ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ממשל בצל הטכנולוגיה 
 
 הפינגווין לכנסת   
 
מערכת חיים ברשת

ועדת האינטרנט וטכנולוגית מידע התכנסה היום. ראשית הדיון היתה "ממשל זמין", אודות חיבוריות משרדי הממשלה לאינטרנט. לאחר מכן עלה נושא השימוש בתוכנות מבוססות קוד פתוח בממשלה. בסין, אגב, זה כבר מזמן כך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ועדת המשנה לענייני אינטרנט וטכנולוגיית מידע, השייכת לוועדה למחקר ופיתוח מדעי התכנסה היום ודנה במגוון נושאי אינטרנט וטכנולוגיה. יו"ר הוודעה, מיכאל איתן, פתח את דבריו בציון העובדה כי כל הדיון משודר באינטרנט, והזמין את הגולשים להשתתף בדיון ולהביע את דעתם. לאחר מכן דנה הוועדה בהכנסת מערכות מבוססות קוד פתוח למשרדי הממשלה ובקשיים הכרוכים בכך. בין הקשיים נמנו שימוש במערכת הפעלה לא מוכרת וכן תאימות למוצרי מיקרוסופט. בצד היתרונות שבמעבר - הגמישות של תוכנות קוד פתוח ועלותן הנמוכה בהרבה ממוצרי מיקרוסופט המקבילים.

איציק כהן, מהל היחידה לקידום "ממשל זמין" החל את דיווחו בציון העובדה כי לפני דו"ח של האו"ם מלפני כשבועיים מיקם את ישראל במקום ה-17 בעולם מבחינת מחשוב של הממשלה. דו"ח נוסף ממקם את ישראל במקום השביעי בעולם במתן שירותים לאזרח, מעל גבי האינטרנט. כהן הוסיף ואמר כי החומר נשלח לאו"ם ולאוניברסיטת בראון. בפברואר 2003 שני משרדים עומדים לספק שירותים מבוססי אינטרנט - משרד האוצר ומשרד המדע והתרבות. "עם תשתית אחת מאוחדת וכולם יחלו לדבר בשפה אחת. כלומר מחר האזרח יודע שהוא פונה למשרד האוצר, משרד החינוך, הבטחון, באותה שפה. באותם קודים", אמר כהן.

ח"כ איתן העלה את נושא התשלומים והמיסים הממשלתיים באמצעות האינטרנט. "אנו פנינו כארבע שנים, שלוש שנים בטח, פעם אחר פעם, פעם אחר פעם, וביקשנו דבר מאד פשוט, שאפשר יהיה להוציא חשבונית מע"מ דיגיטלית". בתשובה, אמר עוזר ברקוביץ', סגן בכיר למנהל המכס, כי הוקמה ועדה וכי העניין מצוי בפני מנהל המכס. "אני חושב שנוכל לצאת עם בשורה בתוך שלושה חודשים", סיכם ברקוביץ'.

יעקב נבות, נציג מע"מ בוועדה סיפר כי בחל בפרוייקט של הגשת דוח מע"מ דרך האינטרנט. "קיימים שלושה הבטים", אמר. "התשלום עצמו, אלמנט של החזר, ויש את הדוח אפס - מי שלא חייב לשלם גם הוא נכנס לפרוייקט הזה. יש בעיות משפטיות של חתימה".

"על הגשת הדוח השנתי אנו עובדים היום בתקווה שבמהלך השנה הבאה נשחרר אותו", אמר נבות. "יש שתי בעיות, הזיהוי החד ערכי של החתימה האלקטרונית, ... אתה חייב זיהוי חד ערכי של האזרח בלהגיש את הדוח. היום אנו מקבלים שידורי דוחות אלקטרוניים כבר הרבה שנים מרואי החשבון, והוא למעשה מזהה חד ערכית עם מערכת של אבטחת מידע".

את הדיון על הכנסת מוצרים מבוססי קוד פתוח למשרדי הממשלה החל ח"כ איתן בשאלה לגבי מהות הקוד הפתוח. "הבנתי שיש גרעין שהוא קוד פתוח", אמר איתן. "ותוספות שהן יכולות להיות תוספות מסחריות שהן הופכות להיות כבר לקוד סגור. האם זה נכון, או כל מה שבונים בתמורה לקוד הפתוח חייב להיות גם פתוח?"

אלכס רייר, מנכ"ל "פריצת דרך", השיב כי במידה והמפתח משתמש בתוכנות קוד פתוח כדי לפתח קוד נוסף, הקוד הנוסף אינו חייב להיות קוד פתוח. לעומת זאת, במידה והמשתמש לקוח קוד פתוח וממשיך לפתח על בסיסו קוד נוסף, הוא בעצם עושה רק שינוים ותוספות בקוד הפתוח - הקוד שנוצר כתוצאה מכך חייב להיות קוד פתוח גם כן.

מכשול נוסף בפני הכנסת מוצרי הקוד הפתוח, אותו העלה ח"כ איתן, הוא התאימות עם מוצרי מיקרוסופט, אשר מותקנים כרגע במשרדי הממשלה. "אני רוצה לדעת את מימדי אי התאימות", אמר איתן. "אז להציג מסמך וורד בסטאר אופיס אני יודע שאני יכול. אני שואל מה יהיה לי שיבושים כשאני עובד באינטגרציה של מערכת אופיס פלוס מערכת הפעלה של WIN".

מנכ"ל מחב"א, אבי כהן, השיב ואמר: "בעיות התאימות הן בעיות נוראיות. אי אפשר להתגבר עליהן. מיקרוסופט תפתח עוד גירסה שהגירסה שלך עוד לא הגיעה אליה. בחיים לא יכולה להיות תאימות. זו הבעיה העיקרית". רייר הביא את ממשלת סין כדוגמה לממשלה שעברה למערכות קוד פתוח. "ישנן ממשלות, למשל ממשלת סין שזאת ממשלה לא קטנה, אני מניח, שהן הגיעו למסקנה שכדאי להעביר את המסרים שלהם למערכות לינוקס למרות אותן המגבלות וזה חוסך".

דיווחים נוספים מישיבת הוועדה יהיו בהמשך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by