשים (בכחול) והתגובה של השרת לפקודות האלה (בירוק).
 
החלק העליון לא בדיוק מובן מאליו, אבל הפקודות פשוטות ואחרי עיון קצר אפשר להבין מה קורה בשרת שלכם. לדוגמה, הפקודה CWD משמשת לשינוי תיקיות, והתגובה ‎"/files/docs" is current directory מאפשרת לכם לראות איפה נמצא כל משתמש בשרת.

אם אתם רוצים לנתק משתמש מהשרת, בחרו אותו מרשימת המשתמשים בחלק התחתון של ממשק הניהול, לחצו על הכפתור הימני, ובחרו את האפשרות Kick. אם אתם רוצים ”לנעול“ את השרת, כך שהמשתמשים שכבר מחוברים לא ינותקו, אבל משתמשים חדשים לא יוכלו להכנס, לחצו על כפתור המנעול בסרגל הכלים. אם אתם רוצים לסגור את השרת ולנתק את כל המשתמשים, לחצו על כפתור הברק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by