ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שלושים שניות - קימפלתם! 
 
 חדש, מוזר, מאתגר. השלט בכניסה לבסיס ההדרכה (צילום: נענע)   
 
עידו קינן

הם יושבים בכיתות ממוזגות, מתכנתים מערכות ופורצים אתרים. לגמרי במקרה הם גם לובשים מדים. גדנ"ע היי-טק - יוזמה חדשה של חיל הקשר מנסה, אולי באיחור מה, להעלות את האטקרטיוויות של הצבא מזווית מעט אחרת. המעוז האחרון של בועת האינטרנט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חייל עם מכשיר קשר על הגב. הגדנ``עים בתרגיל המבצעי (נענע)
 חייל עם מכשיר קשר על הגב. הגדנ``עים בתרגיל המבצעי (נענע)   
חבורת הצעירים לבושי המדים ישבו מול מסכי מחשב, תקתקו על המקלדות ועל מסכי המגע. חלקם צפו במסך הווידאו הענק, ששידר ישירות מהשטח. הגדנ"ע, שהיה פעם שם נרדף לשדאות, מורשת קרב, ניווטים, מנות קרב וכושר, קיבל החודש כיוון שונה לחלוטין, עם פתיחת שני המחזורים הראשונים של גדנ"ע היי-טק.

הגדנ"ע הייחודי, שלפי עלון המידע נערך "בבסיס צבאי מאובטח במרכז הארץ", מנסה להאיר צד לא תמיד מוכר של פעילות חיל הקשר, האלקטרוניקה והמחשבים, בתקווה להעלות את האטרקטיביות שלו בקרב מועמדים לגיוס. לצד התכנים המסורתיים יותר, זכו משתתפי הגדנ"ע לתכנת, לבנות אתרים, לבקר בחברות היי-טק ולהשתתף בתרגיל מבצעי מפוקח מחשב.לא מנסים למשוך האקרים
"חיל הקשר הוא חיל מבצעי טכנולוגי. לא היה קהל יעד ממוקד", הסביר ראש מדור האיתור של החיל, סרן פיני לנגמן, את תהליך האיתור. "לא הייתה כוונה של משיכת מוחות לחיל - לא התכוונו למשוך פורצי מחשבים והאקרים". זאת, אף שמפקד בה"ד 7, אל"מ שמוליק קינן (אין קשר משפחתי לכותב), סיפר שהחיל עוסק בהתקפה והגנה בתחום הל"א (לוחמה אלקטרונית), והגנה בתחום הל"מ (לוחמת מידע), ושבגדנ"ע מועבר גם שיעור במ"מ (בטחון מערכות מידע). בשיעור, סיפר קינן, "מראים להם את הסיכון, מה אפשר לעשות בפעולות האקריות כאלה ואחרות - יכולת לגנוב מידע, לשבש מידע".

"חדש, מוזר, מאתגר, סוג אוכלוסיה שאף פעם לא עבדתי איתה", סיפרה מפקדת הגדנ"ע, סגן אורית קורמן, על חוויותיה כמפקדת המחזור הראשון של גדנ"ע ההיי-טק. "הגדנ"עים מגיעים מכל הארץ. בגלל שהם לא מכירים, אין להם הווי מיוחד". הדבר נכון בתיאוריה, אולם מעשית, תשעה מתוך 42 משתתפי המחזור הנוכחי הגיעו מבית הספר ש"י עגנון בנתניה.
 
ואם לא היו מספיק בנות נרשמות? אל``מ קינן (משמאל) ורומשביץ` (נענע)
 ואם לא היו מספיק בנות נרשמות? אל``מ קינן (משמאל) ורומשביץ` (נענע)   
"כל העניין של הגדנ"ע היה המלצה של מנהל בית הספר שלי", אמרה אחת הנתנייתים, הגדנ"עית אלכסנדרה רומשביץ', בוגרת כיתה י"א של מגמת מחשבים-פיזיקה. "המנהל שלנו אמר, 'אתם באים וזהו'. מכיתה ט', מאז שהלכנו למגמה, תמיד אומרים לנו שממר"ם וחיל הקשר זה טוב. כמעט כולם שלחו בקשות".

קורמן אמרה שההבדל בין שני המחזורים, הראשון של בוגרי ט', השני של בוגרי י'-י"א, היה עצום: "כיתות ט' - כל דבר חדש להם ומרענן. את המבוגרים הרבה יותר קשה להלהיב, גם בגלל הרמה שלהם, וגם כי הם מצפים ש'נפגיז' אותם".

"אני מקווה שחלק גדול מאלה ב-ט' יבואו בשנה הבאה, ואני אעשה להם אפגרייד", הבטיח קינן. מסלול ההמשך עדיין לא נבנה, אבל הוא יורכב מ"יום אחד ריענון, ונטיס אותם גבוה".מאה שגרירים של הצבא
"חיל הקשר זה החיל הראשון שנוסד בצה"ל", סיפר קינן. "הוא היה 'חיל הקשר והאלקטרוניקה' מיום הקמתו, ו'המחשבים' נוספו בשנות ה-70'. הגיעו מחשבים לצה"ל, ולא ידעו מי יטפל בהם, אז נתנו את זה לחיל הקשר".

"הרעיון של גדנ"ע היי-טק זה רעיון של הקשר"ר (קצין קשר ראשי), שבוקר אחד קרא לי ואמר שהוא רוצה לעשות גדנ"ע היי-טק", אמר קינן. הקשר"ר, תא"ל משה מרקוביץ', העלה את היוזמה לפני מספר חודשים וזו פותחה בשיתוף עם הגדנ"ע של אגף הנוער והנח"ל של קצין חינוך ראשי.

"המטרה היא לחשוף את התעשיה של החיל בפני נוער. אתה אומר חיל מודיעין, חיל תחזוקה, אנשים יודעים מה זה. אתה אומר קשר, הם רואים חייל עם מכשיר קשר על הגב. זה לא מייצג את העשייה של החיל בצבא. היות ואנחנו לא מותג, או מותג שגוי, בקרב הנוער, אנחנו צריכים להתמודד עם בעיות של מוטיבציה".
 
כאן בונים גאוות יחידה (נענע)
 כאן בונים גאוות יחידה (נענע)   

אם המותג שגוי, אולי כדאי לשנות את שם החיל, ולשים את המחשבים ראשונים?

קינן: "לא. מסתבר שיש ערך נוסטלגי לשם 'קשר', וזה חיל מאוד מגוון. אבל יש התלבטות בצה"ל, וקיימת החלטת מטכ"ל שמחכה להתקבל, להקים אגף תקשוב".

"יש בחיל את 'המסלול האג"מי', או בשפה אזרחית, הגרעין המבצעי. כדי שלכל מפקד יהיה קשר צריך להיות נציג שלנו. לוחם החי"ר יסחוב מכשיר קשר, אבל זה יהיה מחובר למחשב ומערכת איתור לווינית, ויקבל לא רק קשר אלא גם מידע, שיעזור לחייל לסגל מודעות למצב בצורה הרבה יותר טובה".

בעיית המותג היא לא המטרה העיקרית של הגדנ"ע, אמר ראש מדור האיתור לנגמן. לדבריו, המטרות שמפקד החיל הציב לגדנ"ע הן מעורבות בקהילה, הפגת החששות של הנוער מהליך הגיוס (אמהות רבות ששוחחו עמו אמרו, שזו הסיבה שהן שולחות את הילדים לגדנ"ע ההיי-טק) וחשיפה של האוכלוסיה לתכנים של החיל.

גם קינן מסכים, ששיווק החיל לנוער הוא משני: "אני רואה את זה כפעולה חשובה ביחסי צבא-חברה - יוצרים עוד פן של חשיבה חיובית של הנוער על הצבא. הם רואים זווית אחרת, אנשים טובים, ילדים כמוהם בערך פתאום עם דרגות, ורואים תכנים מתקדמים יחסית לתחום העיסוק בעולם. ואז יש לנו מאה שגרירים שאומרים, 'תשמעו, הצבא בסדר".אני בכלל הולך לקומנדו ימי
על אחת הגבעות בבה"ד 7, ביה"ס הראשי של חיל הקשר, האלקטרוניקה והמחשבים, חנה רכב צבאי ענקי, עליו הוצבה מצלמת וידאו. המצלמה צילמה את הנ"נים (מעין טנדרים גדולים) בהם התניידו הגדנ"עים, והשידור הועבר באנטנה אל החמ"ל.

"אני בכלל הולך לקומנדו הימי", אמר מפעיל הקשר, שרון שייב, בוגר כיתה י"א של מגמת אלקטרוניקה-מחשבים בבית הספר עמל א' בפתח-תקווה. אם כך, למה באת, שאלנו אותו. "אני לומד אלקטרוניקה, אז חשבתי שפה יהיה יותר מעניין, באתי לפה לראות איך זה".
 
 
 
"מלכתחילה רציתי ללכת לחיל הקשר, לממר"ם, וזו נראתה לי הזדמנות מצוינת", אמרה מפעילת המצלמה, רומשביץ' הנתנייתית. "סופסוף הזדמנות להיות בשטח, לעסוק בפרקטיקה". זה מה שחשבת שזה יהיה? "יותר טוב. יותר מעניין".

רומשביץ' היא לא הבת היחידה בגדנ"ע. החיל קיבל החלטה עקרונית, לפיה מחצית המשתתפים יהיו בנות. "בגלל שזה היי-טק, סוג האוכלוסיה של המחשבים וכל הפריקים, זה יותר אוכלוסיה של בנים מאשר בנות, לצערי", הסבירה המפקדת קורמן את ההחלטה על האפליה המתקנת. "זה כן היה חשוב לעשות את הדבר הזה כדי לחשוף גם בנות לתפקידים שיש בחיל, ומבחינת הנוער, להראות שהצבא לא מפלה בין בנים ובנות".

כששאלנו את קינן אם אפליה מתקנת היא הדרך הנכונה, הוא השיב בשאלה: "ואם לא היו מספיק בנות נרשמות - היינו יכולים לממש את ההחלטה?". לנגמן אמר שמתוך מאות הפונים להשתתף לגדנ"ע, הרוב אמנם היו בנים, אולם "ההיענות של הבנות הפתיעה אותנו".מבחן הסוליטר
"וחוץ מלשחק קלפים, מה עשיתם עם המחשבים?", שאל קינן את הגדנ"עים בחמ"ל, אחרי סיום התרגיל המבצעי. זאת משום שכמו בבכל משרד ממוחשב, גם בחמ"ל ישבה מול אחד המחשבים גדנ"עית ששיחקה בסוליטר (או שמא פריסל?).

ביציאה מהחמ"ל תפס קינן את הקלפנית לשיחה, ממנה קלטנו את המשפט "כשאת תהיי מפקדת...". נראה שההיי-טק הגיע לצה"ל, והוא שם כדי להישאר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by