ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
פסיקה משפטית קובעת כללי התנהגות לפורומים 
 
 
מערכת חיים ברשת

בית המשפט השלום בכפ"ס קבע: מותר לחשוף זהות של משתתף בפורומים. פורום אינו נחשב כלי תקשורת לעניין חוק לשון הרע. התחזות למשתתף אחר בפורום וכתיבת הודעות בשמו עלולה להוות הוצאת לשון הרע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בפסק דין שניתן בתחילת השבוע, קבע שופט בית משפט השלום בכפר סבא, רמי אמיר, מספר קביעות שעשויות לשמש, בהעדר חקיקה, בסיס משפטי להתנהלותם של הפורומים באתרי האינטרנט בארץ. הפסיקה ניתנה במסגרת תביעה שהגיש ארנון בורוכוב נגד אלישי פורן על פגיעה בפרטיות, הוצאת לשון הרע ורשלנות. על הפסיקה דיווח אתר Ynet.

התובע והנתבע משתתפים בפורומים שונים באינטרנט - התובע בורוכוב תחת השם "אוקספורד", והנתבע פורן תחת שמו האמיתי וכן תחת השם "מלך הערפדים". פורן החליף את בורוכוב בניהול פורום החרשים באתר אורט במאי 2000.

במרץ 2000, פרסם פורן בפורום "המאבק", אותו הוא מנהל באתר "דיבורים", הודעה בה הוא חושף את העובדה כי אוקסופורד הינו בורוכוב. בתביעה נטען, כי צעד זה עומד בניגוד לחוק הגנת הפרטיות, אולם השופט חשב אחרת. לדבריו, פרסום הדבר אינו פגיעה בצנעת הפרט, וכי האינטרס הציבורי הוא דווקא "לאפשר חשיפה כזו - דבר שירתיע מתחזים, כאשר הם יודעים שהם חשופים לסכנה שמעשיהם ייחשפו". השופט אמר, כי הקושי הטכני הקיים בזיהוי גולש אינו אמור להפוך לאידיאולוגיה של שמירה על אנונימיות.

עוד פסק השופט, כי פרסום ידיעה בפורום אינו נחשב פרסום באמצעי תקשורת, לעניין חוק לשון הרע. החוק מחיל את ההגדרה "אמצעי תקשורת" על עיתון, רדיו וטלוויזיה, אך לא אתר אינטרנט. השופט אמר, כי פקודת העיתונות מחייבת קבלת רשיון להוצאת עיתון, ולא ייתכן כי כל המעוניין לפתוח אתר יידרש לקבל רשיון. הוא אף הרחיב קביעתו זו לגבי אתרים של עיתונים, ואמר: "ייתכן ומחר יחליט המחוקק, שיש מדיה נוספת בעלת משקל סגולי וכח עצום ורב, כמו העיתונות הכתובה והמשודרת – וכי לכן ראוי להטיל אחריות גם על המנהלים שלה [...] אבל כל עוד לא עשה זאת המחוקק – אין סיבה שנעשה זאת אנו, ובמיוחד לא בהקשר של הפרסום באינטרנט".

טענה נוספת בכתב בתביעה היתה, שפורן פרסם הודעה מכפישה תחת שמו של בורוכוב, מחק הודעות בהן הכחיש בורוכוב על כך שכתב את ההודעה, ואף פרסם הודעת גינוי לבורוכוב. השופט פסק, כי פורן ביצע בכך עבירה של הוצאת לשון הרע ופגיעה בשמו הטוב של בורוכוב, וגזר כי פורן ישלם לו 90 אלך שקל בתוספת הצמדה וריבית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by