ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לזכרו של האיש ששינה לכולנו את החיים 
 
 האב הגאה של אחת ההצלחות הגדולות ברשת   
 
עמיחי יעקבי

לפני חודש נכנס ג'ין קאן, אחד הממציאים של גנוטלה, לחדר שלו, סגר אחריו את הדלת והתאבד ביריה בראש. הוא היה בן 25 בסך הכל. בואו נוריד שיר מהאינטרנט לזכרו של האיש שבזכותו המוזיקה תישאר חופשית ברשת לעד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלתי מנוצחת. מבנה סכמאטי של רשת P2P
 בלתי מנוצחת. מבנה סכמאטי של רשת P2P   
לא היכרתי אותו, ונדמה לי שגם אם היינו נפגשים לא היינו הופכים לחברים, ובכל זאת עבר כבר חודש מאז שג'ין קאן ירה לעצמו כדור בראש, והוא לא יוצא לי מהלב ומהמחשבות.

ג'ין קאן היה מהמפתחים של גנוטלה, תוכנת החלפת הקבצים המופלאה ששינתה את ההיסטוריה של האינטרנט. בימים שנאפסטר היתה התוכנה ששימחה את כולנו, קאן והחברים שלו הבינו שחברות התקליטים לא מתכוננות לתת למסיבה הזאת להימשך לנצח.

נקודת התורפה של נאפסטר היתה שיטת הפעולה שלה. התוכנה התבססה על שרת מרכזי, אשר ניהל, למעשה, את כל החלפות השירים בין המשתמשים ואת החיפושים שהם ביצעו זה במחשבו של זה. זה היה רק עניין של זמן עד שחברות התקליטים יצליחו לנטרל את הצומת המרכזי הזה, ולהשאיר את הגולשים מנותקים בלי שום יכולת להחליף ביניהם כלום.

גנוטלה הביאה לעולם את רעיון ה-P2P) Peer To Peer), האמיתי והמלא. כל משתמש מחובר לכמה גולשים אחרים, שמחוברים הלאה כל אחד לכמה חברים אחרים, וכך נוצרת כוורת גדולה של מידע, שגם אם חברות התקליטים יצליחו להשבית חלק ממנה, היא תשרוד לנצח. בלי שרתים מרכזיים ובלי חוליות חלשות.

כל תוכנות הקבצים הפופולאריות של היום: קאזה, מורפיאוס ושאר יורשות נאפסטר וגנוטלה, מתבססות על אותו רעיון P2P כביר, ומבטיחות שהמוזיקה ברשת תמשיך לזרום בין הגולשים, גם אם זה ממש לא משמח את אנשי חברות התקליטים.

"משחת השיניים כבר יצאה מהשפופרת", אמר ג'ין קאן לפני שנתיים על המוזיקה ברשת, "עכשיו אפשר להשתמש בה, או לנסות להחזיר אותה פנימה ולעשות בלאגאן גדול".
 

"דוגמא עצובה לבן אדם שמתמחה בכישלון"


קאן היה ילד פלא שחי את אגדת עמק הסיליקון. בגיל 24 הוא מכר את הטכנולוגיה שפיתח לחברת Sun Microsystems בעבור יותר מעשרה מליון דולר, והתרכז בעבודה על חלומות ורעיונות חדשים שיהפכו את האינטרנט, כך קיווה, למקום טוב יותר.

חבריו אמרו שהוא מעולם לא הצליח לראות את הגאונות שאחרים העריצו בו. "הוא היה מבריק, מאוד מבריק, אבל גם מאוד אנושי. אני לא חושב שהוא הבין כמה אהבו אותו" אמר שותפו לדירה.

בתוך חדרו נמצאו אלפי פתקים עם רעיונות ומחשבות, אבל העדות העצובה ביותר למצבו הנפשי המעורער, היא שורה שהוסיף לרזומה באתר שלו לפני מספר חודשים: "לסיכום, דוגמא עצובה לבן אדם שמתמחה בכישלון"

מול קהל, קאן היה נואם מוכשר וכובש, בעל יכולת ניסוח ושיכנוע יוצאת מן הכלל, אבל עם ידידיו הקרובים נהג לשתוק, להתכנס בעצמו ולבהות. הוא היה מלא ברגשי אשמה וחרטה על שלא הקדיש מספיק תשומת לב לאימו החולה שנפטרה בשנה שעברה, וכשבפברואר השנה נפרד מחברתו אחרי שלוש שנים יחד, מצב הרוח שלו שקע מטה במהירות. למרות זאת, העדיף שלא להיעזר בטיפול פסיכולוגי, מעידים חבריו. איש מהם לא ידע שהוא קנה אקדח.

לפני חודש, ג'ין קאן נכנס לחדר שלו, סגר אחריו את הדלת והתאבד ביריה בראש. הוא היה בן 25 בסך הכל. בחדרו נמצאו מכתבים לקרוביו ואהוביו. הוא ביקש שלא ייערך לו טקס אשכבה, ושאפרו יפוזר באנגליה.
 

תקדישו לו שיר

אז כבר חודש הוא יושב לי בלב, ג'ין קאן. הוא בטח היה יורם מחשבים גיקי כזה, שמתלהב מלינוקס (הוא כתב את גירסת הלינוקס לגנוטלה), שמינוקס ושאר השטויות הטכנולוגיות שאני לא מבין בהן כלום. ככה שאני די בטוח שגם אם היינו מכירים, לא היינו ממש מתלהבים אחד מהשני.

אבל למרות שהוא זר ולא מוכר, אני מרגיש שמגיע לו שנתאבל עליו. שנחשוב עליו בעצב ונקדיש לו את השיר הבא שנוריד מהאינטרנט.

אם לא קשה לכם, ספרו על ג'ין קאן לחברים שלכם, לחברות, ובקשו מהם לספר הלאה. אם כל אחד מאיתנו ישתף כמה חברים שלו, וכל אחד מהם יעביר הלאה לחברים שלו, ג'ין יקבל את מסע הלוויה והזיכרון הוירטואלי שמגיע לו.

כי ככה צריך להיות, בדיוק כמו המוזיקה ברשת שעוברת ביננו בזכותו, גם הסיפור של ג'ין קאן חייב להסתובב בין כולנו - ב-P2P.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by