ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
פורטל בסין, ווידיאו באנגליה, וסמים בישראל 

פורטל בסין, ווידיאו באנגליה, וסמים בישראל

 
 
יוני  שדמי

סיכום השבוע בהיי-טק: סמים, מיקרוסופט, ג'אווה וביל גייטס קשישא, שזורק בנונשלנטיות 15 מיליארד דולר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

טכנולוגיה

ענק, כחול, ומאובטח. אי.בי.אם
 ענק, כחול, ומאובטח. אי.בי.אם   
מיקרוסופט נכנסת לשוק החומרה (טוב, בערך)
מיקרוסופט הכריזה השבוע על תחילת שיווקו בשנה הבאה של ,MSN Web Companion "מחשב רשת" בגרסה ניידת ובגרסה שולחנית. המטרה העיקרית של ה"קומפניון" איננה להכניס את מיקרוסופט לשוק החומרה בעל שולי הרווח האנורקטיים (צעד כזה גם עלולה להכניס את החברה למריבה עם שותפותיה האסטרטגיות בתחום החומרה), אלא להמשיך ולדחוף בכוח את השירות המקוון שלה, MSN.

ה"קומפניון" יאפשר גישה לשירותי רשת שונים, ובכלל זה דואר אלקטרוני וגלישה באינטרנט, בעזרת ממשק המבוסס על ,windows CE מערכת ההפעלה של מיקרוסופט למכשירים שאינם מחשב (עזרים דיגיטליים ניידים, למשל).

(זי.די.אן.אן)

IBM מאבטחת בחומרה
IBM הודיעה השבוע על מערכת אבטחה חדשנית, מבוססת חומרה, שתנסה לקבוע סטנדרט דה-פקטו בשוק הפרוע של אבטחה אלקטרונית. החידוש העיקרי במערכת הוא העובדה שהיא שוכנת על שבב, ולא מגיעה כחלק מ"פייר-וול" או חבילת תוכנה אחרת, כמקובל. IBM תשלב בהדרגה את השבב בכל מוצריה.

השוק העיקרי של הפרויקט החדש של IBM הוא אתרי מסחר אלקטרוני וטרנסאקציות אונליין, שכרגע סובל מאוד מהעדרו הבולט של סטנדרט אבטחה כלל-עולמי שיאפשר מעבר בטוח של כרטיסי אשראי (או כל צורת תשלום אחרת) באינטרנט.

(רויטרס)

חלונות שוב מתעכבת
מיקרוסופט הודיעה שגרסת הבטא של "חלונות מילניום", מערכת ההפעלה הביתית הבאה שלה, תתעכב, ולא תשלח השבוע אל בודקי הבטא כמצופה. במיקרוסופט לא אמרו מה בדיוק עיכב את המשלוח, וציינו ש"הדברים פשוט לוקחים זמן רב יותר משציפינו".

העיכוב הוא אכזבה נוספת בסדרה של אכזבות רצופות בכל הנוגע למערכת ההפעלה הבאה של מיקרוסופט. בניגוד למובטח, מערכת ההפעלה החדשה לא תאוחד עם "חלונות NT", מערכת ההפעלה העיסקית והיציבה יותר של החברה. במקום זאת, הגרסה הצרכנית של המוצר תקרא "חלונות מילניום", בעוד "חלונות 2000", הגרסה העסקית, תצא בארבע גרסאות שונות, כולן מיועדות למשתמש העסקי בלבד.

(ניוז.קום)
 
דגש על מסחר אלקטרוני. ג`אווה
 דגש על מסחר אלקטרוני. ג`אווה   
באג בפנטיום
אינטל הודיעה השבוע שהתגלה באג בקסיאון, מעבד מבוסס פנטיום III שמכוון לשוק העסקי של תחנות עבודה ושרתים. הבאג גורם להופעת "מסך המוות הכחול", כינוי מקצועי להודעת שגיאה מהסוג החמור ביותר שמופיעה ב"חלונות", כשמשתמשים במעבד לחישובים מתקדמים במיוחד. תיקון לבאג יתפרסם בשבועות הקרובים, הבטיחו בחברה.

(זי.די.אן.אן)

ג`אווה: הדור הבא
סאן הכריזה השבוע על גרסת הבטא החדשה של ג`אווה (Enterprise Edition), שפת התכנות הפופולארית שלה. הגרסה מהווה "שלד" שמדגים איך תעבוד ג`אווה 2 ברגע שתושלם, כשהכיוון העיקרי הוא יישומים עסקיים בכלל ומסחר אלקטרוני בפרט.

ג`אווה של סאן מתחרה ב"Windows distributed Internet Applications" של מיקרוסופט, כשהקרב העיקרי הוא בין גישת ה"כתוב יישום פעם אחת, הרץ אותו על כל פלטפורמה" של סאן ל"כתוב יישומים ל"חלונות" בלבד" של מיקרוסופט.

הגרסה המלאה של ג`אווה 2 צפויה לצאת לשוק בדצמבר, ו"תשים דגש חזק", כהגדרת סאן, "על הפיכת מסחר אלקטרוני לזמין וקל יותר לשימוש".

(ניוז.קום)

הנה זה בא: ווידיאופון
בקיץ הבא תציג חברת הטלפוניה הסלולרית אורנג` מכשיר ווידיאופון נייד. המכשיר, שיימכר בתחילה באירופה בלבד, יצויד במצלמת ווידיאו ומודם ויהיה מסוגל לשלוח ולקבל אות ווידיאו.
סימן השאלה היחיד שמרחף מעל למכשיר החדשני הוא קצב התקשורת - חיבור איטי מדי יגרום לתמונה קופצנית ולקול מקוטע. אבל באורנג` מבטיחים שבעזרת הרשת הסלולארית החדשה שלהם יוקפץ קצב התקשורת מ,9.6 KBPS קצב העברת הנתונים הסלולארי הנוכחי, שיתקשה מאוד עם קובץ טקסט פשוט, לא כל שכן ווידיאו דו-כיווני זורם, ל28.8 KBPS ואפילו 64KBPS.

בנוסף לשיחות ווידיאו, המכשיר יתמוך גם בשיחות קוליות רגילות, גישה מהירה לאינטרנט, ופיקוד קולי.

(ווירד)
 
חברות הכבלים יחברו אותנו לרשת
שר התקשורת, בנימין בן אליעזר, ומנכ"ל משרדו, דני רוזן, הגיעו להסכם עם חברות הכבלים, לפיו יוארך הסדר ICP בין משרד התקשורת לחברות הכבלים בשנתיים.

הסדר זה, מדווח "הארץ", שאמור היה להסתיים בסוף אוקטובר, נותן לחברות הכבלים זכות לשתף פעולה ולהפיק ביחד תוכניות טלוויזיה.

לטענת חברות הכבלים, הן לא היו יכולות להשקיע את הסכומים הכבדים הנדרשים בכדי לספק גישה מהירה לרשת מבלי להבטיח את המשך זיכיון השידורים.

שר התקשורת אף הודיע כי ברצונו ליצור הפרדה בין נושאי התוכן והאינטרנט לבין מתן ההארכה הנחשקת של הזיכיון של חברות הכבלים.

(הארץ)
 
 

כלכלה

ערכים אבסורדיים. סטיב באלמר מחייך באושר
 ערכים אבסורדיים. סטיב באלמר מחייך באושר   
ואוו, איזה אבסורד
בצעד מפתיע, הכריז השבוע סטיב באלמר, נשיא מיקרוסופט ואחד האנשים החשובים ביותר בתעשיית ההיי-טק העולמית, ש"מניות הטכנולוגיה, ובכלל זה המניה של מיקרוסופט, הגיעו לערכים אבסורדיים". באלמר, שנאם לפני קבוצת עיתונאים בכנס טכנולוגיה, ידוע בגישתו הזעפנית והסקפטית במקצת כלפי מצבן הנוכחי של מניות ההיי-טק בוול-סטריט.

"פעם האמנתי בתיאוריה של ``שוק מושלם``, אבל דעתי השתנתה", הוא הוסיף. בעקבות הכרזתו חלו ירידות שערים בחלק ניכר ממניות הטכנולוגיה בבורסה האמריקאית.

(ווירד)

ובאלטה מצטרפים לחגיגה
דיוויד ווטרנל, מנכ"ל ,CMGI הודיע השבוע שפורטל הרשת הפופולארי אלטה-ויסטה יצטרף לחגיגת מניות ההיי-טק הפרועה ויצא להנפקה בתחילת השנה הבאה. ההנפקה הזו היא חלק מ"מדיניות הסינרגיה" של ,CMGI שבבעלותה (החלקית או המלאה) מספר גדול של אתרי אינטרנט מצליחים, כגון לייקוס וגיאוסיטיז.

CMGI מקווה שעם ההנפקה של אלטה ויסטה, אולי היהלום בכתר האחזקות של החברה, יווצר החיבור המבוקש בין החברות הרבות שתחת מטריית CMGI.

(ניוז.קום)
 
בקרוב בסינית? ``יאהו!``
 בקרוב בסינית? ``יאהו!``   
יאהו! בסינית
בניגוד גמור למדיניות המסורתית שלה, הכריזה ממשלת סין על שיתוף פעולה עם הפורטל "יאהו!". "יהיו שינויים במדיניות הסינית הרשמית", טען ג`רי יאנג, מייסד "יאהו!", "אך היוזמה שלנו עומדת גם בתנאים והרגולציות הנוכחיים."

אבל, הודה מאוחר יותר יאנג, "ישנם עדיין חלקים אפורים באשר לשיתוף הפעולה בינינו לבין הממשלה הסינית", מה שאומר שייתכן שקרן ההשקעות יאהו!-סין, שהייתה אמורה לתת פוש רציני לפיתוח הטכנולוגי בארץ המאוכלסת ביותר בעולם, תתעכב במקצת.

(ווירד)

לאודר ופישר יתמודדו על רכישת בזק
אנשי העסקים רון לאודר ויצחק פישר מעונינים לרכוש את גרעין השליטה בחברת בזק דרך חברת התקשורת RSL שבבעלותם, אמר פישר בראיון ל"הארץ". עוד לא ברור אם RSL תנסה לבצע את הרכישה לבדה, או שתחבור אל כלל ומשפחת רקאנטי.

פישר סייג את דבריו והבהיר שעדיין לא ניתן לערוך בדיקה של כדאיות ההשקעה בבזק, משום שהממשלה טרם הבהירה כמה נקודות מפתח באשר להנפקה, כגון טיב מעורבות המדינה בתעריפים לאחר המכירה.

("הארץ")
 
אמאזון הופכת לשופינג פורטל
אמאזון, סוחרת הספרים הגדולה באינטרנט, הודיעה השבוע שהיא ממשיכה בקו העסקי של "פחות ספרים, יותר מכל השאר", ובנוסף לשאר הסחורה שמוצעת כרגע באתר, תציע אירוח עסקי של חנויות מכל הסוגים, כחלק מקניון-העל המתפתח של החברה.

בתחילה מכרה החברה ספרים בלבד, לאחר מכן החלה למכור גם מוזיקה ווידיאו על כל סוגיהם, כשמכירות פומביות, צעצועים ומוצרי אלקטרוניקה היו הבאים בתור (ומספר גדול של השקעות בחברות מסחר אלקטרוני חיצוניות, כגון pet.com וdrugs.com).

אחד המתחרים החזקים בשטח של אירוח חנויות-רשת הוא "יאהו!", אך ג`ון בריג`ס, מנהל מחלקת המסחר האלקטרוני של החברה, טוען שהוא איננו מודאג כלל, למרות העובדה שיאהו! גובה 100 דולר לחודש מכל חנות בקניון הווירטואלי שלה, בעוד אמאזון מתכננת לגבות 9.95 דולר לחודש בלבד.

(ניוז.קום)
 

תרבות

נונשלנטי. החדשות של נטקינג
 נונשלנטי. החדשות של נטקינג   
נמצאה בירת האינטרנט
מדינת וירג`יניה שבארה"ב תדפיס לוחית רישוי מיוחדת עם הכיתוב "וירג`יניה - בירת האינטרנט" (למעשה, במשחק מילים משעשע ומצחיק, הכיתוב באנגלית אומר internet c@apital). למרות העובדה שנדמה שיש מקומות מתאימים מעט יותר לתואר היומרני (סאן פרנסיסקו, למשל), השלטונות בווירג`יניה מתעקשים שהם הם "מובילי מהפכת האינטרנט".

(ווירד)

סוקניק ברשת
הפורטל הישראלי נטקינג מציע שירות חדש לגולשיו: גדי סוקניק, עורך החדשות של האתר, משדר חדשות היי-טק בווידיאו.

החדשות השבועיות, שמשודרות בעזרת טכנולוגיית RealAudio ואורכן מעט מעל דקה, כוללות סקירה מהירה של המתרחש בעולם ההיי-טק, ומשודרות בפורמט נינוח, כשגדי סוקניק ("שלום לכם, טוב לראות אתכם שוב") יושב באולפן מאולתר ומביא אל הרשת את הגישה הנונשלנטית הידועה שלו.

(נטקינג)
 
פרח לב הזהב. גייטס
 פרח לב הזהב. גייטס   
Ebay כחדש, בהזדמנות
אתר המכירות הפומביות ,Ebay ששוויו מוערך במעט מעל 18 מיליארד דולר והרוויח 2.8 מיליארד בשנה הזו בלבד, נמכר השבוע ב1.25 דולר בדיוק לקונה אנונימי. הדובר של האתר, שנמכר במכירה פומבית פנימית, במה שהיה מן הסתם בדיחה לא מוצלחת במיוחד, הסכים בחיוך ש"אנחנו שווים כל סנט."

"למרות זאת", הוסיף ברצינות, "ולמרות שיש לנו לא פחות חוש הומור מלכל אחד אחר, סביר שניידע את עורכי הדין שלנו בנושא. חוזה המכירה בEbay קבוע בבירור שכל סחורה שנמכרת באתר צריכה להיות בבעלות מלאה של המוכר, ואני יכול להבטיח שמי שניסה למכור אותנו לא היה הבעלים המקוריים."

( ניוז.קום)

הימורים על Y2K
אתר הימורים בשם "נאס"א אינטרנשיונל" (אין קשר לסוכנות החלל האמריקאית) מציע יחסי הימורים טובים למדי על סדרה של אירועים שעשויים להתרחש בראשון לינואר :2000 אלף לאחת שבאג אלפיים יגרום לבנק הפדרלי האמריקאי להסגר ל24 שעות או יותר, עשרים לאחת שחברת טלפונים אירופאית תסבול מניתוק כללי למשך 48 שעות או יותר, שלוש מאות לאחת שטיסה מסחרית תתרסק בתאריך הגורלי, מאה אלף לאחת שחייזרים ינחתו על רחבת הבית הלבן בתחילת שנת ,2000 ומיליון לאחת שהעולם יגיע לקיצו באחת לינואר 2000.

(ווירד)
גם ג`יימס בונד עובר להיי-טק
ה,CIA סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, תפתח בקרוב קרן הון סיכון, הודיעו דוברי הסוכנות. הקרן ,In-Q-it שמה (על שם "Q", ממציא צעצועי הריגול האנטיפט מסדרת סרטי ג`יימס בונד), תשקיע בחברות ובסטארט-אפים שיעזרו לCIA לפתור כמה מבעיות הסוכנות הלוחצות ביותר.

המנהל הראשי של ה,CIA ג`ורג` טאנט, אמר שקצב ההתקדמות המהיר של הטכנולוגיה "מכתיב שינוי בדרך בה קהיליית המודיעין עושה עסקים", כהגדרתו.

גם בחירת המנהל הראשי של הפרויקט, גילמן לואי בן ה,39 היא מעט מפתיעה: לפני מינויו החדש, גילמן היה המנכ"ל של מיקרופרוז, חברת משחקי מחשב ידועה. בקרוב ב``מוסד``?

(יאהו! ניוז)
 
סמים באינטרנט - עכשיו גם אצלנו
היחידה המרכזית של מחוז תל אביב עצרה השבוע תושב רמת גן בן ,25 בחשד שמכר לקטינים סמים דרך האינטרנט. "החשוד נהג להציג את עצמו כ`מיסטר גראס` דרך האינטרנט", מסרה המשטרה, "וכך הגיעו אליו הקטינים. את הסמים נהג לספק גם בתמורה כספית, וגם בתמורה לשירותי אינטרנט שונים שסיפקו לו הקטינים."

רפ"ק יוסי סקפה, ראש מחלק נוער ביחידה המרכזית של תל אביב, הוסיף כי "הקטינים רכשו את הסמים דרך צ`טים באינטרנט. הם היו יוצרים עם החשוד קשר, מנהלים צ`טים, ואחר כך נפגשים, משלמים או נותנים תמורה אחרת. אנו מנסים לאתר עוד מעורבים וחשודים בפרשה."

הנדיב הידוע
ביל גייטס תרם השבוע מיליארדי דולרים במניות לקרן הצדקה שלו ושל אשתו, מלינדה. גייטס תרם 16.5 מיליארד דולר והקטין את הונו העצמי מ87.5 מיליארד ל71.5 מיליארד, כך לפי הדו"חות הכספיים האחרונים של מיקרוסופט.

גייטס, 43, הוא עדיין האיש העשיר בעולם, וגם קרן הצדקה שלו, ברוך השם, לא נאלצת לקבץ תרומות מדלת לדלת: עם הון עצמי של 17 מיליארד דולר, "קרן ביל ומלינדה גייטס" היא קרן הצדקה העשירה ביותר בארה"ב (שמנוהלת, אגב, על ידי גייטס סניור, אביו של ביל).

גייטס הבטיח לא פעם שלאחר מותו, יתרום את הרוב המכריע של הונו האגדי לצדקה. לב זהב.

(רויטרס)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by