ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המדריך השלם למחשבים ניידים 
 
 
דורון טילמן

עולם המחשבים הנישאים נחשף. סוללות, מסכים, מעבדים, זכרונות ודיסקים קשיחים. בשבוע הבא - מדריך קניה מפורט. הברכיים שלכם יגידו לכם תודה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחשבים ניידים מככבים אומנם בהרבה סרטים, אבל עם קצב החיים המהיר והירידה במחיר הם עושים את דרכם גם לעולם המציאות ואל הברכיים של אנשים שהם לאו דווקא המנהלים של איזה תאגיד ענק.

מחשב נייד, בדומה לאחיו הגדול, מצריך התאמה לצרכים של בעליו, במיוחד לנוכח מחירו ומגבלות העיצוב. אבל לפני שתגדירו מה הצרכים שלכם, כדאי לדעת קודם כל מה המשמעות של כל בחירה.סוללת המחשב
אחד מהדברים הבלעדיים למחשב נייד היא היכולת להשתמש בו גם במקום נטול שקעים - הדבר מתבצע באמצעות סוללה מיוחדת המאפשרת פעולה לפרק זמן של עד כמה שעות בין טעינה לטעינה.
הסוללות נבדלות בטכנולוגיה בה נבנו:
(Nickel-Cadmium (NiCad ו-(Nickel-Metal Hydride (NiMH הן הזולות יותר, ואילו סוללת ה-(Lithium-Ion (Li-Ion נותנת כמות אנרגיה רבה יותר וגם אין לה את אפקט הזיכרון.
סוללות חדשות יותר מכילות גם מערכת חכמה אשר מאפשרת להאריך את זמן השימוש. כאשר שאר הרכיבים, כמו המעבד והמעבד הגרפי, כוללים גם הם מנגנוני חיסכון תוכלו ליהנות מפרק זמן ארוך במיוחד בין הטעינות.

יש לזכור כי הסוללה היא אחד מהחלקים היותר כבדים, כך שאם זהו נושא חשוב עבורכם כדאי שתבדקו היטב לפני הרכישה את נתוניה. עוד דרך להאריך את זמן השימוש היא לרכוש סוללות נוספות, וכדאי גם להצטייד במתאמים אשר יאפשרו לכם להתחבר לרשת החשמל בארצות אחרות.

מחשב נייד הוא מעט יותר מוגבל מבחינת יכולות השדרוג שלו, בעיקר בתחום החשוב של ביצועים –לא תמיד ניתן לפתוח אותו ותוך שניה לתקוע מעבד חדש, להחליף כרטיס מסך ולהוסיף עוד זיכרון, ולכן חשוב להתאים את נתוני המחשב לצרכים שלכם.
 

מוח המחשב

 
רכישת המחשב על פי המעבד שלו תשפיע על הבחירה של שאר הרכיבים, כמו מעבד גרפי וזיכרון, אבל הרבה יותר מאשר במחשב רגיל. כאן רוב הרכיבים כלולים או מוכתבים על פי ערכת השבבים (Chipset) שהיא למעשה "לוח אם" של המחשב הנייד. להלן סקירה קצרה של משפחות המעבדים אותן תוכלו לרכוש:

מעבדי אינטל:
מיוצרים במגוון רחב של דגמים הדומים בתכונות שלהם למקביליהם במחשב השולחני.
הייחוד שלהם הוא כמובן ביכולת לשנות את רמת הביצועים שהם מספקים, ובכך למעשה לחסוך בחשמל. הדגם האחרון מבוסס על מעבד ה-Pentium 4 ומגיע למהירויות של 2.00Ghz.

מעבדי AMD:
המתחרה העיקרית של אינטל, גם בשוק הביתי, מציעה מעבדים הנחשבים כבעלי יחס ביצועים-עלות טוב יותר. הדגם האחרון שלהם הוא ה-Mobile Athlon XP.

תואמי PC:
כאן תמצאו כל מיני מעבדים שאמורים להיות זולים במיוחד אשר עדיין יאפשרו לכם לגלוש באינטרנט או לכתוב מסמך בוורד אם כי באיטיות מסוימת.
בתחום זה נמצא גם ה-Crusoe שחולל מהפכה כשיצא כמעבד הראשון המורכב מחומרה ותוכנה.

מעבדי Apple:
חברת Apple, שהביאה לעולם את מחשבי המקינטוש תפסה גם נתח בתחום הניידים עם דגמי ה-iBook וה-Powerbook.
רק זכרו כי העיצוב המהודר, קלות השימוש והביצועים הטובים של המחשבים הנ"ל יהיו קצת על חשבון מגוון התוכנות ואביזרי החומרה שתוכלו להוסיף.

זיכרון המחשב:
לא רק המעבד משפיע על הביצועים ועם השקעה קטנה יחסית אפשר להאיץ את העבודה על ידי הוספה של זיכרון. לא בכל מחשב ניתן לעשות זאת, ואתם מוגבלים מבחינת הכמות והמהירות של הזיכרון בהתאם לערכת השבבים. התאימו את כמות הזיכרון לצרכים שלכם ושל למערכת ההפעלה.

ואם כבר עסקנו בזיכרון, אל תשכחו שגם המעבד הגרפי, שתכף נרחיב את הדיבור עליו, זקוק למקום לאכסון נתונים. כדי לחסוך בעלויות יצור ובחשמל ישנם מחשבים עם Shared Memory שבהם זיכרון המערכת מוקצה גם לצרכים הגרפיים. משמעות תכנון שכזה היא גישה איטית יותר לזיכרון על ידי המעבד הגרפי וכמובן שיש פחות זיכרון להפעלת תוכנות. קניה של מחשב כזה תתבסס, שוב, על פי הצרכים שלכם.

 

תמונה שווה 1000 מילים

 
בעבר, עצם המחשבה לשחק משחק כמו Quake על מחשב נייד הייתה בגדר חלום, אבל כל זה השתנה כאשר שתי החברות המובילות בשוק הגרפיקה הביתית, ATI ו-Nvidia, הציגו בשנים האחרונות גרסאות ניידות של מיטב המעבדים הגרפים.
רק לאחרונה יצאו ה-Mobility Radeon 7500 וה-Geforce4Go, שהפכו את אותו חלום למציאות.
בדומה למעבדים, גם כן מדובר בגרסאות דומות לאלה של המחשב השולחני יחד עם אפשרויות חיסכון באנרגיה ושימוש בזיכרון משותף או בלעדי.

סביר להניח שהסטודנט המצוי לא צריך כל כך הרבה כוח, אבל גם כדי לאפשר הצגת נתונים ברזולוציה סבירה (1024*768) ויותר מ16- מליון צבעים תזדקקו לפחות ל4MB- זיכרון.

עוד נקודות למחשבה הן תמיכה של השבב בפענוח DVD (אחרת תזדקקו למעבד חזק יותר) ויכולות הצגת התמונה על מסך חיצוני (על ידי חיבור נוסף או יציאת טלוויזיה) אם למשל תרצו להקרין את המצגת על מסך גדול.

מובן שכעת, לאחר שבחרתם בשבב שיאפשר לכם לשחק ב-Quake, תרצו גם מסך מתאים, שיהיה כמובן מסך שטוח מסוג LCD. ניתן למצוא מסכים בגדלים שבין 12-15 אינטש במספר טכנולוגיות הקשורות בעיקר לאיכות התצוגה ותאורה.

מסכי Active Matrix (נקראים גם TFT) מציגים תמונה חדה וברורה שניתן לצפות בה גם מזווית, בניגוד לשיטת ה-Passive Matrix (בעלי שמות כמו STN, DSTN ו-HPA) שהיא אומנם זולה יותר אבל פחות ברורה ולעיתים גם איטית יותר (בעת הנעת סמן העכבר הוא עלול להעלם או להשאיר דמויות רפאים).

מסכי ה-Backlit משתמשים בנורת פלורסנט בחלקם האחורי, דבר שמאפשר גם צפייה ברורה במקום מואר במיוחד. מסכים בשיטת Reflective ישתמשו באור מהסביבה כדי להציג תמונה, אשר מן הסתם תהיה מעט יותר כהה.

בנוסף יש לבדוק את הרזולוציה של המסכים (Native Resolution) – לא כדאי להתפשר על פחות מ768-*1024.
 
 

מקום אחסון

 
תחום האחסון מתחלק לשלושה פתרונות עיקריים (הנקראים גם Three Spindle Solutions) וכוללים את הדיסק הקשיח, כונן הדיסקטים וכונן אופטי – CD-ROM, צורב, נגן DVD או שילוב (Combo Drive) של השניים.

הדיסק קשיח נייד מאופיין בגודל פיסי קטן (2.5 אינטש לעומת 3.5) ובאיטיות לעומת המקביל השולחני. מבחינת הקיבולת הם כבר מגיעים ל60GB- ומעלה. בגלל הסכנה לנתונים החשובים, עקב הזזת המחשב ממקום למקום, מומלץ לבחור כונן בעל טכנולוגיות מתקדמות לאיתור ותיקון תקלות (כמו SMART).

חלק מהמחשבים מאפשרים לשדרג ו/או להחליף בין שלושת סוגי הכוננים, בעוד הדגמים הזולים יכללו לרוב כוננים קבועים. במקרה הצורך תוכלו כמובן להשתמש בכוננים חיצונים שיתחברו דרך USB/Firewire או PCMCIA.רוצים לדעת מה עוד כדאי לדעת לפני קניה של מחשב נייד? חזרו לכאן שבוע הבא, כאשר נדבר על חריצי PCMCIA, מקלדות, עכברים ושאר דברים שכדאי מאד לדעת לפני הרכישה.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport, ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, על תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by