ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מה שהג'וקים יכולים 

מה שהג'וקים יכולים

 
 
 עוזי וייל

טום ווייטס מוציא אלבום חדש, ובמקום להתראיין הוא פוגש את כתב ה"דיילי טלגרף" כשהוא חמוש בעובדות ביזאריות. עוזי וייל מביא חמישה ציטוטים נבחרים מתוך ראיון קצת אחר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

1.

בוצ`ר בלוק - דיינר בדנבר שוויטס נהג להסתובב בו
 בוצ`ר בלוק - דיינר בדנבר שוויטס נהג להסתובב בו   
ווייטס: "אני לא עושה כיף. אין אצלי דבר כזה, "לעשות כיף". בעצם, זה לא מדוייק. פעם, ב1962-, עשיתי כיף. שתיתי בקבוק שלם של תרופה נגד שיעול שנקראת "רוביטוסין", ונכנסתי לאחורי מכונית לינקולן משנת 1961 בצבע כחול, ונסעתי להופעה של ג`יימס בראון עם כמה חברים מקסיקנים שהיו לי. אבל מאז לא עשיתי כיף. זאת לא מלה שאני משתמש בה. זה כמו פולקסווגן או מכנסיים מתרחבים או פאצ`ולי או נבטים. זה פשוט מעצבן אותי."
 

2.

"אני אגיד לך כמה דברים שחשבתי עליהם בזמן האחרון," אומר ווייטס ומניח את כוס התה שלו. הוא מושיט יד ומוציא פנקס רשימות מתיקו, ומדפדף בין דפיו בחיקוי של רצינות אקדמית. "האם ידעת שג`וקים יכולים לחיות שבועות מספר אחרי שראשיהם נערפו?"

הוא ממשיך ומדפדף, בהבעה רצינית לחלוטין: "הנה עוד משהו. אנשים שהביטו בנמלים מקרוב, אומרים שאפשר ממש לראות אותן מתמתחות בבוקר. לעומת זאת - עקרב?"

עקרב?

"עקרב," אומר ווייטס, "תשפוך עליו כמות זעירה של אלכוהול, והוא ישתגע ויעקוץ את עצמו למוות. אלה הדברים שאני מוצא מעניינים. אני מעסיק את עצמי בעובדות כאלה, כדי לא להשתגע. יש לי תוכנית רדיו בשם "מוזר אך נכון", ואלה רק כמה מהדברים שאנו מדברים עליהם בתוכנית מדי שבוע. אנחנו משדרים מתחנה הממוקמת בעיירה בשם "תפילת כורה הפחם", בנוואדה. זאת תחנה קטנה, יש לה טווח שידור די מוגבל, אבל הרבה אנשים מאזינים לה. מצאנו שיותר ויותר אנשים עוברים לעיירה הזאת, רק כדי שיוכלו להאזין לתוכנית שלנו."
 

3.

Mule Variations - אלבומו האחרון של טום וויטס, והעילה לראיון ההזוי
 Mule Variations - אלבומו האחרון של טום וויטס, והעילה לראיון ההזוי   
ויש לו מתכון מיוחד ליצירת אלבום:

"אתה לוקח שני שירים, ושם אותם בחדר. ואז נהיים להם ילדים. שירים מתנהגים באותה צורה כמו בדיחות, או סיפורים. כתבים אותם, שוכחים אותם, ואז מישהו מקים אותם לתחיה. אתה תולש להם את הכנפיים, ואחרי זמן מה הם מצמיחים כנפיים חדשות. שירים הם כמו הזיכרון שלך ממשהו, מהעיר בה נולדת, או ממה שאכלת לארוחת ערב אתמול בלילה; משהו בשביל הילדים שלך. כולנו עושים את זה באופן טבעי, וילדים עושים יותר טוב מכולנו. כך שלמעשה, לכתוב שירים זה כמו עבודה של ילדים."
 
 

4.

"הנה עוד עובדה בשבילך," הוא אומר וחוזר אל הדפדפת שלו: "בזמן הויקינגים, היו מקריבים בני אדם על חרטום האוניה, ומשם כמובן הגיע המנהג של ניפוץ בקבוק לפני הפלגת בכורה. אבל בהתחלה, אלה היו קורבנות אדם. ולא סתם קורבנות - הם היו חייבים להיות מתנדבים. והדבר המעניין הוא, שתמיד נמצאו מתנדבים. הם היו עומדים בתור קטן מימין לאוניה, תור ממש קטן - שניים או שלושה אנשים, לא יותר. אנשים מדוכאים."

הוא בוחן אותי בקפדנות: "אתה מבין שכל מה שאני אומר לך יהיה הלילה בתוכנית. כך שאני מצפה ממך לשמור את כל העובדות האלה לעצמך. וזה הסיפור הראשי שלנו, בתוכנית של היום: תומס אדיסון היה חרש מגיל 12."

אין שום תוכנית רדיו, כמובן. אבל לטום ווייטס תמיד היו סיפורים נפלאים לספר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by