ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מכונות המשחק: בדרך למטה? 
 
 הדור הקודם? מכונות וידאו   
 
אסף גנדלר, Gamer

אחד מאולמות המשחק הבולטים בישראל, P-65, משנה בימים אלו את פניו. מה שהיה מרכז מכונות וידאו הופך כעת ל"חנות רשת" חדישה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שנות השמונים והתשעים היו תור הזהב של מכונות הווידאו בישראל. אלפי צעירים ישראלים, בהם גם עבדכם הנאמן, דהרו אל אולמות הווידאו במרכזי הערים, ושיחקו שם במגוון משחקי "ארקייד": החל ממשחקי לחימה כ"סטריט פייטר", משחקי ספורט כ"NBA Jam", משחקי יריות, מכוניות מרוץ ועוד. מחנויות שהציגו מכונות "פקמן" ו"ספייס אינווידרס" בודדות, גדלו מרכזים אלו בהדרגה לאולמות של ממש, ובני הנוער זרמו בהמוניהם. אולם אז, משהו השתבש.

בשנים האחרונות, הופתעו בעלי אולמות המשחק לגלות ירידה חדה במספר השחקנים שזרמו אליהם. הסיבות לירידת הפופולאריות של אולמות אלו ברורות - שחקני ישראל הבינו, כי המכונות המיושנות הנמצאות במרכזי הווידאו, אינן יכולות להתחרות עוד במשחקים הפועלים על המחשב האישי שלהם, או אפילו בקונסולות המשחק החדשות. מדי שנה, גדל הפער עוד ועוד, כאשר המחשבים הביתיים וקונסולות המשחק נעשים חזקים יותר, והמכונות באולמות המשחק נעשות מיושנות יותר.

הירידה במספר המבקרים באולמות הווידאו, לצד המצב הכלכלי הבעייתי בישראל, יצרו מעין מעגל קסמים עבור אולמות הווידאו: מצד אחד, השחקנים לא מגיעים לאולמות שלא מחזיקים את המכונות החדשות ביותר. מצד שני, העלות העצומה של כל מכונה שכזו (עד 8,000 דולר למכונה), מרתיעה את הבעלים מלהשקיע את הכסף הנדרש בחידוש האולם. וכך, נוצר מצב בישראל שהאולמות היחידים המצוידים במכונות וידאו חדשות, היו רק אלו שנפתחו באותה השנה. בין הדוגמאות הבולטות לכך ניתן למצוא את מרכזי המכונות בקניונים החדשים, שנפתחו עם מיטב המכונות החדשות, אולם לא השכילו לחדש את המלאי בזמן הנכון, וכך הגיעו לאותו המצב של מרכזי המכונות הישנים יותר.

חלק מאולמות המשחק מצאו את המפלט במתקני ספורט שונים, שאינם דורשים עדכון רב כמו מכונות המשחק - שולחנות "הוקי אוויר" ומכונות קליעה לסל הם כיום חלק מרכזי מכל אולם משחק ישראלי. אבל עבור השחקנים, מכונות אלו לא היוו פיתרון אמיתי, אלא יותר שעשוע רגעי ללקוחות מזדמנים. למרות הקיפאון של ענף מכונות הווידאו המדרדר, נראה שהשנה, זכה השוק לטלטלה אמיתית בדמות תחרות חדשה ונועזת - חנויות הרשת ("Lan Shops").

Lan Shop הוא כינוי לחנות, שבה ניתן למצוא עשרות מחשבים המחוברים ברשת מקומית. למחשבים אלו, המצוידים בדרך כלל במעבדים ובכרטיסים הגרפיים החדשים ביותר, מטרה אחת בלבד: משחקי רשת. קהל היעד של ה-Lan Shop הוא שחקני מחשב, אשר יכולים להתחרות אחד בשני במשך שעות במגוון משחקים. לעיתים נדירות תמצאו ב-Lan Shop משחק אסטרטגיה או תפקידים - כמעט כולם משחקים בחנויות אלו משחקי פעולה, או ליתר דיוק, Counter Strike. בשנתיים האחרונות, נפתחו בישראל חנויות רשת רבות, בהן רשת Lan Shop בהרצליה, עין וורד ותל אביב, חנות "פרוליום" בתל אביב, שתי חנויות שונות בכפר סבא, ועוד. רוב החנויות הללו ממוקמות ליד בתי ספר שונים, המהווים את קהל היעד העיקרי של חנויות אלו.

השבוע, נראה כי חנויות הרשת הפופולאריות השיגו את נצחונן הרשמי על אולמות הקונסולות בישראל. P-65, אולם הווידאו ליד כיכר רבין, שבמשך שנים היה נושא הדגל של אולמות הווידאו בישראל, עבר הסבה רשמית, צמצם למינימום את מספר מכונות הווידאו, ופתח אולם חדש שבתוכו חנות רשת. רגע לפני הפתיחה הרשמית, קפצנו לבקר את חנות הרשת החדשה (או אולי "אולם רשת"?) כדי לגלות מה הסיבות למהפך הדרמטי, מה מחכה לנו ב-P-65 החדש והאם יש עתיד לאולמות הווידאו בישראל?
 

P-65: ממכונות וידאו למשחקי מחשב

הרשת הפנימית החדשה של P-65
 הרשת הפנימית החדשה של P-65   
מייד בכניסה לאולם, פגשנו את עוז שפילמן, בנו של מייסד המקום ומנהל חנות הרשת החדשה. בשלב זה, נסגר רוב אולם מכונות הווידאו והוחלף באולם נפרד, בו מחוברים שישה עשר מחשבים ברשת.

שלום עוז. כמה שנים קיים אולם P-65? מה היו מכונות המשחק הראשונות במקום?
P-65 נפתח לראשונה לפני שמונה עשרה שנה. כילד, גדלתי במקום לצד מכונות משחק כ"פקמן", "ספייס אינווידרס" ועוד.

מה היא לדעתך הסיבה לחוסר ההצלחה של אולמות המשחק בארץ בשנים האחרונות?
הסיבה המרכזית לירידה בפופולאריות של אולמות המשחק, היא חוסר ההתחדשות. העלות הגבוהה של כל מכונה (בין 6,000-8,000 דולר), לא מאפשרת להביא לישראל את המכונות החדשות ביותר. המצב הכלכלי בארץ הופך רכישה של מכונה חדשה כזו ללא כדאי - באנגליה לדוגמא, גובים על כל משחק Virtua Tennis פאונד אחד (שישה ש"ח), מחיר שלא יסכימו לשלם בישראל.

למעשה, גם אם נשדרג את מכונות המשחק למכונות החדשות, לדעתי אנשים בכל זאת לא יגיעו - רמת הגרפיקה במחשב האישי כיום מרשימה לא פחות ממכונות הווידאו.

אם הרמה של קונסולות המשחק החדשות משתווה לזו של מכונות הווידאו, מדוע לא להציב אותן, בתנאים הנכונים, באולמות הווידאו?
עשינו בעבר ניסיון כזה, כאן ב-P-65, אבל גילינו לצערנו כי קונסולות המשחק לא בנויות לפעול עשרים וארבע שעות ביממה - יש לנו במחסן יותר משלושים קונסולות "דרימקאסט" מקולקלות.
 

קפיצה קטנה לחו"ל...

הכניסה לאולם מכונות הווידאו של P-65
 הכניסה לאולם מכונות הווידאו של P-65   
בהיכרותך עם תחום אולמות המשחק, מה המצב בעולם? האם אולמות המשחק זוכים עדיין להצלחה?
במזרח הרחוק וביפן, ניתן בהחלט לראות עדיין אולמות משחק חדישים, המצוידים במאות מכונות משחק. המצב הכלכלי והביקוש במדינות אלו, מאפשר להם להחזיק אולמות משחק ברמה זו. בארץ, האהדה למשחקי מחשב לצד המצב הכלכלי, הובילו למצב הבעייתי של אולמות המשחק.


מתי עלה בך לראשונה הרעיון לפתוח חנות רשת במקום אולם מכונות הווידאו?
לפני כשנה ביקרתי בהונג-קונג, ושם ראיתי לראשונה חנויות רשת ענקיות - בין שלוש מאות לארבע מאות עמדות באולם. עמדות אלו מחולקות לתאים שונים, ובכל פעם שביקרתי באולם כזה, הוא היה מלא עד אפס מקום. במקום נערכות תחרויות גדולות מדי שבוע, כאשר הזוכים מקבלים פרסים כספיים גבוהים. אולמות בסדר גודל כזה ניתן למצוא כמעט בכל פינה בהונג קונג... אבל למעשה, הדרישה לפתוח Lan Shop הגיע בעיקר מהקהל, שהחל לפני חודשיים ללחוץ עלינו לעשות שינוי יסודי במקום.

איזה ציוד יש לכם בחנות החדשה? איזה משחקים פופולאריים כרגע?
כרגע אנחנו עדיין בשלב ההרצה - המקום נפתח באולם נפרד מאולם מכונות הווידאו המצטמצם, והותקנו בו שישה עשר מחשבים חדשים המריצים בעיקר את משחק הפעולה Counter Strike. אנחנו מתכוונים להתחיל בקרוב בפרויקט חדש - להריץ על ארבעה מחשבים את משחק הטניס Virtua Tennis, ולאפשר לשחקנים לשחק אחד כנגד השני.

מה התוכניות שלכם לעתיד? איזה יתרון יש לכם על חנויות הרשת האחרות ברחבי הארץ, שפועלות כבר למעלה משנה?
בשבועות הקרובים, נסיים לחבר לרשת עשרים ושש עמדות משחק באולם המרכזי. יש באפשרותנו להתרחב לאולמות נוספים, ונתרחב בהתאם לביקוש מצד השחקנים. השאיפה שלי היא לפתוח אולמות משחק נפרדים ללוחמים בטרור ולטרוריסטים, כדי שיוכלו לתכנן אסטרטגיות בנפרד. כמה שנהיה יותר גדולים - כך ימשכו אלינו יותר שחקנים. יתרון נוסף שלנו יהיה המיקום - מרכז תל אביב, והמחיר הזול, שיעמוד על 12 ש"ח לשעה בלבד.

מתי לדעתך יחזרו אולמות הווידאו למרכז הזירה?
היתרון של משחקי המחשב נמצא עכשיו במשחק מרובה המשתתפים. באותו הרגע שבו יצליחו מכונות הווידאו או הקונסולות ליצור משחק מרובה משתתפים טוב מספיק, נוח לשליטה שנראה טוב יותר ממשחקי המחשב, יחזרו אולמות משחק לעניינים.
 
 

עתיד אולמות המשחק

 
המקרה של P-65 הוא יותר ממקרה מייצג. אולמות הווידאו בארץ נמצאים ברובם בקיפאון מזה זמן רב, ופרט למקרים חריגים, כגון אולם משחק פופולארי בירושלים, הולכים ומאבדים מהפופולאריות המעטה שנשארה להם. עבור בעלי אולמות הווידאו, עכשיו הזמן להחליט - האם להשקיע בחידוש ועדכון מכונות הווידאו, להצטרף לגל חנויות הרשת, או אולי, להישאר בהקפאה עד לקפיצה הגדולה הבאה של מכונות המשחק. אנחנו בכל מקרה, נמשיך להתגעגע לזמנים הטובים, בהם חשבנו כולנו כי "סטריט פייטר" הוא חווית המשחק המהנה ביותר על פני כדור הארץ.


הכתבה באדיבות אתר המשחקים Gamer.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by