ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קופסת פנדורה 
 
 הכניס להם את הפינגוין   
 
עידו קינן

חברתו של אנדרו וואנג קנתה לו קונסולת אקסבוקס לכריסמס. במקום לשחק בה, הוא פרץ אותה, אבל מפחד לספר איך, מחשש שמיקרוסופט תתבע אותו. אין לו כוונה להשתתף בתחרות הרצת לינוקס על אקסבוקס, וגם הפרס בסך 200 אלף דולר לא ישנה את דעתו. לדבריו, 'לפרוץ למחשבים למען התהילה בלבד זה סביר כמו להפוך לאנורקטי בתקווה להיות דוגמנית על'

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השוחט. אנדרו וואנג בפעולה
 השוחט. אנדרו וואנג בפעולה   
תורם אלמוני הציע בתחילת יולי פרס של 200 אלף דולר למי שיצליח להריץ את מערכת ההפעלה לינוקס על קונסולת המשחקים אקסבוקס, מבלי לעבור על החוק. על אנדרו "באני" וואנג, שהודיע כבר בסוף מאי כי מצא דרך להפעיל תוכנות זרות על הקונסולה של מיקרוסופט, זה לא עושה הרבה רושם.על השחיטה

וואנג (27), בן להורים טייוואניים שנולד במישיגן, ארה"ב, כתב את התזה שלו ב-MIT על ארכיטקטורת מחשבי על, וקיבל השנה תואר דוקטור להנדסת חשמל ומדעי המחשב. "תחת המסווה הדק של ביצוע מחקר על ארכיטקטורת מחשבים, שעשוי להיות קשור איכשהו לעבודת התזה שלי, השתעשעתי קצת לאחרונה עם פירוק מגוון קונסולות משחקים", כתב באתרו. "זה סוג של תחביב, לפתוח את הדברים האלה וללמוד על האיברים הפנימיים שלהם".

"החברה שלי היתה נחמדה מספיק בשביל לקנות לי אקסבוקס כדי שאוכל לפרק אותו", סיפר וואנג על מתנת הכריסמס שקיבל. החברה, ניקי ג'אסטיס, סיפרה באתרה: "ביקרתי את אחותי הגדולה, טאש, ובנה, טומי, וכשהלכנו לקנות iMac-ים בשבילה, הבחנתי בקופסה גדולה ומכוערת בצבע נזלת ירוקה. נחשו מה! היה להם אקסבוקס ביום הפתיחה, איזו מתנה מושלמת לחבר גיקי".

"אני חושב שהבידור האמיתי בקונסולת משחקי וידאו בשבילי הוא לא המשחקים, אלא פירוקה", אמר וואנג בראיון אימייל לחיים ברשת, "שעות על שעות של חידות מאתגרות, חינם עם רכישת הקונסולה". חידה אחת כזאת היא הפעלת תוכנות זרות על גבי האקסבוקס. וואנג דיווח על פתרון החידה בתזכיר שפירסם באתר MIT בסוף מאי.
 
משפחת גיקים מאושרת. וואנג וחברתו
 משפחת גיקים מאושרת. וואנג וחברתו   
"הנדסה הפוכה (reverse engineering) ישנה וטובה", הסביר וואנג איך פרץ את האקסבוקס. "פירוק המערכת חלק אחר חלק והתעסקות עם כל מיני ידיות עד שצורת הפיל התבהרה", הוא מספר, בהתייחסו למשל בו מספר עיוורים ממששים פיל, וכל אחד מהם מתאר חיה אחרת בהתאם לאיבר שהוא ממשש. את רוב המישוש עשה וואנג לבדו, אולם קיבל גם סיוע ומשוב מחברים.אקסבוקס זה בעצם יוניקס

באוגוסט 2001, הושק "פרויקט האקסבוקס לינוקס", שמטרתו הרצה של לינוקס על אקסבוקס. לינוקס, מערכת הפעלה פתוחת קוד המבוססת על טכנולוגית יוניקס, מתחרה במערכת ההפעלה סגורת הקוד חלונות של מיקרוסופט, שהיא גם בעלת קונסולת האקסבוקס. במילים אחרות, הגיקים של לינוקס החליטו להפעיל את מערכת ההפעלה האהובה עליהם בשטח אויב. בראש עמוד הפרויקט מופיע ציטוט מדיון באתר הגיקים סלאשדוט: "זה 'יוניקס' אם יש לזה את צליל ה-'X' בשם - האקסבוקס מוכרחה להיות יוניקס, אם כך".

SourceForge.net, אתר לפיתוח תוכנות קוד פתוח בו מתארח הפרויקט, מארח עשרות אלפי פרויקטי קוד פתוח נוספים. אולם בתחילת יולי, קיבל "פרויקט האקסבוקס לינוקס" חיזוק בדמות אלמוני, שהחליט לתרום 200 אלף דולר כפרס למי שיעמוד במשימות של הפרויקט.

וואנג שמע על הפרס, אולם אמר לנו שאין לו כוונה להתחרות עליו: "עשיתי את עבודת האקסבוקס כי מצאתי אותה כיפית, מאתגרת ומהנה. יש לי עבודה שמשלמת את החשבונות, ואני מעדיף לא לערבב את ההנאה עם העבודה שלי".

"יותר כסף לא נראה כזה אטרקטיבי אם אני צריך להעביד את עצמי בשבילו", הסביר וואנג. "מה הטעם בעוד כסף אם אתה מאבד את ההנאה מהחיים בתהליך השגתו?". 

מיקרוסופט יודעים איפה אני גר

ככה הכל התחיל. הלכו לקנות מתנה לילד וחזרו עם אקסבוקס בשביל הגיק
 ככה הכל התחיל. הלכו לקנות מתנה לילד וחזרו עם אקסבוקס בשביל הגיק   
אחד התנאים העיקריים ב"פרויקט האקסבוקס לינוקס" הוא, שאין לעבור על חוק ה-DMCA השנוי במחלוקת, שבין השאר אוסר על עקיפת הגנות על זכויות יוצרים דיגיטליות. הבעיה היא, שבאקסבוקס קיימת הגנה כזו, שנועדה למנוע הפעלת דיסקים פיראטיים של משחקים, והיא זו שמונעת גם הפעלת תוכנות זרות, ביניהן מערכת ההפעלה לינוקס. יוזמי הפרויקט מרגישים מחויבות לפעול בהתאם לחוק, אולם הם לא מרוצים ממנו: בתחתית העמוד הראשי של אתר הפרויקט מופיע באנר של קמפיין Anti-DMCA, בו נכתב שהחוק הזה הוא הכרזת מלחמה על החינוך.

"אני מחבב את לינוקס, אני משתמש בלינוקס. אני גם משתמש בחלונות, ומחבב את חלונות. אני חושב שיש לחלונות מקום בעולם", מציג וואנג את הגירסה הגיקית לכוחות האו"ם, אולם ממהר להבהיר: "אני כן מרגיש שהאיזון התערער, ושמיקרוסופט השתמשה בחוסר הגינות בכוחה המונופוליסטי כדי לבודד את לינוקס. זה, בשילוב עם החמלה שלי לאנדרדוג, נותן לי הטיה רגשית כלפי לינוקס".

לעומת רגשותיו הדו-ערכיים כלפי מיקרוסופט, עמדתו בנוגע ל-DMCA היא שלילית וחד משמעית: "ה-DMCA מקפיא את חופש הביטוי ומאט את התקדמות המחקר, כי אנשים מפחדים מהדברים הרעים שיקרו להם כתוצאה מכך. המחלקה המשפטית של מיקרוסופט היא מכונה חזקה, וה-DMCA הוא כמו דלק סילוני למכונה שלהם. הרבה אנשים הורתעו מלחלוק תוצאות או אפילו להתחיל מחקר בתחום בגלל מה שקרה לאקדמאים אחרים כתוצאה מה-DMCA".

כדי להימנע מתביעה, פנה וואנג למיקרוסופט לפני פרסום התזכיר על הפריצה, העביר אותו לעיונם לפני פרסומו, וערך אותו בהתאם להמלצתם. כעת, הוא חושש להמשיך במחקר: "מיקרוסופט יודעים מי אני וקראו את הכתבות שלי. אני לא יכול 'להתחבא' ממיקרוסופט כמו האקרים אנונימיים. אם הם לא אוהבים משהו שאני עושה, הם יודעים בדיוק איך להגיע אלי ולהגיש לי צו בית משפט".

"אני מרגיש שמיקרוסופט תוכל להשתמש ב-DMCA נגדי אם אני אמשיך בעבודתי [על הפריצה]. זה, בשילוב העובדה שקהילת ההאקרים 'חמה' על הרעיון של לשים לינוקס באקסבוקס, מאפשר לי להישען אחורה ולצפות במתרחש. בבסיס אני האקר חומרה, ואני משאיר את ענייני התוכנה לאנשי התוכנה".
 
 

על האקרים ואנורקסיה

 
אולם וואנג לא פסימי לגמרי, ולא חושב שהעבודה שעשה בתחום היתה לשווא: "אני חושב שההתקדמות הכי טובה שהשגתי עד כה היא לשכנע את האנשים שם בחוץ שיש צורך בפתרון חוקי, ושהפתרון החוקי הזה מצריך boot ROM של 'חדר נקי'. אני מתפעל מהעקשנות של קהילת ההאקרים, ומרגיש שתרמתי את חלקי לקידום הפרויקט".

התבססות על הקוד של מיקרוסופט להרצת לינוקס תהווה עילה למיקרוסופט להוציא צו מניעה בהתאם ל-DMCA, מסביר וואנג. בפתרון "החדר הנקי", אדם אחד יבצע הנדסה הפוכה של האקסבוקס ויעביר את המפרט למתכנת לינוקס. בצורה זאת, מסביר וואנג, "הבחור שכותב את קוד הלינוקס יהיה ב'חדר נקי' ללא שום קוד, קוד בינארי ותוכנות של מיקרוסופט", ועל כן לא תהיה הפרה של ה-DMCA.

מה היו המניעים שלך לפריצת האקסבוקס?

וואנג: "שימוש אישי ואתגר אישי הם המניעים העיקריים שלי. האתגר הוא מספר אחת. השימוש, והפילוסופיה שלי על השימוש, הוא מספר שתיים. מערכת האבטחה של האקסבוקס היתה אתגר ייחודי, ולמדתי הרבה מלהפוך אותה. אני גם מאמין ש'שימוש הוגן' לא צריך להיפגע על ידי ה-DMCA, ואני שמח לחיות את הפילוסופיה שלי ולהשתמש באקסבוקס שלי בצורה שאני מחשיב הוגנת".

אתה משתמש באקסבוקס הפרוץ? בהשוואה למחשב אישי, זה באמת שימושי, או סתם מגניב?

"אתה יכול להגיד שזה יותר מגניב. כמו שאמרתי, אני חי את הפילוסופיה, נוקט עמדה בסוגית השימוש ההוגן. מלבד זאת, לא הרווחתי מהפריצה, ובעוד ההכרה והתהילה משעשעות כרגע, אני חושב שהמרדף אחרי פרויקטי האקינג למטרת תהילה בלבד הוא סביר כמו להפוך לאנורקטי בתקווה להפוך יום אחד לדוגמנית על".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by