ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חדשות הפורומים, גיליון 6 

חדשות הפורומים, גיליון 6

 
 
ריקי  כהן
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אחדים משלנו

אבל אנחנו כן אוהבים אותך, צ`יקי
 אבל אנחנו כן אוהבים אותך, צ`יקי   
זה לא חדש, שסלבריטאים מדרגה כזו או אחרת גילו גם הם את יתרונות השימוש בקבוצות הדיון כערוץ מדיה נוסף עבורם. היתרונות ברורים: בקרב משתתפי קבוצות הדיון שכותבים בדרך כלל בכינויים, מעוררת גיחה כזו שרשורי תגובות נרגשות.

הידוען יכול, במקרה הפאסיבי לברר מה חושבים עליו הגולשים באמת, ובמקרה האקטיבי לנהל איתנו דיונים אותנטיים ללא תיווך עיתונאי. זה אפילו סתם כיף: לא מזמן הודה עיתונאי ואיש מסיבות בשם חגי אייד בתוכניתה של דנה מודן כי הוא מתחזה ללסבית באחד הפורומים הישראלים ומשתעשע מכך מאוד.

ויש בזה כמובן גם סיכון: פעמים רבות רואה הקהילה המגובשת בהופעתו של הידוען איום על המרקם האנונימי המגובש, וחלקה מנצל את חשיפתו על מנת למתוח ביקורת ישירה ובוטה, לעולם תחת כינוי.

קחו דוגמא: את נוכחותו החיננית והמותגית של רועי (צ`יקי) ארד, עיתונאי, מוזיקאי, הוגה, קיבלו חלקים בפורום טלוויזיה של IOL במעט מאוד היסטריה, לפחות מהסוג שהוא היה מעדיף. על מקרה ליאת אלקיים כבר דיברנו פה לעייפה.

הדוגמאות מהתקופה האחרונה מלמדות שמפורסמים שמנסים להגן על מרכולתם בשמם בויכוחים בפורום, יוצאים לעתים כשידם על התחתונה. קהילות מבוססות לא מתרגשות משמות, והפופולאריות של דמויות עם ניק ניימז שמבקרות בקהילה קבוע, עשויה להביא בסביבה זו הרבה יותר רייטינג.
 
הנה כמה דוגמאות מהעת האחרונה:

גל נדיבי כותב להגנת רדיו 102, שם הוא מנהל תוכניות, בעקבות התקפות חריפות בפורום טלוויזיה של IOL.

נדב רביד משיב למעריצה בפורום מוזיקה בנענע

לישראל אהרוני יש כישרון ליחסי ציבור גם באינטרנט, והוא פיתח יחסים מיוחדים מאוד עם פורום אוכל של IOL, מה שהביא נהר של משתתפי פורום לכמה ערבים מוצלחים בתפוח זהב, עליה השלום. אהרוני לא מופיע בשמו בפורום.

עד כמה שזכור לי, הוא אמר שהוא חושש שהשם ירתיע משתתפים אחרים, שיחששו להתבטא ליד פיגורה כמותו. צודק. בינתיים הוא נוהג לכתוב בפורום באופן קבוע תחת השם עידו בן ציון, (הוא חשף זאת בהופעה בטלוויזיה) והוא חבר אהוד מאוד בקהילה, שתורם לפורום ממקצועיותו ומתכוניו.

לקארין ארד, מנסחת מסמך הסקס, יש פורום שאלות ותשובות בתפוז. כמו בערוץ הילדים, גם כאן קארין היא רק מותג, והנוכחות שלה בפורום היא בגדר פנטזיה. ככה זה כשיש לכם כותבת טור באינטרנט בלי גישה לרשת.

נטקינג ניכסו לעצמם את התואר פורטל הבידור הישראלי, בינתיים הם הצליחו לגייס את ירון פאר לניהול פורום צרכנות.
 
 
קו הגנה בפורומים, באדיבות גל נדיבי
 קו הגנה בפורומים, באדיבות גל נדיבי   
והנה דעה של גולש נגד ציוות מפורסמים לפורומים של נטקינג, בפורום קפטן אינטרנט של IOL. דיעות נוספות תוכלו להביע בפורום תרבות דיגיטלית בנענע
 

יום הדין

ספאם בפורומים זו תופעה שלמצער, התרגלנו אליה.
בנענע, כמו באתרים אחרים מרגישים היטב את נחת מקלדתם המטרידה. אלו שמפצירים בנו להיכנס לאתר המגניב שהם בנו, או לאתר החברה שביום מן הימים תעשה אותם עשירים. כן, בטח.

הכלי היחידי שהופעל עד היום נגד ספאמרים בקבוצות הדיון הישראליות הוא מחיקת הודעותיהם, בזמן כזה או אחר אחרי שהופיעו בפורום. הפתרון הזה כמובן חלקי מאוד והתופעה הזו ממשיכה ומתחדשת, לזעמם של המשתתפים.

לפני כשבועיים חשף ניר רפואה במגזין וואלה! כי חברת המדפסות HP מצאה שיטה לדחוף את מוצריה, ע"י הפעלת משרד פרסום שהפעיל ספאמרים בפורומים העיקריים בישראל. הכתבה דייקה בהצגת הבעיה, למרות שגם היא וגם האמור כאן, נגוע בחוסר אובייקטיביות: הספמארים מנצלים את הכלי שהאתר מעמיד לרשות הגולשים, ופוגעים בו מסחרית, מאחר ובינתיים רוב האתרים מתפרנסים, אם אפשר לקרוא לזה ככה, מפרסום.

ואולי בגלל זה, כנראה שרק מהאתרים האלו תבוא הישועה. לאחרונה הראו כמה אנשים מ"נענע" דווקא, (אבל נשמח לדעת גם על אחרים), שאפשר לקחת את היוזמה לידיים, ולמגר את החבלנים בדרכים די פשוטות.

במקרה הראשון הציפו את הפורומים של נענע בהודעות בסגנון: נשואה חמה מחפשת. להודעה צורף לינק לאתר שככל הנראה עוסק בתיווך בין נערות ליווי למעונינים בשירות, ובו ניתן מספר ביפר למזמינים. עורך נענע התקשר למספר והזהיר את בעלי האתר משימוש בפורומים לפרסום. ההודעות לא חזרו מאז.

במקרה נוסף, איתר מנהל פורום בנענע, ערן דינר, דרך תוכנת ה-ICQ מפיץ הודעות ספאם לאתר של ספקית אינטרנט שמשלמת לגולשיה עבור הגלישה דרכם וחשיפתם לפרסומות. הספאמר הציע לדינר תשלום בעבור אי דיווח לחברה שעבורה הוא פועל. זה כנראה משתלם.

באתר החברה יש מנגנון אי מייל לדיווח על ספאמינג כזה, והחברה דואגת לנתק את היוזרים העושים זאת בשמה, (מסתבר שהבאת קליקים לאתר דרכם משלמת להם), מהדיל והחשבון. לפחות במקרה אחד דווח על ידינו לחברה על קבלן/חבלן ספאם, והחברה עומדת לנקוט נגדו צעדים משמעותיים. ראו הוזהרתם.
 
עופר שני, עורך וואלה! איך אתם מתמודדים עם ספאם בפורומים?

"מוחקים, זה מה שעושים. זה תיק למחוק את זה, אז ניר ורונית לא ישנים הרבה. ספאם חייבים למחוק. אנחנו משתדלים להתייחס לזה בתכנים, כמו הכתבה של ניר.

"הכתבה עשתה המון רעש, HP התנצלו, והמשרד פרסום התנצל בפני HP, אבל הגיעו עדויות סותרות. אני יודע על חברות שקמו במיוחד בשביל פרסום בפורומים, פרסום אקטיבי הם קוראים לזה. פרסום לניו מדיה הם קוראים לעצמם.

"אנשים שמפגיזים פורומים עם `פתחתי אתר, בואו תראו`, אין מה לעשות, זה חלק מהקהילה. וחוץ מזה, אנחנו כותבים תקנון חדש לפורומים".
 

תפוז עסיסי

שימו לב לתפוז: אם לא בתכנים, במערכת הפורומים של ערוץ כלכלה ועסקים בעריכת צביקה אלברגר. תוך מספר שבועות הרימו שם מערכת פורומים עניפה ומגוונת, בניהול אנשי מקצוע, והם מספקים שירות ייעוץ כלכלי-משפטי לגולשים.

הערב הופיעה ב"גלובס" כתבה על קבוצות הדיון הכלכליות בישראל, ואלו של תפוז זכו שם לשבחים והבלטה. בצדק. הבעיות הצפויות הם כשיקום החכם שיגיש תביעה על הפסדים שנגרמו לו בעקבות ייעוץ כלכלי שגוי.

צביקה אלברגר: "מנהלי הפורומים מדגישים שאין בייעוץ תחליף לייעוץ משפטי/פיננסי וכן הלאה ואף גולש אינו תמים עד כדי הסתמכות בלעדית על המידע ברשת, הגם שהוא יכול למצוא מידע בלעדי רב. יכולת הניתוח והשיפוט היא בידי הגולש". כמו תמיד.
 

סמים, זה מגעיל אותם

עלה ירוק, תסתפקו בגראס
 עלה ירוק, תסתפקו בגראס   
לפני כמה ימים פרסם מגזין נטקינג כתבה בגנות פורום של תנועת עלה ירוק. נטקינג הזדעזעו מהעובדה שבפורום הזה מתנהלים דיונים על סמים קשים, אוי ואבוי, בלא צנזורה או מוחק אוטומטי.

ה"חשיפה העיתונאית" של נטקינג עוררה חילוקי דעות קשים, והשבוע כבר התייחס לזה עיתונאי הרשת עידו אמין, ותקף את נקיטת העמדה של נטקינג.

 
אבל יש עוד נקודה, שמצביעה על סטנדרטים כפולים בנטקינג. בשבועות האחרונים פועל בנטקינג פורום בשם שמועות, שבו הודעות שתוכנן נוגע לשון הרע ודיבה. כבר התייחסנו לכך בעבר, אבל לאור העמדה המוסרית הנוקשה שהפגינו נטקינג, חזרנו שוב לעורך, יריב בין יהודה, לשאול מה העניינים.

"זו כתבה עיתונאית לגיטימית", אומר בן יהודה. "ההיבטים של פרסום הכתבה נידונו פה, ורק אחרי זה העלינו את הכתבה לאוויר. זה משהו שמסתמן כמו ביצוע עבירות פליליות באתר של גוף שאנחנו נוטים לכבד אותו, הוא רץ לכנסת. רק לפני שבוע עצרה המשטרה אדם שסחר בפורומים בסמים. מבחינתנו אין שום הבדל".

איך היה הרייטינג של הכתבה?

""הכתבה הייתה מאוד נצפית, אחת מהגבוהות, באחוז צפייה כמו של כתבות על סקס".

ואיזה צידוק יש לכם להטיף כשאתם מחזיקים פורום כמו שמועות?

""אמרתי כבר, כשאדם נפגע, הוא יכול להרים טלפון ואני אשקול לגופו של עניין. אני חושב שמקום רציני לא יכול לאפשר לעצמו לחטוא בכך שהוא מאפשר לגורמים לנצל את הפורום לדברים לא חוקיים. וכדורים כימיים, ברור שזו לא הייתה כוונת המשורר ולא בשביל זה המציאו את עלה ירוק".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by