ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מחשבים נישאים - מדריך הקניה השלם 
 
 
דורון טילמן

לאחר הסקירה הטכנולוגית של שבוע שעבר, לפניכם מדריך קניה שיסקור את המאפיינים והתכונות של מחשבים נישאים ויעזור לכם ברגעי האמת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמו ברוב הדברים בחיים - הגודל בהחלט קובע
 כמו ברוב הדברים בחיים - הגודל בהחלט קובע   
לאחר שבשבוע שעבר עסקנו במאפיינים שישפיעו באופן ניכר על ביצועי המחשב הנישא, נעסוק היום בדברים שהם אולי פחות קריטיים בתחום זה, אך עדיין חשובים מאוד.


PCMCIA, MiniPCI ו-MDC
כבר ציינו שמחשב נייד אינו בר שדרוג בקלות, לפחות לעומת מחשב שולחני.
כדי להקל על מצב זה, בהתחשב במגבלות הגודל, הומצא תקן ה-PCMCIA (הידוע גם בשם PC Card). מדובר בכרטיסים זעירים, בגודל של כרטיס אשראי בערך, הקיימים בשלושה דגמים שונים, הנבדלים בעוביים – Type I, Type II ו-Type III.

בזכות עיצוב זה, קיימות כמה אפשרויות שונות להטענת כרטיס למחשב, כמו שני כרטיסים דקים או אחד עבה וכדומה, הכל בהתאם למספר וגודל חריצי ההרחבה (Slots). כרטיסי PCMCIA מאפשרים להוסיף למחשב כמעט כל רכיב הקיים במחשב רגיל כולל מודם, כרטיס רשת, חיבור לצורב, זיכרון, GPS ועוד. תקנים חדשים בדמות CardBus ו-Zoomed Video מאפשרים הזרמת נתונים מהירה יותר וחיבור ישיר של מוצרי מולטימדיה.

בעת רכישה, בדקו כמה חריצי הרחבה יש ועבור איזה דגמים הם מתאימים. הכל בהתאם לתוספות שכבר מכיל המחשב ודברים שאולי תזדקקו להם. מעבר לתקנים שהזכרנו, ייתכן ותיתקלו בעוד כל מיני טכנולוגיות (Memory Stick, MMC ועוד), לא תמיד צריך אותן, ולא תמיד הן משולבות במחשבים אבל הן יכולות להרחיב את יכולות השימוש במחשב.
 
כמו בהרבה דברים בחיים - קטן פירושו בעייתי
 כמו בהרבה דברים בחיים - קטן פירושו בעייתי   
טכנולוגיות נוספות כמו MiniPCI (גרסה מוקטנת לתקן ה-PCI המוכר מהמחשב השולחני) ו-MDC (מאפשר שילוב פשוט יותר של כרטיס קול ומודם) נועדו לעזור ליצרנים לפתח מחשב נייד שקל יותר לשדרג (במהלך בניית המחשב).

בבואכם לקנות את נישא חלומותיכם, הנה כמה אספקטים נוספים:

תקשורת – רוב הסיכויים שתרצו לקשר את המחשב לאינטרנט ו/או לרשת מקומית. בדקו מה מגיע עם המחשב (מודם וכרטיס רשת פנימי) ומה תצטרכו להוסיף. זכרו כי חיבור לרשת אלחוטית או מודם סלולארי יצריכו ברוב המקרים השקעה נוספת בכרטיס PCMCIA מתאים.

כרטיס קול ורמקולים – כל המחשבים מגיעים עם כרטיס קול ולרוב גם עם רמקולים פנימיים שיספיקו לדברים הבסיסיים (שמיעת מוסיקה והקלטה באמצעות מיקרופון פנימי). אבל אם חשבתם להשתמש ברמקולים של מערכת קולנוע ביתית, יש לבדוק כי יש חיבורים מתאימים ותמיכה. אחרת שוב תאלצו לשדרג.

חיבורים נוספים – טכנולוגיות כמו USB ו-Firewire יאפשרו לכם לחבר את המחשב למגוון רחב של תוספות ניידות כמו Hard Disk, צורבים, מצלמות רשת ועוד. שימוש באינפרא אדום (IR) יאפשר לבצע את החיבור ללא כבלים, דבר הקיים ברוב המחשבים.
 
כמו בהרבה דברים בחיים - יציבות היא המפתח לכל
 כמו בהרבה דברים בחיים - יציבות היא המפתח לכל   
עקב הצורך לחסוך במקום ובמשקל, המחשב הנייד מצויד במקלדת קטנה במיוחד. גם אם תבדקו אותה בחנות, סביר להניח שלאחר פרק זמן לא ארוך תחושו חוסר נוחות, לכן כדאי לשקול שימוש במקלדת רגילה בבית או במשרד. אם זאת, ישנם מחשבים ניידים שכוללים מקלדת בגודל מלא, בעיקר כאלה עם מסכי 15 אינטש.

גם אמצעי ההצבעה (Pointing Device) עברו תהליך הקטנה. הסוגים המקובלים הם: כפתור זעיר התקוע בין המקשים הידוע בשם Pointing Stick (והמתהדר בכינוי שאין זה המקום להזכירו), עכבר מסוג Trackball, ומשטח מגע הנקרא Touchpad והמופעל על ידי הזזת האצבע עליו. בדומה למקלדת, גם במקרה זה תוכלו להשתמש במשהו יותר נוח בדמות עכבר חיצוני, שקיימים גם בדגמים קטנים מהרגיל.

תחנת עגינה (Docking Station) ו-Port Replicator: מדובר למעשה בבסיס המתחבר למחשב ומאפשר לחברו לאביזרים נוספים. ההבדל העיקרי הוא ש-Port Replicator מכיר בחיבורים נוספים - מקבילי, טורי, USB וכדומה - בעוד תחנת עגינה יכולה להכיל גם דיסק קשיח נוסף, אפשרות לחיבור כרטיסי PCI ועוד.
על ידי שימוש בתקנים כמו Firewire ו-USB ניתן לוותר בקלות על תוספות אלו, שבהרבה מקרים דורשות השקעה נוספת.
 
 
כמו בהרבה דברים בחיים - הבטחון הוא המפתח
 כמו בהרבה דברים בחיים - הבטחון הוא המפתח   
כן, קל לגנוב מחשב נייד, במיוחד כאשר הוא מונח מתחת לשולחן במסעדה, או אם הוא לידכם כשנרדמתם בטרקלין הווי-איי-פי בשדה התעופה, עם כוסית הקוניאק ביד. כדאי מאוד להגן על ההשקעה שלכם, אם על ידי מנעול מתאים (המשולב עם חיישן תנועה למשל). נתונים חשובים מומלץ לשמור על גבי דיסקט או דיסק קשיח נשלף, הנשמרים במקום בטוח. עוד אפשרות היא להצפין את המידע, כך שגם אם המחשב נגנב, לפחות לא יוכלו לקרוא לכם את הדואר.

תיק נשיאה – נכון שבאפל חשבו על גם על זה, וחלק מדגמי ה-iBook שלהם כוללים גם ידית אחיזה, אבל סביר להניח שלא תרצו כי המחשב שלכם יתקע במישהו או משהו, בטח כשהוא בלי ריפוד. תיקי נשיאה תוכלו למצוא במגוון צורות וגדלים, כאשר אלה העשויים מעור נחשבים כטובים (שלא לדבר על יקרים) יותר. כדאי לזכור כי במרבית המקרים תיק הנשיאה אמור להכיל בנוסף למחשב עצמו גם הרבה אביזרים נלווים, כגון סוללה נוספת, מטען, כבלים וכדומה.

את המחשב הניידים ניתן לסווג על פי לשלושה סוגים עיקריים, הנבדלים בגודל, משקל ומגוון הרכיבים אותם הם כוללים. המפרט אינו זהה לחלוטין בין היצרנים השונים, אבל הם מספיקים כדי לתת תמונה כללית.
 
 
מחשבי ה-All-In-One:
משמם כבר ניתן להבין כי הם כוללים הכול. הם נוטים להיות כבדים (3-4 ק"ג), בעיקר לנוכח העובדה שהם כוללים דיסק קשיח, כונן דיסקים כלשהו, ולעיתים גם כונן דיסקטים (Three Spindle). בנוסף הם יכילו את כל החיבורים שאי פעם תזדקקו להם וגם חריצי הרחבה בשפע.

Thin and Light/Slim and Light:
אלה המחשבים הניידים יותר השוקלים פחות מ-2 ק"ג. המסך שלהם יהיה קטן יותר (בסביבות ה12- אינטש) והם יכילו דיסק קשיח, ולעיתים גם כונן תקליטורים (אחרת תוכלו לחבר אחד חיצוני). מבחינת חריצי PCMCIA גם נוטים לחסוך כך שזה עלול להוות שיקול כאשר צריכים כמה כרטיסים בה זמנית.

Desktop Replacement: כאן מדובר בגרסה מוגדלת של מחשבי ה-All-In-One, הכוללים מסך 15 אינטש ומקלדת בגודל מלא.

לאחרונה נוסף עוד סוג של מחשב שקיבל בצדק, או שלא בצדק, את הכינוי מחשב נייד.
מדובר במחשבי Desknote המוצעים למכירה במקומות לא כל כך שיגרתיים, כגון סופרמרקט. מחשבים אלה הדומים בצורתם ובגודלם למחשב נישא אבל חסרים פריט אחד חשוב – סוללה (ניתן לחבר סוללה חיצונית).
ניתן לתאר אותם כמחשב שולחני זעיר בעל מסך שטוח, או מחשב נייד ללא סוללה. חלקם כוללים מעבד תואם PC (כמו C3 של VIA) עובדה שעלולה לגרום לעבודה איטית במקצת. לעומת זאת יש דגמים בעלי זיכרון סטנדרטי, דבר שמקל על שדרוג. בואו להכיר את החברים החדשים כאן.

נקודה אחרונה שיש לשים לב אליה, בעיקר בגלל שמדובר במחשב בעל רכיבים רגישים ולא כל כך סטנדרטיים, היא שירות ואחריות. בדקו היכן תוכלו לקבל שירות ואחריות (אצל החנות או היצרן) ומהו אורך תקופת האחריות וטיבה. כדי להבטיח כי המחשב לא יתיישן במהירות, בדקו כי קיימת אפשרות לשדרוג של הרכיבים החשובים לכם, או לפחות שהרכיבים הקיימים יתאימו גם לצרכים של מחר.

ונקודה אחרונה באמת: אם אתם מסתובבים הרבה בשטח ובמקומות הנוטים להיות עוינים לרכיבים אלקטרונים ייתכן כי תזדקקו למחשב נייד קשיח (Ruggedized). מעטפת מחשב כזה עשויה מתכת, הם אטומים לנוזלים ואבק, ואפילו כוללים בולמי זעזועים. טיפים לגבי רכישה של מחשבים עמידים תוכלו למצוא באתר הזה.

כמו כן, ייתכן ואינכם רוצים להשקיע אלפי שקלים במחשב שישמש אתכם רק לכתיבת מסמכים וגלישה, לכן אפשר בהחלט לחסוך ולקנות נייד משומש.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, על תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by