ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
115 מיליארד דולר, מים מזוהמים, וסעודים שובתים 

115 מיליארד דולר, מים מזוהמים, וסעודים שובתים

 
 
יוני  שדמי

שבוע של חדשות היי-טק - בכתבה אחת

 
 
 
 
 
 
 
 
 

טכנולוגיה

35 ג`יגהבייט וקצת עודף. הכונן החדש
 35 ג`יגהבייט וקצת עודף. הכונן החדש   
נטסקייפ החדשה: עדיין בלי ``גקו``
נטסקייפ פירסמה השבוע עדכון לדפדפן הפופולארי שלה, ה``קומיוניקטור``. הדפדפן כולל מספר חידושים, כגון קישורים לספקי תוכן מוזיקלי, תוכנת winamp לניגון קבצי ,mp3 כפתור חדש שמוביל לאתר הקניות של נטסקייפ, וחיזוק הקשר בין הקומיוניקטור לנכסים אחרים של חברת AOL(שנטסקייפ בבעלותה).

כצפוי, החידוש העיקרי בדפדפן, שנטסקייפ הכריזה עליו באביב של השנה שעברה, טרם יצא לשוק ולא נכלל בגרסה החדשה. החידוש המדובר הוא "גקו", מנוע חדיש שאמור להאיץ את פעילות הדפדפן בעשרות מונים ולשפר בהרבה את חווית הגלישה. "גקו" מפותח כפרוייקט קוד פתוח של נטסקייפ ומוזילה, ואת תוצאותיו נראה לראשונה בקומוניקטור 5.0.

(ווירד)

האחראים על ``הפריצה הממוחשבת הגדולה בהיסטוריה`` עומדים למשפט
"בשלבים מסוימים. הייתה ל"פון-מאסטרס" גישה לרשת החשמל הלאומית, לחלקים ניכרים מרשת הטלפונייה הלאומית, כולל אלו של אי.טי. & טי, אמ.סי.איי, ספרינט, ובריטיש טלה-קומיוניקיישנס, לאמצעי הבקרה של רוב שדות התעופה של ארה"ב, למאגרי מידע שמסווגים כ"סודי" ו"סודי ביותר", ולמספרי טלפון סודיים בבית הלבן".

כך תיאר סוכן הFBI מייקל מוריס את מעלליהם של "פון-מאסטרס", חבורת האקרים, כולם בני עשרים ומשהו, רובם מובטלים, שביצעה את החדירה הגדולה ביותר בהיסטוריה לתשתיות הטלה-קומוניקציה של ארצות הברית.

לאחר מרדף שנמשך חמש שנים רצופות, נלכדו כמה חברי "פון-מאסטרס", שמכרו, בין השאר, מידע מסווג למאפיה הסיצילאנית, וכעת הם יעמדו למשפט. "הייתי בן ,25 וגרתי בבית עם הוריי", העיד אחד מהם בקול חנוק, "ללא עבודה, ללא עתיד. כל מה שרציתי אי פעם היה לעבוד עם מחשבים".

(זי.די.אן.אן)


הארד-דיסק עם 35 ג`יגה בייט
מעבדות המחקר הבלתי נלאות של אי.בי.אם הכריזו על שיא חדש באיכסון נתונים על הארד-דיסק ביתי 35 - ג`יגה בייטים, או שני סרטים באורך מלא, שני מיליון דפים של טקסט, או שבעים ושבע דפים של מוזיקה. לשם השוואה, הכונן הקשיח הביתי הסטנדרטי מכיל 6.4 ג`יגה בייטים.

בשנים האחרונות, דחיסות הנתונים על הארד-דיסקים הוכפלה מדי שנה (אם כי בתנאי מחקר בלבד). "אם המגמה הזו תמשך, יכולת איחסון של 35 ג`יגהבייט תיושם במוצרי שוק בתוך שנים אחדות", נמסר מאי.בי.אם.

(רויטרס)
 
כמו טיטניום. אינטל עוברת לעידן ה64 ביט
 כמו טיטניום. אינטל עוברת לעידן ה64 ביט   
הדור החדש של האנטי-וירוסים: פיירוול גם בבית
כמה הכרזות מוצר חשובות פורסמו השבוע ב"וירוס בולטין99", כינוס שנתי של קהילת מפתחי האנטי-וירוסים בוונקובר שבקנדה. הבשורה העיקרית מהכנס היא שבקרוב, אנטי-וירוסים יעברו למודל העסקי והטכנולוגי של דפדפנים: מבוססי-ווב, וחינמיים לחלוטין.

"בעתיד, מטרתנו העיקרית לא תהיה להגן על מחשבים מפני וירוסים, אלא לאבטח תוכן", טען לארי ברידוול, מנהל טכנולוגיית תוכנה בחברת האבטחה הדיגיטלית ``ICSA", והוסיף ש"אנחנו חוששים שערוץ המכירות המסורתי של סיטונאים-קמעונאים יתייבש במהירות".

חברת האנטי-וירוס סימנטק הודיעה בכינוס שהיא תוציא בסוף החודש מוצר אבטחה חדש, שישלב אנטי-וירוס, תוכנה לסינון אתרי אינטרנט ופיירוול (כלי אבטחה מיוחד שעד כה נשמר לשימושים עסקיים בלבד), וישווק למשתמש הביתי. חברת "נטוורק אסושיאטס" המתחרה הודיעה שתוציא מוצר דומה בסוף השנה.

(זי.די.אן.אן)

פנטיום יוצא, איטניום נכנס
אינטל הודיעה השבוע שמעבד הדור הבא שלה, שכונה עד כה בשם הקוד "מרסד", יזכה לשם הציבורי "איטניום". "כשאנשים ישמעו את השם `איטניום`", טען ג`ימי דובר, סגן נשיא אינטל לענייני מכירות ושיווק, "הם יקשרו את המחשב עם היסוד טיטניום, יסוד חזק בדחיסות נמוכה שלא מתאכל".

החידוש העיקרי ב"איטניום", שיצא לשוק באמצע השנה הבאה, הוא המעבר מארכיטקטורת 32 ביט לארכיטקטורת 64 ביט. בעברית פשוטה? יותר מהר, יותר גבוה, יותר חזק. אינטל הודיעה שה"איטניום" ישווק כתחנת עבודה משרדית, אך טבען של טכנולוגיות מסוג זה להגיע במהירות גם אל השוק הביתי.

(יאהו! ניוז)

:AMD גם לנו יש 64 ביט
,AMD המתחרה העיקרית של אינטל בשוק המיקרו-מעבדים, הכריזה אף היא על מעבד חדש שיצא בקרוב, תחת שם הקוד "פטיש אוויר". כמו כן הודיעה החברה על שבב חדש במהירות פנטסטית של 700 מגה-הרץ. בעוד שבבי ה64 ביט נמצאים במרחק של חודשים רבים, הרי שהצ`יפ החדש זמין כבר עכשיו, במחיר צנוע של 2,185 דולר, קומפלט עם מוניטור 17 אינץ` ומחשב מאובזר.

(זי.די.אן.אן)
 
עיצוב מהמם. האיי-מאקים החדשים
 עיצוב מהמם. האיי-מאקים החדשים   
Imac חדש
אפל חשפה השבוע קו חדש של מחשבי מקינטוש מסדרת הIMac הפופולארית שלה. הסדרה, שנודעת בביצועיה המצוינים, הידידותיות הרבה שלה למשתמש המתחיל ובעיקר בעיצובה המהמם, זכתה לשיפורים טכניים רבים, שמתבטאים במהירות גבוהה יותר, זכרון גדול יותר ובעיקר ביכולות עריכת ווידיאו משופרות.

היכולות החדשות של הIMac DV, שמכיל תמיכת חומרה ותוכנה בעריכת ווידיאו מתקדמת, מאפשרת גם לחובבי ווידיאו לערוך סרטים ברמות גבוהות ביותר ובמחיר זול במיוחד (1299 דולר בארה"ב). מחשבים ללא יכולת הווידיאו נמכרים ב999 דולר, פעם ראשונה בהיסטוריה בה נמכר מחשב מקינטוש במחיר נמוך מאלף דולר.

"זה הולך להיות ענק", טען סטיב ג`ובס, היו"ר הזמני של "אפל", "אנחנו מאמינים שמדובר במהפכה בסדר גודל של פירסום שולחני". המנייה של אפל נהנתה מעליות שערים בעקבות ההכרזה, ומספר רב של אנליסטים הסכימו שאפל הולכת בכיוון הנכון, ושאם ימשכו מכירותיו החזקות של ה,IMac ייתכן שנראה שינויים גדולים במפת המיחשוב העולמית, כולל פגיעה במונופול המיקרוסופטי. אמן ואמן.

מזווית מעט אזוטרית יותר, מנהלי האתר "Ibrator", אתר שווה ומצחיק שלועג בחיבה לפרסומות (השוות בפני עצמן) של ה,IMac הודיעו שבקרוב יוסיפו פרסומות פארודיות גם לאיי-מאק החדש.

(יאהו! ניוז)
 
 

כלכלה

המיזוג היקר בהיסטוריה. ספרינט
 המיזוג היקר בהיסטוריה. ספרינט   
``יאהו!`` - הפורטל הכי עשיר
"יאהו!" דיווחה על רווחים גדולים מהמצופה לרבעון השלישי, על סך 14 סנט למניה (או 40.4 מיליון דולר). כל הנתונים שמסרה החברה נמצאים בעלייה ונראים מצויין: שלוש מאות שמונים וחמש מיליון ביקורים ביום (לעומת 310 מיליון ביוני), שמונים מיליון משתמשים רשומים (לעומת 65 מיליון ביוני), ומספר גדל והולך של מפרסמים חזקים. מברוק.

(ניוז.קום)

המיזוג התאגידי הגדול בהיסטוריה
115 מיליארד דולר, זה הסכום אותו תשלם חברת הטלפונייה MCI WorldCom בכדי להתאחד עם אחת מיריבותיה הגדולות ביותר, Sprint, חברת הטלפונייה השלישית בגודלה בארה"ב לשיחות בינעורניות.

ההסכמה על האיחוד, שעדיין טעון אישור משלל רשויות פדרליות שצריכות להשתכנע שבסופו של דבר התמזגות הטיטאנים הזו תהיה טובה לצרכנים, הושגה לאחר שMCI שיפרה את הצעת הרכישה של המתחרה BellShouth.

ההתמזגות בין שתי החברות, שכאמור מהווה את האיחוד התאגידי היקר והגדול בהיסטוריה, תיצור מתחרה רציני מאוד לחברת הטלפוניה הבינעירונית הגדולה בארה"ב, אי.טי & טי.

(יאהו! ניוז)

אמאזונות בכל מקום
חנות-הספרים-שהופכת-לכלבו אמאזון הכריזה על שירות חדש בשם Amazon Anywhere. השירות החדש מאפשר לבעלי פאלם-פיילוט (ובעתיד גם לבעלי עזרים דיגיטליים מתחרים) לבצע רכישות אונליין בקליק אחד בקניון של אמאזון: שמעת שיר יפה ברדיו? לחיצה אחת על הפאלם והדיסק בדרך אליך. קראת ביקורת מוצלחת על ספר? לחיצה על האייקון האמאזוני והספר נשלח. כמו כן, יאפשר השירות לתושבי ארה"ב לסחור במניות דרך חברת פידלטי אונליין, ולהשתתף במכירות פומביות דרך Ebay.

(זי.די.אן.אן)
 
כמו באמריקה. אינטרשופ
 כמו באמריקה. אינטרשופ   
איש קונגרס על מיקרוסופט: לפרק אותם
איש הקונגרס והמומחה בחוקי מונופול טום קמפבל אמר ביום שלישי שאם מיקרוסופט תמצא אשמה בקרב המשפטי האינסופי בינה לבין משרד המשפטים, לא תהיה ברירה אלא לפרק אותה. "זה הפתרון הסביר היחיד", הוא טען, "לא הייתי רוצה לחשוב על בית משפט פדרלי או, השם ירחם, וועדה מיוחדת שתפקח על מיקרוסופט".

המשפט בין מיקרוסופט לבין משרד המשפטים מתנהל כבר שנים, לאחר שמיקרוסופט הפרה הסכם בינה לבין הממשל הפדרלי שנוגע להתנהגות מונופילסטית, כך טוען משרד המשפטים. מיקרוסופט טוענת שהיא לא הפרה את ההסכם כלל, ושהוא היה לא חוקי מלכתחילה. יהיה מעניין.

(יאהו! ניוז)

גיוס ההון הפרטי הגדול ביותר בהיסטוריה של ישראל
חברת ההיי-טק אקטליס נטוורקס, שעוסקת בשידרוג כבלי טלפון לטובת תקשורת נתונים רחבת נפח (ובכך חוסכת לחברות טלפונייה את ההוצאה העצומה הכרוכה בהחלפה כוללת של כבלי הטלפון הרגילים), השלימה השבוע את גיוס ההון הפרטי הגדול ביותר שבוצע אי פעם בישראל.

טוביה בר לב ויובל בראון, יוצאי החטיבה הטכנולוגית של חיל המודיעין, הקימו את החברה בתחילת השנה, והצליחו לגייס 23 מיליון דולר מכמה קרנות הון סיכון נחשבות. זהו גיוס ההון השני לאקטליס, ובסך הכל גייסה החברה 30 מיליון דולר.

(הארץ)

לייקוס מצדדת בAOL
אמריקה אונליין תפתח גרסה מיוחדת ופרסונלית של תוכנת ה"הודעות מיידיות" שלה (בדומה לאיסיקיו) למנויי הפורטל לייקוס. משתמשי לייקוס יוכלו להוריד את התוכנה החדשה, שתצא לשוק בדצמבר, ולשוחח ביניהם בזמן אמיתי. יתרונה הגדול של התוכנה החדשה טמון ביכולתה לתקשר עם התוכנה הקיימת של ,AOL שלה יש כבר 45 מיליון מנויים.

תוכנות ה"הודעות מיידיות" ("Instant Messaging", או IM בקיצור) מהוות את שדה הקרב העיקרי בין AOL ומיקרוסופט, זוג התמנונים של עולם ההיי-טק.

כמו בכל אירוע ספורטיבי טוב, יותר מעניין לצפות כשאוהדים מישהו (AOL בגלל שהחבר`ה הטובים מICQ שלנו יושבים אצלם על הספסל, מיקרוסופט כי היא מיקרוסופט), והכי מעניין כשהמשחק הוא על כל הקופה: לטווח הארוך, המשמעות הסמלית של הקרב הזה היא ניצחון במלחמה על הדסקטופ שלנו. ומי שישלוט בדסקטופ שלנו, יהיה גם זה שיוכל להפוך את כל אותם עשרות מיליוני משתמשי איסיקיו ושאר תוכנות IM לכסף מזומן בכיס.

(זי.די.אן.אן)
 
כמו ברומא, כמו בפריז, כמו באמריקה
זוג חברות מסחר אלקטרוני נכנסות לישראל: אינטרשופ, שמפתחת ומשווק מערכות לבניית אתרי מסחר אלקטרוני, תתחיל לספק שירותי שיווק ותמיכה באמצעות חברת "טכם", מדווח "הארץ".

כמו כן, חברת intermallamerica.com, מנהלת של סופר-סטור אינטרנטי עצום שפועל בארה"ב, איטליה וספרד, תאפשר ליצואנים הישראלים להגיע לקהל האמריקאי, תוך דילוג על כמה גורמי תיווך ובעמלה של כאחוז מהמכירות.

(נענע)
 

תרבות

כושר חיטוי מקסימלי. ביו-מים של אטלנטיום
 כושר חיטוי מקסימלי. ביו-מים של אטלנטיום   
ממציא הווקמן ומייסד סוני נפטר
אקיו מוריטה, ממייסדי סוני והאדם שהמציא את הווקמן, מת ביום ראשון מדלקת ריאות, הודיעה החברה. מוריטה, בן 78 במותו, הקים ב1946 את חברת האלקטרוניקה טוקיו טסושין דנקי, ומאוחר יותר שינה את שמה ל"סוני", מהמילה הלטינית "סונוס" - סאונד.

מוריטה היה ידוע בעמדותיו הפוליטיות הלאומניות (הוא אף כתב ספר בשם "יפן שלא יכולה לומר לא", המגנה את הציות היפני לתכתיבים אמריקנים) והטפותיו החוזרות ונשנות בנושא אתיקה עסקית וטיפול תאגידי נאות בעובדים.

(יאהו! ניוז)

מים לטורקים
הסטארט-אפ הישראלי "אטלנטיום" יתחיל השבוע בתהליך התפלת מים לניצולי רעש האדמה בטורקיה. הרעש, שעוצמתו 7.4 בסולם ריכטר, גרם לזיהום כולל של מי השתייה באיזור הרעש, ו"אטלנטיום" התנדבה לשלוח את מכשיר ה"אקסטרמה 18" לטיהור מים לאיזור בתמורה לכיסוי עלויות בלבד.

"אקסטארמה 18", שיכולה להיכנס לגבה של משאית ממוצעת (בניגוד למערכות מתחרות, שגדולות בעשרות מונים), עובדת בעזרת קרן לייזר ממוקדת במיוחד ויכולה לטהר מאה אלף שקיות מי שתייה של חצי ליטר ביום, כתצרוכתם היומית של עשרת אלפים אנשים. ייחוד נוסף של המערכת הוא כוחה לטהר מים מכל סוג, ולו המזוהמים ביותר: "מקור המים יכול להיות נחל מזוהם ביותר, באר מעופשת, ואפילו, לשם דוגמא, כוס מים עם צואה בתוכה," אמר אמנון שרף, מנכ"ל החברה, "המערכת תחטא את המים בשלמות ותהפכם לראויים לשתייה."

שרף מוסר שארגוני סיוע גלובליים כגון הבנק העולמי והצלב האדום כבר הביעו התעניינות במערכת, ושקיים סיכוי שהיא תשמש גם בידי "מקורות" לפתירת בעיית המחסור במים בארץ.

(נענע)

עבודה בחופש הגדול ב100,000 דולר
האנס פאנג, תלמיד תיכון בן 17 מקליפורניה, השתעמם בחופש הגדול. לאחר שהוריו הציקו לו שוב ושוב, החליט למצוא עבודה ולנצל את התמצאותו במחשבים בכדי לתפוס ג`וב טכני זמני בסטארט-אפ הקליפורני "אלטאון וובסיסטמס". במקום לקבל משכורת, הסכים פאנג, בנם של מטפל באקופנקטורה ופקידת בנק במשרה חלקית, לקבל 750 מניות של החברה כתשלום.

כאשר הונפקה החברה, גילה פאנג ("אני אוהב להיות ליד מכונות מגניבות") שהאופציות שבידו שוות מעט יותר מ100,000 דולר. לאחר מסחר עירני בבורסה איבדו המניות מערכן, וכעת הן שוות 70,000 דולר בלבד, אך פאנג לא מודאג: "אני לא יכול לעשות שום דבר בקשר לזה", הסביר, "אז למה לדאוג"?

(רויטרס)
 
מכסח ההאקרים הולך הביתה
דיוויד שינדלר, תובע פדרלי שהכניס לכלא כמה מההאקרים המפורסמים והמתוחכמים ביותר של העשור, עוזב את משרתו. "אני יוצא לחפש אתגרים חדשים", הסביר שינדלר, שעובר לעבוד כשותף במשרד עורכי הדין היוקרתי לת`ם & ווטקינס.

המקרה המפורסם ביותר בו הכניס שינדלר האקר לכלא הוא כמובן "תיק מיטניק", בו נידון קווין מיטניק, מי שכונה לא אחת "מלך ההאקרים", ל46 חודשי מאסר. האקר נודע אחר שמבלה כעת בכלא בזכות שינדלר הוא "אייג`נט סטיל" ("סוכן גניבה"), כינויו של טכנאי המחשבים ג`אסטין פיטרסן שניסה לגנוב 150,000 דולר ממחשבי בנק קליפורני.

(זי.די.אן.אן)

מיקרוסופט תקים פורטל עם אינטרנט זהב
מיקרוסופט ואינטרנט זהב ישתפו פעולה בפיתוח גרסה מקומית של הפורטל העולמי של החברה, אמ.אס.אן. בפורטל, שיכונה MSN זהב, יושקעו 7 מיליון דולר במשך שנתיים (מתוכן שש מיליון בידי אינטרנט זהב והשאר בידי מיקרוסופט), כש50.1% מהבעלות נמצא בידי אינטרנט זהב ו49.9% בידי מיקרוסופט.

מיקרוסופט תתרום לאתר תכנים בינלאומיים, בעוד אינטרנט זהב תהיה אחראית על הזווית המקומית (בין השאר, יהיו באתר מבזקי חדשות של גלי צה"ל). אם לא יהיו עיכובים מיוחדים, האתר יעלה לאוויר ב1 בדצמבר.

(גלובס)

גם הסעודים יודעים לשבות
משתמשי האינטרנט בסעודיה ישבתו השבוע, במחאה על התעריפים הגבוהים אותם הם נאלצים לשלם לספקי האינטרנט המקומיים, באקט שמזכיר במקצת את שביתת האינטרנט הישראלית. המשתמש הסעודי הממוצע נאלץ לשלם חמישים ושלושה דולר כדמי התחברות שנתיים לאינטרנט, ארבעים דולר נוספים כדמי התחברות חודשיים, ודולר וחצי נוספים על כל שעת שימוש.

אם התביעה תצליח, הנזק לספקים המקומיים יעלה על 190,000 דולר, טוען העיתון הסעודי אל-חייאת. זו השנה הראשונה בה מותר לאזרחים סעודים להתחבר לרשת (עד כה הם נאלצו להשתמש בשירותיהן של ספקיות אינטרנט מארצות הברית או מקפריסין), ומספר המנויים המקומיים עולה על 50,000.

(ווירד)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by