ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חוקי התעבורה 
 
 אפשר לעקוף גם מימין   
 
דורון טילמן

הכל על חוקי התעבורה ברשת - ביטים ובייטים, upstream ו-downstream, ADSL וכבלים. וגם: וירוס חדש שתוקף את נגן המדיה של חלונות והשאלות שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חדר ניתוח: חוקי תעבורה

הכל עניין של אפסים ואחדים. העולם הבינרי
 הכל עניין של אפסים ואחדים. העולם הבינרי   
המהפכה של האינטרנט המהיר הסתיימה (או רק התחילה, תלוי איך אתם מסתכלים על זה) לא מזמן כאשר חברת הכבלים האחרונה, תבל, החלה לספק את שירות הגלישה בכבלים. אבל כל המהירות הזאת כנראה גורמת ללא מעט בלבול בציבור, כאשר מושגים כמו קילוביט, KB, הורדה ושליחה נזרקים לכל עבר על ידי אנשי מכירות ממולחים. אז כדי להקל עליכם ולהבטיח שלא יעבדו אליכם הנה קצת הסברים.


מי סופר
המידע מאוחסן במחשבים ו/או עובר ביניהם, אם באמצעות רשת האינטרנט או על גבי דיסק צרוב, בשיטה בינארית – שתי ספרות, אפס ואחד (להבדיל מהשיטה העשרונית – Decimal, בה יש 10 ספרות שהן אפס עד 9 כמובן). כדי ליצור אות שתופיע על המסך (למשל האות שין ולא האות גימל) משתמשים בקבוצה של שמונה (8) ספרות בינאריות אשר מייצגות את האות הרצויה.

הספרה הבינארית נקראת Bit (ביט) וקבוצה של 8 ביט נותן לנו Byte (בייט בודד או מספר בתים). אלה יחידות המידע הבסיסיות, אבל קצת קשה לדבר בביטים או בייטים כאשר עוסקים בשאלה, כמה "שוקל" המשחק שהתקנתם במחשב, מהסיבה הפשוטה שיתקבל מספר עצום. וכאן נכנסים לתפקיד הקילו (Kilo), המגה (Mega) והג'יגה (Giga).

קילו, הוא המונח הלטיני ל-1000. אז אם נאמר 1 קילובייט (Kilobyte - KB) אנו מדברים על כ1000- בתים (Bytes). אם לדייק, קילובייט מכיל 1024 בתים (2 בחזקת 10).

מגה הוא המונח הלטיני למיליון. ומכאן שמגהבייט (Megabyte - MB) הוא כמיליון בתים או 1048576 (2 בחזקת 20). מכאן תוכלו להסיק כי במגהבייט בודד יש כ-1000 קילובייט.

ג'יגה מדבר כבר על מיליארד – 1 ג'יגהבייט (Gigabyte - GB) הוא כמיליארד בתים, או כ-1000 מגהבייט.

ואם נעשה השוואות אז נראה כי 1024Byte=1KB, 1024KB=1MB, 1024MB=1GB
 
הכל עניין של ביטים ובייטים. עולם התעבורה האינטרנטית
 הכל עניין של ביטים ובייטים. עולם התעבורה האינטרנטית   
אבל זה לא הסוף. בהרבה מקרים כאשר מדברים על מהירות מתייחסים דווקא לביט ולא לבייט, וזהו הבדל לא קטן, כי הרי בייט אחד שווה ל-8 ביט. ולכן כאשר אומרים לכם שמהירות גלישה היא 0.5 מגהביט לשניה (בחיבור ADSL, למשל) אז יש לקחת את המספר הזה ולחלק אותו ב-8 ונקבל: 0.5Mb שווים ל-512Kb ולאחר חלוקה ב-8 נראה כי מדובר ב-64KB (קילובייט).

אבל אם אנחנו עוסקים בסדרי גודל של ISDN או מודם אנלוגי, אז המספר הידוע של 64Kb למעשה מדבר על קצב של כ-8 קילובייט לשניה. לחישוב מהיר ומעט פחות מדויק אפשר להשתמש באלף במקום ב-1024 וב-10 במקום ב-8 לקבל ערכים בקירוב (6.4 קילובייט בדוגמה הנ"ל).

אם עדיין לא שמתם לב, יש כמה דרכים לכתוב את הקיצורים לערכים השונים – אות גדולה או קטנה, ולמרות שחלק מהחברות (ספקיות אינטרנט, בזק וחברות כבלים) נוטות להתבלבל (בכוונה או שלא בכוונה) בעיקרון יש חוק פשוט:

B – הכוונה לבייט (Byte) לעומת b שמתייחס לביט (Bit), ומכאן קל להבין את ההבדל בין 1KB ל-1Kb. אם יש לכם ספק - כדאי לשאול, אבל ניתן לומר שככל שהערך גדול יותר סביר להניח כי מדובר בביטים. אם נתקלתם בראשי התיבות מס"ש - מדובר בתרגום לעברית של המונח בלעז, ומשמעו מיליון סיביות בשניה.

סיבית הוא התרגום העברי של ביט, והוא אף נוצר באופן דומה למילה האנגלית. Bit הוא ראשי-תיבות של Binary Digit, וסיבית הוא ראשי-תיבות של ספרה בינארית. באופן דומה, קס"ש מקביל ל-Kb האנגלי.שני מושגים ששמות רבים להם
לאחר כל המספרים נעבור לשני מושגים קריטיים בעולם האינטרנט ותקשורת המחשבים ה-Download וה-Upload (הורדה והעלאה או קבלה ושליחה או Down Stream ו-Up Stream בהתאמה).

כאשר מועבר מידע ממקור כלשהו אל המחשב שלכם אז מדובר בהורדה – במהלך גלישה באתרים אתם למעשה מורידים את הדפים למחשב שלכם שמציג את האתר על הצג. עוד דוגמא היא כמובן הורדת שירים מקאזה.

כאשר אתם משדרים מידע מהמחשב שלכם למחשב אחר ברשת אתם מבצעים העלאת מידע (Upload). שליחת דואר לאדם אחר נחשבת כשליחה הוא העלאת מידע, כי אתם שולחים את המכתב לשרת הדואר.
 
 
החשיבות של המהירות בשתי פעולות אלה לא תמיד ברורה והנה ההסבר: רוב המשתמשים עוסקים בהורדה של מידע, גלישה, קבלת דואר, הורדת קבצים וכדומה.

העלאת קבצים/מידע, לעומת זאת, היא לרוב משנית ומשמשת בעיקר לשליחה של אותות בקרה וכמובן למשלוח דואר, החזרת תשובות ב-ICQ וכדומה. אותות הבקרה הן דרכו של המחשב שלכם להגיד לשרת של האתר בו אתם גולשים כי הוא רוצה לקבל מידע מסוים או שהעברה הסתיימה בהצלחה. ברוב המקרים (בהתאם לפרוטוקול התקשורת בה תשתמשו) כמות אותות הבקרה תהיה תמיד קטנה יותר מהמידע שמועבר בין המחשבים (אפשר לראות זאת בחלון החיבור של המודם המציין כמה מידע נשלח והתקבל).

עקב כך (וגם סיבות טכניות אחרות) מוצעות לנו הגולשים חבילות חיבור השונות גם במהירות השליחה, כי עדיין יש השפעה על מהירות קבלת המידע וגם בגלל כי יש אנשים שעוסקים יותר ב-Upload מאחרים.ולסיכום
חברה X מציעה חיבור לאינטרנט מהיר במהירות של 1.5Mb בהורדה ו96Kb- בשליחה.
למעשה אנו נוכל להוריד קבצים במהירות של כ – 1.5 מגהביט שהם כ1500- קילוביט שמתורגמים לבערך 150 קילובייט לשניה (או במדויק 192KB). ומבחינת העלאת קבצים מדובר ב96- קילוביט שהם 12 קילובייט לשניה.

רוצים ליישם את המידע על תחומים נוספים בעולם המחשוב?
קראו על רשתות מחשבים ועל מאחורי הקלעים של האינטרנט המהיר.וירוסים ואבטחה
החורים באבטחה הגיעו עד לנגן המדיה של חלונות (Windows Media Player). הפעם מדובר בשלוש פרצות שאחת מהן מאפשרת להריץ תוכנות על המחשב ללא רשות בעליו. הגרסאות המושפעות מכך הן 6.4, 7.1 והגרסה שמגיעה עם חלונות XP.
בקישור הזה תוכלו לקרוא עוד פרטים ולהוריד את התיקון.לכל שאלה תשובה
האם יש דרך להגביל את ה-ICQ שהוא יקבל רק הודעות רגילות ולא דברים כמו כתובות או הודעות SMS?

דרך לחיצה על כפתור ''Main" -> ''Security and Privacy Permission'' אפשר להגיע לתפריט Permissions שמאפשר להגביל את המידע שהתוכנה תקבל, לא רק לפי הסוג – הודעת SMS או כרטיס ברכה, אלא גם לפי הופעת השולח ברשימת החברים שלך או לא.

במהלך הסרה של נורטון אנטי וירוס המחשב קרס ועכשיו כשמדליקים אותו הוא מודיע שחסר קובץ. אבל אי אפשר להמשיך בהסרה דרך לוח הבקרה וגם אי אפשר להתקין מחדש. מה לעשות?

הפתרון היעיל ביותר יהיה להסיר באופן ידני את כל קבצי התוכנה שנשארו מאחור. חלק מהפעולות אפשר לבצע על ידי יישום בשם Rnav ואת השאר לבצע ידנית לפי ההוראות הללו.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, על תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by