ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
והרי החדשות 

והרי החדשות

 
 
סער קרני

שתיים מאושיות עולם התוכנות, ICQ ו-Winamp חנכו לאחרונה גרסאות חדשות ללהיטים שלהן: איי.סי.קיו מציעה לנו גרסת לייט קלת משקל, ו-ווינאמפ מריצה כבר כמה חודשים את גרסה 3 של הנגן הפופולארי שלה. האם יש למה לחכות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האחות הקטנה והאנורקטית. ICQLite
 האחות הקטנה והאנורקטית. ICQLite   
איי.סי.קיו היא, ככל הנראה, התוכנה הפופולארית ביותר בעולם. למעלה מ-100 מיליון אנשים בכל רחבי העולם משתמשים בתוכנת המסרים המידיים (תוצרת כחול-לבן, למי ששכח) כדי לגשר על מרחקים של אלפי קילומטרים, לצ'וטט, להחליף חוויות ולמצוא אהבות. דרך ארוכה עברה התוכנה מאז ייסדו ביולי 1996 ארבעה צעירים ישראלים את חברת מיראביליס במטרה לפתח דרך חדשה של תקשורת באמצעות רשת האינטרנט.

בנובמבר 1996 הושקה הגרסה הראשונה של התוכנה המהפכנית, שאפשרה לגולשי האינטרנט לשוחח ולתקשר בצורה נוחה ומהירה, וההצלחה הייתה מסחררת. בתוך חודשים אחדים הורידו את התוכנה מאות אלפי גולשים, ובשנת 1998 נקנתה מיראביליס בידי ענק האינטרנט האמריקני AOL. מאז ועד היום הפכה איי.סי.קיו להרבה יותר מאשר תוכנת מסרים מידיים. היא הותאמה גם עבור פלטפורמות נוספות (מקינטוש, פאלם, יוניקס ועוד) ובעזרת הגרסאות האחרונות שלה ניתן להחליף קבצים, לשלוח הודעות אס.אמ.אס, לנהל שיחות קוליות, לשחק במשחקי רשת ועוד אינספור אפשרויות נוספות.

ובדיעבד, אותן "אינספור אפשרויות נוספות", היו, לדעתם של משתמשים רבים, בבחינת כל המוסיף - גורע. התוכנה הפכה למסורבלת מאד, כבדת משקל (כ- 4 מ"ב בגרסה האחרונה) והשימוש בה הפך למרגיז עד בלתי אפשרי. גם אנשי איי.סי.קיו היו מודעים, ככל הנראה, לבעיות הללו, והשיקו לאחרונה גרסת אלפא של איי.סי.קיו לייט. מדובר בגרסה מצומקת של התוכנה, שגודלה הוא 1.4 מ"ב בלבד, וגם משאבי הזיכרון שהיא תופסת פחותים משמעותית לעומת הגרסה המלאה.
 
 
איי.סי.קיו לייט מכילה רק את האפשרויות הקשורות ישירות למטרה המקורית: תקשורת בין הגולשים. לפיכך, גרסת הלייט מאפשרת, כמובן, לשלוח הודעות וגם קבצים לחברים, לשגר הודעות אס.אמ.אס ולבצע חיפושים אחר שותפים פוטנציאליים לשיחה. שמירת ההיסטוריה של השיחות, המוכרת מהגרסה המלאה, אינה מתבצעת באופן אוטומטי, אולם ניתן לשמור את ההיסטוריה של שיחה ספציפית, באמצעות בחירת האפשרות המתאימה מהתפריט. אפשרות שימושית אחרת שנוספה היא אינדיקטור המציין מתי החבר מדפיס הודעה. מנגד, אפשרויות הקשורות ליצירת קשר ישיר בין המחשבים (P2P) כגון שיתוף קבצים או ביצוע צ'אטים, אינן קיימות, משום שקשר כזה אינו נוצר.

יש לזכור שהגרסה הנוכחית של איי.סי.קיו לייט היא גרסת אלפא, כלומר נמצאת בשלבי פיתוח ראשוניים בלבד, ומוצעת לגולשים בעיקר במטרה לאתר באגים ובעיות שונות. הגרסה עדיין אינה יציבה, וסובלת מתקלות רבות, כפי שאופייני לכל גרסת אלפא, אולם משימוש ראשוני, נראה כי פרט לחסכון המשמעותי במשאבי המחשב, לתוכנה אין יותר מדי מה להציע.

גודל הקובץ להורדה אמנם קטן בהרבה לעומת הגרסה המלאה של איי.סי.קיו, אולם בגדלים שבהם מדובר ובעידן האינטרנט המהיר, אין לכך משמעות רבה. הקיצוץ המאסיבי באפשרויות ובכלים המוכרים למשתמשי התוכנה המקורית יקשו מאד על איי.סי.קיו לייט להתחרות בצורה רצינית באחות הגדולה, אך בשלב זה הפיתוח שלה נמשך ורק ימים יגידו האם היא תהפוך לסיפור הצלחה או שתרשם כפלופ הראשון של איי.סי.קיו.

ורק מן הראוי לציין שפרט לגרסת הלייט, קיימת גם גרסה מבוססת רשת של איי.סי.קיו, הנקראת ICQ2Go. גרסה זו אינה מצריכה כל הורדה, והיא זמינה מכל מחשב המחובר לרשת. צריך רק לגלוש אל האתר, להקליד את המספר ואת הסיסמה ואתם מחוברים. איי.סי.קיו.2.גו. מציעה אמנם רק את האפשרויות המינימליות ביותר של התוכנה, משלוח וקבלה של הודעות, אבל היא פתרון מצוין למי שמסתפק באפשרויות אלו, או למי שמשתמש במחשב שבו התוכנה המלאה אינה מותקנת.
 

הדור החדש של המוזיקה

מתחיל להתקרב לסוניק. אבל לא ממש
 מתחיל להתקרב לסוניק. אבל לא ממש   
ומעניין לעניין - באותו עניין. ווינאמפ, המפתחת של נגן האמ.פי.3 הפופולרי ביותר בעולם, השיקה לפני מספר חודשים את הגרסה החדשה שלה, ווינאמפ3 (מה שאיפשר לה לשלב באופן מתוחכם בתוך שם הנגן את שם הפורמט העיקרי שעבורו הוא מיועד). הגרסה הזו, פרט לעיצוב עתידני משהו, מציעה גם אוסף נרחב של אפשרויות חדשות. החידוש העיקרי הוא שילוב של ספריית מדיה, שבעזרתה ניתן לנהל בצורה נוחה את כל קבצי המולטימדיה שבמחשב. ספריית המדיה מאפשרת להציג את הקבצים ואת הפרטים אודותיהם (שם המבצע, אלבום וכו'), למיין אותם עפ"י קטגוריות, לערוך חיפושים ועוד.
 
 
המצאה חביבה. Winamp browser
 המצאה חביבה. Winamp browser   
פרט לספריית המדיה, ווינאמפ3 מציעה תמיכה בפורמטים רבים של קבצי מולטימדיה. בנוסף לקבצי אודיו (MP3, WAV, MIDI, WMI, OGG), ניתן לנגן גם קבצי וידאו בפורמטים שונים, כולל MPG, AVI, ו-ASF. אפשרות שימושית נוספת הוא ניהול במקביל של מספר רשימות שירים והחלפה בין הרשימות (אם כי התפעול מסורבל מאד). המיני דפדפן המצורף לתוכנה מאפשר להאזין לתחנות רדיו המשדרות דרך הרשת ומקנה גישה מהירה לסקינים, לפלאג-אינים ולצ'ופרים נוספים. גם אפשרות הויאוליזציה של השירים עברה שידרוג, הן מבחינת האיכות והן מבחינת התאמתה למוסיקה המנוגנת.

ולחלק הפחות נחמד - הצרות והבעיות. הסקין שאיתו ווינאמפ3 נפתח הוא פרצוף של ילד ג'ינג'י מכוער - סקין של "מאד מגזין", שאיתו ממש לא ניתן לעבוד. לכן הצעד הראשון בעת שימוש בנגן הוא הקלקה בעזרת כפתור העכבר הימני על הפרצוף, ובחירה באפשרות Default <-- Skins (או Classic, למי שמעדיף את המראה הישן והטוב), כדי לסלק את הזוועה הזו מהמסך.

פרט לכך - הבשורה החדשה של התוכנה היא, למרבה הצער, סירבול. הכפתורים החדשים המאוגדים תחת ה- Thinger מציעים אמנם גישה מהירה יותר לחלק מהאפשרויות, אולם מנגד, פעולות שהתבצעו בקלות ובמהירות בגרסה הקודמת, דוגמת יצירת רשימת שירים, דורשות כאן נבירה בנבכי התוכנה והתמחות מעמיקה בכל התפריטים ובתת התפריטים שלה. מי שרגיל לידידותיות של ווינאמפ, יתאכזב מאד מהממשק המחודש, וייאלץ להשקיע זמן לא קצר בלימוד האפשרויות, הרבה מעבר למקובל במעבר בין גרסאות שונות של אותה תוכנה. גם הצגת פונטיים עבריים אינה אפשרית בשלב זה, מה שאומר שתגי מידע שנכתבו בעברית ייראו כג'יבריש.
 
בשורה התחתונה, למרות החידושים והשיכלולים הרבים, ווינאמפ3 מאכזבת. יוצרי התוכנה לא שמעו, ככל הנראה, על הפתגם "תפסת מרובה - לא תפסת", ומרוב רצון לספק עוד ועוד אפשרויות, המוצר הסופי כבד (כמעט 4 מ"ב להורדה), פועל בצורה לא חלקה, ובעיקר אינו ידידותי למשתמש, והדבר בולט במיוחד לאור פשטות ונוחות השימוש בגרסאות הקודמות של ווינאמפ. לא נותר אלא לקוות שעד השקת הגרסה הסופית של המוצר, שאמורה להיות זמינה להורדה לקראת סוף השנה, יתוקנו הבאגים והליקויים, והיתרונות שלה יחפו על החסרונות.

ורק הערה למי שמעוניין להוריד ולנסות: מומלץ להתקין את ווינאמפ3 בספרייה נפרדת מהגרסה הקודמת של ווינאמפ שברשותכם (אלא אם מדובר בגרסה קודמת של ווינאמפ3 עצמו), ולא במקומה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by