ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תוכנית הטלוויזיה של העשור? 

תוכנית הטלוויזיה של העשור?

 
 
יוני  שדמי

"האח הגדול", תוכנית טלוויזיה הולנדית גאונית, שמה תשעה אנשים בתוך קומפלקס אטום, מחכה לראות מי מהם יאבד את שפיותו, ועושה המון רייטינג

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רוד, 44, אחד המשתתפים בתוכנית.
 רוד, 44, אחד המשתתפים בתוכנית.   
במה שעשויה להיות ההברקה הטלוויזיונית של העשור בעשור מלא הברקות טלוויזיוניות, תחנת טלוויזיה הולנדית הכריזה על תחילת שידוריה של אחת מתוכניות הטלוויזיה המהפכניות ביותר אי פעם - "האח הגדול".

מפיקי התוכנית קיבצו 9 גברים ונשים לתוך קומפלקס שטוח, ארוך ומוזר אחד, התקינו בו מאות מצלמות, והכריזו על פרס על סך יותר מחצי מיליון שקל לאחרון המתמודדים שיצליח להישאר בבניין, שנבנה במיוחד לצורך התוכנית.

מלבד הקשיים הברורים שיעמדו מול המתמודדים, ובראשם הבידוד המוחלט מהעולם החיצוני למשך יותר משלושה חודשים, הם יעברו סלקציה קשוחה: כל כמה שבועות, כל אחד מחברי הקבוצה יבחר בחשאי זוג מתמודדים שהיה רוצה להעיף. זוג המתמודדים הלא פופולאריים ביותר יועמד לבחירת הקהל, שיבחר מי מהם יושלך לאלתר מהבניין.

מדי יום תשדר תחנת הטלוויזיה ההולנדית קטעים נבחרים שצולמו בקומפלקס (עד כה הקטעים הללו כללו נשיקות צרפתיות ארוכות, התפרצויות בכי היסטריות, מכות בין כמה מהמשתתפים ושאר אירועים דרמטיים), בעוד ארבעה מצלמות יהיו זמינות תמידית אונליין לגולשים, עשרים וארבע שעות ביממה.
 
קארין, 39, אחת המשתתפות בתוכנית.
 קארין, 39, אחת המשתתפות בתוכנית.   
איגוד הפסיכולוגים ההולנדי הוציא מסר בהול לעיתונות, וטען שהתוכנית מהווה איום ממשי על שפיותם של המשתתפים בה.

"העובדה שהמשתתפים בתוכנית נתונים למעקב תמידי מדאיגה אותנו פחות", אומר אריק הס, אחד מראשי האיגוד, "מה שנראה חמור הרבה יותר הוא העובדה שהם יאבדו כל קשר ישיר למציאות כפי שאנו מכירים אותה. לא תהיה להם כל נקודת התייחסות למי הם ומה הם, מלבד תגובת חברי הקבוצה האחרים וקולו של "האח הגדול". הקבוצה תהפוך להיות השתקפותה של המציאות כולה, המציאות עצמה, והציות ל"אח הגדול" יהיה טוטאלי".

"האח הגדול" המסתורי הוא בעצם קולם של מפיקי התוכנית, שישוחחו בעזרת אינטרקום עם כל אחד מחברי הקבוצה בחדר מיוחד, יטילו עליהם משימות שונות ומשונות, ויבדקו ששפיותם טרם נתערערה. הוכחות נוספות לעובדה שהתוכנית מהווה אך ורק "בידור טוב", כהגדרת המפיקים, היא עדותו של מרטין, המשתתף הראשון שהועף מהבניין ואמר ש"היה כיף", והעובדה שישנם פסיכולוגים מומחים בין 110 אנשי הצוות של התוכנית.

אבל הפסיכולוגים ההולנדים לא משתכנעים: "התוכנית עלולה לגרום למשתתפים לפתח תחושות ניכור קשות ובמקרים קיצוניים גם מחלת נפש", הזהירו בהודעה לעיתונות.
 
בינתיים זוכה התוכנית ברייטינג סוחף, פרסום עולמי, ואתר רשת קורס - בעת כתיבת שורות אלה אי אפשר להציץ במשתתפים דרך אף אחת מארבעת המצלמות המקוונות משום שכולן עמוסות לחלוטין.

יש לציין שאין זו הפעם הראשונה בה מוכנסים כמה אנשים לתוך בניין ומתועדים בפומביות אובססיבית - חלוצת הקונספט המקורי היא MTV וה"עולם האמיתי" שלה.

אלא שהפעם, במקום לופט זרוק בלונדון מדובר במעבדת מחקר חברתי סטרילית וסגורה לעולם החיצוני, במקום בני עשרים ושלושים ומשהו מגניבים עם הערות שטוחות על החיים ובני זוג מתחלפים בקצב מסחרר מדובר בחבורה תמוהה במקצת של תמהונים שהמבוגר בהם עבר כבר את גיל הארבעים, ובמקום קצת פירסום בגרוש ותחושה של סלבריטאיות, המשתתפים עלולים לגמור את תוכנית הטלוויזיה המגלומנית עם שום דבר ביד מלבד 125 אלף דולר ומחלת נפש כרונית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by