ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זכית במוצר לא קיים  
 
 
גילי סופר

המצלמה הדיגיטלית שיניב גבאי קנה באתר "המכרז של המדינה" הגיעה באיחור של כשבועיים והיתה, לתדהמתו, משומשת. "המכרז" הציע פיצויים שונים, אך לא את המצלמה עצמה. הסיבה, כפי שהתברר - המצלמה לא קיימת במלאי. הפיצוי שגבאי דורש - המחיר המלא, כולל הפרש הזכיה במכרז. מהן התחייבויות המכרז כלפי הזוכים? לאן הולכים דמי ההשתתפות כשהמוצר אינו קיים במלאי? צרור תהיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בתחילת יוני קנה יניב גבאי ממושב אלישמע במכירה פומבית באתר "המכרז של המדינה" במצלמה דיגיטלית מסוג מינולטה דימאז` 7 ב- 4,360 שקל.

על פי כללי האתר זמן האספקה המרבי של המוצר הוא 21 ימי עבודה. מאחר שגבאי רכש את המצלמה לצורך עבודתו הוא חיכה בקוצר רוח למשלוח, "אני קונה המון ברשת, ואני רגיל שהמוצר מגיע תוך כמה ימים". מיד עם תום 21 ימי עבודה, פנה לשירות הלקוחות שלהם, על מנת לברר מדוע לא קיבל את המצלמה. לדברי גבאי, הוא זכה שם ליחס מזלזל, קיבל מנציגי השירות תשובות לא ברורות לגבי תאריך האספקה. "לבסוף אחרי 31 ימי עבודה, קיבלתי סוף סוף את המצלמה", כותב גבאי בפורום כלכלה ומשפט של נענע, ובפורומים נוספים. "לתדהמתי, כשפתחתי את האריזה גיליתי שהמצלמה שקיבלתי משומשת. החבילה שהגיעה אלי הכילה סוללות ריקות, כרטיס זיכרון שבו היו תמונות של הבעלים הקודמים, עדשות מלוכלכות וגם שריטות בתחתית המצלמה".

צחי שחר, סטודנט מחולון, קנה את אותה המצלמה יומיים מאוחר יותר באותו אתר, ובאותו מחיר. שלא כמו גבאי הוא לא זכה לקבל אפילו מצלמה משומשת.

מיותר לתאר בכל פעם מחדש את תחושת התסכול של מי שנזקק לשירות הלקוחות, כי באמת כבר נמאס לשמוע את זה. גם כאן, מתארים השניים מסכת שלמה של מרדף אחרי הנציגים, תשובות סותרות ודחיות חוזרות ונשנות, בנוסח "צלצל שוב בסוף השבוע".

מי שטיפלה במקרה של המצלמה המשומשת, טענה שהמקרה המצער הוא באשמת הספק והבטיחה לברר מה ניתן לעשות. כבר למחרת יצרה נציגת החברה קשר עם גבאי ובישרה לו שהמצלמה שהזמין אינה נמצאת במלאי. "במשך שלושה ימים הם צלצלו אלי עם הצעה מגוחכת אחרת", אומר גבאי. בהתחלה הציעו לו להישאר עם המצלמה המשומשת ולקבל פיצוי של כרטיס זיכרון (שוויו 300 שקל), או לבטל את הקניה. "למחרת זכיתי לשיחת טלפון בה קיבלתי הצעה מגוחכת עוד יותר, קורס צילום אצל הספק ופיתוח 36 תמונה, כאשר יש לציין שמדובר בהטבה שניתנה גם כך כחלק מהעסקה". משסרב גבאי צלצלה בשלישית נציגת השירות והציעה לו לרכוש מצלמה מדגם משוכלל יותר (דימאז` 7 איי), בתוספת 1,400 שקלים, מחיר שנראה לגבאי גבוה מדי, שלא להזכיר שמעבר להגינות המחיר מדובר גם בהוצאה נוספת.

הצעה דומה קיבל גם שחר, או את הדגם המשוכלל יותר בעבור 5,600 שקלים, או דגם פשוט יותר (דימאז' 5) בעבור 3,600 שקל. מבלי להתייחס למחירים שהוצעו, זו נשמעת הצעת פשרה הגיונית דווקא, אך שחר רואה את הדברים אחרת. בעיניו זה כמו לקנות מכונית עם נפח מנוע של 4,000 סמ"ק ויציעו לך במקום מכונים עם מנוע 1,600 סמ"ק, או משאית.

לעובדה שהקניה במכירה הפומבית ממותגת כזכייה, יש שם חסרונות מבחינת המשווק: אין להם כל כוונה לבטל את הקנייה. "בעצם הרווחתי פה כסף", אומר גבאי, "אם הם רוצים לבטל, שיחזירו לי את ההפרש למחיר השוק". לדידו, הוא השתתף במשחק עם כללים מאוד ברורים, וברגע שהוא זכה במכרז, הוא את הרווח שלו עשה. מבחינה משפטית הוא די צודק.

גבאי מתכוון להגיש תביעה. "כרגע אני תקוע עם מצלמה משומשת, כעס רב וחוסר אונים. את המצלמה רכשתי עבור עבודות שאני מבצע, ובגלל האיחור באספקה הפסדתי פרויקט צילום וכנראה גם לקוח חשוב". שחר תכנן לקחת את המצלמה לטיול גדול בחו"ל, אליו הוא יוצא בקרוב. "מדובר במצלמה משוכללת, שלוקח זמן להכיר ורציתי להתאמן עליה קצת עוד לפני הנסיעה".

יש דברים שיכולים לקרות רק באינטרנט. גבאי מספר בפורום שמצא את מי שעשה שימוש במצלמה: המצלמה המשומשת שהגיעה לידיו, שימשה למבחן מקצועי שנערך לה, ופורסם באתר של חברת יוגנד. גבאי מפרסם גם תמונות של מספרה הסידורי הזהה. לפחות אנחנו יודעים שהבוחנים לא שמרו את המצלמה לעצמם.

סמנכ"ל השיווק של המכרז של המדינה, סוני בן דוד, אומר בתגובה כי "הנושא הולך להיפתר לשביעות רצונם המלאה של כל הלקוחות במהלך השבוע".ויש גם פאנצ' ליין

הפעם נחרוג קצת מהרשת, כי המכרז של המדינה, מן הסתם, עושה את רוב עסקיו במדיום הישן, החוברת. שם התחיל צחי שחר את מאמציו למצוא את הדימאז' 7 במחיר מציאה. שלא כמו במכירה הפומבית, ההשתתפות במכרז החוברת עולה כסף, ואת אותם כמה עשרות שקלים טוען שחר שזכותו לקבל בחזרה.

כאן דפקו מפעילי המכרז את הקופה באופן הכי נקי: מי שזכה ולא יקבל את הסחורה יוכל לקבל את כל כספו חזרה. מי שהגיש הצעה גבוהה יותר ולא זכה (להוציא את שחר), שילם, למעשה, עבור השתתפות במכרז על מוצר שלא קיים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by