ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
דוח של האיחוד האירופי: פתחו תוכנות בקוד פתוח 
 
 
מערכת חיים ברשת

מודל קוד פתוח בין ממשלות אירופה ייעל ויוזיל את פיתוח התוכנות, כך נכתב בדוח שהזמין האיחוד. הדוח לא נכנס לסוגיית הקוד הפתוח האמיתי, שפתוח לכל דורש. ועדת האינטרנט של הכנסת תדון בקרוב בשימוש בתוכנות קוד פתוח בממשל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Pooling Open Source Software", דוח שהוזמן על ידי האיחוד האירופי, קורא לממשלות האיחוד לפתח תוכנות במודל הקוד הפתוח, ולחלוק אותן עם הממשלות האחרות. לפי הדוח, הדבר עשוי לחסוך כסף רב, ולשפר את יעילות המגזר הציבורי באיחוד. עם זאת, אין מדובר בקוד שיהיה פתוח לכל, וכותבי המחקר מדגישים זאת.

הדוח הוזמן מחברת Unisys על ידי ה-IDA, גוף העברת המידע בין ממשלי האיחוד האירופי. הוא קורא ליזום תוכנית פיתוח שש-שנתית בהשקעה של שישה מיליון יורו, שתיפתח בהקמת מאגר (pool) של תוכנות, אליו יתרמו הממשלים השונים תוכנות שפיתחו. בנוסף ממליץ הדוח, שפיתוח התוכנות על ידי הממשלים יתבצע במודל של קוד פתוח, שיאפשר לממשלים האחרים להשתמש בהן. זאת, משום שהמרת תוכנות קנייניות לקוד פתוח מצריכה עבודה רבה ואיתור בעלי זכויות יוצרים של חלקים שונים בתוכנה.

המודל המומלץ בדוח אינו מודל קוד פתוח אמיתי, כזה בו חולקים את הקוד כולו עם כל מי שמעוניין בכך, אלא מודל קוד פתוח מצומצם (ושמא "קוד פתוח סגור"?), שזמין רק לממשלים. הדוח מבהיר, שמטרתו אינה לספר על "יתרונות וחסרונות הקוד הפתוח והתוכנה הקניינית", ושהוא לא מביע עמדה בנושא המסחרי והאידיאולוגי של הפצת תוכנה חינם לעומת שמירה על קניין רוחני. הדוח מיועד "רק לבחון את הדרישות המקדימות והתנאים [...] לשירות מאגר פאן-אירופי".

לפי IDA, המלצות הדוח התקבלו בברכה בשימוע מומחים שהתקיים בבריסל בתחילת יוני. אתר חדשות הטכנולוגיה רג'יסטר כינה זאת "קוד פתוח כיורו של טכנולוגית המידע", כלומר הגורם המאחד בין המדינות. לפי הערכת האתר, אם די מדינות תקבלנה את ההמלצות, תאלצנה האחרות ללכת בעקבותיהן, כדי לא להישאר מבודדות בתחום.

ועדת האינטרנט של הכנסת תדון בשימוש במערכות הפעלה בעלות קוד פתוח בגופים ממשלתיים. זאת, במסגרת ישיבה שתערך בשבוע הבא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by